Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Těrlickou a Žermanickou přehradu kanál nepropojí
  • Koronavirovým omezením se přizpůsobily atraktivity v MSK
  • V Nové Horce odstartovaly Dny rodin 2020

Těrlickou a Žermanickou přehradu kanál nepropojí

Před několika lety vzbudil pozornost záměr vodohospodářů na propojení Těrlické a Žermanické přehrady podzemním kanálem. Tím by se v době sucha převáděla voda mezi jednotlivými vodními nádržemi. Z plánů však nyní sešlo.

Zajímavé řešení, které by mohlo pomoci udržet dostatečnou zásobu vody v přehradních nádržích i v dobách extrémního sucha, zatím zůstane jen na papíře. Vodohospodáři ze společnosti Povodí Odry připravili projekt, podle kterého by byly Těrlická a Žermanická přehrada propojeny podzemním přivaděčem.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “V letech 2015 až 2016 postihlo povodí Odry nejhlubší sucho za dobu pozorování meteorologických veličin. Proto byla v roce 2016 učiněna úvaha o propojení nádrží Těrlicko a Žermanice za účelem posílení zásobní funkce Vodohospodářské soustavy povodí Odry.

Voda z obou přehrad je využívána především pro průmysl. Dodávána je hutím, papírnám nebo šachtám. V době sucha však bylo nutné dodávky odběratelům snížit a někteří museli omezit výrobu. Nízká hladina se projevila také v rekreačním využití přehradních nádrží. problémy měli vodní lyžaři, ale i běžní návštěvníci a rekreanti.

Situaci by mohl vyřešit 4 kilometry dlouhý kanál. Ten by mohl obousměrně přečerpávat vodu mezi oběma nádržemi. Za jednu sekundu by mohl přečerpat až 1000 litrů vody. Do Těrlické přehrady přitom v době sucha nepřitéká více než 100 litrů za sekundu.

Při budování kanálu se počítalo s investicí okolo 700 milionů korun.

Odbornými posudky a propočty ale bylo zjištěno, že stavba kanálu nebude nutná.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “V následných letech 2016 až 2019 byly provedeny podrobné analytické práce nad aktuálními hydrologickými daty s vývojem jejich trendů včetně prognózovaných klimatických změn, které byly promítnuty do řízení zmiňované vodohospodářské soustavy ve vazbě na zajišťované odběry pro průmysl a pitné účely při požadované zabezpečenosti dodávky vody, která je prakticky v našem regionu 100 %. Výsledky ukázaly, že Vodohospodářská soustava povodí Odry je robustní, zabezpečuje jak nyní, tak do budoucna požadované 100 % dodávky vody všem uživatelům a další úvahy o propojení nádrží Těrlicko a Žermanice nejsou nutné a dále není nutné tento námět podrobněji rozvíjet.”

Přerušení přípravy stavby přivaděče využila obec Těrlicko k rozšíření sportovního areálu.

Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: “Plánované propojení Těrlické přehrady se nebude realizovat. Díky tomu jsme mohli odkoupit pozemek od Lesů České republiky a taky od Povodí Odry, to znamená na tomto místě plánujeme výstavbu fotbalového hřiště pro děti a dále pumptrackové dráhy na kola, skateboardy a koloběžky. Samozřejmě tento propoj by se nějak výrazně Těrlicka nedotkl, ale trošičku by nám tady ovlivňoval omezení využití území v dané lokalitě. Takže pokud tento záměr skončil, pro nás je to samozřejmě lepší, ale myslím si, že i kdyby to bylo potřeba do budoucna, tak stále se to dá podvrtat a dají se najít i jiné možnosti.”

---

Koronavirovým omezením se přizpůsobily atraktivity v MSK

Projekt Moravskoslezského kraje, který zrušil vstupné v některých turisticky zajímavých místech, vzbudil u veřejnosti obrovský zájem. Bohužel, nová koronavirová opatření přinášejí zásadní omezení.

Poslední koronavirová opatření se zásadně promítla do provozu turistických atraktivit v Moravskoslezském kraji. Některé budou muset zůstat uzavřené úplně, jiné budou v provozu omezeně.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Nového máme tady v podstatě opatření vlády, kdy musíme nějakým způsobem zareagovat na náš velmi významný projekt, který byl Vstupy zdarma. V tuto chvíli vlastně víme, že budeme muset od tohoto pátku Vstupy zdarma ukončit v Zoologické zahradě Ostrava. Co se týká ostatních atraktivit, které byly v tomto významném projektu a podotýkám opravdu, že ten projekt, který běží od září, byl velmi úspěšný v Moravskoslezském kraji, tak budeme od toho příštího týdne muset podstatě tyhle ty vstupy zastavit jako takové, poněvadž vládní nařízení je jasně dané.”

Zatímco například výstavní síně, hrady a zámky musí uzavřít zcela, v Dolní oblasti Vítkovice bude zachován alespoň omezený provoz.

Petr Koudela, ředitel Dolní oblasti Vítkovice: “V aktuální situaci vyhodnocujeme a analyzujeme nařízení vlády a hygieniků. Myslíme si a předpokládáme, že nějakou malou část, jako třeba Bolt café, věž Bolt Tower, zůstane zachována.Stejně tak jako nějaké dílčí atraktivity a gastroprovozy v rámci Národní kulturní památky. Takže snažíme se zachovat maximum možného, co nám teď umožní pravidla, ale samozřejmě přizpůsobíme se těm pravidlům a doufáme, že se vrátíme brzo do doby, kdy tady o víkendech bude spoustu rodin s dětmi a návštěv škol.”

Krajský projekt Vstupy zdarma se u veřejnosti setkal s velmi velkým zájmem. Některé atraktivity doslova praskaly ve švech.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Kdybych mohl celou tuhle tu akci hodnotit, tak opravdu návštěvnost během měsíce září byla rekordní. Já si myslím, že provozovatelům těchto atraktivit to přineslo své ovoce. Ten důvod, proč jsme šli do této akce, byl velmi jednoduchý. Abychom roztočili ekonomiku v cestovním ruchu. No a to se povedlo. Samozřejmě nebudu tady předstírat, že tahle akce neměla nějaké nešvary. To ano. Ale na druhé straně, opravdu, když se podívám, tak lidé začali cestovat. Jezdili auty, to znamená, že tankovali. Jezdili s dětmi, takže kupovali svačiny. Ubytovávali se u nás a když jsme si dělali statistiky, tak mě těší, že na ten náš MSK se primárně nejvíc lidí dívali z Prahy, z Olomouce, z Brna, ale také z Katovic a Varšavy. Takže to je pro mne jakýsi ukazatel toho, že tyto akce jsou zaměřené cíleně na turisty, kteří k nám budou přijíždět.”

Petr Koudela, ředitel Dolní oblasti Vítkovice: “Pobídka Moravskoslezského kraje, který umožnil široké veřejnosti navštívit atraktivity včetně Dolních Vítkovic, nás potěšila, protože nám to pomohlo překonat ne úplně lehké období roku 2020. Nutno taky říci, že v zásadě od toho září jsme mnohonásobně naplnili a překročili ten plán návštěvnosti, který tady byl naplánován na září a říjen.”

S úspěšným projektem kraj počítá i do budoucna.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Když sledujeme statistiky nebo čísla návštěvnosti, tak si uvědomujeme, že kdybychom neudělali tuto speciální akci Vstupy zdarma, tak ta návštěvnost bude řekněme o nějakých 40 až 50 % menší. A to je důležité, poněvadž vlastně toto rozhoduje potom, jestli ten hoteliér či restauratér zavře tu svoji restauraci a podobně. Takže my opravdu jsme ukázali to, že tahle akce má smysl, podporuje cestovní ruch všeobecně v širokém záběru od restaurací hotelů, dopravy a podobně a budeme chtít určitě do budoucna v tomhle tom pokračovat. Čekáme na celkové vyhodnocení Vstupu zdarma. To je velmi důležité, kdy si budeme chtít vyhodnotit celou tu akci, ale určitě i díky opatření, které v současný čas běží, tak budeme muset reagovat na potřeby v cestovním ruchu a budeme chtít určitě nějakým způsobem podpořit cestovní ruch. Jak zase ubytovatelé tak samozřejmě i tu komerci jako takovou, aby se to nezastavilo úplně.”



