Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Ostrava: Martin Juroška, Ostravská levice

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Martin Juroška, lídr Ostravské levice. I on je kandidátem na ostravského primátora. Dobrý den ve volebním studiu.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Pěkný den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek společná témata pro všechny ostravské kandidáty, které tady zveme do našeho volebního studia. Stavba koncertní haly podpoříte, nebo ne? Je samozřejmě spojená s rekonstrukcí, ale jak se na to díváte Vy?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: V žádném případě nepodporujeme stavbu koncertní haly za téměř 5 miliard. My si myslíme, že ty peníze by Ostrava měla použít na zcela jiné záležitosti, které jsou důležitější pro občany města, a to zejména na výstavbu nájemních bytů a domovů pro seniory, na výstavbu třeba kanalizací a podobných věcí, které jsou opravdu důležité pro občany města a ne na předraženou koncertní halu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skutečně 5 miliard?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Skutečně 5 miliard vypadá současná cena s DPH. Dá se předpokládat, že se ta cena vyšplhá ještě dále, ještě výše. Tedy takže, takže dokonce by to byly ještě větší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravská levice by úplně zastavila ten projekt?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Určitě i v zastupitelstvu jsme již navrhovali, aby se projekt zastavil, aby se koncertní hala v daném okamžiku nestavěla. My si myslíme, že kdyby šlo o vedení města, o koncertní halu jako takovou, že už mohla být dávno rozestavěná ve velkém stadiu rozestavěnosti. Anebo by se mohlo pomalinku zvát na nějaký první koncert. Připomenu, že v Polsku třeba postavili nedávno koncertní halu za půl miliardy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pakliže by to budete moct ovlivnit, nikdy nebude, nebo v nejbližších letech nebude?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Nikdy nejde o tuto konkrétní koncertní halu, která je v současné době naprojektována.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K dalšímu tématu, a to je už vámi hodně častokrát otevírané na zastupitelstvu téma, otázka vody. Jak to vidíte Vy? Jak by Ostrava se měla postavit k majetku OVAKu a vůbec provozování vody?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Jednoznačně by Ostrava měla usilovat o to, aby se zbavila francouzského koncernu Suez, který je přisátý na ostravském vodárenství, který si odsud odvezl už sedm set milionů korun jenom na dividendách a který, pokud se mu prodlouží jeho setrvávání na ostravském vodárenství, tak si až do soudného dne, tak říkajíc, bude odvážet další stovky a stovky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak byste to řešili vy?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Mohli zůstat v Ostravě, řešili bychom to jako jiná města. To znamená, že bychom se chtěli podílet, který má na ostravských vodách a na kanalizacích ten Suez většinový podíl bychom chtěli vykoupit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Samozřejmě, ale společnost Suez by musela chtít odprodat své akcie a ve hře by byla asi také cena.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: To je samozřejmě věc dohody. To znamená ocenění Ostravských vodáren a kanalizací a ocenění toho padesáti procentního podílu Suez.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A bude na to Ostrava mít?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Jednoznačně, určitě by to vyšlo méně. Vyšlo by to mým odhadem zhruba dvě stě až tři sta milionů maximálně, což je méně, než kolik si Suez za dalších deset let odveze do zahraničí. Takže určitě ekonomicky se to vyplatí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do roku 2024 je ještě čas. Takže budete otevírat znovu to téma?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Budeme ho otevírat, sbíráme podpisy. Iniciativa H2O Ostrava, která sbírá už několik měsíců podpisy pro referendum, které by donutilo vedení města, ať bude jakékoliv k tomu, aby se vyhlásilo referendum. Aby si Ostravané mohli říci, jestli to chtějí, aby tu zůstali ti Francouzi, anebo nechtějí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže vaším řešením je referendum?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: To naše nejlepší řešení, naše vítězství ve volbách, protože když vyhrajeme ve volbách, okamžitě dáváme najevo Suezu, že s ním dále nepočítáme a okamžitě jednáme o tom, že chceme vykoupit jejich podíl, případně vybudovat novou společnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K dalšímu tématu, stavba nové tramvajové trati v Ostravě Porubě. Co na to říkáte? Potřebuje Ostrava mít novou tramvajovou trať?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Já si myslím, že nepotřebuje mít v daném historickém okamžiku novou tramvajovou trať. Zrovna tu tramvajovou trať, o které jste mluvila, my jsme už při minulých volbách řekli, že to nechceme, byť to vedení města prosazovalo a dělalo z toho s téměř hotovou věc. Jedním z důvodů, proč jsme to nechtěli, byla nepřipravenost toho projektu. Samozřejmě, ukázalo se, že jsme měli pravdu. Protože dosud ani není jaksi hotovo, není odvedená práce. Takže to byl takový balonek vypuštěný vedením města. Ano, Ostravákem, aby se ukázalo, že jako by něco dělají a my vidíme spíše jiné dopravní stavby, jako důležitější pro město, jako podporu severního spoje. Pokud bychom uvažovali o tramvajových tratí, například na Hrabovou anebo teď zvažovaná trať, o které by se mělo hlasovat i na zastupitelstvu města do Karviné, na Orlovou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Voličům slibujete, že prosadíte úlevy pro mladé rodiny, jako je například bezplatná MHD pro školáky, osvobození dětí od poplatků za odpad. Kolik to bude stát ostravskou radnici?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Primárně bych chtěl říci, že dětí do patnácti let jezdí třeba v Praze od roku 2011 zdarma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme ale v Ostravě.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Ano, v Ostravě to bude stát zhruba nějakých třicet až třicet pět milionů korun. Naším odhadem je to, když spočítáme počet dětí krát, ubylé jízdenky, které děti nebudou kupovat zhruba třicet pět až třicet pět milionů, pokud jde o tu městskou hromadnou dopravu z dvanácti miliardového rozpočtu a do Dopravního podniku města už v současné době dává město sto jedna celá osm miliardy. Takže je to kapka v oceánu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co byste chtěl třeba změnit, když to zmiňujete? Aby ty peníze necelé dvě miliardy pomohly ostravskému dopravnímu podniku?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Ne, já jenom poukazuji na to, že jedna celá osm miliardy jde dopravnímu podniku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když na to poukazujete, ptám se, jestli to chcete měnit?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: V tom kontextu, že bezplatná doprava pro školáky vyjde 30 milionů. My chceme rovněž výrazně zlevnit jízdenky, které jsou dlouhodobé jízdenky, které jsou u nás, dejme tomu u ročních dražší než v Praze nebo v Brně. My je chceme výrazně radikálně snížit. Měsíčník na sto korun, roční jízdenku na tisíc korun a namotivovat lidi, aby se znovu vrátili, protože ta dotace města do dopravního podniku neustále roste, zatímco počet cestujících trvale poměrně výrazně klesá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže jestli chcete jízdenky, o to méně půjde do rozpočtu?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Ano, opravdu, ale existuje zákon poptávky. To znamená, pokud se podaří to, co se podařilo třeba i teď v Německu při německém experimentu s prázdninovou jízdenkou za devět euro, kdy mohli lidé jezdit po celém Německu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, nebavme se, co je v Německu, bavme se o tom, co je v Ostravě.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Dávám vám příklad, výrazně se zvýšil zájem lidí, koupili si ty jízdenky a tím pádem se zase ty tržby sice propadly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Ve volebním programu se ptáte, proč Ostrava stále nemá pořádný aquapark. Znamená to, že chcete podpořit výstavbu akvaparku? Kde by mohl být, kdy a za kolik?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Zcela jednoznačně chceme podpořit výstavbu aquaparku. Už v minulosti bylo vytipováno místo. Je to v tom prostoru v Zábřehu u koupaliště, takže to místo je dáno. Tam by se tedy ten akvapark mohl postavit. Odhadovat náklady v současné době je velmi složité, ale myslím si, že bychom se měli vejít zhruba do půl miliardy až necelé miliardy korun českých.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já to jenom postavím proti sobě. Připravený projekt nové koncertní haly. Nechcete, chcete akvapark? Taky by stál hodně peněz?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Pořád je to výrazně méně peněz čili pět miliard proti pěti stům milionům korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pak by se třeba dal rozfázovat. V těch pěti miliardách máte pravděpodobně i rekonstrukci kulturního domu. Nebo mýlím se?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Určitě je v tom rekonstrukce kulturního domu, ale většinu těch peněz zkonzumuje, ta hala, takže bezesporu jsou to nesrovnatelné věci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náš čas vypršel. Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Já bych chtěl občany za prvé pozvat k volbám. Pokud chcete se zbavit francouzského koncernu Suez z ostravského vodárenství, pokud chcete levnější jízdenky, pokud chcete, aby se nestavěla koncertní hala, ale stavěly se místo toho nájemní byty, domovy pro seniory, kanalizace a další potřebné věci. Přijďte k volbám a podpořte Ostravskou levici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Děkuji moc, na shledanou.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Volební studio 2022
Ostrava: Martin Juroška, Ostravská levice
16. září 2022, 11:20

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Martin Juroška, lídr Ostravské levice. I on je kandidátem na ostravského primátora. Dobrý den ve volebním studiu.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Pěkný den přeji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek společná témata pro všechny ostravské kandidáty, které tady zveme do našeho volebního studia. Stavba koncertní haly podpoříte, nebo ne? Je samozřejmě spojená s rekonstrukcí, ale jak se na to díváte Vy?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: V žádném případě nepodporujeme stavbu koncertní haly za téměř 5 miliard. My si myslíme, že ty peníze by Ostrava měla použít na zcela jiné záležitosti, které jsou důležitější pro občany města, a to zejména na výstavbu nájemních bytů a domovů pro seniory, na výstavbu třeba kanalizací a podobných věcí, které jsou opravdu důležité pro občany města a ne na předraženou koncertní halu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skutečně 5 miliard?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Skutečně 5 miliard vypadá současná cena s DPH. Dá se předpokládat, že se ta cena vyšplhá ještě dále, ještě výše. Tedy takže, takže dokonce by to byly ještě větší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostravská levice by úplně zastavila ten projekt?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Určitě i v zastupitelstvu jsme již navrhovali, aby se projekt zastavil, aby se koncertní hala v daném okamžiku nestavěla. My si myslíme, že kdyby šlo o vedení města, o koncertní halu jako takovou, že už mohla být dávno rozestavěná ve velkém stadiu rozestavěnosti. Anebo by se mohlo pomalinku zvát na nějaký první koncert. Připomenu, že v Polsku třeba postavili nedávno koncertní halu za půl miliardy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pakliže by to budete moct ovlivnit, nikdy nebude, nebo v nejbližších letech nebude?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Nikdy nejde o tuto konkrétní koncertní halu, která je v současné době naprojektována.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K dalšímu tématu, a to je už vámi hodně častokrát otevírané na zastupitelstvu téma, otázka vody. Jak to vidíte Vy? Jak by Ostrava se měla postavit k majetku OVAKu a vůbec provozování vody?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Jednoznačně by Ostrava měla usilovat o to, aby se zbavila francouzského koncernu Suez, který je přisátý na ostravském vodárenství, který si odsud odvezl už sedm set milionů korun jenom na dividendách a který, pokud se mu prodlouží jeho setrvávání na ostravském vodárenství, tak si až do soudného dne, tak říkajíc, bude odvážet další stovky a stovky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak byste to řešili vy?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Mohli zůstat v Ostravě, řešili bychom to jako jiná města. To znamená, že bychom se chtěli podílet, který má na ostravských vodách a na kanalizacích ten Suez většinový podíl bychom chtěli vykoupit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Samozřejmě, ale společnost Suez by musela chtít odprodat své akcie a ve hře by byla asi také cena.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: To je samozřejmě věc dohody. To znamená ocenění Ostravských vodáren a kanalizací a ocenění toho padesáti procentního podílu Suez.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A bude na to Ostrava mít?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Jednoznačně, určitě by to vyšlo méně. Vyšlo by to mým odhadem zhruba dvě stě až tři sta milionů maximálně, což je méně, než kolik si Suez za dalších deset let odveze do zahraničí. Takže určitě ekonomicky se to vyplatí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Do roku 2024 je ještě čas. Takže budete otevírat znovu to téma?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Budeme ho otevírat, sbíráme podpisy. Iniciativa H2O Ostrava, která sbírá už několik měsíců podpisy pro referendum, které by donutilo vedení města, ať bude jakékoliv k tomu, aby se vyhlásilo referendum. Aby si Ostravané mohli říci, jestli to chtějí, aby tu zůstali ti Francouzi, anebo nechtějí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže vaším řešením je referendum?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: To naše nejlepší řešení, naše vítězství ve volbách, protože když vyhrajeme ve volbách, okamžitě dáváme najevo Suezu, že s ním dále nepočítáme a okamžitě jednáme o tom, že chceme vykoupit jejich podíl, případně vybudovat novou společnost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K dalšímu tématu, stavba nové tramvajové trati v Ostravě Porubě. Co na to říkáte? Potřebuje Ostrava mít novou tramvajovou trať?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Já si myslím, že nepotřebuje mít v daném historickém okamžiku novou tramvajovou trať. Zrovna tu tramvajovou trať, o které jste mluvila, my jsme už při minulých volbách řekli, že to nechceme, byť to vedení města prosazovalo a dělalo z toho s téměř hotovou věc. Jedním z důvodů, proč jsme to nechtěli, byla nepřipravenost toho projektu. Samozřejmě, ukázalo se, že jsme měli pravdu. Protože dosud ani není jaksi hotovo, není odvedená práce. Takže to byl takový balonek vypuštěný vedením města. Ano, Ostravákem, aby se ukázalo, že jako by něco dělají a my vidíme spíše jiné dopravní stavby, jako důležitější pro město, jako podporu severního spoje. Pokud bychom uvažovali o tramvajových tratí, například na Hrabovou anebo teď zvažovaná trať, o které by se mělo hlasovat i na zastupitelstvu města do Karviné, na Orlovou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Voličům slibujete, že prosadíte úlevy pro mladé rodiny, jako je například bezplatná MHD pro školáky, osvobození dětí od poplatků za odpad. Kolik to bude stát ostravskou radnici?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Primárně bych chtěl říci, že dětí do patnácti let jezdí třeba v Praze od roku 2011 zdarma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme ale v Ostravě.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Ano, v Ostravě to bude stát zhruba nějakých třicet až třicet pět milionů korun. Naším odhadem je to, když spočítáme počet dětí krát, ubylé jízdenky, které děti nebudou kupovat zhruba třicet pět až třicet pět milionů, pokud jde o tu městskou hromadnou dopravu z dvanácti miliardového rozpočtu a do Dopravního podniku města už v současné době dává město sto jedna celá osm miliardy. Takže je to kapka v oceánu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co byste chtěl třeba změnit, když to zmiňujete? Aby ty peníze necelé dvě miliardy pomohly ostravskému dopravnímu podniku?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Ne, já jenom poukazuji na to, že jedna celá osm miliardy jde dopravnímu podniku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když na to poukazujete, ptám se, jestli to chcete měnit?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: V tom kontextu, že bezplatná doprava pro školáky vyjde 30 milionů. My chceme rovněž výrazně zlevnit jízdenky, které jsou dlouhodobé jízdenky, které jsou u nás, dejme tomu u ročních dražší než v Praze nebo v Brně. My je chceme výrazně radikálně snížit. Měsíčník na sto korun, roční jízdenku na tisíc korun a namotivovat lidi, aby se znovu vrátili, protože ta dotace města do dopravního podniku neustále roste, zatímco počet cestujících trvale poměrně výrazně klesá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže jestli chcete jízdenky, o to méně půjde do rozpočtu?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Ano, opravdu, ale existuje zákon poptávky. To znamená, pokud se podaří to, co se podařilo třeba i teď v Německu při německém experimentu s prázdninovou jízdenkou za devět euro, kdy mohli lidé jezdit po celém Německu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, nebavme se, co je v Německu, bavme se o tom, co je v Ostravě.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Dávám vám příklad, výrazně se zvýšil zájem lidí, koupili si ty jízdenky a tím pádem se zase ty tržby sice propadly.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Ve volebním programu se ptáte, proč Ostrava stále nemá pořádný aquapark. Znamená to, že chcete podpořit výstavbu akvaparku? Kde by mohl být, kdy a za kolik?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Zcela jednoznačně chceme podpořit výstavbu aquaparku. Už v minulosti bylo vytipováno místo. Je to v tom prostoru v Zábřehu u koupaliště, takže to místo je dáno. Tam by se tedy ten akvapark mohl postavit. Odhadovat náklady v současné době je velmi složité, ale myslím si, že bychom se měli vejít zhruba do půl miliardy až necelé miliardy korun českých.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já to jenom postavím proti sobě. Připravený projekt nové koncertní haly. Nechcete, chcete akvapark? Taky by stál hodně peněz?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Pořád je to výrazně méně peněz čili pět miliard proti pěti stům milionům korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pak by se třeba dal rozfázovat. V těch pěti miliardách máte pravděpodobně i rekonstrukci kulturního domu. Nebo mýlím se?

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Určitě je v tom rekonstrukce kulturního domu, ale většinu těch peněz zkonzumuje, ta hala, takže bezesporu jsou to nesrovnatelné věci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náš čas vypršel. Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Já bych chtěl občany za prvé pozvat k volbám. Pokud chcete se zbavit francouzského koncernu Suez z ostravského vodárenství, pokud chcete levnější jízdenky, pokud chcete, aby se nestavěla koncertní hala, ale stavěly se místo toho nájemní byty, domovy pro seniory, kanalizace a další potřebné věci. Přijďte k volbám a podpořte Ostravskou levici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Martin Juroška (KSČM), lídr kandidátky Ostravská levice, Ostrava: Děkuji moc, na shledanou.

Zdroj: https://polar.cz/porady/volebni-studio-2022/volebni-studio-2022-16-09-2022-11-20