Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00

V letošním roce připravujeme již 8. ročník tradičních vánočních koncertů klavíristy Miroslava Beinhauera. Letošní ročník představuje několik novinek. Poprvé bude hostem Miroslava Beinhauera zpěvačka - sopranistka Pavla Radostová. Společně uvedou skladby Aloise Háby a Dominicka Argenta. Na koncertech zazní ještě další dvě kompozice pro klavír: sonáta Aloise Háby a Mephisto Waltz č. 2 Ference Liszta. Po roční pauze se bude konat jeden z koncertů opět v Ostravě, tento koncert bude zároveň nahráván Českým rozhlasem Ostrava.

Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera 

Pavla Radostová - zpěv
neděle 13. prosince v 17 hodin, zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana
středa 16. prosince v 19 hodin, Český rozhlas, studio 1Prodej vstupenek bude zahájen od 16. září 2020 v prodejní síti TICKET ART v cenových relacích 200 Kč a 100 Kč - studenti, senioři a ZTP.

Doporučená prodejní místa:

Ostravský informační servis, Nádražní 7/686, Ostrava, tel.: 596 123 913

Informační centrum , Podolská 156, Hradec nad Moravicí, tel.: 595 173 043

Sluna Opava, Horní náměstí 27, Opava, tel.: 553 712 319

Miroslav Beinhauer (* 1993) hraje na klavír od tří let. Od pěti let byl žákem Boženy Košťálové na ZUŠ Viléma Petrželky v Ostravě – Hrabůvce, poté navštěvoval hudební gymnázium na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v Ostravě u Mgr. Zdeňka Pěčka a pak Janáčkovu akademii múzických umění v Brně ve třídě Mgr. Heleny Weiser. V roce 2014/2015 absolvoval stáž ve Vídni na Universität für Musik und darstellende Kunst, kde byl jeho profesorem Jan Jiracek von Arnim, poté pobýval rok na stáži na School of Arts v belgickém Gentu pod vedením prof. Daana Vandewalleho. V roce 2018 nastoupil na JAMU do doktorského studijního programu.

Zúčastnil se několika soutěží. Na mezinárodní klavírní soutěži AMADEUS v Brně získal čestné uznání jako nejlepší český účastník ve své kategorii a v klavírní soutěži PRAGUE JUNIOR NOTE v Praze druhé místo. Byl účastníkem festivalů v ČR, Belgii a Polsku jako např. Gentse Feesten, Ostravské dny, Dny nové opery Ostrava, Ostrava v Praze, Janáčkovy Hukvaldy, Hudební Fórum Hradec Králové, Moravský Podzim, Janáček Brno nebo Česko – Polské dny. Vystupoval s Janáčkovou Filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, americkým houslovým duem String Noise, Opavským komorním orchestrem, Pěveckým sdružením moravských učitelů, Kubínovým kvartetem, Ostravským dechovým kvintetem, spolupracoval se světoznámými klavíristy Daanem Vandewallem a Josephem Kuberou. V roce 2012 vydal své debutové CD s názvem U klavíru, natáčí pravidelně pro Český rozhlas a od roku 2018 je členem Ostravské bandy – rezidenčního komorního orchestru Ostravských dnů, složeného z hudebníků z Evropy i USA.

Miroslav Beinhauer zaměřuje svou hlavní pozornost na hudbu 20. století, hudbu soudobou a také na hudbu mikrotonální. Momentálně je centrem jeho zájmu Alois Hába a jeho klávesová tvorba. Je rovněž vyhledávaným komorním hráčem. V roce 2016 vystoupil spolu s dirigentem Vítem Spilkou za doprovodu dechového komorního ansámblu na festivalu Janáček Brno, kde společně zahráli Janáčkovo Capriccio pro klavír levou rukou a soubor dechových nástrojů. Nahrávka z tohoto koncertu byla použita v dokumentu České Televize „Sólo pro jednu ruku“ o pianistovi Otakaru Hollmanovi. Tento dokument získal několik prestižních mezinárodních ocenění.

Miroslav Beinhauer se také podílel na speciálních projektech jako například na 24 hodinovém provedení skladby „Vexations“ Erica Satieho na festivalu Moravský podzim či světové premiéře šestinotónové opery Aloise Háby „Přijď království Tvé“ na festivalu Dny nové opery Ostrava, kde hrál obtížný part na šestinotónové harmonium. V roce 2019 nastudoval a ve světové premiéře nahrál jediný sólový opus Aloise Háby pro šestinotónové harmonium: „Šest skladeb pro šestinotónové harmonium, op. 37.“

Pavla Radostová se narodila v roce 1989. Od 5 let zpívá s rodinným souborem Musica Laetitia, který se věnuje převážně barokní hudbě. Je absolventkou brněnské konzervatoře a JAMU.

Jako sólová a ansámblová zpěvačka pravidelně spolupracuje se soubory různých žánrových zaměření - (Ensemble Opera Diversa, Czech Ensemble Baroque, Tupá Šídla, Musica Laetitia, Collegium 1704, Ensemble Inégal, Filharmonie Brno, Brno Contemporary Orchestra, orchestr BERG, Musica Aeterna, atd.) a dirigenty (A. Liebreich, P. Veber, R. Válek, V. Luks, P. Šnajdr, M. de Rose, G. Tardonová, W. Herbers, D. R. Davies, V. Spurný, atd.). Ve spolupráci s některými z nich se také podílela na uvedení několika děl v české i světové premiéře.

V roce 2018 debutovala jako Barena v opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Sólově se podílela na natočení několika CD.

Své vzdělání si rozšiřuje pravidelnou účastí na pěveckých kurzech a workshopech (Letní škola barokní hudby, Letní hudební akademie Kroměříž, at.) pod vedením předních českých i zahraničních lektorů (Kateřina Kněžíková, Piotr Olech, Jean-Francois Lombard, Emma Kirkby, Andreas Scholl, Michail Lanskoi, Gabriela Beňačková).

Místo

Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana
Zámek Hradec nad Moravicí

Provozovatel

Miroslav Beinhauer

Sdílet