---

V Nové Horce odstartovaly Dny rodin 2020

Akce, která má veřejnosti a případným zájemcům představit, co obnáší pěstounkou péči, se koná už několikátým rokem. Letos, kvůli omezením spojeným s koronavirem, byla rozdělena a koná se na několika místech.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Rozhodli jsme se v Moravskoslezském kraji už před třemi lety, že budeme chtít poděkovat pěstounům. Zavedli jsme den pěstounství, který probíhá v Dolní oblasti Vítkovice. V letošním roce, protože jsme nevěděli jak to bude s pandemií, jsme se rozhodli, že akci rozdělíme do všech šesti okresů.“

Nová Horka se stala prvním místem, kde s

Prvním místem, kde se akce konala, se stal zámek v Nové Horce. Ten před lety fungoval jako ústav pro postižené ženy. Ty se přestěhovaly do nově postaveného domu a zámek byl zrekonstruován.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Zahajujeme dnes v Nové Horce na krásném zámku, kde kdysi byl ústav pro ženy. Byly tady uzavřeny za velkou zdí a nikdo pořádně nevěděl, že jsou zde nějaké hendikepované ženy. Rozhodli jsme se, že dnes slavnostně předáme taktéž i klíč od tohoto zámku náměstkovi kultury, abychom tím deklarovali, že my se už do takových prostor vracet nechceme.“

Doprovodné organizace lidem představily, co pěstounství obnáší. Na své si přišly i děti, které si na zahradě zámku mohly malovat a tvořit z korálků. Připraveno bylo i divadlo, a především ocenění vybraným pěstounům.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Jsou to pěstouni, kteří byli vybráni v rámci Moravskoslezského kraje za loňský rok, jako poděkování jim kraj předá také vouchery, kde si budou moci odpočinout.“

V našem kraji je více něž dva tisíce rodin starajících se o nevlastní děti. To jej řadí na první příčku z celé České republiky.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Máme zde 2500 pěstounských rodin, které se starají o děti, které neměly to štěstí vyrůst v biologické rodině. Stále ještě máme asi 600 dětí v dětských domovech, a právě pro ně je určeno to, aby se zde seznámili, aby se rozhodli i ti další se do této záslužné činnosti pustit.“

Den rodin na zámku v Nové Horce navštívily desítky dětí a dospělých, kteří možná už teď uvažují o pěstounství.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
09. října 2020, 17:20

Těrlickou a Žermanickou přehradu kanál nepropojí

Před několika lety vzbudil pozornost záměr vodohospodářů na propojení Těrlické a Žermanické přehrady podzemním kanálem. Tím by se v době sucha převáděla voda mezi jednotlivými vodními nádržemi. Z plánů však nyní sešlo.

Zajímavé řešení, které by mohlo pomoci udržet dostatečnou zásobu vody v přehradních nádržích i v dobách extrémního sucha, zatím zůstane jen na papíře. Vodohospodáři ze společnosti Povodí Odry připravili projekt, podle kterého by byly Těrlická a Žermanická přehrada propojeny podzemním přivaděčem.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “V letech 2015 až 2016 postihlo povodí Odry nejhlubší sucho za dobu pozorování meteorologických veličin. Proto byla v roce 2016 učiněna úvaha o propojení nádrží Těrlicko a Žermanice za účelem posílení zásobní funkce Vodohospodářské soustavy povodí Odry.

Voda z obou přehrad je využívána především pro průmysl. Dodávána je hutím, papírnám nebo šachtám. V době sucha však bylo nutné dodávky odběratelům snížit a někteří museli omezit výrobu. Nízká hladina se projevila také v rekreačním využití přehradních nádrží. problémy měli vodní lyžaři, ale i běžní návštěvníci a rekreanti.

Situaci by mohl vyřešit 4 kilometry dlouhý kanál. Ten by mohl obousměrně přečerpávat vodu mezi oběma nádržemi. Za jednu sekundu by mohl přečerpat až 1000 litrů vody. Do Těrlické přehrady přitom v době sucha nepřitéká více než 100 litrů za sekundu.

Při budování kanálu se počítalo s investicí okolo 700 milionů korun.

Odbornými posudky a propočty ale bylo zjištěno, že stavba kanálu nebude nutná.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “V následných letech 2016 až 2019 byly provedeny podrobné analytické práce nad aktuálními hydrologickými daty s vývojem jejich trendů včetně prognózovaných klimatických změn, které byly promítnuty do řízení zmiňované vodohospodářské soustavy ve vazbě na zajišťované odběry pro průmysl a pitné účely při požadované zabezpečenosti dodávky vody, která je prakticky v našem regionu 100 %. Výsledky ukázaly, že Vodohospodářská soustava povodí Odry je robustní, zabezpečuje jak nyní, tak do budoucna požadované 100 % dodávky vody všem uživatelům a další úvahy o propojení nádrží Těrlicko a Žermanice nejsou nutné a dále není nutné tento námět podrobněji rozvíjet.”

Přerušení přípravy stavby přivaděče využila obec Těrlicko k rozšíření sportovního areálu.

Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: “Plánované propojení Těrlické přehrady se nebude realizovat. Díky tomu jsme mohli odkoupit pozemek od Lesů České republiky a taky od Povodí Odry, to znamená na tomto místě plánujeme výstavbu fotbalového hřiště pro děti a dále pumptrackové dráhy na kola, skateboardy a koloběžky. Samozřejmě tento propoj by se nějak výrazně Těrlicka nedotkl, ale trošičku by nám tady ovlivňoval omezení využití území v dané lokalitě. Takže pokud tento záměr skončil, pro nás je to samozřejmě lepší, ale myslím si, že i kdyby to bylo potřeba do budoucna, tak stále se to dá podvrtat a dají se najít i jiné možnosti.”

---

Koronavirovým omezením se přizpůsobily atraktivity v MSK

Projekt Moravskoslezského kraje, který zrušil vstupné v některých turisticky zajímavých místech, vzbudil u veřejnosti obrovský zájem. Bohužel, nová koronavirová opatření přinášejí zásadní omezení.

Poslední koronavirová opatření se zásadně promítla do provozu turistických atraktivit v Moravskoslezském kraji. Některé budou muset zůstat uzavřené úplně, jiné budou v provozu omezeně.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Nového máme tady v podstatě opatření vlády, kdy musíme nějakým způsobem zareagovat na náš velmi významný projekt, který byl Vstupy zdarma. V tuto chvíli vlastně víme, že budeme muset od tohoto pátku Vstupy zdarma ukončit v Zoologické zahradě Ostrava. Co se týká ostatních atraktivit, které byly v tomto významném projektu a podotýkám opravdu, že ten projekt, který běží od září, byl velmi úspěšný v Moravskoslezském kraji, tak budeme od toho příštího týdne muset podstatě tyhle ty vstupy zastavit jako takové, poněvadž vládní nařízení je jasně dané.”

Zatímco například výstavní síně, hrady a zámky musí uzavřít zcela, v Dolní oblasti Vítkovice bude zachován alespoň omezený provoz.

Petr Koudela, ředitel Dolní oblasti Vítkovice: “V aktuální situaci vyhodnocujeme a analyzujeme nařízení vlády a hygieniků. Myslíme si a předpokládáme, že nějakou malou část, jako třeba Bolt café, věž Bolt Tower, zůstane zachována.Stejně tak jako nějaké dílčí atraktivity a gastroprovozy v rámci Národní kulturní památky. Takže snažíme se zachovat maximum možného, co nám teď umožní pravidla, ale samozřejmě přizpůsobíme se těm pravidlům a doufáme, že se vrátíme brzo do doby, kdy tady o víkendech bude spoustu rodin s dětmi a návštěv škol.”

Krajský projekt Vstupy zdarma se u veřejnosti setkal s velmi velkým zájmem. Některé atraktivity doslova praskaly ve švech.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Kdybych mohl celou tuhle tu akci hodnotit, tak opravdu návštěvnost během měsíce září byla rekordní. Já si myslím, že provozovatelům těchto atraktivit to přineslo své ovoce. Ten důvod, proč jsme šli do této akce, byl velmi jednoduchý. Abychom roztočili ekonomiku v cestovním ruchu. No a to se povedlo. Samozřejmě nebudu tady předstírat, že tahle akce neměla nějaké nešvary. To ano. Ale na druhé straně, opravdu, když se podívám, tak lidé začali cestovat. Jezdili auty, to znamená, že tankovali. Jezdili s dětmi, takže kupovali svačiny. Ubytovávali se u nás a když jsme si dělali statistiky, tak mě těší, že na ten náš MSK se primárně nejvíc lidí dívali z Prahy, z Olomouce, z Brna, ale také z Katovic a Varšavy. Takže to je pro mne jakýsi ukazatel toho, že tyto akce jsou zaměřené cíleně na turisty, kteří k nám budou přijíždět.”

Petr Koudela, ředitel Dolní oblasti Vítkovice: “Pobídka Moravskoslezského kraje, který umožnil široké veřejnosti navštívit atraktivity včetně Dolních Vítkovic, nás potěšila, protože nám to pomohlo překonat ne úplně lehké období roku 2020. Nutno taky říci, že v zásadě od toho září jsme mnohonásobně naplnili a překročili ten plán návštěvnosti, který tady byl naplánován na září a říjen.”

S úspěšným projektem kraj počítá i do budoucna.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Když sledujeme statistiky nebo čísla návštěvnosti, tak si uvědomujeme, že kdybychom neudělali tuto speciální akci Vstupy zdarma, tak ta návštěvnost bude řekněme o nějakých 40 až 50 % menší. A to je důležité, poněvadž vlastně toto rozhoduje potom, jestli ten hoteliér či restauratér zavře tu svoji restauraci a podobně. Takže my opravdu jsme ukázali to, že tahle akce má smysl, podporuje cestovní ruch všeobecně v širokém záběru od restaurací hotelů, dopravy a podobně a budeme chtít určitě do budoucna v tomhle tom pokračovat. Čekáme na celkové vyhodnocení Vstupu zdarma. To je velmi důležité, kdy si budeme chtít vyhodnotit celou tu akci, ale určitě i díky opatření, které v současný čas běží, tak budeme muset reagovat na potřeby v cestovním ruchu a budeme chtít určitě nějakým způsobem podpořit cestovní ruch. Jak zase ubytovatelé tak samozřejmě i tu komerci jako takovou, aby se to nezastavilo úplně.”



---

V Nové Horce odstartovaly Dny rodin 2020

Akce, která má veřejnosti a případným zájemcům představit, co obnáší pěstounkou péči, se koná už několikátým rokem. Letos, kvůli omezením spojeným s koronavirem, byla rozdělena a koná se na několika místech.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Rozhodli jsme se v Moravskoslezském kraji už před třemi lety, že budeme chtít poděkovat pěstounům. Zavedli jsme den pěstounství, který probíhá v Dolní oblasti Vítkovice. V letošním roce, protože jsme nevěděli jak to bude s pandemií, jsme se rozhodli, že akci rozdělíme do všech šesti okresů.“

Nová Horka se stala prvním místem, kde s

Prvním místem, kde se akce konala, se stal zámek v Nové Horce. Ten před lety fungoval jako ústav pro postižené ženy. Ty se přestěhovaly do nově postaveného domu a zámek byl zrekonstruován.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Zahajujeme dnes v Nové Horce na krásném zámku, kde kdysi byl ústav pro ženy. Byly tady uzavřeny za velkou zdí a nikdo pořádně nevěděl, že jsou zde nějaké hendikepované ženy. Rozhodli jsme se, že dnes slavnostně předáme taktéž i klíč od tohoto zámku náměstkovi kultury, abychom tím deklarovali, že my se už do takových prostor vracet nechceme.“

Doprovodné organizace lidem představily, co pěstounství obnáší. Na své si přišly i děti, které si na zahradě zámku mohly malovat a tvořit z korálků. Připraveno bylo i divadlo, a především ocenění vybraným pěstounům.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Jsou to pěstouni, kteří byli vybráni v rámci Moravskoslezského kraje za loňský rok, jako poděkování jim kraj předá také vouchery, kde si budou moci odpočinout.“

V našem kraji je více něž dva tisíce rodin starajících se o nevlastní děti. To jej řadí na první příčku z celé České republiky.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Máme zde 2500 pěstounských rodin, které se starají o děti, které neměly to štěstí vyrůst v biologické rodině. Stále ještě máme asi 600 dětí v dětských domovech, a právě pro ně je určeno to, aby se zde seznámili, aby se rozhodli i ti další se do této záslužné činnosti pustit.“

Den rodin na zámku v Nové Horce navštívily desítky dětí a dospělých, kteří možná už teď uvažují o pěstounství.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-09-10-2020-17-24