Volební studio

Zuzana Klusová (Piráti), lídr krajské kandidátky

Renáta Eleonora Orlíková: Lídryní kandidátní listiny České pirátské strany ve volbách do Zastupitelstva Moravskoslezského kraje je Zuzana Klusová. Dobrý den, vítejte.

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková: Paní Klusová, z jakého důvodu Piráti nemají billboardy?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: My jsme se tak letos rozhodli, protože ta billboardová kampaň je hodně nákladná, a my už se dlouhou dobu u Pirátů bavíme o vizuálním smogu, o reklamním smogu. I v Ostravě se naši radní snažili to téma trošku prosadit a pomoci podnikatelům, aby ty výlohy vypadaly přece jenom lépe, zvláště v těch památkových zónách. Tak se nám zdálo, že vlastně zkusíme vsadit na jiné formy reklamy, že lidé jsou až přesycení těmi obličeji na billboardech, a že se budeme soustředit více na to, co umíme, to znamená na on line a na to představit lidem skutečně svoji práci, představit ta témata. Takže je to sázka trošku na nejistotu, protože billboardy vždycky patřily k tomu základu ve venkovní reklamě. A uvidíme...

Renáta Eleonora Orlíková: Na předvolebním mítinku na pražském Výstavišti 3.9. jste se objevila v košili z látky s logy OKD. Společnost se proti tomu ohradila, že nechce být spojována s politikou, jak to dopadlo?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: OKD, už se o tom hodně psalo, v podstatě mi trošku pohrozilo, že by to mohlo skončit u soudu. A já na jednu stranu chápu, že se společnosti nelíbí, když je spojována s nějakou politickou stranou, ale já jsem to takto nemyslela,já jsem tu košili dostala od mých kamarádů horníků, když jsme se bavili o tom, že budu mít možnost představit téma socio- ekonomických dopadů uzavření OKD na Karvinsko a oni mi ji dali, a prostě jsme si řekli, že by to mohla být legrace. Samozřejmě počítala jsem s tím, že je to trošku kontroverzní krok, na druhou stranu si myslím, že jsem tam nic negativního o OKD neříkala a chtěla jsem to využít právě proto, aby média pochopila, že téma OKD a dopadu uzavření společnosti na lidi na Karvinsku je pro mě klíčové. A to je!

Renáta Eleonora Orlíková: Já hned na vás navážu, před časem, když jsme spolu natáčely, tak jste si dala takový mezník, že do roku 2025 by mohlo dojít k útlumu těžby ve společnosti OKD. Teď to vypadá, že se začne s útlumem už na jaře. Jaká je vaše reakce?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: To je právě přesně to, na co já jsem se snažila upozornit, že od pana premiéra nebylo v roce 2018 rozumné, když řekl bez nějakých podle mě reálných podkladů, že můžeme pokračovat s OKD do roku 2030. Ale tím, že on to vlastně řekl, tak se veškeré ty přípravy odložily...

Renáta Eleonora Orlíková: Ale vy jste byli ti, kteří to chtěli urychlit, je to tedy pro vás moc rychlé ukončení nebo jaké to podle vás může mít dopady?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Určitě je to šok. A myslím si, že je to obrovský problém, protože skutečně útlum a veškerá ta opatření se za půl roku nedají naplánovat. Takže ty přípravy na ten konec měly začít minimálně tři roky dopředu.

Renáta Eleonora Orlíková: Co se dá pro to udělat, abyste třeba oddálili ten datum březen 2021, který je zmiňovaný?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Obávám se, že vzhledem k současné situaci finanční na Dole Darkov a na dole ČSA to skutečně není nyní z ekonomických důvodů možné, ani, si myslím, že by to nebylo rozumné. Tu podporu i finanční i jinou potřebují především teď ti lidé, aby měli ale před sebou nějaký dlouhodobý horizont, protažení těžby třeba o rok za cenu miliardy, dvou,jak to bylo letos, si myslím, že prostě už nedává smysl. Jediné co by dávalo smysl, je pokračování těžby na dole ČSM, o tom si myslím, že se ještě jedná. Ale na druhou stranu důl ČSM má povolení EIA těžit pouze do konce letošního roku. Takže to je taky problém.

Renáta Eleonora Orlíková: A zasadí se Piráti, aby se posunul ten termín ukončování těžby třeba až na ten zmiňovaný rok 2025, který je pro vás schůdný?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Ano na dole ČSM si myslím, že by se o tom dalo mluvit, ale my potřebujeme analýzu, to znamená potřebujeme vědět, co by bylo vlastně v té EIA. To se chystá, ale je to pozdě.

