Volební studio

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr krajské kandidátky

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lídrem kandidátky Starostové pro kraj ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje je Vladimír Tancík. Vítejte ve volební studiu.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy pracujete jako starosta Otic už od roku 2010. Tvrdíte, že by krajské zastupitelstvo mělo být sestaveno ze starostů, protože právě ti mají nejvíce zkušeností s prací s lidmi.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Ano, tvrdím. Protože si myslím, že to tak je. Že je to i jakýsi kariérní růst těch starostů a myslím si, že ti starostové budou umět přenášet podněty, informace lépe nebo nejlépe ze všech těch, kteří by v tom zastupitelstvu seděli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A velký počet starostů je i ve straně Starostové a nezávislí. Nemáte obavy, že si budete konkurovat nebo například že dojde k záměně?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Já si myslím, že není třeba mít obavy, že volič si umí přečíst hlasovací lístek. My určitě nebudeme mít tolik billboardů a reklamy jako mají Starostové a nezávislí. My si totiž platíme svou kampaň ze svých peněz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jak pomáhá podle vás kraj obcím. Respektive vy to zažíváme dnes a denně ze své pozice starosty Otic. Jaká je spolupráce s krajem a jak byste si ji vy představoval?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Spolupráce s krajem není špatná, jsou tam jisté rezervy. Já si myslím, že není třeba vzkazovat přes televizi hejtmanovi, řediteli Krajského úřadu co a jak. Já jsem jim to řekl, když byli na výjezdním zasedání v Oticích, co bych si představoval jinak. Ano, myslím si, že by krajský úřad mohl směrem k obcím mít tu svoji práci lépe promyšlenou, lépe organizovanou, tak abychom my nemuseli utrácet třeba za vzdělávání starostů a úřednic u nějakých agentur, kde ve výsledku stejně školí státní úředníci z ministerstev. Což mi přijde jako totální lumpárna.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kromě školení, jak říkáte, tak máte ještě něco na mysli? Jak by to lépe mohlo fungovat? Nebo když tam budete v krajském zastupitelstvu, tak o co budete usilovat? Jak se přiblížit k obcím. Kraje a obce, aby se přiblížily.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Rozumím. Budeme chtít trošku upravit dotační tituly. Budeme chtít změnit nějaké technikálie v rámci těch dotací. Protože ne úplně vše vyhovuje tomu běžnému životu na obcích, ale proto kandidujeme, aby se hejtman, odborníci kteří tam dneska sedí i na krajském úřadě, aby se dozvěděli, jak to opravdu na těch obcích je. Protože samozřejmě, že když budete hejtman kraje deset let, tak se kolem vás vytvoří nějaká bublina a pak žijete odtržení od světa. To my nechceme připustit, tak jsme se rozhodli v letošním roce kandidovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kromě vzdělání, vzdělávání a dotací. Co ještě by mohl kraj v očích starostů změnit, aby lépe fungoval vůči obcím?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: No já třeba jako hejtman bych chtěl dělat pravidelná setkání se starosty. Tak abych měl bezprostřední informace a z té diskuze vyplyne to, co ty obce právě tíží. Já tady marně budu vypočítávat to co bude chybět v Oticích, ale já už třeba nemusím vědět, co chybí vedle ve Slavkově nebo nedej bože v Třinci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Občas rady kraje bývají v některých městech.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Ano, u nás ta rada zasedala protože jsme Vesnicí roku 2019 v našem kraji. Pan hejtman vzal celou svou radu i s úředníky a sedli jsme si a já jsem měl prostor, abych jim řekl, co nás trápí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže si představujete, že by to mělo být pravidelně se všemi starosty.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Přesně tak, hejtman to začal dělat. Nicméně není to až tak často a ti starostové jsou potom vůči tomu vedení kraje rezervovaní, nedokážou se až tak vyjádřit jako když jste s nimi co tři měsíce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co cílí váš program co slibujete voličům?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: No tak určitě jste si ho přečetla. U těch bodů máme hodně zdravotnictví, dopravy, bezpečnost. Co bych asi chtěl ale zmínit. Máme v plánu udělat po dohodě s odborníky. To znamená s hasiči, policisty, záchranáři sklady jako kdysi byly sklady civilní ochrany a obrany, tak toto bychom chtěli udělat tak, aby to bylo buď na každém ORP možná v každé obci nebo na úrovni kraje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K čemu by měli sloužit?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Tak aby tam byl materiál, který nepotřebujete každý rok. Ale jednou za čas ho potřeba můžete. Musí se otevřít operační plány v rámci krizového řízení, podívat se, nastudovat a říci. Je možné očekávat ještě takovéto krize a už pomalu do těch skladů dávat věci, které nepodléhají zkáze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To asi vycházíte teď ze zkušeností s pandemií?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Ne, vycházím z ničeho jiného. Vycházím ze zkušeností z armády České republiky a protože jsem svého času mohl dělat vedoucího odboru v Opavě na magistrátu a měl jsem osvícené primátora v podobě Zbyňka Stanjury, který na to kývnul, pak jsme v Opavě vybudovali evakuační sklad a evakuační ubytování. Takže Opava je jediné město v této zemi, kde přijdete v případě potřeby, vezmete klíček, otevřete dveře a 71 lidí se může okamžitě ubytovat a těch 71 lidí má veškeré podmínky pro následující život. umývárny, záchody, košile, trenýrky boty všechno tam dostanete.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak ať se dostaneme k dalšímu tématu. Jak by se mělo postupovat při útlumu těžby v OKD?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Já myslím že velmi obezřetně. OKD má dneska asi 8 tisíc zaměstnanců, zhruba čtyři tisíce jsou občané z Polska. Zhruba dva tisíce lidí je těsně před důchodem, dva tisíce lidí se teda týká ten útlum. Ale my se teď bavíme o nějakých následcích. My se bavíme o následcích třicetileté politiky. Když jsme v roce 1989 slyšeli, že nebudeme vyvážet ven suroviny a my jsme 30 let ty suroviny vyváželi, včetně uhlí. Zkoušela jste někdy koupit české uhlí v českém obchodě? Nekoupíte. Koupíte polské uhlí, které má daleko více síry a my teďka tady zase řešíme to, co stát neuměl vyřešit za roky. Tak dneska hodili hejtmanovi na hlavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co tím myslíte?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: No mám tím na mysli to, že mu dneska hrozí dva tisíce nezaměstnaných v kraji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak teď se bavíme o nezaměstnanosti, ale s útlumem těžby v OKD souvisí daleko více témat.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Určitě. Určitě. Taky musím myslet na to, že tady vyrábíme ještě pořád železo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se podle vás program nebo plánování útlumu těžby v OKD ještě nějakým způsobem změnit?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Bezesporu ano, ale je to jenom o jednání s vládou ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak byste to změnil?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Jednal bych s premiérem této země, snažil bych se oslovit senátory a poslance našeho regionu, tak abychom nastavili takový útlum, v takovém čase, tak aby těch dva tisíce lidí se mohlo celkem dobře rekvalifikoval.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Představa kdyby se s útlumem mělo začít?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Víte co, k tomu potřebuje nějaká data. Já ta relevantní data nemám, takže můžu tady vymyslet jakýkoliv scénář. Ale potřebuju k tomu určité znalosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmínil jste také zdravotnictví. Že váš program se zabývá i zdravotnictvím. Máme my v Moravskoslezském kraji dostatečný počet odborných zdravotnických zařízení?

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Podívejte, zase nejsem lékař a nemám tyhle všechny informace. Vím, že máme v kraji špičkové lékaře. Ležel jsem osobně ve Fakultní nemocnici v Ostravě, vím jaká tam je péče a můžu jmenovat ty lékaře, kteří se o mě starali a byli špičkoví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V rámci celého kraje, jestli obyvatelé mají být klidní, že máme dostatek zdravotnických zařízení.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Já myslím, že dost zdravotnických zařízení máme. Že musíme jít ještě trošku cestou specializace, občas to bude někde bolet, některé nemocnice se budou muset trošku omezit tak aby ta nemocnice vedle byla špičková. Sám jsem se přesvědčil o tom, že potřebují špičkového lékaře v době, kdy mi je nejhůř. Na chřipku nepotřebuji špičkového lékaře, to mi stačí paralen na tři dny doma, ale na to, když mám problémy se střevy, tak na to potřebuju super lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak já vás teď přeruším, teď máte minutu na to abyste oslovil diváky, kteří by vám měli dát hlas.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Vážení spoluobčané. Jsem tady za Starosty pro kraj. Chtěl bych vás pozvat k volbám. Určitě je to nejenom právem ale i povinností jít k volbám. Myslím morální povinností. Přijďte volit starosty. My jsme kategorie lidí, kteří vám nebudou nic zbytečně slibovat. Jsme kategorie pracovitých starostek a starostů, máme svoje vize. Víme jak kraj zase trošku posunout kupředu. Neočekávejte od nás žádnou velkou kampaň. My zakládáme naší kampaň na tom, že nás znáte z běžného života. Těším se na vás u voleb.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor.

Vladimír Tancík (Starostové pro kraj), lídr kandidátky: Já vám taky děkuji za pozvání a těším se někdy zase na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat