Volební studio

  • Kandidáti senátních voleb 2020 2. kolo
  • Jiří Carbol (KDU-ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č. 69 - Frýdek-Místek
  • Helena Pešatová (STAN), kandidát do Senátu za volební obvod č. 69 - Frýdek-Místek

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Druhé kolo senátních voleb je v tomto týdnu před námi. Ve studiu vítám Jiřího Carbola, který je kandidátem na senátora za KDU - ČSL v obvodě Frýdek-Místek. Dobrý den. Pane Carbole, vy jste od října roku 2014 senátorem. V letech 2006 až 10 jste byl také poslanec Parlamentu ČR, v letech 2009 až 10 místopředsedou KDU - ČSL a byl jste také náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje. V politice tedy nejste žádným nováčkem. Co se vám v končícím senátním období povedlo v senátu?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Tak já jsem hlavně rád, že se mi podařilo splnit to, co jsem sliboval, když jsem kandidoval do Senátu před šesti lety a to bylo zahájení výstavby obchvatu města Frýdku-Místku. Frýdek-Místek je dneska zatížen dopravou kamionovou hlavně přes město. Projíždí zde desítky tisíc vozidel a já jsem slíbil, že se zasadí o to, aby ten obchvat se postavil a před dvěma lety se začalo stavět. Bylo to po mnoha složitých jednáních na úrovni nejenom našeho ministerstva nebo ministerstev, ale taky se lobovalo i v Evropské unii.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lidé často říkají, že po volbách o politicích nic neví, jak je to u vás? Jak komunikujete jako senátora s lidmi?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Tak já jsem jako senátor objížděl nejrůznější spolky a akce. Byl jsem v kontaktu se seniory, se skauty, myslivci, včelaři.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pomáhá vám to potom při vaší práci?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Já jsem se snažil získávat informace, co ty lidi trápí a pomáhal jsem třeba při schvalování zákonů pozměňovacími návrhy k tomu, aby ty zákony byly pro ně lepší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V prvním kole jste na prvním místě, ale těsně za vámi jen o pár desetin procenta je paní starostka Pešatová, jenom říkám pro vás 21,69% a pro ni 20,71 %. Co říkáte tomu těsnému volebnímu výsledku?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Já jsem rád, že jsem v prvním kole uspěl. Děkuji všem voličům, kteří mi dali svůj hlas a svoji důvěru a chtěl bych je požádat, aby přišli i v druhém kole mě podpořit, protože to první kolo nic neznamená, rozhoduje se opravdu až ve druhém kole. Řečeno sportovní terminologií, tak my jsme v půlce sportovního zápasu a ten druhý poločas je před námi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktuálně slibujete, že v senátu prosadí svůj volební program, který míří na Moravskoslezský kraj. Je senát tou možností, jak prosadit například životní prostředí?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Samozřejmě Moravskoslezský kraj potřebuje velké investice do ovzduší a nejenom do ovzduší, ale vzduch, který my tady dýcháme patří k nejhorším v republice. Takže já se chci zasazovat o to, aby tady nadále pokračovala výměna třeba neekologických kotlů za moderní, abychom nemuseli dýchat tak špatné ovzduší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to si myslím že se děje a ani není potřeba v senátu prosazovat nebo ano?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Je potřeba na těch věcech samozřejmě pracovat nejenom jako na zákonech, ale i na projektech které jdou z Moravskoslezského kraje. Podporovat je na ministerstvu životního prostředí. Takže tam všude se dá zalobbovat a dá se těm programům pomoci, protože vy potřebujete hlavně peníze, abyste mohli tyto věci změnit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedním z vašich témat volebních je obec a město jako základ našeho státu. Co si pod tím můžeme představit?

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Já dlouhodobě prosazuji navyšování obecních rozpočtů, aby ty peníze šly přes obce a města. Abychom my jako v obcích a městech měli dost financí na rozvoj majetku, na jeho obnovu. Je to lepší systém, než aby nám stát to dával prostřednictvím dotací, protože je to složité. Ne každý se k těm dotacím dostane a to se podařilo i v tom minulém období, v těch šesti letech, že byly průběžně navyšovány příjmy obcí a měst a třeba v poslední době, já jsem byl jeden z předkladatelů zákona, kterým se obcím vrátilo 1250 korun na občana, které si stát předtím půjčil na odškodnění podnikatelů postižených koronavirovou krizi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedním z vašich témat je také podpora zaměstnanosti, aby naše rodiny mohli prožít plnohodnotný život.

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Toto je velký problém, který je před námi, protože v našem kraji nebo náš kraj velmi citelně zasáhne aplikace té zelené dohody, která je uzavřena na úrovni EU. Tady projde transformací energetika, přestane se těžit uhlí a bude se muset tento zdroj nahradit jinými zdroji. Samozřejmě i na úrovni Senátu se v tom dá udělat hodně, protože jsme tam měli v minulém roce veřejné slyšení ke strukturálně postiženým regionům, kde se tyhlety věci zeširoka probíraly, účastnili se hejtmani z celé republiky. Celá vláda tam byla včetně premiéra a z toho potom vychází konkrétní opatření, jak v těch krajích pomáhat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Carbole, já vám děkuji za rozhovor.

