Volební studio

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr krajské kandidátky

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lídrem kandidátky Koalice STAN, Zelení, nezávislí pro Moravskoslezský kraj ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje je Jan Lipner. Dobrý den, vítejte v našem volebním studiu. Pane Lipnere, vy jste starostou Horní Suché už více jak dvacet let. Jaká je spolupráce s krajem případně, když se dostanete do zastupitelstva. Chtěl byste tu spolupráci nějak změnit?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Dobrý den, tak určitě bych ji chtěl zlepšit, protože kraj podle mne, když už teda je mezi námi hodně dlouho, tak si pořád hledá svoji pozici. Já mám to štěstí nebo možná smůlu díky věku, že jsem zažil okresní úřady, tedy obce s rozšířenou působností. Plus kraje stále ještě se nerovná okresní úřad, bohužel tohle poté praxe musím konstatovat. Chtěl bych se snažit nebo určitě bych se snažil, aby kraj ten okresní úřad nahradil lépe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakém smyslu? To znamená, že by s vámi více kraj komunikoval jako s obcemi? Nebo více vám nějak podával pomocnou ruku?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Rozdělení státní správy mezi tyhlety pověřené obce, rozšířené obce a kraje si myslím nebylo úplně vhodné. Ta centralizace státní moci, státní správy do okresu, který lépe viděl vlastní problémy regionu si myslím byla taková uchopitelnější. Nevím, jestli se dá ještě tohle to změnit, protože samozřejmě tyto kraje si nějakým způsobem už nalezli svoji pozici, ale zpátky k okresům to asi nepůjde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Proč jste vytvořili pro volby do krajského zastupitelstva koalici tři hnutí? Proč nekandidujete sami?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No my jsme naopak chtěli utvořit větší koalici. Chtěli jsme vyslyšet volání po nějakých širších koalicích demokratických stran. Bohužel to jednání trvalo opravdu dlouho, je to nepředstavitelné, ale skoro půl roku možná víc než půl roku. Povedlo se akorát toto. Nemyslím si ale, že je to málo. S nezávislými máme stejný program, jsme stejní lidé je neštěstí, že jsme se spolu spojili až teď. Zelení, tento náš kraj určitě potřebuje nějakou zelenou politiku. Myslím si, že je to logické spojení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A dalších hnutí, které bylo vytvořeno ze starostů, místostarostů a lidí ve vedení obcí a měst je Starostové pro kraj. Nemáte obavy, že si budete vzájemně přetahovat voliče a možná že si vás i lidé budou plést.

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: To zázemí je zcela jiné a upřímně je mi to trošku líto. Znám ty starosty, jsou to schopní lidé, dobří lidé, schopní starostové. Myslím si, že máte bohužel pravdu určité procento lidí bude zmatených.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste podporoval petici za dřívější odchod horníků do důchodu a za zmírnění podmínek získání hornického důchodu. Tak jak by to pod vaší taktovkou mohlo vypadat?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No nechci podceňovat horníky mého věku a starší, ale myslím si, že rekvalifikovat horníka na IT specialistu nebo na nějakého operátora výroby, to asi není možné. Tam už to není technicky možné, myslím si že tito lidé nemají v prstech jemnou motoriku a ani nemůžou mít, tady je předčasný důchod jedinou možností. To si řekněme na rovinu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Předčasný důchod, to znamená v kolika letech?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No minimálně v 55, ale zejména je třeba snížit ten limit počtu odpracovaných směn protože tím, jak se teď zavírá OKD a to je si myslím ten hlavní impuls. Tito lidé vlastně nemají technicky ani šanci ten limit naplnit i kdyby chtěli. Teď je něco přes tři tisíce šichet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už jste zmínil OKD. Bavíme se o hornicích. Útlum těžby by měl nastat v příštím roce. Co na to říkáte?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No bohužel. My jsme sice byli zvyklí dívat se na OKD jako na nepřítele a jako škůdce optimálně teď by se ten přístup měl trošku změnit. Myslím si, že tahle ta likvidace OKD je trošku zbrklá a myslím, že se neřeší veškeré dopady jak sociální oblasti, tak i ty technické věci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké to podle vás bude mít dopady? Když k útlumu dojde už v příštím roce.

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Tak zaprvé nikdo neví čím nahradit koksovatelné uhlí v tomto kraji a pořád ještě Liberty si myslím, že odebírá docela dost. To je ta technická stránka věci. Druhá věc výstupy metanu, čerpání důlních vod. Řekne mi někdo, co se stane ,když důlní vody dorazí nahoru k jámovým zátkám na našich šachtách, to jsou technické věci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co by měl kraj udělat, aby útlum těžby v OKD odsunul na pozdější dobu?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Vnímám aktivity kraje. Čekal jsem, že se pan hejtman vrátí s lepšími výsledky ze svého jednání s ministerstvem financí. Myslím si, že pouze Důl ČSM má nějakou naději k pokračování.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z vašeho pohledu, co by se tedy mělo udělat?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No zaprvé bychom měli udělat další krok nebo naplánovat další krok to jest říct, co s těmi nevyužitými areály. To bude hodně důležité. Podnik Prisko je imaginární podnik, který nic neřeší. Mělo by se to vrátit zpátky pod Diamo. Tak jako některé první šachty. To je podnik, který už tohle to umí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ať se dostaneme i k jiným tématům. Chcete zastavit odliv mladých lidí a jedna z možností, kterou vy uvádíte je třeba i systém duálního vzdělávání. To znamená, že by si firmy vychovávali své učně.

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to můžete z pozice kraje ovlivnit?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Tak kraj je zřizovatelem středních škol a o to tady jde. Já nevaří z vody. Účastnil jsem se několika jednání a konferencí, které byly organizovány Třineckými železárnami. Já si myslím, že tam to jde. Byly tam na stole příklady ze Slovenska. Je to sice náš menší bratr, ale v některých věcech bychom se měli naučit. Tam to je dáno zákonem, kolik procent musí být duálního vzdělávání a ty procenta se v čase lineárně zvyšují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Myslíte si, že to zastaví lidi, aby z kraje neodcházeli? Jenom to?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Určitě ne jenom to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co dalšího?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Tak je to komplex věcí. Určitě image kraje, životní prostředí, pracovní příležitosti, které budou ve firmách, které opravdu vyrábějí výrobky s přidanou hodnotou. Nebudou to nějaké montovny. Je to komplex věcí o které by se kraj měl zasadit. Určitě nechceme nějakou další automobilku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mluví se o Bruntálsku, Krnovsku jako takové okrajové části Moravskoslezského kraje, kterému by se mělo pomoct. Jak to vidíte vy z pozice toho, když se dostanete na kraj. Jak jim pomůžete?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No víte, Karvinsku a Bruntálsko nejsou tak úplně odlišné membrán z bývalých dolů, z šachet, tam jsou obrovské státní statky. Já si myslím, že tyhlety prostory, pokud jsou ještě tyto nemovitosti v majetku státu, tak se dá ještě leccos udělat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to vidíte s dostupností, dopravní dostupností v rámci celého Moravskoslezského kraje?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Já jsem přesvědčen, že nějaká páteřní síť u nás dopravní je na docela dobré úrovni. Je dobudována a chtěli bychom se soustředit na jednak úpravy stávajících komunikaci a jednak dodělání obchvatů měst.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A chcete podpořit rovnoměrný rozvoj všech částí kraje. Máte už na mysli nějaké konkrétní projekty?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Konkrétní projekty na rozvoj okrajových části. Určitě Bruntálsko či Karvinsko. Ještě Karvinsko, tam jsem si celkem pevně v kramflecích díky existenci už restrukturalizovanému Dolu František v Horní Suché. Pokud by se tohleto povedlo v ostatních šachtách, tak si myslím, že na Karvinsku máme vyhráno.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S kým asi vůbec do koalice nepůjdete?

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: No nechceme se proti někomu vymezovat. Nevedeme negativní kampaň, rozhodně ne. Ovšem s komunisty a s SPD si to dokážu představit hodně těžce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máte minutu na to, abyste oslovil diváky a získal pro sebe a pro své hnutí hlas.

Jan Lipner (Koalice STAN, Zelení, NEZ pro MS kraj), lídr kandidátky: Takže vážení diváci přijďte k volbám a zkuste tam hodit ten náš lístek, protože my si nehrajeme pořád na politiky. Myslíme si, že samospráva je samospráva, ať je to na obecní úrovni či na krajské. Snažíme se být pragmatičtí. Nechceme směřovat doleva nebo doprava. Říkáme, že směřujeme přímo. Myslím si, že zkušenosti k tomu máme. Nejsme vševědoucí. Určitě se potřebujeme dovzdělat a doučit. Nicméně myslím si, že na to máme a zvládneme to. Přijďte k volbám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor.

Redakčně upraveno, zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat