Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • V Jablunkově se konaly tradiční horalské slavnosti
  • Na Technotrase lidé viděli žhavou výrobu litiny
  • V Těrlicku se jel 4. ročník Blackcomb wakecupu

V Jablunkově se konaly tradiční horalské slavnosti

Město Jablunkov o uplynulém víkendu opět patřilo tradičnímu Horalskému svátku. V ulicích a především v přírodním amfiteátru pořádal jeho 76. ročník místní Polský kulturně-osvětový svaz.

Horalský svátek začal už v pátek, kdy vystoupili první umělci. Náladu nepokazilo ani deštivé počasí.

Jan Ryłko, předseda Organizačního výrobu MFS „Gorolski święto“: “V sobotu vystoupila Hrdza, výborná slovenská skupina, která také sklidila velký úspěch. Večer pak hrál DJ Roman Mlynek diskotéku pro mladé lidi.”

Program vyvrcholil v neděli, kdy centrem prošel průvod folklorních souborů s nazdobenými vozy. V čele průvodu zval na slavnost horal na koni, který jinak běžně tahá stromy v lese. Při své letošní premiéře zvládl bravurně i chůzi se schodů.

Adam Ryłko, člen Organizačního výrobu MFS „Gorolski święto“: “Je to kůň hezký a statný. Dva měsíce s ním trénujeme, aby si zvykl na to, že nebude pracovat jen v lese, ale že bude mezi lidmi a kolem něj se bude tleskat, křičet a halekat.”

Horalský svátek v Jablunkově patří mezi nejvýznamnější kulturní akce v kraji.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana: “Jsme moc rádi, že se zachovávají tradice tohoto typu v našem regionu. Dělá to náš region jiný, než jsou jiné regiony a jsme moc rádi, že se to předává z generace na generaci, že tady vidíme od dětí po dědečky a babičky. Je to dobrá tradice, která napomáhá soužití polské, slovenské a české národnosti na tomto trojmezí.”

Goroli z Jablunkovska už teď připravují program dalšího ročníku a doufají, že jim bude více přát i počasí.

---

Na Technotrase lidé viděli žhavou výrobu litiny

Navštívit provoz slévárny a být přímo při výrobě žhavého železa mohli lidé, kteří ve středu odpoledne navštívili Slévárnu Beskyd ve Frýdlantě nad Ostravicí. Jednalo se o účastníky exkurze na oblíbené Technotrase po stopách výroby frýdlantské litiny a smaltu.

Návštěva slévárny ve Frýdlantě nad Ostravicí byla skutečně perličkou celé exkurze. Lidé si nejdříve vyslechli povídání o historii výroby smaltu a litiny a následně se prošli městem, kde jsou některé exponáty umístěny.

Marie Bednarzová, účastnice exkurze: “My jsme přijeli z Ostravy, babička to objednala na internetu, protože jí to zajímá. Mohli jsme si tady vyrobit nějaké obrázky ze smaltu.”

Libuše Bednarzová, účastnice exkurze: “Já chodím na univerzitu III. věku a minulo mě to vytváření, když byl kurz smaltování, tak jsem chtěla vidět, jak to probíhá."

Historie zpracování železa ve Frýdlantě nad Ostravicí se píše už od poloviny 17. století a v uzpůsobené podobě přetrvává až do dneška.

Renata Kotalová, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Velkou zajímavostí ve městě jsou například velké litinové kříže, jsou to monumentální kříže a jsou funerální, tedy sloužily pro pohřební účely. Ve Frýdlantě máme dva, další různě v Beskydech. Velkou zajímavostí jsou smaltované lampy veřejného osvětlení ve tvaru šroubovice, které jsou dekorovány smaltem. Je to takový moderní prvek v architektuře.”

Slévárnou návštěvníky provázel osobně někdejší spolumajitel Vladimír Rojíček.

Pro účastníky 4hodinové exkurze je připravena dělnická svačina, tedy horká melta a krajíce chleba s paštikou, tvarohem nebo povidly.

---

V Těrlicku se jel 4. ročník Blackcomb wakecupu

Areál vodního lyžování na Těrlické přehradě po roce opět patřil prestižním závodům s mezinárodní účastí a současně celou českou špičkou.