Jiří Carbol (KDU - ČSL + NMFM), kandidát do Senátu za volební obvod č.69: Děkuju.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Druhé místo byť s těsným rozdílem obsadila ve volebním obvodě Frýdek-Místek, Helena Peštová, je kandidátkou na senátorku za hnutí Starostové a nezávislí. Dobrý den, vítejte. Tak už jsem řekla, že ten výsledek byl hodně těsný. Prakticky jedno procento vás dělí mezi prvním a druhým místem. Co říkáte tomu volebnímu výsledku?

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: No je to úžasný volební výsledek. Já jsem hrozně ráda a potěšena, že mě lidé z naší oblasti toho Frýdecko-Místecka opravdu takto ocenili. Moc si toho vážím. Totiž nejsem standartní politik. Jsem člověk, který má tisíce zájmů a jsem takový pěšák mezi těmi lidmi. Neustále s nimi se pohybuju v kontaktu a tak si myslím, že ocenili to, že jsme v těsné blízkosti a sleduji jejich potřeby a zájmy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste deset let starostkou ve Frýdlantu nad Ostravicí. Vaše volební heslo je "Žiju v této zemi a hodlám pro ni i nadále pracovat" Co si pod tím můžeme představit?

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: No víte ono je to v současné době takové, že setkávám se mnohdy s tím, že lidé nadávají, stěžují si, ale aby pro to něco udělali, tak to už se mnoho lidí neodváží a ono to není jednoduché. Takže nesu svou kůži na trh. To je ono.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedno z vašich témat je také to, že vám na současné politice vadí obrovská vzdálenost mezi politikem a voliči. Z čeho tady ta vaše nespokojenost s tou vrcholnou politikou versus voliči někde dole a ta vzdálenost, z čeho to vyplývá?

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: Je jasné to, že v Praze se schválí zákony, nařízení, rozhodnutí a je to vztahováno možná na větší města, ale na ta menší města, na vesničky se zapomíná. Navíc některá rozhodnutí a zákony nejsou životaschopná, protože jestli, že se v době ještě schvalování zjistí, že nejsou dopilovány a už se hovoří o novelizacích, je to špatně. Je zapotřebí opravdu zapracovat na zákonech a nařízeních tak, aby se daly uplatňovat ve velké míře a bez nějakých dalších úprav.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V oblasti kde působíte jako starostka na Frýdlantsku hodně vesničkám a městům záleží na tom, aby ten region vzkvétal, aby se rozvíjel dál. Jak je to možné, že byste i tohle téma prosazovala v senátu?

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: Samozřejmě já teď musím ocenit všechny ty naše starosty, všech těch našich vesniček a i starosty větších měst, protože oni se starají o ty své vesnice jako doma, protože ony opravdu skvétají a jsou nádherné. Já bych chtěla, aby ta udržitelnost tohoto našeho regionu byla stále taková, jaká je a daleko větší. Víme, že Beskydy mají široký potenciál, je to nejenom turismus, kterým disponujeme, ale také množství pracovitých lidí, kteří díky třeba i lesním oblastem potřebují pracovní příležitosti a tyhle je třeba tady nějakým způsobem určitě dostat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Pešatová, vy jste původní profesí pedagog. Co se dá podle vás pro školství udělat? Co se vám nelíbí?

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: V téhle té chvíli covidu bylo možno přejít na distanční výuku a já si myslím, že ani technika ani vyučující, školy nebyly připraveny na tuto alternativu. Tak já si myslím, že tady je opravdu velká výzva k tomu, aby naše školství bylo modernizováno, aby se přistoupilo k tomu, že naše děti se budou vzdělávat i třeba v domácím prostředí, protože nevíme, kdy ten covid skončí, věřím že brzy, ale hlavně pro ty naše nejmenší je velice důležité získat základní návyky pro vzdělávání, pro výuku. Toto je pro mě prioritou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdlant je poměrně úspěšný v získávání dotačních peněz a od Vás vím, že to není jednoduché. Když se dostanete do Senátu budete usilovat o změnu, o zjednodušení té dotační politiky?

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: V každém případě, myslím, že každý kdo čerpá dotační peníze ví, jak obtížné je získat nějakou dotaci. Malé obce i vesnice musí mít ohromný aparát k tomu, aby vůbec si mohli sáhnout na nějaké dotační peníze. Zpracovat takovou projektovou žádost, to chce si najmout určitě odborníka, nějakého pracovníka, který se tím zabývá a to nejenom jednoho, ale každý se zabývá jinými dotačními tituly. Jiný problém je v IROPu, jiné jsou ministerstvo životního prostředí, které vypisuje dotace a podobně. Je s podivem, že se mnohdy stává, že alokace na některé výzvy, které byly vypsány jsou tak nízké, že během sedmi sekund po otevření možnosti přihlásit se do nějaké dotace je zcela alokace vyčerpána. Takže co ty ostatní projekty, které tam byly. Třeba byly kvalitní, byly lepší než ty první, které se tam dostaly. Já si myslím že tam je hodně možností, jak toto vylepšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor.

Helena Pešatová (STAN), kandidátka do Senátu za volební obvod č. 69: Děkuji také. Pěkný den.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat