Volební studio 2022

  • Kandidáti senátních voleb 2022 2. kolo Nový Jičín
  • Ivana Váňová (KDU-ČSL), kandidátka na senátorku za SPOLU, obvod č. 67
  • Jaromír Radkovský (ANO 2011), kandidát na senátora, obvod č. 67

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ivana Váňová za SPOLU a Jaromír Radkovský za ANO. Také oni se utkají ve druhém kole senátních voleb. Dobrý den Vám oběma.

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Dobrý den.

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč kandidujete do Senátu? Začínám u Vás, paní starostko.

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Díky podpoře voličů jsem již 13 let starostkou obce Mořkova. A já jsem ve velmi úzkém vztahu se starosty. Vím, co je tíží, vím, jaké mají problémy a chtěla bych jim pomoct tyto problémy řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak. Jaký je váš důvod kandidovat do Senátu?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Já jsem byl osloven a byl jsem požádán mojí regionální organizací, nebo místní organizací. Velmi si toho vážím. A v politice se pohybuji na komunální úrovni dvě, teď je to třetí volební období. Také jsem pracoval v krajském zastupitelství. No a moje témata souvisí hodně s mojí životní kariérou a s mojí prací. Pracuji posledních šest let jako ředitel letiště. Spolupracujeme, nebo začínáme spolupráci s armádou. Takže to je i otázka bezpečnosti, která lidi trápí. A také ta druhá věc, která občany trápí, protože se v práci pohybuji, tak je to problém s energiemi a s drahotu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak ke konkrétním tématům vašim se ještě dostaneme. Pokud se dostanete, pokud uspějete a dostanete se do Senátu, zůstanete u svých současných profesí? Teď se ptám obou. Jak svůj čas pak rozdělíte mezi obě profese, pakliže si ji necháte tu občanskou profesi?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Já kandiduji s tím, že jsem původně počítal s tím, že bych pokračoval jako ředitel letiště. Vidím tam synergii práce mezi tím, co chci občanům přinést. Je to spolupráce s armádou a je to samozřejmě vybudování toho logistického centra.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kdybyste to měl poměrově nebo procentuálně vyjádřit, jak by to dopadlo?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Já to nedokážu říct, ale chtěl bych to dokončit. Ale samozřejmě, pokud bych zjistil, že ta práce v Senátu je tak časově náročná, že by se to zvládat nedalo, tak jsem připraven stoprocentně se věnovat práci v Senátu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to bude u vás?

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: U mě to bude zřejmě obdobně. Já zatím pravděpodobně budu zvolena opět starostkou obce. A chtěla bych si mezi zastupiteli najít člověka, který by mě eventuálně třeba po půlroce nebo po roce vystřídal. To znamená, prioritu v současné době kladu mezi oba dva obory, to znamená jak pro Senát, tak pro KDU-ČSL, jak pro Senát, tak pro obec. Ale budu hodnotit... Abych žádnou z těchto dvou profesí nijak nepodceňovala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kdybych se vás zeptala na procentuální vyjádření, vy jste možná spíš naznačila, že půl roku budete zvažovat, jestli obě dvě profese zvládnete, nebo obě dvě ty funkce zvládnete. Pakliže ne, tak budete zvažovat, že z obce odejdete. Pochopila jsem to dobře.

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Pochopila jste to. Přesně tak

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak pojďme k další otázce. Na co se chcete v případě svého zvolení zaměřit?

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Tak mojí největší prioritou je životní prostředí, rozvoj regionu a sociální oblast. Já právě v těchto oblastech velmi spolupracuji právě s těmi starosty a vím, co kde je zapotřebí. Například v otázce životního prostředí chci spolupracovat se státními institucemi, jako je například Povodí Odry, aby úzce spolupracovalo se starosty při rekonstrukcích, například vodních toků, údržby zeleně, aby ta práce, kterou třeba to Povodí Odry odvádí, aby byla v nějaké kumulaci a v nějakém souznění s těmi starosty. Oni třeba dnes opravují, rekonstruují toky a starosta kolikrát o tom ani neví. A přitom on nejlépe zná tu problematiku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená v senátu chcete nějakým způsobem provazovat, provázat, navázat obec a případně v regionu...

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Státní instituce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Státní instituce, které tam které tam působí. Tak jak to vypadá u vás? Na co se chcete v Senátu zaměřit vy?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Já mám několik hlavních témat a jsou to zejména drahota, bezpečnost a doprava. Ta drahota, to se netýká jenom současně vysokých cen energií, kde nechci kritizovat rychlost nebo pomalost toho zastropování, ale i řešení záležitostí, třeba bydlení, protože se bavím s občany a oni mají strach, že jejich děti nebudou mít možnost si pořídit vlastní bydlení. Neřeší se, co s tou energií. Krátkodobě víme, že se zastropuje cena, ale hledal bych cestu ve větší podpoře třeba solárních panelů na státní budovy, na školy, školky, na městské úřady.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to si myslíte, že to můžete v Senátu?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Toto jsem přesvědčen, že určitě se dá iniciovat takováto aktivita. Tak, jak se dneska dává podpora na rodinné domky, tak si myslím, že se musí udělat větší podpora pro státní instituce nebo pro bytové domy. Přece na sídlištích nemůžeme odkázat lidi jenom na to, že se jim zastropuje cena energií.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak pojďme ke konkrétním tématům z vašeho programu. Vy už jste to sice trošku naznačil, ale pojďme trošičku být konkrétnější. Vy byste chtěl pomoci zlepšit dopravní obslužnost, protože si to region zaslouží. Tak jak to myslíte?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: No, je to záležitost nějaké změny nebo úpravy stavebního zákona. Já řeknu případ, který vlastně víme ve vedlejším okrese. Není to teda na Novojičínsku, kdy vlastně zelené iniciativy zastavily obchvat Frýdku-Místku. To je typický příklad toho, že u nás ten stavební zákon nefunguje tak, jak by měl. Já vždycky dávám jako dobrý příklad Rakousko, které si myslím, že nikdo nemůže zpochybnit, že je zelené a staví jak elektrárny, tak staví dálnice, staví obchvaty mnohem rychleji. My se prostě musíme naučit dávat přednost člověku jenom před nějakou kytkou nebo před nějakými procedurálními záležitostmi. A toto je jedno z témat, které bych chtěl otevřít v Senátu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve vašem programu vy uvádíte, že byste chtěla podpořit šetřit krajinu i peněženku domácností. Trošku to rozviňte.

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Tak určitě jsem ráda, že máme velmi schopnou ministryni životního prostředí, kde jsou připravené obrovské miliardy peněz na například vybudování vodovodu a nebo zadržování vody v krajině. Dále má připraveno spoustu programů, které pomohou domácnostem, ať už je to například jsou nízkopříjmové skupiny obyvatel, které mohou získat až 95 procent finančních prostředků na výměnu kotlů. Dále se připravuje dotace typu light.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kde bude ten váš konkrétní krok? Nebo vy budete jako mezičlánek mezi těmi návrhy nebo to, co se děje, vy a lidé, potom konkrétně vaši voliči, nebo jak to myslíte?

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Něco jako mezičlánek, ale samozřejmě budu podporovat takové zákony, které těm občanům to výrazně pomohou zmírnit tu tíživou situaci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme dál. Vy ve vašem programu chcete také prosazovat, aby starostové více nebo jejich hlasy byly více v Senátu slyšet? Jak to uděláte?

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Právě prostřednictvím té komunikace s nimi budu ty témata, které je tíží, přenášet na tu úroveň toho parlamentu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak pojďme k dalšímu tématu. Vy chcete pomoci dokončit spolupráci s Armádou ČR a zajistit občanům v regionu větší bezpečnost? Velmi krátce.

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Bezpečnost ale souvisí i s tou drahotou. To je i ekonomická bezpečnost, nejenom ta armádní. Já jsem bývalý důstojník letectva, takže k armádě mám jakousi blízkost a nám se po letech nějakého vyjednávání podařilo, že na letišti bude vojenská, nebo Armáda ČR, tam bude mít vojenský sklad. To souvisí s tím, že bych tento projekt chtěl dotáhnout do konce. A tam si myslím, že pokud bych se dostal do Senátu, že jako člen Výboru pro obranu a bezpečnost bych k tomu měl blízko.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě krátká odpověď na mou otázku teď pro oba dva. Jak budete komunikovat s lidmi, tedy s vašimi voliči?

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: No, teď v průběhu kampaně samozřejmě intenzivně, každý den a jinak plánuji samozřejmě otevřít si nejenom nějakou kancelář, pokud by se tak stalo, ale počítám, že v každém městě budu mít svoje dny a mám vymyšlené, že skutečně budu v těch hlavních městech od Klimkovic, Příbora, přes, já nevím, Frenštát a další.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No v programu máte, že objedete celý region na kole.

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: No ne, tak moment, tak toto je něco jiného. To samozřejmě objíždím a nebýt to velkého deště, tak jsem to objel. Já jsem najel v kampani 550 km, což samozřejmě není moc, ale budu v tom pravidelně pokračovat, protože cyklistika je moje hobby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak jak to bude u vás? Jak budete komunikovat s voliči?

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Tak já mám také připravenou teď v těchto dnech kontaktní kampaň každý den. A následně by to bylo také tím způsobem, že bych měla v okresním městě svou kancelář, a nejenom tímto způsobem, ale chtěla bych dávat lidem, voličům, ve známost svou práci, že bych dejme tomu dvakrát do roka vydala noviny, popřípadě i bych iniciovala nějaké veřejná setkání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám oběma děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí.

Ivana Váňová, kandidující do Senátu: Děkujeme.

Jaromír Radkovský, kandidující do Senátu: Děkujeme.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry