Volební studio

  • Kandidáti senátních voleb 2020 2. kolo
  • Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č.72 - Ostrava-město
  • Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tento týden nás čeká druhé kolo senátních voleb. Ondřej Šimetka kandiduje do Senátu za ODS ve volebním obvodě Ostrava- město. Dobrý den. Vy jste dlouholetým přednostou gynekologicko - porodnické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Proč jste se teď rozhodl kandidovat do Senátu?

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: To může být pro někoho překvapivé, ale je to asi proto, že se mi nelíbí vývoj v posledních letech a mám pocit, že do té politiky by měli vstupovat lidi, kteří rozumí některým oborům, kteří něco vybudovali, mají za sebou něco a snaží se zlepšit a zkulturnit politiku a ten finální impuls potom přišel na jaře v době koronaviru, kdy jsem skutečně byl velmi zneklidněn z toho, jak vláda komunikuje všechny problémy a jak to celé zvládá nebo spíš nezvládá. To byl ten finální impuls, proč jsem se rozhodl tu nabídku přijmout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zvážil jste dobře to, že máte docela náročnou práci. Jste přednostou kliniky a zároveň byste byl senátorem. Dá se to zvládnout?

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: To je věc, kterou jsem zvažoval velmi silně. Nicméně klinika je velké pracoviště, kde pracuje přes 30 lékařů a asi 120 sestřiček. A není to postavené na jednom člověku. My kliniku máme vybudovanou tak, že jsou tam týmy specialistů a ten můj obor dnes je rozdělen na specializace a žádný z doktorů nezvládá všechny obory najednou a týmy jsou vybudované, jsou silné a mají v čele vždycky lékaře, který je schopen rozhodovat a vést ten svůj obor, takže já se nebojím o to, že by to kolegové nezvládli i kdybych musel tu svoji činnost omezit, ale já bych chtěl dál pokračovat samozřejmě v té svojí lékařské práci a akademické práci, protože si myslím, že je důležité, aby politik zůstal v kontaktu s lidmi a předával všechny informace a celou zpětnou vazbu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V prvním kole senátních voleb jste získal 21,68% procenta a váš protikandidát Zdeněk Jiříček jen o pár setin více. 21,87 %. Co tomu volebnímu výsledku říkáte?

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: Že je velmi těsný. Ono to bylo o pouhých 59 hlasů. A já jsem rád, že se mi povedlo postoupit do druhého kola, protože ten náš obvod byl nejsilněji obsazený v celé ČR. Bylo nás tam 13 kandidátů, takže to bylo hodně rozdrobené a jsem rád a jednak chci poděkovat těm voličům, kteří přišli a hlasovali pro mě. Jednak bych chtěl požádat, aby přišli znovu, protože to druhé kolo je důležitější než to první a jednak bych chtěl oslovit ty voliče, kteří volili jiné kandidáty, kteří se tam nedostali, aby zvážili to, jestli jsem pro ně přijatelný a pokud ano, tak aby mě přišli podpořit v tom druhém kole.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A čím je oslovíte?

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: Já si myslím, že jsem je oslovil dvěmi věcmi. Jednak tím, že jsem známý v regionu a jsem spjatý s regionem už dvacet let, pracuji na gynekologicko-porodnické klinice, to naše pracoviště je velké, setkávám se s X lidmi a hodně lidí mi doslova prošlo rukama. Byl jsem u toho, když se nám podařilo dostavět naši kliniku a vzniklo tak nejmodernější perinatologické a onkogynekologické centrum v ČR. Máme výborné jméno zejména v porodnictví a v onkogynekologii. Nejen po odborné stránce, ale i po té stránce přístupu k rodičkám a k pacientům. To si myslím, že lidi oceňují. Myslím si a věřím, že ocenili to, jak jsem v době koronaviru se bil za práva pacientů, za práva rodičů být se svými dětmi v nemocnici, za práva otců být u porodu, za práva terminálně nemocných lidí, kterým byly zakázány návštěvy v nemocnici, což se mi nelíbilo a špatně jsem to vnímal a velmi aktivně jsem proti tomu vystupoval a povedlo se ty věci změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budou to i vaše témata v případě, že budete senátorem?

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: Já bych se chtěl věnovat tomu, čemu rozumím, to znamená zdravotním věcem s přesahem do sociálních služeb. Mě taky lidi znají z práce nejen v Česku, ale i v zahraničí. Já jsem dlouho pracoval na humanitárních zdravotnických misích s Lékaři bez hranic, OSN s charitou ve světě. V Africe, v Asii a tyhlety témata jsou mi blízké a zajímá mě hlavně ten ten návaznost těch sociálních a zdravotních služeb. Jde o to, že by se měla přesunout část péče z těch domovů důchodců do domácí péče a posílení všech těch složek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusíte odhadnout, jaká by mohla být voličská účast ve druhém kole senátních voleb?

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: Ta bývá slabá a tady bych chtěl asi apelovat na všechny, aby přišli volit. Je to důležité. Ten senát je důležitá instituce v tom našem právním systému, má jasné místo a ukazuje se, že ta jeho role je strašně důležitá. Jako takový jakýsi vyvažující element proti vládě, Poslanecké sněmovně a prezidentovi, to musí být v nějaké rovnováze a ten Senát je strašně důležitý a chtěl bych, aby lidi přišli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor.

