Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Ostrava: Petr Kajnar, ČSSD a hnutí LEČO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sociální demokrat Petr Kajnar, také on usiluje o křeslo primátora Ostravy. Je lídrem kandidátky ČSSD a Lepší a čistá Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek tedy společná témata pro všechny lídry z Ostravy, které jsme tady do studia pozvali. Prvním tématem je stavba koncertní haly. Jste pro, aby byla postavena v tom, jak je navržena nebo jak to vidíte?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Když jsme usilovali o město kultury někdy kolem roku 2012 a nepodařilo se nám vyhrát, připravili jsme Černou louku a tam se připravovala i koncertní síň. Já si myslím, že koncertní síň je něco, co si fakt Ostrava zaslouží. Jenže dneska jsme v situaci, kdy nevíme, co bude zítra. Energie stouply, když se budou nějakým způsobem stropovat, přece jenom to budou obrovské výdaje ze strany města i ze strany lidí. Domnívám se, že tady bych byl v téhle chvíli trochu opatrnější a věci, které nejsou úplně nutně nezbytné stavět teď, tak bych odložil. Protože to, co by se dneska mělo stavět dřív nebo dělat dřív, to jsou projekty na fotovoltaiku, tepelná čerpadla, aby všechny školy, školky, divadla a všechny budovy mohly být méně závislé na řekněme energiích, které se dovážejí. Takže koncertní hala ano, ale opatrně teď. Je tady ještě jedna věc. Já jsem plánoval koncertní halu na Černé louce na zemi. To znamená, že když se podíváte na stavební náklady, byli bychom někde na třetině nákladů, které vyvolá koncertní hala. To je dům nad domem. To od začátku, když architekt začne malovat první čáru, to neznamená nic, druhou, to už je na pováženou. A když tam namaluje třetí, rozhodnou o tom, jestli to bude stát miliardu, nebo dvě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, protože jste odpověděl, že v současné době nepodpoříte. Současní zastupitelé už několikrát řešili otázku OVAKu, čili vody v Ostravě. Jak to vidíte Vy?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já jsem ve vodárnách byl jmenovaný jako statutární ředitel za město v době, kdy to převzali Francouzi a podařilo se mi tenkrát usilovným ježděním do Prahy a že bráním na Fondu národního majetku získat dvacet procent v provozní společnosti. Ale když se na to podívám, jako kdyby už tenkrát, já bych nikdy infrastrukturní podniky neprivatizoval. Já si myslím, že elektřina, plyn a i voda mají zůstat městu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to ale minulost, teď máme jakýsi stav.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Není důvod, proč by vodárny měly být, dokonce si myslím i ČEZ a všechny ostatní infrastrukturní podniky, proč by měl být v rukou soukromého kapitálu? Je to vidět v okamžiku, kdy jsou v rukou soukromého kapitálu, může se stát, že ceny energií, vody nebo něco jdou do nezvratných výšin. Takže ještě jedna věc. Nepodařilo se za třicet let vůbec, nebo řekněme za dvacet let, kdy už by bylo jasné, že je to třeba vytvořit regulační úřad na vodu. Na elektřinu ho máme, ale na vodu ne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké je tedy vaše řešení? Co tedy by Ostrava měla schválit? Jak by měla postupovat?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Myslím, že po třiceti letech je čas na to, aby si to třeba Ostrava dělala sama.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stavba nové tramvajové trati je v Ostravě Porubě. Potřebuje další větev ostravský dopravní podnik?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Víte, ty náklady jsou obrovské na tu stavbu. Ony vychází asi na čtyři a půl miliardy. Zase v téhle chvíli je to něco, co pro mě znamená výdaje, které budou třeba jinde. I kdyby náhodou nám na to někdo dal, potom vždycky lépe si říct, raději ty peníze utratit tady, než je nemít. Ale na druhé straně za ty peníze, které by to stálo, což se pohybuje řekněme mezi čtyřmi až pěti miliardami, vybavíte celý dopravní podnik novými elektro busy?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže vaše stanovisko je nestavět?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Byl bych opatrný. Mi to připadá, že je to obrovská investice, která se nevrátí v tom komfortu cestování. Když tam bude jezdit elektroautobus, bude to srovnatelné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve vašem programu volebním slibujete, že chcete dočasně zrušit poplatek za komunální odpad a také za jednoho psa v domácnosti. Cituji, protože jsme přesvědčeni, že za přátelství se neplatí. O kolik peněz připravíte těmi kroky městskou pokladnu? A když říkáte dočasně, tak na jak dlouhou dobu by to bylo?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Víte, já když jsem působil na radnici, tady jsem vytvořil příležitosti pro zahraniční investory a přivedl jsem stovky miliard investic a jenom to, co stát šetří. Na Hrabové se pohybuje odhadem nějakých 30 miliard, za deset let tři miliardy ročně. Když si to připočtete na to, co z toho město získává, bude to nějakých 300 milionů ročně. Město získává z toho, co se udělalo. Vůči tomu zrušením poplatku za psa je úplně legrační.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik to tedy je? Máte to spočteno?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já si myslím, nejde o zrušení poplatku za psa. Jde o to, že teď nastane skutečně těžká doba. Když energie budou zastropované, budou třeba dvoj až trojnásobně dražší. Kromě toho je tady pádivá inflace, takže lidé budou mít skutečně hluboko do kapsy a budou muset přehodnotit své výdaje. Já si myslím, že nejenom po určitou dobu, kdy bude trvat krize, je možno zrušit poplatky za odpady, ale já bych šel dále. Udělal bych obědy zadarmo ve školách pro rodiče s dětmi. Zrušil bych placení školek, protože ti lidé to budou mít těžké, vychovávají děti, mají obrovské náklady na energie a na živobytí a město si to může dovolit. Město si to může dovolit při svém rozpočtu, protože lidé nás volí na tu radnici. Ne proto, abychom si tam dělali, co chceme, ale abychom jim pomohli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete reorganizovat práci městské policie, jak?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Zase v době, kdy jsem byl na radnici a měl jsem městskou policii na starosti, 90 % činností městské policie, byla kriminalita. Byli nejúspěšnější městskou policií ve srovnání s Plzní, s Brnem, s Prahou, protože chytli co nejvíc lumpů. Dneska dělá městská policie 75 % parkování a jenom tím zbytkem se věnuje kriminalitě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nedá se to i vysvětlit tím, že ta doprava narůstá každým rokem?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Poslouchejte, lidé nemají kde zaparkovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak budete řešit parkovací místa?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Podívejte se na to, městská policie stojí 700 milionů ročně a chodí a pokutuje lidi, že nemají kde parkovat a proč lidí nemají kde parkovat?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to jedna z jejich povinností také, ne?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Ne, poslouchejte, proč nemají lidi kde parkovat? Protože Ostrava dává sedm set milionů na to, aby je pokutovali, místo aby za to postavili parkovací místa. Za pět let by byl problém parkování vyřešen. Ale já si myslím, že městská policie je v pořádku. Poslouchejte, jestli má dělat parkování městská policie, to jí můžeme zrušit a ty peníze dát na stavbu parkovacích míst. Za pět let nebude třeba vůbec žádná policie, protože nebude třeba pokutovat za parkování. Chápete to?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi to není úplné řešení.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Ale je to řešení, ale já jsem pro to, aby městská policie dělala kriminalitu a ne parkování.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, vy uvádíte v programu, že sedmdesát procent své činnosti městská policie. Z jakých podkladů tedy vycházíte?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Z jejich výroční zprávy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, děkuji. Dalším bodem, který řešíte ve svém programu, je budování dostupného bydlení a uvádíte, že město nakupuje luxusní byty jen pro vyvolené.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Dneska existuje projekt a dokonce už je asi podepsaná smlouva s tím, kdo bude opravovat ten věžák na Ostrčilové ulici a tam město koupí byty, které vyjdou na sto padesát tisíc za metr čtvereční. Dneska na Laubech má smlouvu, že koupí byty za sto tisíc metr čtvereční a dneska se dá postavit byt za čtyřicet pět, padesát tisíc na metr čtvereční. To znamená, myslíte si, že to je cesta, jak stavět dostupné bydlení?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Odpovídáte na otázky vy tedy.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já si myslím, že to není cesta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já se jmenuju Petr Kajnar, ucházím se o vaše hlasy ve volbách a jde mi o to, abychom v téhle těžké době mohli vám pomoct, protože to nebude jednoduché pro vás a nebude to jednoduché ani pro radnici. Náklady na energie stoupnou násobně dopravnímu podniku, vytápění, placení elektřiny. Stejný problém budete mít vy, ale radnice je tady proto, aby vám v těžké době mohla pomoct. Proto si myslím, že my můžeme skutečně vám ulevit tím, že na určitou dobu všechny poplatky, které vy musíte platit vůči městům, můžeme zrušit. Ono to přijde na stovky milionů, ale město si to může dovolit a pak to, co je nejdůležitější je přitáhnout peníze do Ostravy. Víte, z veřejných zdrojů blahobyt nevybudujete, tady musí přicházet soukromé peníze. Takže příliv investorů je úplně zásadní pro to, co město potřebuje pro svůj rozvoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Volební studio 2022
Ostrava: Petr Kajnar, ČSSD a hnutí LEČO
16. září 2022, 11:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sociální demokrat Petr Kajnar, také on usiluje o křeslo primátora Ostravy. Je lídrem kandidátky ČSSD a Lepší a čistá Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek tedy společná témata pro všechny lídry z Ostravy, které jsme tady do studia pozvali. Prvním tématem je stavba koncertní haly. Jste pro, aby byla postavena v tom, jak je navržena nebo jak to vidíte?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Když jsme usilovali o město kultury někdy kolem roku 2012 a nepodařilo se nám vyhrát, připravili jsme Černou louku a tam se připravovala i koncertní síň. Já si myslím, že koncertní síň je něco, co si fakt Ostrava zaslouží. Jenže dneska jsme v situaci, kdy nevíme, co bude zítra. Energie stouply, když se budou nějakým způsobem stropovat, přece jenom to budou obrovské výdaje ze strany města i ze strany lidí. Domnívám se, že tady bych byl v téhle chvíli trochu opatrnější a věci, které nejsou úplně nutně nezbytné stavět teď, tak bych odložil. Protože to, co by se dneska mělo stavět dřív nebo dělat dřív, to jsou projekty na fotovoltaiku, tepelná čerpadla, aby všechny školy, školky, divadla a všechny budovy mohly být méně závislé na řekněme energiích, které se dovážejí. Takže koncertní hala ano, ale opatrně teď. Je tady ještě jedna věc. Já jsem plánoval koncertní halu na Černé louce na zemi. To znamená, že když se podíváte na stavební náklady, byli bychom někde na třetině nákladů, které vyvolá koncertní hala. To je dům nad domem. To od začátku, když architekt začne malovat první čáru, to neznamená nic, druhou, to už je na pováženou. A když tam namaluje třetí, rozhodnou o tom, jestli to bude stát miliardu, nebo dvě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, protože jste odpověděl, že v současné době nepodpoříte. Současní zastupitelé už několikrát řešili otázku OVAKu, čili vody v Ostravě. Jak to vidíte Vy?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já jsem ve vodárnách byl jmenovaný jako statutární ředitel za město v době, kdy to převzali Francouzi a podařilo se mi tenkrát usilovným ježděním do Prahy a že bráním na Fondu národního majetku získat dvacet procent v provozní společnosti. Ale když se na to podívám, jako kdyby už tenkrát, já bych nikdy infrastrukturní podniky neprivatizoval. Já si myslím, že elektřina, plyn a i voda mají zůstat městu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to ale minulost, teď máme jakýsi stav.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Není důvod, proč by vodárny měly být, dokonce si myslím i ČEZ a všechny ostatní infrastrukturní podniky, proč by měl být v rukou soukromého kapitálu? Je to vidět v okamžiku, kdy jsou v rukou soukromého kapitálu, může se stát, že ceny energií, vody nebo něco jdou do nezvratných výšin. Takže ještě jedna věc. Nepodařilo se za třicet let vůbec, nebo řekněme za dvacet let, kdy už by bylo jasné, že je to třeba vytvořit regulační úřad na vodu. Na elektřinu ho máme, ale na vodu ne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké je tedy vaše řešení? Co tedy by Ostrava měla schválit? Jak by měla postupovat?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Myslím, že po třiceti letech je čas na to, aby si to třeba Ostrava dělala sama.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stavba nové tramvajové trati je v Ostravě Porubě. Potřebuje další větev ostravský dopravní podnik?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Víte, ty náklady jsou obrovské na tu stavbu. Ony vychází asi na čtyři a půl miliardy. Zase v téhle chvíli je to něco, co pro mě znamená výdaje, které budou třeba jinde. I kdyby náhodou nám na to někdo dal, potom vždycky lépe si říct, raději ty peníze utratit tady, než je nemít. Ale na druhé straně za ty peníze, které by to stálo, což se pohybuje řekněme mezi čtyřmi až pěti miliardami, vybavíte celý dopravní podnik novými elektro busy?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže vaše stanovisko je nestavět?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Byl bych opatrný. Mi to připadá, že je to obrovská investice, která se nevrátí v tom komfortu cestování. Když tam bude jezdit elektroautobus, bude to srovnatelné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve vašem programu volebním slibujete, že chcete dočasně zrušit poplatek za komunální odpad a také za jednoho psa v domácnosti. Cituji, protože jsme přesvědčeni, že za přátelství se neplatí. O kolik peněz připravíte těmi kroky městskou pokladnu? A když říkáte dočasně, tak na jak dlouhou dobu by to bylo?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Víte, já když jsem působil na radnici, tady jsem vytvořil příležitosti pro zahraniční investory a přivedl jsem stovky miliard investic a jenom to, co stát šetří. Na Hrabové se pohybuje odhadem nějakých 30 miliard, za deset let tři miliardy ročně. Když si to připočtete na to, co z toho město získává, bude to nějakých 300 milionů ročně. Město získává z toho, co se udělalo. Vůči tomu zrušením poplatku za psa je úplně legrační.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik to tedy je? Máte to spočteno?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já si myslím, nejde o zrušení poplatku za psa. Jde o to, že teď nastane skutečně těžká doba. Když energie budou zastropované, budou třeba dvoj až trojnásobně dražší. Kromě toho je tady pádivá inflace, takže lidé budou mít skutečně hluboko do kapsy a budou muset přehodnotit své výdaje. Já si myslím, že nejenom po určitou dobu, kdy bude trvat krize, je možno zrušit poplatky za odpady, ale já bych šel dále. Udělal bych obědy zadarmo ve školách pro rodiče s dětmi. Zrušil bych placení školek, protože ti lidé to budou mít těžké, vychovávají děti, mají obrovské náklady na energie a na živobytí a město si to může dovolit. Město si to může dovolit při svém rozpočtu, protože lidé nás volí na tu radnici. Ne proto, abychom si tam dělali, co chceme, ale abychom jim pomohli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Chcete reorganizovat práci městské policie, jak?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Zase v době, kdy jsem byl na radnici a měl jsem městskou policii na starosti, 90 % činností městské policie, byla kriminalita. Byli nejúspěšnější městskou policií ve srovnání s Plzní, s Brnem, s Prahou, protože chytli co nejvíc lumpů. Dneska dělá městská policie 75 % parkování a jenom tím zbytkem se věnuje kriminalitě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nedá se to i vysvětlit tím, že ta doprava narůstá každým rokem?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Poslouchejte, lidé nemají kde zaparkovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak budete řešit parkovací místa?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Podívejte se na to, městská policie stojí 700 milionů ročně a chodí a pokutuje lidi, že nemají kde parkovat a proč lidí nemají kde parkovat?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to jedna z jejich povinností také, ne?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Ne, poslouchejte, proč nemají lidi kde parkovat? Protože Ostrava dává sedm set milionů na to, aby je pokutovali, místo aby za to postavili parkovací místa. Za pět let by byl problém parkování vyřešen. Ale já si myslím, že městská policie je v pořádku. Poslouchejte, jestli má dělat parkování městská policie, to jí můžeme zrušit a ty peníze dát na stavbu parkovacích míst. Za pět let nebude třeba vůbec žádná policie, protože nebude třeba pokutovat za parkování. Chápete to?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Asi to není úplné řešení.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Ale je to řešení, ale já jsem pro to, aby městská policie dělala kriminalitu a ne parkování.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, vy uvádíte v programu, že sedmdesát procent své činnosti městská policie. Z jakých podkladů tedy vycházíte?

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Z jejich výroční zprávy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrá, děkuji. Dalším bodem, který řešíte ve svém programu, je budování dostupného bydlení a uvádíte, že město nakupuje luxusní byty jen pro vyvolené.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Dneska existuje projekt a dokonce už je asi podepsaná smlouva s tím, kdo bude opravovat ten věžák na Ostrčilové ulici a tam město koupí byty, které vyjdou na sto padesát tisíc za metr čtvereční. Dneska na Laubech má smlouvu, že koupí byty za sto tisíc metr čtvereční a dneska se dá postavit byt za čtyřicet pět, padesát tisíc na metr čtvereční. To znamená, myslíte si, že to je cesta, jak stavět dostupné bydlení?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Odpovídáte na otázky vy tedy.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já si myslím, že to není cesta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Petr Kajnar (ČSSD), lídr kandidátky ČSSD a hnutí LEČO, Ostrava: Já se jmenuju Petr Kajnar, ucházím se o vaše hlasy ve volbách a jde mi o to, abychom v téhle těžké době mohli vám pomoct, protože to nebude jednoduché pro vás a nebude to jednoduché ani pro radnici. Náklady na energie stoupnou násobně dopravnímu podniku, vytápění, placení elektřiny. Stejný problém budete mít vy, ale radnice je tady proto, aby vám v těžké době mohla pomoct. Proto si myslím, že my můžeme skutečně vám ulevit tím, že na určitou dobu všechny poplatky, které vy musíte platit vůči městům, můžeme zrušit. Ono to přijde na stovky milionů, ale město si to může dovolit a pak to, co je nejdůležitější je přitáhnout peníze do Ostravy. Víte, z veřejných zdrojů blahobyt nevybudujete, tady musí přicházet soukromé peníze. Takže příliv investorů je úplně zásadní pro to, co město potřebuje pro svůj rozvoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Zdroj: https://polar.cz/porady/volebni-studio-2022/volebni-studio-2022-16-09-2022-11-30