Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Havířov: Veronika Turská, Svoboda a přímá demokracie

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O vaše hlasy v komunálních volbách usiluje také Veronika Turská, lídryně SPD v Havířově. Dobrý den.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejprve pojďme k otázkám, které tady v ostravském volebním studiu zodpovídali všichni pozvaní havířovští lídři. Pojďme tedy k první z nich. Stomatologové, je to sice celonárodní problém, chybí ve všech velkých městech Moravskoslezském kraji i na vesnicích. Co byste udělala pro to, abyste jich v Havířově měli více?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Samozřejmě problém nedostatku stomatologů, jak jste řekla, už ne jen v Moravskoslezském kraji, ale v celé republice, teda vyjma Plzeňského, Olomouckého a Prahy. Takže pro podporu, abychom měli lepší péči stomatologů v Havířově, bychom chtěli vyhlásit ve spolupráci s Moravskoslezským krajem dotační program pro studenty stomatologických fakult s tím, že v praxi by to znamenalo, že bychom agitoval již na středních školách. Pro tyto studenty vyhlásili tzv. městské stipendium a následně si je zavázali k městu tím, že pro tyto absolventy by město poskytlo třeba městský byt, nebytové prostory za symbolické nájemné, včetně třeba vybavení ordinace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, ale to je běh na dlouhou trať, střední škola, pak vysoká škola, než dostudují to je šest, sedm, možná i osm let. Co do té doby?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Tento problém samozřejmě nemá urgentní řešení, to jest, jak jste řekla, běh na delší trať. Ale my v SPD máme již vypracovanou celou reformu zdravotnictví, včetně těch krátkodobých projektů u dlouhodobých projektů. Bohužel nic rychlejšího se s tím udělat nedá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, pojďme k dalšímu tématu. Zachováte ceny jízdného v MHD v Havířově i přes energetickou krizi, kterou teď prožíváme?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Samozřejmě bychom chtěli být vůči občanům vstřícní tím, že to jízdné asi zachováme, že ho nebudeme zvedat. Ale samozřejmě je to v jednání a taky záleží na výši rozpočtu. Ale určitě bychom občanům vyšli vstříc, že to jízdné by mělo být zachováno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte představu, kolik to bude asi Havířov stát, protože dotovat asi bude muset město to jízdné.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To nemám teda konkrétní představu, kolik by to město stálo, ale myslím si, že pro naše občany Havířova by to byl krok správným směrem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak budete řešit nedostatek parkovacích míst v Havířově?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Na tento problém my jsme se zaměřili tak, že bychom v prvé řadě prostudovali analýzu, která již je vypracovaná o nedostatku počtu parkovacích míst a i nadále bychom parkovací místa chtěli v rámci města Havířova prostě posilovat a řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi by pod vaší taktovkou, kdybyste to mohli ovlivnit, mohlo v Havířově přibýt parkovacích míst?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Přesné číslo Vám ale nedokážu říct v tuto chvíli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik si asi myslíte, že by to mohlo být? Ne kolik by Havířov potřeboval, ale kolik byste zvládli třeba za jedno volební období?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: My se samozřejmě budeme snažit ten počet parkovacích míst zvýšit maximálně, ale číslo opravdu vám neřeknu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na sociálních sítích máte heslo "Vše děláme pro budoucnost našich dětí". Co máte konkrétně na mysli?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Chceme, aby naše děti se v naší republice celkově měly jakoby lépe, aby měly nějaké určité jistoty a pro naše město, aby se v našem městě jim žilo lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co to jsou ty jistoty? Buďte konkrétní, co jim chcete připravit za budoucnost?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Můžu mluvit konkrétně k Havířovu?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, Vy usilujete o to dostat se do havířovského zastupitelstva.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Takže pro naše děti bychom určitě nejen v Havířově, ale i v celém Moravskoslezském kraji chtěli do budoucna třeba zlepšit životní prostředí, protože to je zásadní problém oblasti Karvinska.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, pojďme k dalšímu tématu. V předvolebním programu slibujete podporu projektů pro nízkopříjmové obyvatelstvo. Buďte tedy konkrétní.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Chtěli bychom každopádně podpořit veškeré projekty pro seniory, včetně třeba podpory výstavby nějakého domova důchodců nebo domu s pečovatelskou službou. Tak samo podpoříme projekty třeba pro rodiče samoživitele anebo pro rodiny s dětmi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budete podporovat projekty, nebudete přinášet vy své vlastní?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To se ukáže časem. Určitě zkusíme i nějaké projekty vytvořit vlastní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete zvyšovat bezpečnost ve městě, jakými kroky?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Ke zvýšení bezpečnosti v Havířově by určitě přispělo to, že by byl navýšen počet městských strážníků, rozšířen a zkvalitněn kamerový systém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekněte o kolik? Kolik strážníků by mělo být v Havířově více v ulicích?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Určitě bychom zrušili, jak jsou doposud. Třeba pracuji už dvacet roků na Šumbarku a máme tam jednočlenné policejní hlídky, což si myslím, že je velký problém. Takže zase nechci odhadovat počty těch strážníků, ale určitě bychom ty počty těch hlídek chtěli navýšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V programu také máte spravedlivé rozdělení dotací pro sport a kulturu. Jak by to pod vaši taktovkou mohlo vypadat?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: My bychom chtěli pro havířovské sportovní kluby udělat dotace spravedlivé. To znamená, že každý sportovní klub by dostal dotace podle počtu dětí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď tomu tak není?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Teď tomu tak není. Teď jsou dotace přidělované jakoby různě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je dostupnost bydlení v Havířově a co byste třeba pro zlepšení situace mohli udělat?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Dostupnost bydlení v Havířově si myslím, že není špatná, protože město má nedostatek i svých městských bytů. V Havířově máme nějaké byty i společnosti Heimstaden. My bychom chtěli každopádně podpořit třeba mladé rodiny s dětmi tím, že bychom ze stávajícího nebytového fondu vytvořili tzv. startovací byty pro mladé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik by jich mohlo být?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To Vám odhadem nedokážu říct.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co když přibyde také lidí, kteří v závislosti na současnou situaci budou potřebovat menší byty, levnější byty atd.? Jak byste na to zareagovali?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To si myslím, že lze taky úpravou toho stávajícího bytového fondu, protože v Havířově máme několik zhruba čtyř pokojových bytů, takže ty by se mohly upravit prakticky na ty byty menší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čistota ovzduší, byť už jste něco trošičku tady nakousla. Vy byste chtěli pro čistotu ovzduší nebo zlepšení čistoty ovzduší v Havířově udělat co?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Problém je ten, že Moravskoslezský kraj má vypracované dvě studie o kvalitě ovzduší v Moravskoslezské kraji. Jedna studie profesora Šráma a druhá studie tzv. Air Silesia, kterou vypracovala Vysoká škola báňská. Problém je ten, že tyto studie se diametrálně liší. Takže my jako zastupitelé města Havířova bychom chtěli si vypracovat svoje studie. To znamená, že bychom si zadali projekt svým laboratořím, které by zjistily, odkud je největší znečištění toho ovzduší v našem kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A na to chcete reagovat?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Potom chceme reagovat, pokud zjistíme, odkud to nejhorší ovzduší jde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Musí to být podpořeno studií? Nestačí výsledky třeba, které zveřejňují Český hydrometeorologický ústav pravidelně?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Já si myslím, že by bylo lepší mít své laboratoře a své studia, aby ten obraz toho výsledku ovzduší byl kvalitnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovila diváky televize POLAR.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Vážení spoluobčané, já bych vás tímto chtěla, co nejsrdečněji pozvat k volbám, které se konají 23. a 24. září. Jedná se o komunální volby v našem městě, kde vy si můžete zvolit vedení našeho města. Tyto volby jsou také důležité tím, že budou jakýmsi pomyslným referendem o důvěře k naší vládě. Proto vás vyzývám, pojďte k volbám a volte SPD, pokud chcete, aby Čechy zůstaly Čechům, protože jako SPD, my jediní v Poslanecké sněmovně, hájíme zájmy našich českých občanů. V Havířově nás najdete pod číslem 7. Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Děkuji za pozvání.


Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Volební studio 2022
Havířov: Veronika Turská, Svoboda a přímá demokracie
16. září 2022, 10:40

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O vaše hlasy v komunálních volbách usiluje také Veronika Turská, lídryně SPD v Havířově. Dobrý den.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejprve pojďme k otázkám, které tady v ostravském volebním studiu zodpovídali všichni pozvaní havířovští lídři. Pojďme tedy k první z nich. Stomatologové, je to sice celonárodní problém, chybí ve všech velkých městech Moravskoslezském kraji i na vesnicích. Co byste udělala pro to, abyste jich v Havířově měli více?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Samozřejmě problém nedostatku stomatologů, jak jste řekla, už ne jen v Moravskoslezském kraji, ale v celé republice, teda vyjma Plzeňského, Olomouckého a Prahy. Takže pro podporu, abychom měli lepší péči stomatologů v Havířově, bychom chtěli vyhlásit ve spolupráci s Moravskoslezským krajem dotační program pro studenty stomatologických fakult s tím, že v praxi by to znamenalo, že bychom agitoval již na středních školách. Pro tyto studenty vyhlásili tzv. městské stipendium a následně si je zavázali k městu tím, že pro tyto absolventy by město poskytlo třeba městský byt, nebytové prostory za symbolické nájemné, včetně třeba vybavení ordinace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, ale to je běh na dlouhou trať, střední škola, pak vysoká škola, než dostudují to je šest, sedm, možná i osm let. Co do té doby?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Tento problém samozřejmě nemá urgentní řešení, to jest, jak jste řekla, běh na delší trať. Ale my v SPD máme již vypracovanou celou reformu zdravotnictví, včetně těch krátkodobých projektů u dlouhodobých projektů. Bohužel nic rychlejšího se s tím udělat nedá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, pojďme k dalšímu tématu. Zachováte ceny jízdného v MHD v Havířově i přes energetickou krizi, kterou teď prožíváme?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Samozřejmě bychom chtěli být vůči občanům vstřícní tím, že to jízdné asi zachováme, že ho nebudeme zvedat. Ale samozřejmě je to v jednání a taky záleží na výši rozpočtu. Ale určitě bychom občanům vyšli vstříc, že to jízdné by mělo být zachováno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte představu, kolik to bude asi Havířov stát, protože dotovat asi bude muset město to jízdné.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To nemám teda konkrétní představu, kolik by to město stálo, ale myslím si, že pro naše občany Havířova by to byl krok správným směrem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak budete řešit nedostatek parkovacích míst v Havířově?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Na tento problém my jsme se zaměřili tak, že bychom v prvé řadě prostudovali analýzu, která již je vypracovaná o nedostatku počtu parkovacích míst a i nadále bychom parkovací místa chtěli v rámci města Havířova prostě posilovat a řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi by pod vaší taktovkou, kdybyste to mohli ovlivnit, mohlo v Havířově přibýt parkovacích míst?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Přesné číslo Vám ale nedokážu říct v tuto chvíli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik si asi myslíte, že by to mohlo být? Ne kolik by Havířov potřeboval, ale kolik byste zvládli třeba za jedno volební období?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: My se samozřejmě budeme snažit ten počet parkovacích míst zvýšit maximálně, ale číslo opravdu vám neřeknu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na sociálních sítích máte heslo "Vše děláme pro budoucnost našich dětí". Co máte konkrétně na mysli?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Chceme, aby naše děti se v naší republice celkově měly jakoby lépe, aby měly nějaké určité jistoty a pro naše město, aby se v našem městě jim žilo lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co to jsou ty jistoty? Buďte konkrétní, co jim chcete připravit za budoucnost?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Můžu mluvit konkrétně k Havířovu?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, Vy usilujete o to dostat se do havířovského zastupitelstva.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Takže pro naše děti bychom určitě nejen v Havířově, ale i v celém Moravskoslezském kraji chtěli do budoucna třeba zlepšit životní prostředí, protože to je zásadní problém oblasti Karvinska.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, pojďme k dalšímu tématu. V předvolebním programu slibujete podporu projektů pro nízkopříjmové obyvatelstvo. Buďte tedy konkrétní.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Chtěli bychom každopádně podpořit veškeré projekty pro seniory, včetně třeba podpory výstavby nějakého domova důchodců nebo domu s pečovatelskou službou. Tak samo podpoříme projekty třeba pro rodiče samoživitele anebo pro rodiny s dětmi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budete podporovat projekty, nebudete přinášet vy své vlastní?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To se ukáže časem. Určitě zkusíme i nějaké projekty vytvořit vlastní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete zvyšovat bezpečnost ve městě, jakými kroky?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Ke zvýšení bezpečnosti v Havířově by určitě přispělo to, že by byl navýšen počet městských strážníků, rozšířen a zkvalitněn kamerový systém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekněte o kolik? Kolik strážníků by mělo být v Havířově více v ulicích?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Určitě bychom zrušili, jak jsou doposud. Třeba pracuji už dvacet roků na Šumbarku a máme tam jednočlenné policejní hlídky, což si myslím, že je velký problém. Takže zase nechci odhadovat počty těch strážníků, ale určitě bychom ty počty těch hlídek chtěli navýšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V programu také máte spravedlivé rozdělení dotací pro sport a kulturu. Jak by to pod vaši taktovkou mohlo vypadat?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: My bychom chtěli pro havířovské sportovní kluby udělat dotace spravedlivé. To znamená, že každý sportovní klub by dostal dotace podle počtu dětí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď tomu tak není?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Teď tomu tak není. Teď jsou dotace přidělované jakoby různě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je dostupnost bydlení v Havířově a co byste třeba pro zlepšení situace mohli udělat?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Dostupnost bydlení v Havířově si myslím, že není špatná, protože město má nedostatek i svých městských bytů. V Havířově máme nějaké byty i společnosti Heimstaden. My bychom chtěli každopádně podpořit třeba mladé rodiny s dětmi tím, že bychom ze stávajícího nebytového fondu vytvořili tzv. startovací byty pro mladé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik by jich mohlo být?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To Vám odhadem nedokážu říct.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co když přibyde také lidí, kteří v závislosti na současnou situaci budou potřebovat menší byty, levnější byty atd.? Jak byste na to zareagovali?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: To si myslím, že lze taky úpravou toho stávajícího bytového fondu, protože v Havířově máme několik zhruba čtyř pokojových bytů, takže ty by se mohly upravit prakticky na ty byty menší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čistota ovzduší, byť už jste něco trošičku tady nakousla. Vy byste chtěli pro čistotu ovzduší nebo zlepšení čistoty ovzduší v Havířově udělat co?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Problém je ten, že Moravskoslezský kraj má vypracované dvě studie o kvalitě ovzduší v Moravskoslezské kraji. Jedna studie profesora Šráma a druhá studie tzv. Air Silesia, kterou vypracovala Vysoká škola báňská. Problém je ten, že tyto studie se diametrálně liší. Takže my jako zastupitelé města Havířova bychom chtěli si vypracovat svoje studie. To znamená, že bychom si zadali projekt svým laboratořím, které by zjistily, odkud je největší znečištění toho ovzduší v našem kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A na to chcete reagovat?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Potom chceme reagovat, pokud zjistíme, odkud to nejhorší ovzduší jde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Musí to být podpořeno studií? Nestačí výsledky třeba, které zveřejňují Český hydrometeorologický ústav pravidelně?

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Já si myslím, že by bylo lepší mít své laboratoře a své studia, aby ten obraz toho výsledku ovzduší byl kvalitnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovila diváky televize POLAR.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Vážení spoluobčané, já bych vás tímto chtěla, co nejsrdečněji pozvat k volbám, které se konají 23. a 24. září. Jedná se o komunální volby v našem městě, kde vy si můžete zvolit vedení našeho města. Tyto volby jsou také důležité tím, že budou jakýmsi pomyslným referendem o důvěře k naší vládě. Proto vás vyzývám, pojďte k volbám a volte SPD, pokud chcete, aby Čechy zůstaly Čechům, protože jako SPD, my jediní v Poslanecké sněmovně, hájíme zájmy našich českých občanů. V Havířově nás najdete pod číslem 7. Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Veronika Turská (SPD), lídr kandidátky, Havířov: Děkuji za pozvání.


Zdroj: https://polar.cz/porady/volebni-studio-2022/volebni-studio-2022-16-09-2022-10-40