Volební studio

  • Kandidáti senátních voleb 2020 2. kolo
  • Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod č. 75 - Karviná
  • Radek Sušil (ČSSD), kandidát do Senátu za volební obvod č. 75 - Karviná

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tomto týdnu nás čeká druhé kolo senátních voleb. Ve studiu už vítám Ondřeje Febra, kandidáta do Senátu za hnutí ANO v obvodě Karviná. Dobrý den, vítejte. V prvním kole jste získal 26 procent oproti 15ti procentům svého protikandidáta Radka Sušila a čeká vás tento týden druhé rozhodující kolo. Vy jste starostou Stonavy už od roku 1990. Vaším heslem do voleb je: "Pomohl jsem zachránit obec ohroženou důlní činností" a to téma ukončení těžby na Karvinsku bylo velkým tématem i pro krajské volby. Nicméně vás se to o hodně více dotýká protože Stonava je vlastně součástí té těžby.

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: Tak Stonava je na uhlí hodně. Uhlí už je ve Stonavě vytěženo a přežili jsme. Máme řadu vymožeností pro naše občany díky tomu, že se uhlí těžilo a ještě těží z těch dolů, které tam máme a myslím si, že to co má Stonava by si zasloužil celý náš region. Ovšem k tomu potřebujeme peníze z Prahy, protože my si to táhneme ze svého rozpočtu a to tak nejde. Potřebujeme, aby našemu regionu byla pomoct poskytnuta z Prahy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Cílíte tedy na to, že ukončení těžby se kterým se docela spěchá, že by mělo začít v příštím roce na jaře byste podle vás odsunul do dalších let? Pomohlo by to tomu?

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: Já myslím, že se jede koncepčně, co se týče toho útlumu uhlí, protože když to tak zvážíme v první vlně ještě v letošním roce to má být důl Paskov a Důl Lazy. Tam stejně se už netěží, v druhé vlně Důl Darkov a Armáda v Karviné. Ovšem tam to uhlí už taky není. Co bude důležité, abychom prodloužili těžbu na Dole ČSM. Jak sever, tak Jih ve Stonavě, protože tam uhlí je jak koksovatelné, tak co se týče topení a myslím si, že když se odbřemení důl ČSM, že skutečně se uvolní ruce OKD a že to půjde líp.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy chcete prosadit v Senátu, aby se sociální dávky nedostávali napříč, aby se kontrolovalo komu ty dávky náleží a kdo je dostane.

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: Ano, těch dlouhodobě parazitujících lidí je řada v naší společnosti. Ale já bych uvedl jako příklad něco jiného. Přece není možné, aby bylo povoleno aby v bytě 2+1 bylo trvale přihlášeno pět až deset lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co pro to může udělat Senát, aby se to změnilo?

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: No tak senát je zákonodárný orgán a samozřejmě musíme sáhnout do některých zákonů, třeba do stavebního zákonu, musíme sáhnout do matrik, aby nebylo umožněno to, co jsem říkal, aby na pár metrech čtverečních bylo tolik lidí a ti, kteří ubytovávájí mnohdy ve špatných podmínkách za to brali peníze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dalším vaším tématem je to, aby se od lidí nevzdalovala státní správa. Co tím myslíte? Jak by to podle vás mělo vypadat?

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: Já si myslím, že bude třeba sáhnout i do správního řádu například, protože úředníci za to nemůžou. Je daný nějaký rámec, nějaká pravidla, která oddalují státní správu od občana. Je tam velká byrokracie a mnohdy občan čeká nejen 30 dnů, ale 60 i déle se zdůvodněním na věci, které potřebuje vyřídit. Ale to není jenom státní správa, to jsou i velké monopoly, jako například ČEZ. Máme příklady, že lidé čekají na přípojku elektrickou v novostavbě půl roku i déle. To se musí změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč by vám měli lidé ve druhém kole senátních voleb dát hlas?

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 74: Já bych rád udělal skutečně ještě mnoho pro ten náš region. Vždycky jsem si vážil našich lidí, pracovitých lidí a byl bych nerad, kdyby v souvislosti třeba s útlumem uhlí tady došlo k něčemu špatnému. Potřebujeme v Praze upozorňovat na tyto věci a jít příkladem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když se dostanete do Senátu, zůstanete zároveň i starostou ve Stonavě?

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: Podívejte se, za ta léta, které tam jsem mám dobře propracovaný systém, jak státní správy, tak samosprávy, kterou vyřizujeme vůči našim občanům a kdykoliv to žezlo můžu předat dál bez starostí, protože vím, že to bude fungovat. Ale v každém případě do dalších voleb za dva roky komunálních už nepůjdu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedno z vašich dalších témat je zlepšení stavu v oblasti recyklace odpadů. Co se dá v této oblasti udělat.

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 74: Myslím si, že nejsem daleko od pravdy, že mnohdy třídíme odpad poctivě a pak nevíme, kde končí a za jakých okolností a jestli někde nedojde k nějakému promíchání. Potřebujeme větší kontrolu a potřebujeme sáhnout na peníze z Evropské unie. Co se týče třídění odpadu a co se týče jeho energetického využití do budoucna.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Febre, já vám děkuji za rozhovor.

