Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Karviná: Zuzana Klusová, Česká pirátská strana

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zuzana Klusová, lídryně České strany pirátské v Karviné a zároveň kandidátka na primátorku. Dobrý den, vítejte ve studiu televize POLAR.

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejprve pojďme k tématům, na která odpovídali tady u nás i ostatní karvinští lídři. Co uděláte pro to, aby lidé neodcházeli z města?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Karviná má spoustu problémů a já si myslím, že jeden z nich je bydlení. Ač to nevypadá a myslím si, že ostatní to asi nezmiňovali, to dědictví po OKD mimo jiné v sobě nese i to, že většinu bytového fondu vlastní Heimstaden, který vlastně určuje ceny pronájmu. Tam si myslím, že je problém v tom, že lidé mají v průměru nízké příjmy relativně u nás, ale k tomu vysoké náklady na život. My bychom to řešili určitě tím, že bychom chtěli znovu vybudovat městský bytový fond, který se bohužel zprivatizoval a město Karviná dnes má pouze sedm set bytů, což je opravdu málo. Takže my bychom chtěli zapracovat na tomhle a nabídnout startovací byty pro mladé. Celkově klást důraz na to, aby Karviná byla moderním městem, které si razí cestu moderními technologiemi a které si zakládá na životním prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další otázkou je právě to zmiňované bydlení. Co uděláte pro to, aby bydlení bylo dostupné pro všechny kategorie lidí, které jsou v Karviné?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: My máme v programu výstavbu minimálně 100 městských bytů. Chtěli bychom k tomu využít i dotační programy z ministerstva pro místní rozvoj, které právě náš ministr Ivan Bartoš teďka ve spolupráci s městy designuje. Myslím si, že to byla opravdu chyba, že se rozprodal úplně celý bytový fond, protože město tím ztratilo kontrolu nad bydlením a máme tam problém nejen s těmi vysokými nájmy Heimstadenu, ale také s obchodníky s chudobou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže, co se dá dělat?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Jediné řešení je opravdu znova vystavět bytový fond, nakupovat byty. Případně existuje i ta možnost, že by město vytvořilo systém toho, že by si bralo do pronajmu soukromé byty a ty dále zprostředkovávalo lidem. Ale dohlíželo na to, aby skutečně ty byty byly využívány tak, aby nezpůsobovali problémy v okolí, aby tam ti nájemníci se posouvali dál a a fungovali tak, jak je nutné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Karviné stejně jako v řadě jiných měst chybí zubaři. Co můžete udělat pro to, aby se ta situace v Karviné zlepšila?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Já se obávám, že pokud se to město celkově neposune, k nám ti zubaři opravdu nebudou chtít jít. Problém je v tom, že oni třeba v Ostravě, v Praze, ve velkých městech mají vysoké příjmy i třeba z estetických výkonů, z bělení zubů a tady těch komerčních záležitostí, což v Karviné vzhledem k tomu, jaká tam je sociální situace, není tak dobrý byznys. Takže jediné, co může město v tomhle udělat, nabídnout třeba zase atraktivní bydlení, vybavit ordinaci a zkusit sem třeba přetáhnout i zubaře z jiných měst tak, aby třeba ordinovali alespoň jeden dva dny v týdnu v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte přehled kolik Karviňáci by potřebovali stomatologů celkem a kolik jich chybí?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: To se přiznám, že přesně nevím, ale ani můj syn, ani moje maminka aktuálně zubaře nemají, takže to budou podle mě desítky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve volebním programu máte, že chcete zapsat Starou Karvinou do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. To už se ale přece děje.

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Ano, my to máme už ve strategickém plánu města. Takže ty aktivity, které jsou řízené i z části Národním památkovým ústavem, probíhají, ale bohužel si myslím, že tento zájem právě naráží na spoustu jiných zájmů, které ve Staré Karviné nyní sledujeme. Mimo jiné tam Veolie třeba plánuje stavět spalovnu. Plánuje se tam by reaktorům, zábavní park Mirakulum, plánuje se tam Eden, skleníky a já si myslím, že tam je důležité, abychom se skutečně vrátili k tomu, co jsme si řekli, že chceme dělat. Ten rozvoj cestovního ruchu založili na tom, co v té Karviné máme, co je ta naše devíza. Podle mě skutečně jsou to hornické tradice a to hornictví jako celek. Takže za mě je nesmysl v lokalitě, která už se proslavila díky románu Šikmý kostel, díky v podstatě právě tomu příběhu zaniklé Karviné, tam teď umísťovat záměry, které s tím vůbec nesouvisí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V programu máte, že se postavíte čelem k dlouho přehlížením sociálním problémům města. Které problémy máte na mysli?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Zase to částečně souvisí s tím bydlením. Další věc jsou exekuce, kdy my máme snad sedmnáct procent lidí v exekuci. Je to opravdu rekordní počet lidí i v rámci ČR. Každé desáté dítě nedokončí základní školu, takže ty problémy se potom nabalují. Pokud nezačneme s těmi lidmi skutečně systémově pracovat a nezačneme klást větší důraz na sociální služby a sociální práci i právě s těmi sociálně slabými, tak se obávám, že se Karviná nikam neposune. Další problém je určitě závislosti a chybí u nás harm reduction jen programy i ta terénní práce s lidmi, kteří užívají pervitin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďte mi říct, co byste s tím dělali?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Posílit harm reduction programy a celou sociální práci, která si myslím, že je pro tuto cílovou skupinu podceněna. Vidíme, že nám tam přibývá bezdomovců. Chybí tam ta nízkoprahová služba, kde by ti lidé mohli být, aby nebyli na ulici, protože si myslím, že pro každého je nepříjemné, když se s tím prostě denně potkává. A ty náklady na toho člověka na ulici ve smyslu městské policie, neustále řešení problému, obtěžování lidí, myslím si, že jsou ve finále větší, než když se fakt snažíte s těmi lidmi pracovat. Může tam být i nějaký program housing first, kdy se snaží ty lidi umístit do bytů, ale to není opravdu jen tak, že jim dáte byt. Tam u toho musí být soustavná odborná sociální práce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete zajistit občanům v Karviné co nejčistší a zároveň co nejlevnější energie. Jak toho dosáhnete?

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Tam jde o kombinaci decentralizace, což znamená, že budeme klást důraz na komunitní energetiku. To znamená, že obec si může třeba vystavět bioplynku. Můžeme se dohodnout s čističkou odpadních vod na využívání odpadního tepla. Potom jsou to samozřejmě obnovitelné zdroje energie, kdy by město mělo jít v tomhle příkladem a opravdu ty obnovitelné zdroje umísťovat na maximum možných budov. To musí jít ale ruku v ruce i samozřejmě s energetickými úsporami, to znamená zateplování, izolování domů a musí se používat i chytré technologie, kdy třeba máte v každém pokoji jinou termoregulaci, řídí vám to celé určitý chytrý systém. Takže já si myslím, že těch možností je spousta a že už jsme s nimi ale měli začít dávno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Snížíte počet zastupitelů pro další období na dvacet pět. Já jenom doplním, že Karviná má v současné době jedenačtyřicet zastupitelů.

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Ano, tam jde o to, že čtyřicet jedna zastupitelů je obrovský počet. K tomu, že město Karviná má dneska jenom padesát tisíc, je to na opravdu vrchní hranici a já si nemyslím, že je to nezbytné, abychom měli tolik zastupitelů. I toto je nějaké šetření nákladů a za mě je to krok správným směrem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovila diváky televize POLAR.

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Piráti jsou jasná volba pro všechny, kdo chtějí po dvaceti letech vlády sociální demokracie a komunistů změnu. My chceme moderní Karvinou, která myslí na mladé. Chceme stavět startovací byty nejen pro mladé rodiny tak, abychom dělali konkurenci drahému Heimstaden. Chceme město, které klade důraz na moderní technologie a životní prostředí. Chceme město bez korupce a kamarádšoftů. Takže přijďte 23. září k volbám a postarejte se o to, aby se Karviná vrátila do první ligy nejenom ve fotbale.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za vaše odpovědi i za účast ve volebním studiu televize Polar.

Zuzana Klusová (Česká pirátská strana), lídr kandidátky, Karviná: Děkuji.


Mohlo by Vás také zajímat