Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Opava: Hana Brňáková, Piráti a Opavané

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Piráti a Opavané, jejich lídryní je Hana Brňáková. Také ona usiluje o post primátora. S čím jde tato koalice do voleb a jaká řešení má pro letité bolístky města, se dozvíte už za chvíli. Dobrý den, vítejte.

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejdříve pojďme k tématům, která se v Opavě řeší dlouhodobě, a to je obchodní dům Breda. Opava je majitelem této kulturní památky. Opravy už začaly. Jaké plány máte pro Bredu?

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Já jsem Bredu řešila už ve chvíli, kdy jsem ještě byla v koalici a měla jsem pod sebou kulturu. Tehdy nás navštívili i bývalý pan náměstek, pan ministr pro kulturu pan Zaorálek. S ním jsem se bavila na to téma, aby vůbec byla tak velká budova udržitelná dlouhodobě, musí v ní být vlastně zabezpečený mix aktivit, které jsou veřejně prospěšné, a ty, které jsou komerční. Takže tuto myšlenku jsem neopustila ani mí kolegové, s kterými kandidujeme. Vnímáme, že bude dobré, když ten obchodní dům Breda dostane novou formu v tom smyslu, že třeba naší takovou vizí je, že by tam moha být i přesunuta část aktivit, které poskytuje magistrát občanům; matrika, občanské průkazy tam, kde lidé nejvíc chodí, kde pořád něco musí vyřizovat. K tomu třeba může být ať už mix z těch služeb, které na to navazují, dejme tomu advokátní kanceláře. Můžeme se bavit třeba zase o nějaké fotografii, svatební salon, tady ty komerční. Pak třeba to, co nám ve městě chybí, třeba i některé vybrané ordinace lékařů. To všechno by ještě doplňovalo ať už dětské koutky, dětské skupiny nebo volnočasové aktivity, které třeba, když opravdu není možné si vyřizovat věci bez toho, aniž by maminky s dětmi nechali děti, neměli hlídání, dneska je to běžné, že dědečkové a babičky stále ještě pracují, takže aby tam našli to útočiště. Zároveň by si ta budova nekonkurovala s vedlejším obchodním centrem. Byla by to taková synergie tady těchto dvou subjektů a myslím si, že by to oživilo město a občané by to měli jako užitek. Samozřejmě vánoční strom by neměl chybět a dovedu si i představit, že by pod tou kopulí probíhaly i ty občanské obřady svatební.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Podobný problém se na Opavu hrne kvůli Slezance. Rozhodlo se, že se bude bourat. To je také letitý problém Opavy. Myslím si, že čtyři volební období se řeší, co se Slezankou bude. Teď se rozhodlo, že se bude bourat, co by mělo být místo ní?

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Já úplně jsem nikdy moc nesouzněla s tím bouráním a mám pocit, že teď se ještě bourat nebude. Když jsem nastupovala v minulém volební nebo v tomto dobíhajícím volebním období do pozice náměstkyně, hovořilo se o tom, že již byla připravena studie projektová, architektonická na to, aby se vůbec opravil ten blok divadelního klubu, kdy je potřeba mít i důstojné zázemí pro divadlo. Na to by naléhala úprava toho centra té Slezanky tak, aby se očistila od nějakého balastu architektonického devadesátých let. Zase, aby tam byly služby, které by občané přivítali v tom centru města. Mojí vizí třeba bylo rozšířit tam aktivity střediska volného času. Bylo by to bezbariérové, všem přístupné, babičky, dědečci by se tam mohly chodit dívat na ty děti, jak takhle fungují. Bylo by zase využité pro potřeby občanů to, co nám chybí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Společným tématem, které budeme řešit s každým z lídrů opavských tady u nás ve studiu, je zimní stadion. Ten se má rekonstruovat, také jsou tam letité problémy, hledá se, co se zimní sezónou. Jaké řešení jde od vás, od Pirátů a Opavanů?

