Studuj u nás

  • Letní pobyt dětí z Dětského domova Havířov
  • Prázdniny dětí z Dětského domova Frýdek-Místek
  • Rekreace dětí z Dětského domova Ostrava - Hrabová

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsme na začátku dalšího dílu školního Magazínu televize Polar Studuj u nás a já vás u něj vítám. Tento díl věnujeme dětským domovům v našem regionu. Navštívíme na prázdninách postupně Dětský domov Havířov, poté Dětský domov Frýdek-Místek a nakonec také Dětský domov Ostrava Hrabová.

Tomáš Tikal, TV Polar: Historie dětského domova v Havířově sahá až do roku 1957. Dnes je to moderní dětský domov rodinného typu, který momentálně vychovává 24 dětí.

Libor Holák, vychovatel DD Havířov: Je to rodinný typ. Jsou tam tři skupinky po osmi dětech. Takže je to spíš takové rodinné, je to spíš založeno tak, aby se cítili spíš v rodinném prostředí.

Tomáš Tikal, TV Polar: A jak se to snažíte zajistit tak, aby se cítili jako v rodině.

Libor Holák, vychovatel DD Havířov: Snažíme se dělat akce podobné, jako máme doma. Takže určitá skupinka třeba jde na hokej, děvčata jdou na různé aktivity s našima vychovatelkama. Snažíme se co nejvíc přizpůsobit typickému rodinnému životu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vy osobně jste spokojen v dětském domově s tím jak funguje?

Anketa DD: Tak jsem spokojen. Funguje to výborně. Co se týče malých a velkých dětí, tak tam nejsou žádné problémy. Rozumíme si se všemi, když potřebujeme pomoct tak nám vychovatelé pomůžou, popřípadě hrajeme nějaké soutěže a hry. Je to tam parádní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co vás baví nejvíce?

Anketa DD: Tak nejvíce. To je těžko říci. Tam je tak všechno vylepšené tak abychom byli spokojení. Těžko říci co je teď nejlepší.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám podařilo zdolat nějakou školu? Co plánujete 19 let? Jak dlouho ještě třeba v dětském domově budete?

Anketa DD: No tak jeden výuční obor mám za sebou. Teď dělám druhý - automechanik. Teď půjde do druhého ročníku. Asi to vidím tak, že dodělám školu a asi půjdu do svého..

Tomáš Tikal, TV Polar: Součástí výchovy je samozřejmě i organizace letních pobytů na které se děti hlavně v době nouzového stavu velmi těšili. Letos padla volba na příjemný resort v Kunčících pod Ondřejníkem.

Libor Holák, vychovatel DD Havířov: Snažili jsme se to přizpůsobit všem. Máme tady děti od šesti sedmi až do osmnácti devatenácti let, takže snažili jsme se to přizpůsobit i tak, že s klukama děláme různé aktivity. Jako je cvičení na hrazdách, činky, s malýma dovednostní věci, kreslíme. Měli jsme výlet tady na oboru dančí, takže tady v okolí hlavně. Počasí bylo takové spíše dešti větší takže jsme dělali takové věci s klukama tady v bazénu. No a možná se chystáme ještě na bio farmu tady na Čeladnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to funguje na takové společné dovolené? Staráte se o ty menší?

Anketa DD: Když potřebují, tak určitě. Jinak je mají většinou na starosti vychovatelé.

Tomáš Tikal, TV Polar: A nějaká taková topka zatím co byla bavilo nejvíce.

Anketa DD: Asi ta túra po horách.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vedle tuzemských pobytů organizuje dětský domov Havířov pro své děti také zahraniční rekreace. Loni to bylo například Chorvatsko.

Tomáš Tikal, TV Polar: Děti z dětského domova Frýdek-Místek tráví tradičně letní rekreaci v penzionu Luka ve Velkých Karlovicích. Loni je tam trápilo počasí a také střevní chřipka. Zato letos se dovolená vydařila na jedničku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Podobně jako v ostatních dětských domovech také v tom ve Frýdku-Místku musely děti přečkat nouzový stav a o to více se na společnou letní dovolenou těšili.

Břetislav Váca, ředitel DD FM: Děti se těšily velmi protože byli zavřeni v domově, ale ta osobní volna byla dost omezená poněvadž mohli třeba jenom na hodinku na dvě ven když byla ta největší krize a dneska jsme vyběhli tady a je to zde skvělé protože máme spoustu možností a příležitostí, jak si zasportovat a zablbnout.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste strávili červenec?

Břetislav Váca, ředitel DD FM: Červenec. Já osobně jsem strávil na dovolené děti byly na táborech. Myslím si, že taky měli dost možností se uvolnit, odpočinout si od všeho protože ač to nevypadá, tak přestože školy byly zavřené, tak děti pracovaly. Věnovali se jim vychovatelé a bylo to podobné jako během školního roku jenom s tím, že chodily do té školy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to je s tím kolik dětí máte v domově a kolik jich jede na tu společnou rekreaci?