Renáta Eleonora Orlíková: K dalším tématům: Hlavním tématem Moravskoslezských Pirátů je transformace průmyslu, vysvětlete jak si představujete transformaci průmyslu v Moravskoslezském kraji?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Takže my jsme, jak už to říkáme dlouhodobě, my jsme prostě zaspali tu dobu. Vlastně o tom útlumu se tady bavíme minimálně od roku 2016.

Renáta Eleonora Orlíková: Tak co pro to uděláte, abychom to třeba dohnali?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Takže co se týká teplárenství, na které i moji konkurenti političtí upozorňují, je nutno říct, že společnost Veolia v podstatě zprivatizovala teplárny za relativně dobrý peníz a jako každá společnost by měla mít nějaké řízení rizik. To znamená tam samozřejmě bychom očekávali, že už plánuje přechod na plyn. Je tam nějaký problém s tím, že není dostatečná kapacita potrubí do Děhylova. Já mám ale informaci že společnost Net4Gas, která v podstatě zajišťuje tu distribuční síť, tak do roku 2022 plánuje potrubí o dostatečné kapacitě postavit. Takže tam skutečně můžeme podpořit...

Renáta Eleonora Orlíková: Jak tedy vypadá ta vaše úloha tady v té transformaci?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Samozřejmě pokud se dostaneme do vedení kraje tak víme, že k nám půjdou peníze z Modernizačního fondu, z Fondu obnovy, z programu EU pro spravedlivou transformaci, a bavíme se až o sto padesáti miliardách. Takže já si myslím, že peníze problém nebudou. Problém bude skutečně mít včas připravené dobré projekty, které pomůžou jak těm velkým, tak těm menším podnikům.

Renáta Eleonora Orlíková: Když se dostanete do vedení jako Piráti, do vedení kraje, tak pomůžete s přípravou těch projektů?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková: A jak si představujete spolupráci kraje s obcemi?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Já jsem teda samozřejmě, tím že jsem nováček a nemám ani kontakty na všechny starosty, tak jsem v rámci své přípravy na to, že bych mohla být součástí vedení kraje, objela asi 10, 15 starostů v našem kraji, byla jsem v Bruntále, v Orlové, v Kopřivnici, v Příboře. Opravdu jsem se snažila pokrýt skoro celý ten kraj a musím říct, že ty informace jsou velice rozporuplné, někteří chválili dosavadní komunikaci s krajem, někteří říkali, že by to mělo být lepší a že by ji chtěli častěji.

Renáta Eleonora Orlíková: Jak by to bylo pod Vaší taktovkou?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Ano, takže k tomu jsem se chtěla dostat, že bych byla ráda, kdybych se mohla alespoň třeba jednou dvakrát ročně potkat s každým tím starostou osobně. To znamená opravdu v nějakém užším kroužku si povědět prostě jaké jsou problémy, co je trápí, protože oni moc dobře vědí kde jsou ty problémy, kde jsou ta úskalí. A trošku to vypadalo tak, že se příliš kraj skutečně věnuje té Ostravě a jejímu okolí, a na některé regiony zapomíná.

Renáta Eleonora Orlíková: Piráti chtějí podpořit turismus v kraji a odlehčit přetíženým atraktivním místům. Jakými konkrétními projekty to uděláte?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Tak hlavně teď si myslím, že je trošičku problém v tom jak právě kraj nastavil tu podporu pro turistické atrakce. To že je vstupné zdarma na všech památkách bez ohledu na to, které jsou už teď přetížené, třeba Beskydy a Jeseníky.

Renáta Eleonora Orlíková: Co uděláte pro to, abyste zatraktivnili ty méně atraktivní ?

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Jednou z forem by bylo to, co ten kraj udělal, to znamená dát skutečně na atraktivity, které jsou mimo ty přetížené lokality, třeba vstupné zdarma nebo nějaké pobídky, podpořit je marketingově. Ale nemůžeme to dělat takto plošně, když stejně lidé zase proudí na ty hlavní.

Renáta Eleonora Orlíková: Teď dostanete minutu na to, abyste se představila divákům a řekla jim něco, ať zrovna vám dají svůj hlas.

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Takže nás čeká veliká změna. Té změně se nevyhneme. A my Piráti jsme připraveni vykročit na na tu cestu transformace průmyslu a energetiky skutečně odvážně, ale plně si uvědomujeme, že jejím cílem není pouze zlepšit životní prostředí, ale hlavně přinést nová kvalitní pracovní místa. Takže to je naším hlavním cílem. A další problémy jsou nedostatek lékařů, takže chceme dostupnou zdravotní péči všem. A také dopravní dostupnost po celém kraji.

Renáta Eleonora Orlíková: Já vám děkuji za rozhovor.

Zuzana Klusová (Piráti), lídryně krajské kandidátní listiny: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat