Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Volební studio 2022

Volební studio 2022

Ostrava: Lukáš Semerák, Ostravak

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lídr kandidátky Ostravak Lukáš Semerák, také on usiluje o křeslo primátora Ostravy. Dobrý den, vítejte.

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek společná témata pro všechny ostravské lídry, kteří byli tady u nás ve studiu. Stavba koncertní haly podpoříte ji společně s rekonstrukcí domu, nebo jak to vidíte?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Podívejte, my jsme opravu kulturního domu a výstavbu nové koncertní síně podporovali vždy. To je třeba říct. Současně ale je třeba říct, že ten projekt byl vždy dimenzován na úroveň jedné až jeden a půl miliardy korun. Dneska nám poměrně hodně nabobtnal. To znamená, zjednodušeně řečeno se dá říct, že určitě Ostrava potřebuje zázemí pro vážnou hudbu, ale úplně stejně potřebuje opravit městskou nemocnici. Úplně stejně potřebujeme fotbalový stadion a na rovinu si přiznejme, že i současná hokejová hala nám padá na hlavu. Na otázku, ano, podporujeme. Na druhou stranu neplatí, že by vše mělo stavět město, nedej bože, že by to mělo provozovat. To znamená, co my chceme? Chceme jednak samotný projekt zrevidovat a jednak chceme opravdu do města přinést to, co se dneska neděje, a to je začít spolupracovat se soukromým kapitálem. To tam opravdu, jak jsem řekl, zapojit peníze soukromé do těchto projektů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. Ostravští zastupitelé nejednou už řešili vodu, majetek OVAKu. Jak toto téma vidíte Vy?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Toto je ne úplně jednoduché. Posloucháme tři čtvrtě roku, jak je špatné řešení, které je na stole, a není tam druhé. To znamená za situace, kdy nemáte alternativní řešení, platí pouze to jedno, to je věc jedna a věc druhá. Prosím, uvědomme si z těch obrovských zkazek a čísel, že ona francouzská společnost, která nám provozuje tu vodárenskou síť, její roční výnos je okolo padesáti milionů korun ročně, což je asi čtyři milióny korun měsíčně. Za to máme jednu z nejlevnějších vod v ČR a máme ji kvalitní. Při představě, že by měla zpátky vodárenská společnost být manažerovaná městem, které to neumí, je to nesmysl. Takže aktuálně je zde na stole jeden jediný model. Bude-li druhý, rádi ho posoudíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stavba nové tramvajové trati v Ostravě Porubě. Potřebuje Poruba novou větev tramvajovou?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Víte, nové tratě potřebuje Ostrava jako taková. Já bych velmi rád viděl tramvajovou trať do zóny v Hrabové a rád bych pracoval na trati do zóny v Hrušově. Co se týče porubské trati, ten projekt v podstatě umřel a ten umřel proto, protože se v čase natáhl a bez kofinancování EU je nerealizovatelný. Takže dneska ta diskuze už je bezpředmětná a to říká člověk, který ten projekt historicky vytáhl. Ale dneska se dostal někde, kde jednak na to nejsou peníze, a jednak i opravdu ten způsob prosazování silou proti obyvatelům Poruby je nešťastný a mě se nelíbí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na svých stránkách píšete, že je vaším cílem rozchodit městskou policii. Vysvětlete nám, jak to myslíte?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Je to úplně jednoduché, tam je to přesně napsáno a je to u mě, a sice, že jsem rozjížděl Dopravní podnik, nyní chci rozchodit městskou policii. Ta věc je prostá. Asi si všimla, jak za posledních pět let se změnil dopravní podnik. My jsme zapomněli asi na tu dobu, kdy jezdily rozhrkané tramvaje, kdy jsme lovili mince po kapsách anebo když se v tramvajích povalovaly různá individua. To všechno je pryč. Dneska si užíváme nové zelené tratě, karty apod. Je to mimo jiné, kromě managementu také o tom, že musíte impulzy a mosty dofinancovat. Městská policie v Ostravě je asi nejpočetnější v ČR a městská policie na jednu stranu nás stojí hodně peněz, na druhou stranu je v situaci, kdy já znám městské strážníky, kteří při výkonu služby se nedokážou ani napít, natož najíst. To znamená rozchodit u mě znamená opravdu změnit způsob řízení, vnitřního řízení. Samozřejmě, pokud se bavíme o komunálních volbách, velitelem městské policie je primátor a já musím říct, že současný pan primátor té městské policii zdaleka nedává tolik, kolik třeba já jsem dal dopravnímu podniku. Takže ten cíl je takový. Teďka věnovat se městské policii. Dofinancovat ji, doplnit ji personálně, doplnit ji materiálně, když se podíváte na vybavení, ať už jsou to šaty nebo zařízení mobilní a podobně, kterými disponuje, tak je to nedůstojné třetího tisíciletí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O kolik byste tedy navýšili jejich rozpočet?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: To není jen o penězích. To je o tom, že musíme investovat do těch lidí. Musíte investovat do managementu a je to proces. Když jsem třeba zmínil dopravní podnik, tak i ten proces mimo dopravního podniku trval tři roky. Respektive ono se pořád nějak vyvíjí. Takže je to i o penězích. Já nechci říct, že nefungují zázraky. To nefunguje tak, že byste vzala hromadu peněz a nalila to panu řediteli městské policie. Ono se něco změnilo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu v programu má Ostrava výstavbu už zmíněného fotbalového stadionu. Kde, za kolik?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: První, co chci říct je, že fotbalový stadion Ostrava opravdu potřebuje. To není tak, že by to bylo jenom pro Baník. To je, a pro hraní reprezentačních utkání apod. To je věc jedna. Věc druhá, jak jsem řekl před chvílí, když město by mělo sehrát zásadní roli při budování nového stadionu, ale neplatí, že by ho mělo stavět, nebo že by ho mělo provozovat. To znamená, to je jeden z projektů, kde by město mělo opravdu sehrát zásadní roli a mělo najít investora. Kdy by měl být, je poměrně jednoduché. Já bych byl ráda, já se o tom bavím s lidmi, kdybychom důkladně prověřili možnosti přestavby stadionu na Bazalech, kde my máme fotbalové mužstvo, o kterém všichni rádi, doufám, že i Vy, víme ale, že kapacita, která je potřeba, je třeba 15, možná 17 tisíc diváků. My nepotřebujeme stotisícový stadion. Takže já dneska bych byl velmi rád, kdyby se Baník vrátil na Bazaly a kdyby tam byl stadion pro reprezentaci. Ta úloha města by spočívala právě třeba v sítích, dobudování parkovišť a v dalších investicích. Takže primárně bych rád, kdybychom využili Bazaly, protože na rovinu, co tam dneska je, z toho já radost nemám, to se nepovedlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bytová politika, stavět v Ostravě byty, nebo raději rekonstruovat?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Podívejte, obojí, ale primárně musíme stavět a ten důvod je jednoduchý, a to je to, že ty byty dneska potřebují nějakou kvalitu. Jestliže do Ostravy přicházejí mladí lidé nebo mladí lidé dospívají, oni chtějí moderní bydlení a chtějí to v atraktivních částech. Takže občas taková hra s čísly, že Ostrava má několik set neobsazených bytů, je tak trošku podvod, často říkají. Proto třeba byty v Kunčicích, jsou to byty v zadním přívoze a buďme upřímní, tam ty byty jsou, nejsou v dobrém stavu, ale my tam ty nové obyvatele nedostaneme, takže určitě na zajímavých částech opravujeme, ale primárně stavíme. A nechci říct, že by mělo stavět jednak město, ať už samo nebo prostřednictvím soukromého kapitálu, aby se rozšiřoval dneska tedy prach. Bídný bytový fond ve vlastnictví města, ale současně nestaví také soukromý.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakém poměru by to mělo být ty opravy a nová výstavba?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Víte, já to nedokážu říct přesně, ale vzhledem k tomu, jak jsem řekl, že těch nerekonstruovaných bytů je poměrně hodně v špatných lokalitách, měla by převažovat spíš ta nová výstavba. Paradoxně, když řeknu ještě jednu věc, ono mnohdy ta výstavba na tzv. zelené louce je levnější než rekonstrukce těch starých baráků a zcela opomíjí to, že bohužel ty staré domy, byť jsou třeba mnohdy pěkné, v dnešní době vysokých energií jsou taky docela náročné na provoz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V programu píšete, že jste začali organizovat pořádně vánoční trhy. Neměla by Ostrava mít třeba soustředěny oslavy Vánoc nebo připomínku Vánoc, včetně těch trhů na jednom místě? Mířím teď na to, že byť je Ostrava dost velká, ale není to tak takové velkoměsto, aby tak drahé programy byly najednou na několika místech. Jaký názor na to máte Vy?

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Podívejte, Ostrava již měla do městského obvodu, a samozřejmě ty velké městské obvody, jako je Jih a Poruba, mají samozřejmě ambici si dělat ty svoje vánoční oslavy samy. To je v pořádku. My jsme strašně rádi, že se nám podařilo opravdu skoro z ničeho obnovit a udělat pořádné vánoční trhy v centru města. Postupně tady samozřejmě nám uškodil covid, ale za to nikdo nemůže, ale postupně se daří tu plochu rozšiřovat. Mým takovým cílem a ambicí by bylo, kdybychom my ucelené vánoční trhy začali někde na Prokešově náměstí. Podél opraveného nábřeží se táhli třeba až někde k lávce na hrad a potom samozřejmě zase další pěší zónou přes Masarykovo náměstí až k divadlu. Takže to se postupně děje. Ostrava sice není světová metropole, už je to krajská metropole. Do Ostravy chodí hodně lidí pracovat, hodně lidí studovat a podobně. Bude fakt fajn, když se po práci nebo po škole zastaví na punč nebo na koncert na vánočních trzích. Takže to, že ty trhy jich bude více, to je v pořádku, ale ty centrální by měly být v centru města a já jsem rád, že se opravdu ví, že se nám to povedlo nakopnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Náš čas vypršel. Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky televize POLAR.

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: To oslovení je poměrně jednoduché. Když se podíváte na kandidátní listiny, respektive na tu velkou plachtu, na které jsou ty listiny napsány, uvidíte jednu, a to je hned ta první, která se od těch ostatních odlišuje. Je to kandidátka hnutí Ostravak, na které uvidíte hromadu osobností a odborníků z různých oblastí života společnosti. My žijeme v době těžké, nevíme, co nás čeká a v zásadě každý má na výběr. Buď se bude chovat lehkovážně a bude nadále spoléhat na politiky tradiční, podotýkám v Praze sídlících stran. Anebo bude důvěřovat odborníkům a nechá se to těžko dobou provést odborně. To je varianta, kterou nabízí hnutí Ostravak. Zjednodušeně řeknu, když půjdete k volbám, můžete nechat doma starosti. Vy nám dáte deset minut a my pro vás budeme čtyři roky pracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Lukáš Semerák (Ostravak), lídr kandidátky, Ostrava: Není zač.

Mohlo by Vás také zajímat