Břetislav Váca, ředitel DD FM: Takže máme 50 dětí dětském domově, ale jelo třicet jedna dětí poněvadž některé děti jsou ve svých rodinách.

Tomáš Tikal, TV Polar: Osvědčené Velké Karlovice zase po roce?

Břetislav Váca, ředitel DD FM: Tak, je to tak. Je tady prostě krásně. Je tady spousta možností. Kluci mají hřiště takže jsme na hřišti hrajeme fotbal. Kousek máme Nový Hrozenkov přírodní koupaliště, kde jsme byli včera. Jo je to tady skvělé a když se podíváte kolem tak ta příroda je prostě nádherná.

Tomáš Tikal, TV Polar: Snažíte se i sportovat nebo spíš jenom taková turistika?

Břetislav Váca, ředitel DD FM: Včera jsme byli na procházce, ale máme spoustu malých dětí, takže zas až nějaká velká tůra to nebyla. Ale jinak jsme v tom bazénu a denně se hrajeme fotbal. Takové běžné hry.

Tomáš Tikal, TV Polar: A máte ještě něco v plánu do konce prázdnin?

Břetislav Váca, ředitel DD FM: Do konce prázdnin některé děti ještě jdou na taneční tábor. Ale jako společnou rekreaci už mít nebudeme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Program rekreačního pobytu se musí připravit tak, aby zaujal děti všech věkových kategorií.

Milan Hoffman, vychovatel: Program je docela pestrý. Počasí nám přeje, takže se jezdíme koupat na přírodní koupaliště do Nového Hrozenkova, je tam krásná nádrž. Využili jsme toho a byly i vodní hrátky, vodní polo, tak jak je běžně i v rodinách. Úplně jsme si to užili až do večera.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co sporty, soutěže? Co všechno plánujete?

Milan Hoffman, vychovatel: Dneska máme takový den, kde budou probíhat různé soutěže zaměřené třeba na sport. Kolega má připravené stanoviště, kde budou plnit sportovní disciplíny, pak to bude nějaký kvíz pro děti. Taky využijeme toho prostředí, kde je ten přírodní materiál z lesa použijeme k další soutěži. Anebo na závěr to bude i nějaká zdravověda. Když jsme velká skupina stávají se nám někdy nějaké úrazy, tak děti si zopakují v programu zdravotník, jak se třeba váže obvaz a poskytuje první pomoc.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte maličké děti skoro dospělé, tak jak se připravuje ten program tak, aby to bavilo všechny?

Milan Hoffman, vychovatel: Jsou v rozpětí od čtyř do osmnácti let. Jsou zvyklé tak, jak v běžných rodinách, že vzájemně spolupracují, ty větší chystají právě ten program i pro ty menší a poskytují jim tu podporu a pomoc v těch disciplínách, které by samy nezvládly.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže to funguje. Ta spolupráce mezi dětma?

Milan Hoffman, vychovatel: Ano, ano. Vzájemně se velice respektují a mají velice pěkný vztah.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pro děti je společná dovolená jedním z největších zážitků za celý rok.

Anketa DD: Těšili jsme se hodně na hry i na dobré jídlo tady.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nemrzí tě třeba, že jste nejeli do zahraničí?

Anketa DD: No, ale tak je tady pěkně. Máme výlety a tak.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co tě zatím bavilo nejvíce?

Anketa DD: Nejvíce hrát na kytaru u táboráku. Tam jsme si sedli všichni a zpívali jsme se strejdou, s panem ředitelem a se všemi.

Tomáš Tikal, TV Polar: V zimě pak čeká děti z Frýdku-Místku tradičně společná lyžařská dovolená v Karlově v Jeseníkách.

Tomáš Tikal, TV Polar: Velké Karlovice se staly místem letní rekreace také pro děti z dětského domova v Ostravě Hrabové. Tentokrát jsme se za nimi přesunuli do penzionu Kyčerka.

Tomáš Tikal, TV Polar: Také děti z dětského domova v Ostravě- hrabové mají rády sport a čerstvý vzduch a tak se na společnou dovolenou ve Velkých Karlovicích hodně těšili.

Denisa Veselá, vychovatelka: Naše děti se těší vždycky na veškeré rekreace a zvláště tady tuhle, kterou máme jako oblíbenou a přece jenom vybíráme místa, kde ty děti mají využití jak sportovní, tak zajít si do lesa. Takže je to úplně super, děti to zbožňují a potřebují se vyřádit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik máte celkem v domově dětí a kolik jich je tady na rekreaci?

Denisa Veselá, vychovatelka: Stav máme většinou těch asi 30 dětí teď. Ale jinak teď tady máme asi 24 dětí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tak řekněte nám k tomu programu, jak jste to koncipovali, tak abyste zabavili úplně všechny.

Denisa Veselá, vychovatelka: Vzhledem k tomu, že máme určitý věk. Máme děti i menší i ty větší, takže si vždycky najdeme to vyžití takové, aby ty děti to bavilo všechny. A když už, tak se udělají skupinky, kde třeba někteří si zahrají fotbal. Vzhledem k tomu, že jsme tady samé kolegyně, takže se i tady to dá vyřešit. Takže s tím nemáme problém, ale většinou takové různé sportovní jak už míčové hry a to se zapojí úplně všichni. Takže jako snažíme se a kdo chce třeba si vytvoří skupinku, plánujeme i bazén apod. Takže se vyřádí všechny děti. Máme hodně společenské děti, takže si poradí.

Tomáš Tikal, TV Polar: A co se týká výletů, co máte v plánu?

Denisa Veselá, vychovatelka: No určitě se podívat na nějakou rozhlednu, udělat si výlet do Velkých Karlovic. Navštívit Aquapark, pokud to teda bude v našich možnostech a vše bude v pořádku a udělat si takové túry kolem, v lese a podobně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Je to jediná rekreace v tomto roce?

Denisa Veselá, vychovatelka: Ne, už proběhla jedna, kdy měly děti tábor a byly tam taky nadmíru spokojeného. Děti jsou takové živé, takže hodně potřebují se vyřádit a to je pro ně úplně super.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když je hezké počasí a děti mají chuť sportovat a užívat si není problém připravit zajímavý program.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte tady děti hodně malé i hodně velké. Tak jak se dá připravit nějaké sportovní utkání tak, aby to bylo pro všechny?

Denisa Veselá, vychovatelka: Máme to rozdělené na slabší a menší. Slabší mají výhody a starší hrají třeba basket a tak dále. A ti malí se nezapojí, ale máme pro ně úplně jiné hry.

Tomáš Tikal, TV Polar: Které sporty baví děti nejvíce?

Denisa Veselá, vychovatelka: Turistika, míčové hry.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak dlouho tady ještě budete a co máte v plánu?

Denisa Veselá, vychovatelka: Jsme tady do neděle. V plánu máme přírodní rezervaci. Přírodní koupaliště na Karolínce, možná se půjdeme podívat do sklárny, do muzea. Pro ty kteří by chtěli a potom dle počasí a dle možnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte ty soutěže koncipované tak, že bude vyhlášen nějaký celkový vítěz nakonec?

Denisa Veselá, vychovatelka: Nemáme to formou etapové hry, máme to formou dobrovolných aktivit a tak dále. A zatím momentálně nemáme, že by jsme vyhlašovali nějakého nejlepšího člena nějaké hry. Ale potom bude překvapení a budou tam hry, ale budou na dva oddíly a bude tam sedm různých disciplín a poté se bude vyhlašovat vítěz.

Tomáš Tikal, TV Polar: Velké Karlovice jsou už pro děti z Ostravy Hrabové oblíbenou dovolenkovou destinací.

Anketa DD: Já jsem se na rekreaci těšila strašně jelikož asi budu odcházet z dětského domova, takže to je taková moje poslední rekreace a máme hodně malých dětí se kterýma je rekreace vždycky super. Ale těšila jsem se strašně, protože už jsme byli na jedné rekreaci, která byla taky strašně super.

Tomáš Tikal, TV Polar: V čem je to fajn tady ve Velkých Karlovicích?

Anketa DD: Zejména jelikož děcka už tady byly minulý rok. Oblíbili si to tady, takže je to tady bavilo a je tady strašně krásná příroda i vlastně super prostředí, kde si děti můžou hrát. Je tady blízko i bazén, takže je tady spousta možností co můžeme dělat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co vás osobně bavilo nejvíce?

Anketa DD: Mě nejvíce baví vždycky společná odpoledne, kdy hrajeme společné hry a nebo když chodíme na procházky do lesa. A takhle když trávíme čas spolu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si to tedy plánujete ještě užít do neděle?

Anketa DD: Tak do neděle chceme ještě jít na bazén. Plánujeme s dětmi. Také chceme spát pod širákem, večer s tetou ti starší se budou dívat i na hvězdy na louku a budeme mít určitě nějaké hry v lese a vlastně společné hry tady.

Tomáš Tikal, TV Polar: Brzy začne škola, ale děti z dětského domova v Ostravě Hrabové se mohou těšit na víkendové výlety nebo třeba na zimní lyžařský pobyt.

Tomáš Tikal, TV Polar: Naše putování po letní rekreaci je u konce. Děkuji za pozornost a budu se těšit u příštího vydání pořadu Studuj u nás. Na viděnou.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry