Volební studio 2022

  • Kandidáti senátních voleb 2022 2. kolo Ostrava
  • Zdeněk Nytra (ODS), kandidát na senátora za SPOLU, obvod č. 70
  • Miroslav Antl (BEZPP), kandidát na senátora za ANO 2011, obvod č. 70

Renáta Eleanora Orlíková, TV Polar: Zdeněk Nytra, kandidát do Senátu za koalici SPOLU a Miroslav Antl za ANO. Oba kandidují ve volebním obvodě v Ostravě a utkají se ve druhém kole senátních voleb. Dobrý den Vám oběma.

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Dobrý den.

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: Dobrý den všem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak na začátek, pánové, proč kandidujete do Senátu? Já jenom pro diváky řeknu, že vy už oba dva ze Senátu zkušenosti máte, tak proč jste se rozhodli vy letos obhajovat mandát?

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Já bych chtěl pokračovat v té práci, kterou jsem dělal vlastně těch šest let. To znamená, jednak je to úprava zákonů, legislativa. Ta práce mě baví. Bylo to pro mě nové před těmi šesti lety, takže já nemám důvod měnit něco na svých postojích nebo názorech, které jsem prezentoval v rámci těch šesti let. Takže chci pokračovat v té práci a potom pochopitelně i pomáhat tomuhle tomu regionu. Ale k tomu se asi ještě dostaneme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Antle, vy se chcete po dvou letech do Senátu vrátit. Z jakého důvodu?

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: Protože tak asi stejně. Chtěl bych pokračovat v tom, v čem jsem pracoval 12 let. Pokud jde o to zaměření senátní, senátorské, tak v Senátu jsem byl 10 let předseda ústavně právního výboru a ten výbor byl velmi aktivní, mohl ovlivňovat ledacos. Takže v tom bych chtěl pokračovat. A samozřejmě ta druhá složka je komunikace s občany a já jsem byl zvyklý se pohybovat mezi lidmi. My jsme měli sto akcí ročně a pomáhali jsme prostřednictvím mého fondu Miroslava Antla pro rozvoj regionů, spolků, hasičům dobrovolným, mladým sportovcům a těm, co se pohybovali v kultuře. Prostě těm, co potřebovali, a byly to rozumné spolky. A v tom bych chtěl pokračovat i nadále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme vás, trošku, pánové, představit po té politické linii, byť jste oba dva už trošku naznačili, tak jaké jsou vaše další politické zkušenosti kromě Senátu?

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: Tak těch politických je málo. Jo, ve mně zůstal starý státní zástupce, a tak jsem vystupoval věcně, vlastně i v Senátu. Takže vlastně jsem komunikoval napříč politickými stranami a nějaké politické zaměření jsem neměl. Žádnou politickou funkci jsem neměl. V ČSSD, vlastně za ČSSD, jsem také kandidoval coby bezpartijní, to znamená nikoliv zcela v jejich dresu, ale hostoval jsem. Pak jsem si založil vlastní osmičlenné hnutí, které neuspělo. To jsem měl svůj dres a teď zase hostuji za ANO. Funkce jsem měl akorát ve sportu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak jak je to u vás?

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Já jsem díky vlastně té práci ředitele hasičů, ať už ve městě nebo v kraji, se stýkal a dotýkal politiky vlastně celou kariéru. Potom v podstatě od roku tuším 2008, jsem působil v zastupitelstvu v Moravské Ostravě, kde jsem bydlel nebo kde bydlím, ale jako bezpartijní, protože to nešlo ani v kombinaci se služebním poměrem. Až potom, když jsem vlastně postoupil do Senátu před šesti lety, tak už jsem se stal de facto profesionálním politikem a před čtyřmi lety jsem i kandidoval do zastupitelstva města. Letos už ne, protože jsem pochopil, že, nebo přišel jsem v průběhu těch šesti let na to, že když chci dělat něco pořádně, tak můžu dělat jenom jednu věc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se chcete v případě svého znovuzvolení v Senátu zaměřit?

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Ono to bude taky odviset od toho, každé dva roky se vlastně převolují všechny výbory, komise a atd. Takže je otázka, jak se uskládá vlastně to uspořádání Senátu. Já jsem působil ve výboru pro veřejnou správu a životní prostředí. To bylo o něčem trošku jiném, než ty poslední dva roky, kdy jsem byl ve výboru pro evropské záležitosti, kdy jsme trošku bojovali s Evropskou komisí a s Evropským parlamentem nad návrhy těch zákonů, nebo nařízení a směrnic, které přicházejí z Bruselu. Takže záleží na tom pochopitelně, kde mě cesta v případě znovuzvolení zavede, do kterého výboru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to bude u Vás, pakliže se dostanete do Senátu, na co se tam chcete zaměřit?

