Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Havířov: Bohuslav Niemiec, SPOLU plus

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Volební studio televize POLAR a tentokrát tady vítám Bohuslava Niemiece jako lídra uskupení SPOLU plus v Havířově. Dobrý den, vítejte.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejprve společná témata pro všechny havířovské lídry. Chybějící stomatologové, téma řady měst regionu Česka. Je to problém i Havířova?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Určitě stomatologové nám chybí. My přicházíme s řešením. Rádi bychom se pokusili zřídit tzv. městskou zubní ordinaci, kde bychom chtěli přilákat lékaře, kteří již ukončili svoji praxi z důvodu administrativní náročnosti a kteří již třeba nechtějí vykonávat tu praxi celý týden, ale třeba jenom 1, 2 dny v týdnu. Myslím si, že by se nám mohlo podařit přidat minimálně jedno nebo dvě zubařské křesla. Také chceme mladé zubaře přitáhnout do Havířova. Chceme jim nabídnout dobré přívětivé podmínky tak, aby tu svoji praxi vykonávali u nás. Máme městskou realitní agenturu, která má nebytové prostory, můžeme zrekonstruovat, připravit ordinace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Městská hromadná doprava, zachováte v ní současné ceny jízdného?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Určitě se o to budeme snažit. V tomto roce se nám podařilo vysoutěžit největší zakázku na za celé čtyři roky, a to jest poskytování městské hromadné dopravy na příštích 10 let. I ta cena, která se nám povedla vysoutěžit, kdybych řekl, že je velmi dobrá. Takže budeme se snažit o to, abychom zachovali ceny, co je pro nás prioritní, zachovat jízdné ve výši, jaké je teď a pro důchodce a děti nechat jízdné zdarma tak, jak je teď.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další téma, nedostatek parkování v Havířově, jak budete řešit?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Já myslím, že toto téma jsme již řešili v tomto volebním období. Podařilo se nám postavit cca 1 000 parkovacích míst. Když si vzpomenu, jak jsme otevírali parkoviště na ulici Majakovského, kde je opravdu to parkování velmi složité nebo bylo velmi složité. To parkoviště bylo plné ještě dřív, než jsme ho vlastně oficiálně otevřeli. Mohl bych tady vyjmenovat ulici Balzacovou, Točitou, Mánesovou, parkování u vlakového nádraží, tam jsou dvě nové parkoviště. Takže myslím si, že jsme se s tím pohnuli dopředu, ale ještě je třeba nad tím pracovat. Co je důležité? Udržet vodu v krajině, to znamená parkoviště děláme tak, abychom dešťovou vodu zasakovali a abychom ji neodváděli do kanalizace. Popřípadě se snažíme vytvářet retenční nádrže a používat tu vodu také na zalévání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jestli o tom budete moci rozhodovat v následujícím volebním období. Kolik by mohlo vzniknout v Havířově nových parkovacích míst?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Děkuji za ten dotaz, je dobrý, ale těžko můžeme predikovat tuto skutečnost takhle dopředu. My vždy ty vhodné lokality vytipujeme, připravíme projektovou dokumentaci a potom realizujeme. To znamená, v těch lokalitách se mohou vyskytnout nějaké problémy, a proto musíme přistoupit někde jinde. Je třeba ty parkovací místa zřizovat citlivě, tak, abychom nezabetonovali celý Havířov.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže číslo neřeknete?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Neřeknu Vám číslo, ale budeme řešit podněty občanů, jak to děláme teď. Právě ta ulice Majakovského si myslím, že je dobrým příkladem toho, jak by se to mělo dělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve volebním programu píšete, že chcete město rozvíjet, ne jen nečinně přihlížet jeho vylidňování. Co tedy uděláte pro to, aby lidé z Havířova neodcházeli?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Já už myslím, že jsme se snažili to dělat v tomto volebním období. To je celkově měnit jeho tvář, ať už je to investice do bydlení, to znamená revitalizace městských bytů, výtahy, nový přednádražní prostor, který je novou krásnou vstupní bránou do našeho města, změnit celé vnímání toho prostoru. Teďka budeme končit výpravní halu, kterou nabídneme občanům jako volnočasový prostor. Takže je to komplex opatření, jak chceme přilákat lidi k nám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jmenoval jste to, co se stalo. Co ještě uděláte pro to, aby neodcházeli?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Máme připravené projekty, například jeden z projektů pro volný čas je revitalizace areálu sušeneckých rybníků. Vždyť kdysi dávno to byla odpočinková oblast a teď bychom rádi tuto funkci vrátili. Je to komplex rybníků, který je absolutně nevyužívaný na katastru města Havířova v rámci pohornické krajiny, takže v rámci projektu připravujeme jejich revitalizaci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jen doplňující otázka, kolik ročně odejde z Havířova nebo odstěhuje se lidí?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Za toto volební období to bylo na počátku pět set, pak zhruba tisíc lidí. Na počátku se nám to podařilo snížit, pak znova se ten trend posunul. Ale ten trend právě v době krize je teď takový, že lidé se nám vracejí zpátky. Mluvil jsem s pár kamarády a přáteli, kteří byli v Praze nebo v Brně, a říkali, že ceny nemovitostí, ceny pozemků u nás jsou přívětivější než v těchto metropolích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Je Havířov bezpečné město? Protože vy ve volebním programu slibujete, že zvýšíte bezpečnost posílením kamerových systémů na rizikových místech.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Havířov je bezpečné město. Všechny statistiky, které máme, o tom mluví, ale chceme tu bezpečnost posilovat dále, protože jsou části města, kde dochází k nějaké trestné činnosti. Právě v těchto lokalitách chceme posílit kamerový systém tak, aby se všechny přestupky všechny problémy dokázaly vyřešit a abychom mohli ještě dále právě posouvat naše pěkné město.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Téma obchvatu města, desítky let starý projekt, teď se oživuje. Potřebuje vůbec Havířov obchvat a budete ho Vy podporovat?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Já jsem ho podporoval a myslím si, že Havířov potřebuje obchvat, protože kdyby byl realizovaný obchvat, například v centru města můžeme komunikaci na hlavní třídě dlouhé třídě z jednopruhovat. Budou tam cyklostezky, jiným způsobem rozvíjet město. Každopádně obchvat je rozdělený na dvě etapy. Na první etapě, která začíná na Šumbarku a končí v prostřední Suché, je absolutní shoda. Takže doufám, že tuto etapu se podaří posunout a začít realizovat. Na té druhé etapě, která pokračuje z Prostřední Suché dále do Třanovic, tam teďka aktuálně prověřujeme možnosti alternativní trasy třeba přes Stonavu nebo Albrechtice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to na základě toho, že se občané ozývají?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Ano, na základě podnětů občanů, starosta Horní Suché přišel s nápadem. My jsme ho podpořili, protože je dobré prověřit všechny alternativy, abychom právě našli tu nejlepší. Uvidíme, jestli je to možné. Ještě si dovolím dodat jenom krátkou, rychlou informaci; pět mimoúrovňových křížení v rámci první etapy si myslím, že velmi posunou a zbezpeční dopravu v Havířově, protože důležité je, abychom se z místa na místo dostali hlavně bezpečně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve volebním programu také slibujete, že postavíte druhou průmyslovou zónu. Kde a kdy by to bylo?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Havířov má menší katastr například než Karviná. Ale jednou z posledních rozvojových lokalit je tzv. lokalita na Burianovce, kde bychom chtěli realizovat centrum pro zpracování komunálního odpadu a celá zóna by mohla a směřovat k tomu k recyklaci, abychom se přizpůsobili na změnu odpadového hospodářství. Chceme si udržet kontrolu nad odpady tak, abychom udrželi, co možná nejnižší cenu odpadu pro naše občany. V této lokalitě by tedy mohla vzniknout druhá průmyslová zóna.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kdy?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Budeme o to velmi intenzivně usilovat. Myslím, že na konci příštího období volebního období, které před námi by mohlo být.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přinese také nějaká pracovní místa a kolik?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Tak daleko nejsme, kolik, abych řekl, ale když se trošku zasní, mohu říct, že bychom tam chtěli realizovat fotovoltaickou elektrárnu a třeba i do budoucna vyrábět vodík, protože ve spolupráci s krajem chceme realizovat linku Havířov-Ostrava, která bude vodíková.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Vážení diváci, dámy a pánové, v prvé řadě bych vás rád požádal, abyste přišli k volbám, protože čím vyšší bude volební účast, tím lépe pro naše město. V druhé řadě bych vás rád požádal o podporu naší koalice. Již v minulém volebním období jsme ukázali, že dokážeme řešit problémy našeho města. Revitalizovali jsme přednádražní prostor a zabránili jsme zákazu odbočení na Šumbark, vybudovali jsme nová parkovací místa a vyměnili asfalt na hlavní nebo dlouhé třídě. Ale pořád nás čeká spousta projektů v příštím volebním období, ať už je to revitalizace sušeneckých rybníků, je to domov seniorů vybudovaný ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a dále například tělocvična v Životicích anebo také revitalizace Stromovky lesoparku. Prosím, přijďte k volbám a dejte nám svůj hlas. Spolu s vámi to dokážeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), lídr kandidátky SPOLU plus, Havířov: Já Vám také děkuji.


Mohlo by Vás také zajímat