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Zimní stadion jsem měla taky ve své gesci a hodně jsem se snažila o to, aby se tam narovnaly podmínky, aby tam byly dobré podmínky pro sportování dětí a mládeže. Když jsem tenkrát ještě ve spolupráci s panem Renkem Holušou, který tam momentálně také ještě dělá výkonného ředitele, jsme se bavili, že opravdu rekonstrukce toho zimního stadionu je třeba a trvám si na tom. Nicméně ta doba pokročila tak, že v této chvíli, kdy máme ty energetické krize a tyto záležitosti, je potřeba tady toto ještě hodně v té přípravné fázi zvážit. Paradoxně ale nechala jsem si vyjet informace o tom, kolik nás třeba stála jenom příprava takovýchto náročných zařízení, jako je zimní stadion a jako je třeba aquapark v Opavě. Od toho období roku 2014 až do tohoto dne, celková částka mi jenom na tu přípravu dala osmnáct milionů korun a pořád se ještě nikde nekoplo. Takže si myslím, že o to víc bude zapotřebí se opravdu napříč politickým spektrem dohodnout, jakým způsobem se k tomu přistoupí. Dát na rady odborníků, architektů, opravdu energetických expertů tak, aby se to mohlo uskutečnit co nejdřív, ale tak, aby to bylo dlouhodobě udržitelné jako všechno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle volebního programu chcete podpořit dostupné bydlení pro každého, včetně infrastruktury, nezbytné pro kvalitní život ve městě,

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vysvětlete, jak to uděláte.

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Ještě v tom minulém volebním období, na konci jsme hodně prosazovali to, aby se zateplily bytové domy, které jsou v majetku města na Horním náměstí. Což se podařilo a dnes vidíme, byť přes nějaké připomínky typu nehodí se to, hyzdí to město, ale my jsme dnes určitě rádi za zateplené okna a zateplené budovy. Co se týče těch ostatních bytů, určitě město by mělo nejenom, že stavět třeba nebo opravovat, rekonstruovat stávající bytový fond, ale jsem přesvědčena o tom, že by mělo mít nastavené podmínky spolupráce s developery tak, aby třeba docházelo k té spolupráci, koprodukci toho bytového fondu, aby byla domluva třeba na participaci zajištění infrastruktury, participace i na tom, že developer postaví nějaké byty pro svůj obchodní záměr podnikatelský, ale zároveň jsou i nějaké dohody s městem, kdy třeba část těch bytů půjde zase do správy toho města.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik si myslíte, že asi Opava by potřebovala bytů?

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: K tomu, abychom si udělali nějaký obrázek, by bylo určitě zapotřebí mít jasné jako průzkumy. Do toho si myslím, že by bylo vhodné zapojit i občany. Pro to také jsem. Momentálně máme v tom bytovém fondu přes nějakých pět set bytů, je to nedostačující. V této době zase v období ekonomické krize je potřeba opravdu myslet nejenom na mladé lidi, ať nám neodcházejí z toho města, ale třeba i na rodiče samoživitele. Dlouhodobým problémem je také i bydlení pro lidi s handicapem. Nedovedu si teda v tuto chvíli to čísla úplně... Nerada bych střílela takhle od boku, ale říkám udělat podrobnou analýzu toho a potom se vlastně podle toho orientovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Velmi krátce, vy chcete zlepšovat podmínky pro rozvoj podnikatelského prostředí, jak?

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Podmínky pro rozvoj podnikatelského prostředí třeba právě tou spoluprací na tady těch investičních záležitostech nebo si dovedu představit i to, že budeme klást důraz opravdu na kvalitní vzdělávání, kvalitní školství od toho mateřského, přes to základní. Spolupráce se středními školami, kterých je v Opavě dostatek, a to včetně těch technických oborů a zároveň ještě i z naší Slezskou univerzitou. Takže tady se dá vytvořit opravdu už hned to podhoubí pro to, aby se mohly ty firmy, které fungují na území města, jsou taky určitým bohatstvím tady toho našeho území, aby dokázaly si opatřit ať už mozky chytré, mladé lidi, nové kádry.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte jednu minutu na to, abyste oslovila diváky, televize, POLAR.

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Vážení spoluobčané, milí sousedé a sousedky, myslím, že si můžu tady toto oslovení takto dovolit, protože já sama žiji v Opavě padesát let a Opava je moje láska. Jsem ráda a je mi ctí, že vedu do voleb tým lidí, kteří podobně smýšlí jako já. Že se dá dělat politika čistě, srozumitelně, v souvislostech a pro lidi. Proto prosím, přijďte k volbám. My máme totiž odvahu dělat to, co je pro Opavu správné. Nebudeme se vyhýbat žádným problémům, které Opava dlouhodobě neřeší, ba naopak chceme, aby Opava byla prosperujícím městem budoucnosti. Proto neváhejte, neleňte, vstaňte z těch divanů a přijďte 23. a 24. září volit Piráty a Opavany číslo 9.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Hana Brňáková, (koalice Piráti a Opavané, lídr kandidátky, Opava: Děkuji za pozvání, na shledanou.

Mohlo by Vás také zajímat