Ondřej Feber (ANO), kandidát do Senátu za volební obvod 75: Já taky. Na shledanou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Radek Sušil, kandidát do Senátu za sociální demokracii v obvodě Karviná. Dobrý den, vítejte. Vy jste členem sociální demokracie od roku 2009. Do politiky jste vstoupil v roce 2002 po úspěšných komunálních volbách. Šestnáct let jste byl v zastupitelstvu Karviné. V roce 2008 jste byl poprvé zvolen do Senátu a jako jediný tehdy v Česku hned v prvním kole, v roce 2014 jste senátorský mandát jako jediný v Moravskoslezském kraji obhájil. Letos kandidujete potřetí. S čím? S čím do toho jdete?

Radek Sušil (ČSSD), kandidát do senátu za volební obvod č. 75: Určitě. Myslím si, že jdu s čistým štítem a s obrovskými zkušenostmi a znalostmi, to co ta parlamentní politika v Senátu potřebuje. Znám, jak ta politika probíhá, že to není úplně jednoduché, že to je otázka vyjednávání, vyjednávání podpory a hlavně prosazování našeho regionu a se spousty tématy. Vím, že náš region v současné době a budoucnosti nečekají lehká léta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vnímáte výsledek prvního kola?

Radek Sušil (ČSSD), kandidát do senátu za volební obvod č. 75: Když jsem to viděl poprvé, tak byl jsem mírně zklamán s tím, že ten rozdíl je docela velký mezi prvním a druhým kandidátem. Ale když jsem potom s chladnou hlavou to analyzoval ty výsledky, tak jsem si řekl ano, je to v současné době asi odpovídající popularitě sociální demokracie, za kterou otevřeně kandiduji. Nikdy jsem nezměnil dres za tuto politickou stranu a v podstatě stalo se to, co jsme jako senátoři před tím varovali, tedy před vstupem do vlády, aby byla koaliční, když jsme řekli, že všichni sociální demokrati odmítli nebo nedoporučovali našemu vedení naší strany, aby vstupovali do vlády, poněvadž já to řeknu možná imperativně, že dostali jsme polibek smrti a teďka to v podstatě sklízíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy nejste v politice žádným nováčkem, už jsem tady vyjmenovala tu vaši politickou minulost. Jak se snoubí politika s vaší profesí lékaře?

Radek Sušil (ČSSD), kandidát do senátu za volební obvod č. 75: Přiznám se, pro mě to bylo taky obrovské téma. Slíbil jsem svým pacientům, že je neopustím a v podstatě medicína je obrovským koníčkem, velkým hobby a to je celoživotní můj zážitek a bez toho bych to nemohl dát. Takže jde to skloubit, nevyhledával jsem si práci v Praze, poněvadž vím, že jsem se zúčastňoval hlavně jednání ústavně-právního výboru i když to je jeden z nejpracovitějších výborů a potom na ty schůze plénu, takže já jsem to dokázal skloubit půl na půl. Držím si stále svoje ordinační hodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mezi vaše témata patří ozdravení regionu Moravskoslezského nebo také hájit slabší a ohrožené. Vysvětlete, co si pod tím můžeme představit?

Radek Sušil (ČSSD), kandidát do senátu za volební obvod č. 75: Já si myslím, že sociálně demokratické myšlenky jsou vždycky o tom, že opravdu hájí méně úspěšné nebo slabší lidi, kteří nemají to štěstí být tam, kde se třeba přímo rozdává. Takže hájit ty slabší zájmy těch slabších skupin, kde patří zdravotně nemocní, postižení hendikepovaní senioři, ale i matky s dětmi. A to já si myslím, že tohle je má role jako senátora, který zastupuje tuto politickou stranu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tématem posledních týdnů a měsíců tady v Moravskoslezském kraji bylo ukončení těžby v OKD. Ta je naplánovaná na příští jaro. A jak se na toto téma díváte vy z pohledu senátora? Co se dá udělat pro region, aby co nejdéle tady těžba ještě byla a pomohli jsme se postavit na nohy a čelit trošičku tomu, co nás čeká?

Radek Sušil (ČSSD), kandidát do senátu za volební obvod č. 75: Určitě, je to jedno z těch nejtěžších nebo nejbližších témat, kterým se musí věnovat opravdu jak regionální politická špička a regionální politici, tak celostátní. Musím předeslal, že když OKD bylo přebíráno pod stát, tak bylo garantováno, že ta těžba bude v horizontu několika mnoha let, roku 35 jak jsem se dozvěděl, možná to berte s rezervou. Ale bylo tak dáno, že ta těžba bude delší. Najednou teďka v období, kdy region prochází krizí, tak se začne hlasovat, že se musí ukončit těžba. Chápu, ekonomické důvody, důsledky. Ale myslím si, že to ukončení takhle brzké není připraveno. Hovoří o tom odborníci, že je tady spousta problémů. Když zastavíme těžbu takzvaně těch šachet, které mají energetické uhlí, tak tady je výpadek skoro 3 miliard nebo 3 milionů tun uhlí, ty v tomto regionu jsou úspěšně používány. Ten stát tady má vůči našemu regionu velký dluh, velký dluh a mým úkolem by bylo tlačit na vládu, aby tento dluh byl splacen. Jakožto na bohatství Karvinska, Ostravska těžila vždycky celá republika, tak by se to mělo trošku otočit a opravdu to bohatství republiky, aby se přeneslo k nám do našeho postiženého regionu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor.

Radek Sušil (ČSSD), kandidát do senátu za volební obvod č. 75: Děkuji Vám. Děkuju všem podporovatelům a prosím vás přijďte mě podpořit ještě v druhém kole, je to pro mě a pro nás velmi důležité. Děkuji na shledanou.Mohlo by Vás také zajímat