Volební studio 2022

Karviná: Ladislav Hammer, Svoboda a přímá demokracie

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O hlasy voličů usiluje v Karviné také Ladislav Hammer za SPD. Dobrý den ve volebním studiu.

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Dobrý den Vám i divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejprve pojďme k tématům, na která odpovídali tady u nás i ostatní karvinští lídři. Prvním tématem je, co uděláte pro to, aby lidé z města neodcházeli?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Odliv lidí v Karviné za poslední léta je opravdu veliký. Je to si myslím stěžejní téma úplně všech stran, které kandidují u nás v Karviné. Pro odliv lidí chceme udělat spoustu věcí. Jedna z nich je podpora mladých rodin s dětmi, druhá bezpečnost a třetí zdravotnictví a zdravotnická péče, která je základ dobrého života ve městě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vás jenom doplním, protože jste řekl "pro odliv lidí uděláme", myslel jste proti tomu, aby lidé neodcházeli, ale to je jenom malinká řečnická záležitost.

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Ano, proti odlivu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pokračujme dál, v Karviné stejně jako v řadě jiných měst chybí zubaři. Co uděláte pro to, nebo co město, nebo potažmo vy můžete udělat proto, abyste do města přivedli nové zubaře, které Karviná potřebuje?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Karviná potřebuje zubaře a potřebuje jich opravdu hodně. Celkem na Moravskoslezském kraji jenom v Moravskoslezském kraji chybí sto tisícům obyvatelům zubař. Karviná bohužel je na tom úplně stejně a my se budeme snažit zubní lékaře k nám do Karviné dostat. Máme pro to pár bodů. Jeden první bod a ten stěžejní je tzv. městské stipendium tak, jak jsme to nazvali my u nás v SPD. Chceme mít formu agitace již na střední škole, potažmo na gymnáziu tak, aby studenti si vybrali obor stomatologie a chceme je podpořit v tomto.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je ale běh na dlouhou trať, když začínáte na střední škole, pakliže je přesvědčíte, tak je bude čekat vysoká škola několik let studií, to máme takových sedm, osm let, než by se dostali zubaři do Karviné. Jakou jinou formou je ještě můžete přitáhnout?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Ano, to máte pravdu, ale bohužel momentálně, když se bavíme s naším expertním týmem i z Poslanecké sněmovny, urgentní řešení neexistuje. Urgentní řešení by muselo být na celostátní úrovni a musela by se tím zabývat vláda. My chceme jít formou toho městského stipendia, ještě abych to dopověděl, jelikož studium stomatologie je nejdražší studium z lékařských oborů a ne úplně všichni si to studium mohou dovolit. Takže chtěli bychom podpořit v první řadě městským stipendium zubaře. Další bod, jaký máme u nás v programu, budeme apelovat jak na kraj, tak i samozřejmě zase přes Poslaneckou sněmovnu, kde máme zástupce ve sněmovně. Budeme apelovat na to, aby byla otevřena stomatologie i na Ostravské univerzitě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k další tématice, ať se dostaneme k více tématům, ať nejsme tak podrobní u jednoho tématu. Jak je Karviná na tom s dostupností bytů?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Dostupnost bydlení v Karviné je, ale bohužel není příliš mnoho městských bytů a vesměs je tam možnost ubytování pouze u společnosti Heimstaden, což je problém, protože většina lidí u toho Heimstadenu bydlet nechce, ať již je to z jakéhokoliv důvodu. My bychom chtěli podpořit určitě nějakou bytovou výstavbu, ať má Karviná moderní bydlení pro mladé, pro mladé rodiny s dětmi. To je opět jeden s bodů podpory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových bytů by mohlo pod vaším vedením, pakliže to budete moct ovlivnit, vzniknout?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Já mám představu jít trošku pomalejší cestou i vzhledem k tomu odlivu lidí. Myslím si, že pokud by se nám podařilo postavit alespoň jeden bytový dům za volební období, bylo by to fajn. My už jsme si to slibovali, nebo respektive vedení města, potažmo jiné strany, už to slibovaly čtyři roky zpátky a momentálně zatím ještě bytový dům žádný nestojí. Podporuje se u nás ve městě individuální bytová výstavba, ta se podporuje dost, pozemky na to jsou, ale myslím si, že i například družstevní bydlení by bylo fajn.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ať se dostaneme k dalším tématům, pojďme na ně. Chcete modernizovat Nemocnici Karviná-Ráj. Jak to myslíte? Je to přece krajské zařízení, co tam chcete modernizovat?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Modernizace nemocnice v Karviné-Ráj již probíhá nyní i za podpory města. My bychom chtěli tu modernizaci samozřejmě podporovat. Dále nemocnice v Karviné-Ráji bohužel u některých oddělení nesplňuje již moderní standardy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že chcete dávat více peněz na to, aby byla modernější podle vás nemocnice? Kolik?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Určitě. Neřeknu vám konkrétně částky. Zase to konzultujeme s naším pracovním týmem, který je na tom opravdu jinak. Konkrétní částku vám bohužel neřeknu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete rozšiřovat terénní a sociální služby? Jak? Buďte konkrétní.

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Začnu takhle, velká část obyvatel v Karviné jsou senioři, seniorům je třeba pomáhat úplně ve všem. U nás existují terénní sociální služby, existuje u nás senior taxi. Tyto služby chceme nadále rozšiřovat, podporovat. Myslím si, že fajn by bylo i zavést nějakou službu, kde by k seniorům přímo docházely mladší lidi. Tuším, že to funguje v nějaké omezené míře, ale určitě by to bylo fajn. Ať se senioři nestýkají jenom sami mezi sebou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Byla by to nějaká městská organizace?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Ano, určitě městská organizace maximálně podporovaná krajem. Samozřejmě, ale to je na debatě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete, aby občané se mohli vyjadřovat k zásadním tématům města pomocí referenda, o která témata by takhle lidé rozhodovali v Karviné pomocí referenda?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: My bychom chtěli zřídit institut místního referenda. Samozřejmě je to opět otázka financí, ale myslím si, že pokud bychom to zřídili v době digitalizace nějakou formou na webových stránkách Karviné nebo vytvořili nějaký zvláštní portál, bylo by to určitě fajn.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A ta témata?

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Určitě bychom nechtěli, abychom rozhodovali úplně o všem. Tak jako rozhodujeme na zastupitelstvu, potažmo se rozhoduje na radě města. Ale důležitá témata třeba ve spojení se spalovnu Veolie nebo nějaká jinačí, zábavní park, výstavba Eden Silesia v oblasti Karviné. Tato témata určitě bychom podpořili v referendum.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Vážení spoluobčané, chtěl bych vás pozvat ke komunálním volbám, které se konají 23. a 24. 9., protože všechny volby jsou velmi důležité. V těchto volbách budete rozhodovat o tom, kdo povede vaše město v následujících čtyřech letech. My jako SPD stojíme v prvé řadě na straně českého občana, takže se na nás můžete spolehnout, že budeme pracovat pro vás. Přijďte a budu rád, pokud dáte hlas naší straně, volte číslo 5. Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Ladislav Hammer (SPD), lídr kandidátky, Karviná: Já vám také děkuji.Mohlo by Vás také zajímat