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: Tak já tím, že jsem už čtyřicet let právníkem, jsem tedy trestním právníkem, přednáším trestní právo na univerzitách, tak bych chtěl pokračovat v ústavně právním výboru, byť jsem si vědom, že ani po případném doplnění Senátu opozicí bych se už nemohl stát předsedou, možná ani místopředsedou, ale mě ta práce baví. Vlastně můžete pozměňovacími návrhy měnit už ve výboru, ve výboru máte možnost komunikovat s ministry, s náměstky, doptat se, žádat po nich, ať vám dají prováděcí předpisy apod. Ale jinak samozřejmě logicky, coby státní zástupce patřím do mandátního a imunitního výboru, protože tam se projednávají případné přestupky senátorů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve vašem programu také píšete, že zákony, nebo že byste chtěl prosazovat zákony ve prospěch všech slušných občanů. Rozviňte to trošičku.

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: Tak to je jednoduché. Ta legislativa přichází z Poslanecké sněmovny a vlastně Senát má možnost, a právě to, co jsem zmínil před chvilkou, ve výboru, se tím zabývat hlouběji. Máte možnost požadovat ještě další vysvětlení, diskutujete i s ostatními senátory napříč politickým spektrem. Můžete vlastně pozměňovacími návrhy ovlivňovat a měnit zákony, právní předpisy. Jinak senátor by neměl sám navrhovat zákony, protože to je nejdelší legislativní cesta. Takže kontrolovat a prosazovat, to se nám dařilo, řekl bych dost. A vlastně podařilo se nám třeba pozměňovacími návrhy přilepšit hasičům, policistům apod. Měnili jsme ve prospěch lidí a dost jsme i zamítali návrhy, které šly proti lidem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy pracujete v podvýboru pro vnitřní bezpečnost, pakliže budete moc pracovat znovu v podvýboru, co by to přineslo například našemu regionu, nebo co můžete přinést?

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Tak zrovna tento výbor není úplně regionální. Je to spíše odborný, protože potkáváme se tam s vrcholnými představiteli jednotlivých složek integrovaného záchranného systému, což je v podstatě návrat k té mé práci, kterou jsem dělal. Jistě se můžeme bavit o zkvalitnění vybavení, ať už hasičů, policie nebo záchranných služeb, i když ty jsou jednoznačně pod kraji. Je to o policii. My jsme v nedávné době tam měli i ředitele cizinecké policie, tak jsme jsme probírali různé aspekty vlastně uprchlické krize, když k nám přišlo velké množství Ukrajinců. Takže v tomhle tom směru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co můžete vy udělat jako senátor pro hasiče, kterým jste tady v Moravskoslezském kraji šéfoval.

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Je to legislativní věc. Já jsem musel odejít v podstatě po zvolení, logicky, od profesionálních hasičů. Pardon, zůstal jsem činný v rámci dobrovolných hasičů, takže u dobrovolných hasičů, kteří to dělají, není to o odměnách, ale spíš o vytvoření podmínek pro jejich práci, aby je zaměstnavatelé uvolňovali. A neměl ten člověk vlastně tím, že dělá něco zadarmo, tak má ještě problémy v práci. A to si myslím, že bychom měli do budoucna změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy chcete prosazovat Ostravu a potřeby jejích obyvatel. Co konkrétně?

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: No tak já jsem ve velmi dobrém, řekl bych, až v přátelském vztahu s panem profesorem Ivo Vondrákem, hejtmanem, stejně tak s primátorem a se starosty těch velkých městských částí. A senátor by měl být ten, který, já to slovo nemám rád, lobuje, a tak je spíš tykadlem jejich a to, co oni potřebují, protože tady, mně se líbí na Ostravě a na vedení kraje i města, že mají veliké plány, jak spravedlivou integraci apod. To jen se stačí podívat vlastně na jejich stránky. A s panem hejtmanem jsem mluvil o tom, že kontakty na ministerstvo, to znamená prosazovat v Praze to, co ten kraj potřebuje. A o těch projektech bych tady mohl mluvit dlouho, protože jsem se s nimi podrobně seznámil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pánové, náš čas vypršel. Já vám oběma děkuji za rozhovor a přeji vám oběma hodně štěstí.

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Děkuji.

Miroslav Antl, kandidující do Senátu: Také děkuji oběma. Na shledanou.

Zdeněk Nytra, kandidující do Senátu: Na shledanou.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry