Beskydský expres

  • Ve vysvěceném novém kostele v Gutech se konala první mše
  • Hranice jsou téměř volné, kontroly jsou namátkové
  • Výšlapem na Lysou horu můžete podpořit Natálku

Ve vysvěceném novém kostele v Gutech se konala první mše

Doslova z popela se zrodil nový dřevěný kostel Božího těla v Gutech. Po 4 letech od žhářského útoku byla na stejném místě postavena věrná replika, která už slouží věřícím i všem ostatním návštěvníkům.

Vysvěcení nového kostela se konalo v neděli 6. června. Byla to slavnostní událost, kterou si nenechali ujít místní farníci, kteří se aktivně podíleli nejen na odklízení pozůstatků vyhořelého kostela, ale také na jeho obnově.

Jakub Kowalczyk, obyvatel Gutů, farník: “Soused mi volal o půlnoci, že hoří kostel. Myslel jsem si, že si dělá srandu. Když jsem vyšel z domu, tak už jsem vidět tu zář za kopcem. Tak jsem okamžitě sedl do auta a jeli jsme tady. Tady už byli hasiči. Shořelo to celé. Věž se zbortila, lidé brečeli a nebylo záchrany. Přežil jen kříž. Já jsem také pomáhal, dělal jsem tady s bagrem. Kopal základy a další práce. Chodili jsme tady každou sobotu na brigády.”

Památkově chráněný kostel ze 16. století lehl popelem v noci na 2. srpna roku 2017. Jako zázrakem požár přečkal pouze dřevěný kříž, který je dnes součástí nové repliky. Tři mladí žháři byli odsouzeni k vězení v délce 3,5 roku pro mladistvého a 8 a 9 let pro jeho starší komplice. Zaplatit by měli více než 19 milionů korun za způsobenou škodu, byť stavba nového byla kostela jednou tak nákladnější.

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Okamžitě jsme se rozhodli, že kostel obnovíme. Se souhlasem kraje jsme založili sbírku, ve které jsme na obnovu kostela vybrali zhruba 4 miliony korun. Samotné město se samozřejmě podílelo na likvidaci požářiště a stavbě nového kostela. Děkujeme všem dárcům a věřím, že nový kostel bude sloužit nejen věřícím, ale také všem ostatním návštěvníkům.”

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: ”V našem Moravskoslezském kraji  se nachází více než 30 dřevěných kostelíků, které bývají častým cílem poutníků, návštěv, turistů... A jeden z nich tady v Gutech před 4 roky vyhořel. Byla to tragická událost. Jsem moc rád, že kraj ihned přispěl částkou 200 tisíc korun na odstranění následků této tragédie a že dnes po 4 letech se kostel otvírá veřejnosti. Otvírá se nejen věřícím, ale všem, kteří tady chtějí poznat naši kulturu, naše specifické dřevěné kostelíky. Je to místo setkávání, odpočinku zamyšlení či meditace."

Společně s kostelem byly vysvěceny také varhany a čtyři nové zvony.

Martin David, pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze: “Stojíme před obnoveným kostelem Božího těla v Gutech a já mám z té dnešní události velkou radost, protože je dodržení toho díla obnovy, které tady probíhalo během čtyř roků a na kterém se podílela obrovská řada lidí. Počínaje architekty, projektanty přes řemeslníky nejrůznějších profesí.

Na vysvěcení kostela se přijeli v neděli podívat místní i z daleka.

Renata Cigánová, návštěvnice: “Pocházím z Třince a tady jsme se scházeli každou sobotu jako mládež za kněze Adama Ruckého. Tady jsme strávila mládí. pamatuji, jak jsme tady na kůru zpívali. Bylo to tady moc krásné. Teď jsem se přijeli podívat z Hatí, kde teď bydlím, abych je povzbudila, protože se jim to opravdu podařilo. je to hodně podobné a i ten duch je tady.”

Lidé teď mohou nový kostel navštěvovat každý den, kdy se budou konat i mše.

---

Hranice jsou téměř volné, kontroly jsou namátkové

Postupné rozvolňování koronavirových omezení se projevuje také na hraničních přechodech s Polskem a Slovenskem. Kontroly jsou víceméně jen namátkové a na některých přechodech nejsou vůbec. Přesto by lidé neměli zapomínat na povinné doklady o covidových testech nebo očkování.

