Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Ostrava: Peter Harvánek, Svoboda a přímá demokracie

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Peter Harvánek, lídr SPD v Ostravě a kandidát na primátora. Dobrý den ve volebním studiu televize Polar.

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Dobrý den, přeji všem divákům.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Na začátek společná témata pro všechny ostravské kandidáty na post primátora, které jsme tady do studia pozvali. Stavba koncertní haly, podpoříte rekonstrukci Domu kultury města Ostravy s přístavbou koncertní haly, nebo jak to vidíte?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Rekonstrukce je jedna věc, stavba koncertní haly, druhá věc v dnešní době zhoršující se energetické krize s eskalací napětí na Ukrajině a s obrovskou inflací si myslím, že lidi mají trošku jiné starosti než stavbu koncertní haly za 4 miliardy. Ono to číslo bylo 3,4 miliardy bez DPH v roce 2021, to znamená v tomhle roce my se můžeme pohybovat někde přes pět miliard. To jsou peníze, které potřebujeme ušetřit a spíš je použít do investic nebo na pomoc lidem, kteří se ocitnou v energetické chudobě.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Znamená to, že ten projekt by měl být úplně zastaven?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Netvrdím, já mám rád kulturu, mám rád koncerty vážné hudby, ale v téhle chvíli si myslím, že jsou jiné priority, čili dočasně pozastavit výstavbu koncertní haly. Když vidíme světýlko na konci tunelu, v té chvíli se můžeme o tom bavit a opět otevřít otázku. Co vím, tak ještě doteď není dořešeny ani financování. Z kraje máme nějakých přislíbeno nějakých 300 milionů. Je memorandum na 600 milionů od státu a na úložkách města je 360 milionů. Takže je to nějakých 1,2 miliardy z toho celého kusu čtyři, čtyři a půl miliardy korun, které ta investice vyžádá.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Současní ostravští zastupitelé už několikrát řešili problematiku vody OVAKU. Jak to vidíte Vy?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Já to vidím tak, že za prvé v téhle chvíli by se nemělo nechat odhlasovat zastupitelstvím, že budeme prodlužovat koncesní licencí na na prodej vody koncernu Suezu. Máme na to čas do konce roku 2024. Čili ten čas tam je dostatečný. Mělo se vypsat transparentní řízení, mělo se udělat veřejné projednávání. Ono když si to vezmete, tak v podstatě celý ten princip spočívá v tom, že Suez má nadpoloviční většinu v obýváku a v podstatě zisky ve výši 40 milionů tečou do zahraničí.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Jak byste to tedy řešil Vy, kdybyste to mohl ovlivnit v budoucnu?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: V budoucnu, kdybych to mohl ovlivnit, budu tlačit na odkup akcií OVAKU.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Pojďme dál. Stavba nové tramvajové trati v Ostravě Porubě, to je taky kontroverzní téma. Už několik let se táhne, lidé jsou zásadně proti. Jak to vidíte Vy?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Určitě chceme rozšiřovat páteřní síť městské hromadné dopravy. Na druhou stranu v téhle chvíli, když se díváme na danou tramvajovou trať, tak jestli se nepletu, v šestém měsíci tohoto roku krajský úřad opět požádal město o předělání přepracovány I. Jelikož se změnily podmínky, byla vystavená prodloužená Rudná a teď se chystá obchvat Severní spoj. Čili doprava na té opavské, zčásti i na Porubě má jiné parametry, čili nová a já budu muset zpracovat nové výsledky rozptylové studie, studie hlučnosti. Takže v téhle chvíli je dobré nejdřív vyřešit EU a přehodnotit tedy ty věci.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Nicméně Vy byste byl pro, ať se tam protáhne tramvajová trať tím směrem?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: V téhle chvíli by to nic neřešilo.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Dobrá. V programu máte zrušení poplatků za odpad a za psy. Nebude to teď v této současné době, kdy se budou hledat peníze, příliš odvážný návrh?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Víte, v téhle době se na nás řítí energetická krize a město je od toho, aby občanům pomohlo. My v tom programu toho máme více. Nejsou to jenom odpadky, nejsou to jenom poplatky za psa. My chceme řešit i cenovou politiku, politiku městské hromadné dopravy. Já jsem si to propočítal a mohu to nasimulovat na čtyřčlenné rodině, kde v téhle chvíli jsme schopni uspořit ročně 13 tisíc pro občany, které můžou rozpustit do místní ekonomiky. Rozpočet města to bude stát se cca 3 až 5 procent rozpočtu.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Teď mluvíte o poplatcích za psy a odpad, nebo už celkově se vším i MHD zdarma?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Přesně tak.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Co navrhujete pro zlepšení dostupnosti bytů v Ostravě?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Máme to v programu pro seniory nízkopříjmové, rodiny s mladými dětmi. Navrhujeme formu nájemního bydlení městských bytů. Pro středně příjmové vrstvy navrhujeme družstevní bydlení, které je podstatně jednodušší, dostupnější pro lidi, protože oproti hypotéce vydávají tam dvacet procent, dvacet procent financí, které si můžou vypůjčit. Město se může na tom spolupodílet tím, že zapůjčí pozemky. Čili není účelem vždycky ty pozemky prodat soukromým developerům, který mohou ceny bytů vyhnat někde na sto tisíc korun za metr čtvereční.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: To znamená, chcete, aby bylo více městských bytů, které byste nabízely mladým rodinám. Co senioři?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Tohle to platí pro seniory. Jak jsem zmínil, to dostupné městské bydlení by mělo být i pro mladé rodiny i pro seniory.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: To znamená, jak budete řešit bytovou politiku pro nízkopříjmové obyvatelstvo Ostravy?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Výstavbou dostupného bydlení. Máme tady proluky, máme tady nezastavěné území, můžeme stavět na Svinově, Francouzská, Polská.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Jestli chcete stavět, kdy by to asi mohlo být? Pakliže to budete moct v příštích letech ovlivnit?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Ono všechno záleží na samozřejmě územního plánování. Sama dobře víte, jakým způsobem fungují naše stavební úřady, jak složitý je stavební zákon. Takže v rámci mezích toho zákona se budeme snažit uspíšit všechno, co nejrychleji jde. Na druhou stranu my v téhle chvíli máme 600 neopravených bytů, takže toto je v podstatně levnější investice a my můžeme okamžitě investovat peníze na realizaci rekonstrukci bytů, kde cca jedna rekonstrukce vychází na 500 tisíc a tady těch 600 bytů bude použitelných málem ihned.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Chcete oživovat centrum. To už bylo v minulých komunálních volbách téma minulých komunálních voleb. Nicméně Vy se k tomu tématu vracíte. Jak byste oživili centrum Ostravy?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Je to faktický velice složité téma, protože historicky Ostrava nemá speciálně jenom jedno centrum. Někdy jsem nad tím přemýšlel a lidé z jihu nemají důvod jezdit do centra, protože mají svoje náměstí atd. Takže zatraktivnit, to znamená spoustu obchůdků a celá Karolina. Propojit Karolinu s Masarykovým náměstím, udělat tam pravidelné trhy, kde budeme prodávat výrobky našich farmářů. Celé to propojit i Dolní Vítkovice.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Jak to myslíte, celé to propojit?

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Třeba s levným nebo elektro vláčkem, který bude ty lidi rozvážet. Jde tam o to najít ten důvod, aby ti lidi do toho centra mohly chodit. A myslím si, že i ty trhy v dnešní době, kdy se člověk dívá na každou korunu a chce kvalitní jídlo za slušné peníze, by mohl být chyták. Dalším takovým tahákem by mohly být speciality, obchody, které nenajdete. Když se projdete Karolínou, vesměs tam máte obchody plné textilu, rychlého občerstvení, ale nemáte tam nic speciálního.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Teď máte jednu minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Peter Harvánek (SPD), lídr kandidátky, Ostrava: Dobrý den, rozhodl jsem se kandidovat, protože mi není jedno, jakým směrem se bude město Ostrava ubírat. Mám tady tři dětí a není mi jedno, jak se tady bude žít. Nechci se zpovzdálí dívat na to, jak se zhoršuje bezpečnost v ulicích města Ostravy. Chci, aby město Ostrava bylo opět příjemné, výborné město k žití pro všechny slušné lidi ze všemi dostupnými a službami. Proto, pokud se stanu primátorem, budu prosazovat hlavně následovné priority jako za prvé ulevím občanům po čas stávající drahoty. Za druhé dočasně pozastavím výstavbu koncertní haly, která bude stát víc než čtyři miliardy korun a investiční prostředky přesunou na výstavbu dostupných bytů a bydlení pro seniory a rodiny s mladými dětmi. Za třetí budu podporovat rozvoj vysokého školství a za čtvrté budu chtít, aby se naše městská nemocnice stala nemocnicí budoucnosti.

Renáta Eleonora Orlíkové, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.


Mohlo by Vás také zajímat