Martin Kratochvíl, místopředseda spolku Vodní lyžování a Wakeboarding Havířov: “Během víkendu tady proběhne 4. ročník mezinárodního závodu Blackcomb.cz a poté následuje v neděli mistrovství republiky ve wakeboardingu a wakeskatingu.”

Svá želízka v ohni měl také havířovský klub vodního lyžování.

Jakub Vilém Dian, závodník, Vodní lyžování a Wakeboarding Havířov: “Jsme tady na Blackcomb.cz community wakecup, jsou to mezinárodní závody a chtěl bych být na stupíncích. Dneska jsem upadl, ale to nevadí, protože postupujeme do finále všichni. V sobotu pojedu ještě další dvě finálové jízdy a v neděli se tady pojede mistrák. Byl jsem na závodech v Bratislavě, kde jsem skončil na čtvrtém místě.”

Martin Kratochvíl, místopředseda spolku Vodní lyžování a Wakeboarding Havířov: “Blackcomb.cz wakecup 2023 je tříhvězdičkový závod započítávají se do mezinárodního bodování světového žebříčku. Je to prestižní závod, jelikož je tříhvězdičkový. Pro mini jezdce v té době pořádáme jednohvězdičkový závod, který se také započítává do žebříčku. Očekáváme mezinárodní účast, máme nahlášeny závodníky ze sedmi zemí a čekáme hojnou účast kolem 80 až 100 závodníků všech kategorií. Máme tady také připravený nádherný doprovodný program. Doufám, že přijedou ti nejlepší z nejlepších. Každopádně bude startovat náš loňský mistr republiky v kategorii open Kryštof Wlosok, který doufám obhájí prvenství i letos. Náš oddíl bude mít zastoupeno zhruba 15 závodníků ve všech kategoriích, a to jak dětí, mládeže a žen i mužů.”

Diváci mohli po tři dny sledovat kvalifikační a soutěžní jízdy závodníků v nejrůznějších kategoriích.

Martin Kratochvíl, místopředseda spolku Vodní lyžování a Wakeboarding Havířov: “V pátek bude kvalifikace závodu Blackcomb. Kategorie začínáme vlastně U11, dívky U11 chlapci a potom dle kategorií rozdělené do 15 a 18 let, otevřená kategorie muži, veteráni muži a samozřejmě ženy. A je tam i kategorii wakeskate, kde jsou kategorie jenom dívky a chlapci.”

Závodnímu víkendu počasí příliš nepřálo, samotným závodníkům však déšť nevadil.

Martin Kratochvíl, místopředseda spolku Vodní lyžování a Wakeboarding Havířov: “Závody se budou konat za každého počasí. Jediné, co nám může závody přerušit, jsou blesky a hromy, to musíme vypnout vlek a vyhnat všechny z vody, aby se nikomu nic nestalo. Čili z bezpečnostních důvodů za bouřky vlek jet nemůže, jinak déšť nevadí.”

Vodní lyžování patří mezi nejoblíbenější atrakce na Těrlické přehradě. Podporu má i u obce, která chce přehradu využívat mnohem více.

David Biegun (Naše Těrlicko), starosta Těrlicka: “Chtěl bych poděkovat organizátorům této víkendové akce, protože je to velké vyžití pro obec Těrlicko a je to i velká reklama pro obec Těrlicko, protože máme krásnou přehradu, akorát nevyužívanou. Ten potenciál tady je velmi velký, ale musíme se s ním naučit pracovat. My do budoucna na obci bychom tyto akce chtěli hodně podporovat, protože si myslím, že to je to, proč to v Těrlicku chceme. Chceme ty lidi tady přitáhnout, aby si vyzkoušeli vodní lyžování, protože není to úplně všude a chceme taky, aby si ať už pasivně nebo aktivně mohli u té vody odpočinout. Máme v plánu udělat plno moderních věcí, jako jsou třeba vodní mola, která bychom měli v příštím roce už instalovat. Chtěli bychom také udělal přívoz, který by měl spojit jednotlivé části Těrlicka, protože přehrada to přece jenom rozdělila. Ale na prvním místě jsou vždycky akce pro širokou veřejnost, které nám budou to jméno Těrlicka zlepšovat.”

---

Mohlo by Vás také zajímat