Na hranicích s Polskem a Slovenskem to v těchto dnech vypadá, že už žádná covidová omezení při cestování neplatí. Na některých přechodech sice policejní kontroly probíhají, ale jen namátkově a někde nejsou vůbec.

Například na hraničním přechodu s Polskem v Bukovci není žádná kontrola ani na české, ani na polské straně.

Lidé by však rozhodně neměli zapomínat na to, že každá země má vlastní podmínky, které upravují vstup na jejich území. Vedle občanského průkazu nebo pasu je nutné u sebe mít doklady o absolvovaném testu nebo očkování. S policejní kontrolou těchto dokladů se mohou Češi setkat i v polském nebo slovenském vnitrozemí.

Anketa: “Já jsem teď asi poprvé na hranici, tak jsem se konečně přijel podívat, jak to vypadá. Samozřejmě mám o očkování doklad v mobilu a i vytištěný.”

Například slovenští policisté mají patroly na hranicích jen ve vymezených časech. U přijíždějících důsledně kontrolují právě dokumenty o testech nebo očkování. V opačném směru se jejich čeští kolegové zaměřili na nelegální migranty.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “Od ledna letošního roku až do odvolání je posílen výkon služby na vytipovaných hraničních přechodech. V rámci Krajského ředitelství Policie ČR MSK se jedná o hraniční přechod Mosty u Jablunkova na státní hranici se Slovenskou republikou. V souladu s tímto opatřením se také dnes policisté odboru cizinecké policie zaměřují především na kontrolu možné tranzitní nelegální migrace. K této činnosti mimo jiné využívají speciální techniku, například přístroj na detekci srdeční činnosti.”

Lidé však hranice nepřekonávají jen na oficiálních přechodech. V Beskydech je řada míst, kde lze hranici s Polskem a Slovenském přejít přímo v terénu. I turisté však musí dodržovat platná nařízení a mít u sebe nejen občanský průkaz nebo cestovní pas, ale také potvrzení o absolvovaném covidovém testu nebo očkování.

Při cestě do zahraničí je vždy vhodné si ověřit aktuálně platná opatření. 

---

Výšlapem na Lysou horu můžete podpořit Natálku

Lysá hora si na nedostatek návštěvníků nemůže stěžovat po celý rok. V sobotu 19. června však mohou turisté při svém výšlapu přispět na dobrou věc.

Nadační fond Pavla Novotného, který pomáhá onkologicky nemocným, tam bude pořádat veřejnou sbírku na podporu 13leté Natálky Chmelařové. Ta je sama zdravotně hendikepovaná a přesto se zdatně starala o svou maminku, která onemocněla právě rakovinou.

Pavel Novotný, předseda správní rady NFPN: “V dopoledních hodinách bude hromadný výstup na Lysou horu. To znamená, pokud máte chuť a zájem přijďte. Start je v době od 8 do 10 hodin od parkoviště u pily v Ostravici a odpolední program potom začíná v 15 hodin ve sportovním areálu v Ostravici. V pozdních odpoledních hodinách dojde k předání šeku. Během celého sobotního dopoledne a odpoledne mohou účastníci přispívat na veřejnou sbírku, mohu si zakoupit různé věci a propagační materiály. Nahoře na vrcholu Lysé hory bude přistavena putovní pokladnička, takže do té pokladničky mohu přispět peníze a tak samo i v areálu pily v Ostravici."

Peníze vybrané ve sbírce budou sloužit nejen osiřelé Natálce, ale také dětské pozůstalostní terapeutické skupině Stromeček při Mobilním hospicu Strom života.

Pavel Novotný, předseda správní rady NFPN: “Výtěžek této sbírky bude použit pro Natálku Chmelařovou. Ona má určité prosbičky. Bude to jak na kompenzační pomůcky, tak samozřejmě na nějaké další aktivity."

Vedle sbírky samotné bude po celou sobotu v Ostravici program pro děti a odpoledne vystoupí Petr Bende.

---Mohlo by Vás také zajímat