Ondřej Šimetka (NESTRANÍK za ODS), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72: Já vám taky děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dalším kandidátem do Senátu ve volebním obvodě Ostrava - město je Zdeněk Jiříček za ANO. Dobrý den, vítejte. Tak pane Jiříčku, vy i pan doktor Šimetka jste si udrželi velký náskok před ostatními v prvním kole senátních voleb. Skončili jste s poměrně těsným výsledkem. Oba jste získali skoro 22% hlasů. Čím si to vysvětlujete?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Tak to prostě dopadlo. Já upřímně řeknu, že jsem to nečekal a hlavně jsem čekal, že jiní kandidáti se umístí lépe. Ale řekněme, že ta alchymie té volby je zcela unikátní u těch senátních voleb, takže dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vypadala vaše kampaň? Jak jste šířil své myšlenky, své témata, které chcete zvednout pak v Senátu?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Já jsem teda udělal takový trošku pokus o anti kampaň v tom smyslu, že nemám ani jeden billboard. Nijak osobně k tomu netíhnu a neoslovuje mě tady ta forma, takže jsem se spíše věnoval oslovení lidí formou dopisu, který šel do každé domácnosti, kde jsem napsal pár svých bodů programu, které bych chtěl realizovat a kterými bych se chtěl věnovat. Což samozřejmě neznamená, že nejsem schopen i jiných věcí, ale ono, když člověk toho uchopí hodně, tak potom se to všechno rozplyne do jednoho.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Jiříčku, vy jste ředitelem opavské psychiatrické nemocnice. V politice jste úplný nováček. Proč jste si pro vstup do politiky vybral zrovna senát?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Řeknu tak, jak to bylo. Na oblastní konferenci, kde jsme kdysi kandidáta na senátora měli projednávat, tak jsem byl navržen a měl jsem na to asi deset sekund, abych se rozhodl, jestli řeknu ano nebo ne. Tak jsem řekl ano a tímto děkuji za podporu svým kolegům a za podporu, za důvěru uvidíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedním z vašich témat do senátních voleb je, že je vaší prioritou práce pro region a zviditelnění reformy psychiatrické péče a v dobrém slova smyslu donucení k intenzivnější spolupráci Ministerstva zdravotnictví a ministerstva práce a sociálních věcí. Co tím myslíte?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: No ono, když přijdete na jakékoliv z těch dvou ministerstvech, tak takhle podprahově vám tam úředníci řeknou, že byť ty dvě ministerstva jsou od sebe tak asi 350 metrů a spojuje je podzemní chodba, tak mají ve skutečnosti k sobě hrozně daleko. Ta problematika je velice blízká a hrozně se překrývá, kdy ve zdravotnických zařízeních jsme nuceni v dobrém slova smyslu poskytovat sociální služby, protože jsou potřebné a současně v sociálních zařízeních nebo v zařízeních poskytujících sociální služby zase musí poskytovat služby zdravotní. Takže takovéto pomezí zdravotní a sociální je v tuto chvíli velkou a důležitou problematikou a bude důležité nastavit správný způsob financování sociálních služeb a v tuto chvíli právě shodou okolností vláda připravuje do Poslanecké sněmovny návrh novely zákona o sociálních službách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Také chcete do Senátu přispět podněty od občanů. Máte už teď nějaké podněty, které byste v Senátu případně pakliže byste se stal senátorem chtěl řešit?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Určitě mám úplně konkrétní podněty, já teda, byť to možná není úplně trendy v rámci hnutí ANO, tak bych rád oslovil mladé voliče, mladé lidi a rád bych nabídl něco, co si myslím, že by pomohlo zvýšit legitimitu například i senátních voleb. A to jsou elektronické volby. Všechny strany upřímně řečeno se tomu nějak vyhýbají, ale já si myslím, že v tuto chvíli, kdy tlačíme na celospolečenský eGovernment, elektronické zdravotnictví a vidíme, jak teďka v krizi nám to pomohlo, že jsou elektronické recepty atd., tak si myslím, že je na čase, abychom uměli mladé generaci a popřípadě i starším, kteří by z bezpečí domova mohli odvolit. tak aby nám to umožnili protože když necháme elektronické. elektronické komunikaci správu našich účtů kde jsou těžce vydělané peníze tak si myslím že bychom mohli nějak technicky umět zajistit i ty elektronické volby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V případě, že se dostanete do Senátu, který výbor byste si vybral?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Já bych si vybral určitě pokud bych teda mohl, tak zdravotně sociální.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co říkáte voličské účasti v prvním kole. A jakou očekáváte do druhého kola?

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Očekávám do druhého kola slabší, na úrovni těch 14 -15 %. Já myslím, že by se musel stát zázrak, aby to bylo silnější. Je to dáno určitě i tím, že do toho druhého kola lidé nedostávají nějakou anonci, že ty volby vůbec jsou. Takže pokud nějaká šance je, tak je prostřednictvím médií, právě jako třeba vy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor.

Zdeněk Jiříček (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 72 - Ostrava-město: Děkuju. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat