Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Emanuel Bastl - dirigent a první šéf opery NDMS

12.10. 17:00 - 30.06. 21:00

V sezóně 2023/2024 nese slavnostní sál v ostravském Divadle Jiřího Myrona jméno Emanuela Bastla. Stalo se tak příznačně k nadcházejícím kulatým výročím Bedřicha Smetany, neboť právě Bastl byl jedním z nejvýznamnějších dirigentů Smetanových oper a výraznou měrou se zasadil o jejich uvádění hned v prvních letech existence Národního divadla moravskoslezského.

Emanuel Bastl (1874–1950) utvářel ostravský hudební život už od roku 1916, kdy řídil operu u společnosti Antoše Frýdy (později Antonína Drašara), sídlící v Národním domě. V květnu roku 1919 byl pověřen vedením opery nově založeného Národního divadla moravskoslezského (tehdy NDMS). Zasloužil se poté nejen o vybudování profesionálního českého operního souboru u nás v Ostravě, ale i o jeho vysokou dramaturgickou úroveň. Jeho dvanáctiletým ostravským působením se jako notová linka linula právě Smetanova hudba. Postupně nastudoval všech osm skladatelových oper a pomyslným vrcholem jeho cílevědomé práce se stal Smetanovský cyklus v jubilejním roce 1924,“ připomíná vedoucí archivu Národního divadla moravskoslezského Tereza Osmančíková.

Pozn. – Jak už od nás víte, NDM uvede v březnu a v květnu 2024 ke Smetanovým výročím v devíti dnech vždy všech osm dokončených skladatelových oper ve vlastním nastudování jako poctu velikánu české hudby.

Výstava věnovaná práci Emanuela Bastla (a jeho interpretaci Smetanových oper) bude mít vernisáž symbolicky před obnovenou premiérou opery TAJEMSTVÍ – ve čtvrtek 12. října v 17:00 ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona. Hosté vernisáže se pak plynule mohou přesunout na premiéru do Divadla Antonína Dvořáka.

NDM vybírá vždy jednu výraznou osobnost z historie, která se zapsala do povědomí diváků i odborné veřejnosti a utvářela charakter největší ostravské divadelní scény. Po jedné osobnosti je pak v dané sezóně pojmenován slavnostní sál v patře Divadla Jiřího Myrona. Výstavu je možné si prohlédnout zdarma vždy ve dnech, kdy se v DJM hraje.

Místo

Divadlo J. Myrona, Ostrava
Čs. legií 148/14, Ostrava

Provozovatel

Národní divadlo Moravskoslezské
Web: www.ndm.cz

Sdílet