Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Šárka Mikesková a Benda / vernisáž

15.04. 17:00

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, připravila autorské výstavy ostravských umělců, sochařky Šárky Mikeskové a malíře Zdeňka Janošce Bendy. Vernisáž se uskuteční v úterý 15. dubna v 17 hodin za účasti obou autorů i kurátorů Renaty Skřebské a Jaroslava Michny.

Sochařka Šárka Mikesková vystavuje v Galerii výtvarného umění v Ostravě poprvé. S naším krajem je však spojená po celý svůj život. Je autorkou pamětních desek v Ostravě, několika objektů ve veřejném prostoru a také skleněné sošky pro Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar. Malíř Zdeněk Janošec Benda byl poprvé představen v galerii na kolektivní výstavě Přirození v roce 2022. První autorskou výstavu ostravskému rodáku galerie pořádá až letos. Oceňuji především práci kurátorů, kteří své rozsáhlé bádání shrnuli v publikacích o životě a tvorbě vystavujících autorů, řekl radní pro kulturu a památkovou péči Peter Harvánek.

OBJEKT, INSTALACE, READY-MADE NEBO ASAMBLÁŽ?
Výstavní projekt Off Road představuje průřez autorčinou tvorbou z posledních dvaceti let. Šárka Mikesková se vzdaluje tradičním sochařským přístupům a volně propojuje sochu s objektem, instalací, ready-made i asambláží. Reaguje tak na rozporuplnost doby, v níž žijeme, na zrychlené tempo života, reflexi globálních hrozeb i nestabilitu.

Do ostravského kontextu ji vřazují ironické, kritické a rozvratné pozice. Často se týkají ženské figury. I když se zdá, že se věnuje feministickým postojům, její pohled na ženské otázky je provokativní a nejednoznačný. Ženské tělo a tělesnost nechápe jako symbol nerovnosti zraněného či upozaďovaného pohlaví, ale jako symbol nízkého či padlého lidství. Šárka Mikesková je také angažovanou umělkyní, která se kriticky vyjadřuje ke kontroverzním otázkám, jež se týkají města Ostravy, sdělil kurátor výstavy Jaroslav Michna.

Výstavu doprovází publikace, jejímž autorem je kurátor Jaroslav Michna. S autorkou a kurátorem si výstavu můžete projít v úterý 27. 5. nebo ve čtvrtek 26. 6. v 17 hodin. Nutná je ovšem rezervace předem na webových stránkách GVUO. V ostravském Domě umění je výstava k vidění do 20. července.

SAMOUK, KTERÝ NIČÍ SVÁ DÍLA
Výstava Pavilon (ne)klidu představuje malby a koláže Zdeňka Janošce Bendy (1960) z let 1986 až 2024. Návštěvníci tak mohou porovnat rané práce ovlivněné expresionismem s pozdními meditativními krajinami s romantizujícím nádechem. Poprvé bude také komplexně představen cyklus s náměty ze života svatých z roku 1989, jehož jednotlivé obrazy se nacházejí v soukromých sbírkách. Bendovu formální i tematickou proměnu dobře ilustruje jedna z jeho posledních prací Přehrada z roku 2024. Bendovo dílo dosud neprošlo kurátorským zhodnocením, a proto není zastoupeno ve veřejných sbírkách. Vystavené práce pocházejí ze sbírky GVUO, nebo byly zapůjčeny přímo autorem a soukromými sběrateli.

Bendova tvorba je neustálým hledáním a experimentováním. Snaží se zachytit dokonalý řád, hledá kompozici, formu i techniku. Námětově se u něj prolínají témata lidské konečnosti a slabosti s touhou po něčem vznešeném a přesahujícím. Často tak vzniká dílo, které vede k otázce po smyslu své existence. Úplné ponoření do tvorby a snaha nalézt kámen mudrců mu způsobily několik tvůrčích krizí, během nichž zničil část svých uměleckých děl. Často pak opět došlo k jejich následnému spojení. Výsledkem jsou neuvěřitelné asambláže, ve kterých se projevuje labilita a zároveň posedlost pokračovat dál, vysvětluje kurátorka výstavy Renata Skřebská.

Ve svých malbách Benda proplétá realitu s autonomní malířskou formou, vlastní ikonografií i symbolickým jazykem. Usiluje o zachycení bezprostředního prožitku, proniká pod povrch věcí. Hledá všehomír, propojuje člověka, vesmír, chtíč i Ostravu.

GVUO k výstavě vydává první monografii Zdeňka Janošce Bendy, kterou napsala Renata Skřebská. Její součástí je obsáhlý rozhovor, který s autorem vedl Vladislav Holec. S autorem a kurátorkou Renatou Skřebskou si můžete projít výstavu v úterý 29. 4. nebo ve čtvrtek 22. 5. v 17 hodin. Nutná je ovšem rezervace předem na webových stránkách GVUO. V ostravském Domě umění je výstava k vidění do 20. července.

PRAKTICKÉ INFORMACE

V současné době si v ostravském Domě umění můžete také prohlédnout multimediální projekt GVUO GEN* / Collaboratory, komorní výstavu v Kabinetu grafiky JAN ŠTURSA / 100 a Výstavu jednoho díla ze sbírky GVUO. Dvacáté deváté dílo, grafiku Petera Sedgleye, vybral architekt Tomáš Svoboda. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 60 korun plné a 30 korun zlevněné. V pátek a pro seniory je vstup volný.

Místo

Galerie výtvarného umění v Ostravě
Jurečkova 1750/9, 702 00 Ostrava

Provozovatel

Galerie výtvarného umění v Ostravě

Sdílet