Beskydský expres

  • MSK aktivně podporuje návštěvnost regionu
  • Obecní dožínky v Palkovicích měly atraktivní program
  • Začínající řidiči sbírali zkušenosti na SteelRingu

MSK aktivně podporuje návštěvnost regionu

Turistický ruch v Moravskoslezském kraji se po covidové pandemii postupně zvyšuje. Kraj teď připravil další akce, které by měly motivovat nejen domácí turisty, ale také návštěvníky ze zahraničí.

Moravskoslezský kraj nabízí turistům mnoho zajímavých cílů nejen na horách, ale i v nížinách a také přímo v centrech měst.

Jak Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Máme za sebou 2. kvartál v rámci cestovního ruchu a my jsme vyhodnotili čísla a jsme velmi rádi, že po té covidové době, která byla velmi pro cestovní ruch kritická, tak se zvedáme poměrně rychle ze země a jde vidět, že cestovní ruch dostává zpátky tu chuť žít. Jsme jedni ze sedmi krajů, kde se povedlo vlastně získat víc jak 100 tisíc návštěvníků, což jsme velmi hrdí, protože samozřejmě, když si vezmeme, že v tom je Praha, Český Krumlov a podobně, tak jsme pyšní na to, že ten náš kraj si našel své turisty. A primárně navštívili tito turisté samozřejmě hory, ať to jsou Beskydy nebo Jeseníky, ale musím také podotknout, že postupně se probouzí také ta větší města, jako je Ostrava, která nás trápila ze všeho nejvíc. Do poslední chvíle jsme měli zavřené hotely a v tuto chvíli vlastně už díky velkým kulturním akcím a nebo i těm menším hudebním akcím se ty hotely postupně naplňují. Takže jsme velmi za to rádi. Na druhé straně také jsme připravili celou řadu aktivit, ať to je samozřejmě Technotrasa, která dostala nový motivační nástroj, kdy jsme zavedli bonusový systém pro návštěvníky, takže turisté mohli získávat body, za které mohli získat potom dárky. Také cykloturistika jako tak ová, která byla trendem tohoto léta, tak vlastně šla nahoru v rámci cyklotras a podobně. Také jsme postavili nové yogapointy, které byly vlastně napříč naším krajem, ať to bylo v Beskydech nebo v Jeseníkách a tohle to byla jedna z novinek moderního života pro relaxaci, v které budeme chtít do budoucna pokračovat.”

Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: “Jak bylo řečeno 2. kvartál roku 2021 naštěstí dělá radost z pohledu cestovního ruchu v Moravskoslezském kraji. Narůst o více než 64 procent oproti tomu špatnému roku 2020. Tady Ostrava narůst o více než 150 procent. Co se týče vytíženosti hotelů, tak vévodí Beskydy, návštěvnost o 70 až 80 procent. Obsazenost hotelů tady v Ostravě se pořád pohybujeme někde mezi 30 až 40 procenty. My se do těch městských aglomerací a i za industriální turistikou snažíme dostat větší a větší zájem. Z těch novinek, které nás v následujících týdnech čekají, tak je konečně mutace webových stránek do němčiny, polštiny, angličtiny. Chystáme sestoupit na komunikační platformu popularizačního evropského industriálního dědictví, kdy se nám snad podaří získat další návštěvníky do Moravskoslezského kraje na produkt Technotrasa, kde jsou mimo jiné tolik známé Vítkovice, ale i regionální mlýny, loď na Slezské hartě, tradiční obory, ať už to je Tonak Nový Jičín nebo další zajímavé záležitosti, kterými se v našem kraji tak odlišujeme.”

---

Obecní dožínky v Palkovicích měly atraktivní program

V Palkovicích se konaly tradiční dožínky a letos už v mnohem širší podobě, než tomu bylo loni za přísnějších koronavirových omezení.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Jsou naprosto jiné. Loni jsme udělali dožínky maličké u obecního úřadu, abychom nepřerušili tradici, když to jenom trošičku šlo. Letos jsou úžasné, velké dožínky, možná největší za těch 25 let, nebo jak dlouho je organizujeme, protože je děláme v podstatě od kluků po vojně. Letos se nám to opravdu podařilo i s počasím. Děkujeme všem tam nahoře, kteří se na nás dívají a drží nám palce a že je tak pěkně.”

Program letos zval na písničkáře Pokáče, skupinu Olympic nebo zpěvačku Kaczi.

Kaczi, zpěvačka: “Těším se moc, protože se nacházím v mé rodné domovině, tady jsem vyrostla, takže doufám, že publikum bude skvělé. Zahraju svůj repertoár a věřím, že to bude někdo znát a bude zpívat se mnou. Já jsem slyšela, jací byli Olympici, to je samozřejmě jiná třída, ale věřím, že se to semkne tady ta domácí půda a že se to povede. Mám vždycky takovou tu jednu naši z Beskyd, kde se já přiblížím publiku a všeci si můžeme zazpíváme, zabékáme.

Připravuji novou desku, debutové album Nahá, které bude mít křest 13. října v ČR Ostrava.”

Anketa: “Je to tady super, je tady krásně, je tady hodně lidí, až jsme překvapení, že jich je tady tolik. Není pomalu kam si sednout. Super organizace, myslím si, že fajn."
“Je akce, tak jsme přišli.”
“Už nám to chybělo, tyto akce.”
“Je to perfektní. Po tom covidu je to paráda a jsme rádi, že jsme mohli někam vypadnout, i když jsem poměrně z daleka od Paskova, tak jsme přijeli a je to bomba.”

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “My máme strašnou výhodu v tom, že je nás tady spousta, které to baví. Jednak zaměstnanci obce, ty to musí bavit, protože jsou zaměstnaní, ale i ty spolky, které tady vidíte. Myslivci, chovatelé, obecní hospoda, šipkaři, Nezávislí pro Palkovice a Myslík, hasiči, fotbalisti, volejbalisti, enduro, hokejisti… Myslím, že jsem určitě na někoho zapomněl a hluboce se omlouvám, ale je to spoustu lidí, kteří se o to starají. To je radost, když se lidi baví a když se sejdou a jsou na sebe milí. Kdybychom to dělali a nikdo tady nebyl, tak bychom nepokračovali a utekli od toho.”

---

Začínající řidiči sbírali zkušenosti na SteelRingu

Dopravní polygon na třineckém závodním okruhu SteelRing tentokrát patřil mladým začínajícím řidičům. Pod vedením zkušených instruktorů si mohli na bezpečné dráze vyzkoušet mezní možnosti svých vozidel a zdokonalit své dosud nabyté řidičské dovednosti.

Michal Owczarzy, účastník kurzu: “Řidičský průkaz vlastním třetí rok a do kurzu jsem se přihlásil, abych zlepšil a zdokonalil své řidičské dovednosti. To znamená, hlavně ty smyky. Hodně mi pomohla tady ta škola brzdy a mám teď docela respekt z těch smyků."

Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Oni tady zažijí vlastně takový rakouský model v jednom dni. Tento projekt je zaměřený na vzdělávání, je tady dopravní psychologický workshop, je tady přednáška s policií, je tady stříhání vozidla hasiči, vysvětlení jak se chovat u nehody, zároveň si vyzkoušejí kluzné plochy a mají tady zdokonalovací jízdu v autoškole.”

Na polygonu si mladí řidiči mohli bezpečně vyzkoušet chování vozidel a své reakce v mezních situacích.

Tomáš, účastník kurzu: “Já jsem z Ostravy a mám papíry rok. Řídím na denní bázi a teď když byla ta korona a bylo náledí, tak se mi dvakrát nebo třikrát stalo v malé rychlosti, že jsme musel uhnout protijedoucímu autu a málem jsem to třeba nedobrzdil a mohl jsem se zachovat jinak. Tak doufám, že mi tento kurz dá nějaké zkušenosti."

Praktického kurzu se mohli v oddělených skupinách účastnit také rodiče mladých řidičů. Právě od nich začínající šoféři získávají vůbec první zkušenosti, návyky, ale i zlozvyky.

Jiří Novotný, předseda Asociace autoškol ČR: “Cílem projektu je samozřejmě bezpečnost na silnici, ale zároveň abychom dostali do povědomí to obecné smýšlení o tom vzdělávání žáků, a těch začínajících mladých řidičů. Protože je to nejrizikovější skupina, která vlastně bourá z 25 % všech nehod a v rámci toho my chceme, aby to vzdělávání bylo kvalitní, aby vlastně ti lidé si obecně vybírali ty kvalitní vzdělávací instituce, kvalitní autoškoly, aby se to posunulo dál.”

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat