Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Historické Šance mají nové návštěvnické centrum
  • Po covidu se na Kozubové museli vypořádat s bleskem, který spálil veškerou elektroniku
  • Kvůli bezplatnému vstupu berou lidé Stezku Valašku útokem, zadarmo jsou i jiné atraktivity

Historické Šance mají nové návštěvnické centrum

Opevněním šance na česko-slovenské hranici v Mostech u Jablunkova se v sobotu opět rozléhaly salvy z pušek a děl. Historický program byl součástí slavnostního otevření Návštěvnického centra, čímž Moravskoslezský kraj získal další turistickou atraktivitu.

Obranné pevnosti zvané Šance sehrály v minulosti důležitou úlohu při ochraně slezského území před vpády Uhrů, Turků či Švédů. Historie obranného opevnění sahá až do 14. století, ale největší význam mělo v 17. a 18. století. A právě do tohoto období je laděna současná expozice, která byla v sobotu slavnostně otevřena.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění Šance: “Opevnění Šance je poměrně jedinečná historická památka v celé České republice a částečně i v celé Evropě a obec Mosty u Jablunkova se rozhodla, že využije této památky, aby to zatraktivnila, aby tu lidé jezdili. Proto například vzniklo i návštěvnické centrum opevnění Šance, které se dneska slavnostně otevírá. Uvnitř návštěvnického centra, což je takové minimuzeum, je několik interaktivních míst, takových exponátů, kde se návštěvníci, přičemž je to zaměřeno především na rodiny s dětmi ale na své si přijde každý, takovou zábavnou naučnou formou zjistí, jak se v pevnosti žilo, jak se pevnost bránila a tak podobně. O tom, že ten zájem je, jsme přesvědčeni už jenom proto, že i když dneska je takové slavnostní otevření, my máme otevřeno už od prvního července a od té doby nás navštívilo víc než 2 400 návštěvníků.”

Anketa: “Zajímavé je to opevnění, že je to hluboké. A líbí se mi tady i to muzeum. Vyzkoušel jsem si i střílení z děla, chtěl bych takové doma.”

Výstavba návštěvnického centra je společným česko-slovenským dílem.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Přesto, že cestovní ruch v tomto roce dostal zásadní ránu pro rozvoj, tak zde dnes můžeme otevírat zásadní záležitost, a to opevnění, které je pro nás historické. My jsme zde vlastně jako Moravskoslezský kraj, Žilinský kraj a města Mosty u Jablunkova a Čadca vytvořili česko-slovenský projekt, kde jsme vlastně chtěli ukázat historii až do 17. století, kde se vytvořila krásná pevnost, kde vznikly tvrze k bojům. Dneska tady vzniklo na tomto místě nové informační centrum, které bude opravdu ukázkou toho, co se tady vlastně v tomhle tom opevnění v minulosti odehrávalo, ať to byly dělostřelecké stanice, nebo tady budou moci návštěvníci vidět velitelský dům. Ale co je důležité, tak jsou tady zachované celé řady prvků právě těch opevnění, na kterých se nacházíme. Celý projekt stál více jak milion Euro, který šel vlastně z evropských peněz a k tomu se vytvořila přístupová cesta a cyklostezka, která bude propojovat vlastně Česko a Slovensko.

Pro turisty budou pořádány i komentované prohlídky opevnění.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění Šance: “Taková akce bude probíhat určitě minimálně jednou za rok, v nějakých zajímavých termínech. Jinak plánujeme pravidelně, že budou takzvané komentované prohlídky v tom opevnění, zhruba asi půl až třičtvrtěhodinová prohlídka s výkladem, co, kde, proč a jak v pevnosti bylo. Návštěvníky zajímají nejvíce ty exponáty, na které si mohou sáhnout, se kterými mohou nějak pracovat. Takže například máme stůl, kde si mohou vystřelit z děla, samozřejmě z děla malého a ne se střelným prachem. Jsou to ale přesně modely děl, které se kdysi používaly. Mohou si pomoci takových magnetických omalovánek obléci vojáka, podle toho, ze kterého období byl.”

Anketa: “Přijel jsem z Bukovce se syny. Těšili se na to, chtěli se sem podívat. Zatím jsme tady chvíli, ještě nemají zážitek.”

Po covidu se na Kozubové museli vypořádat s bleskem, který spálil veškerou elektroniku

Notnou dávku smůly si vybrali provozovatelé Horského Hotelu Kozubová. Když se letos na jaře po dvouleté rekonstrukci objektu připravovali ubytovat první hosty, přerušil jim jejich plány covid. Ve chvíli, kdy byla koronavirová opatření zmírněna, zasáhl obsazenou horskou chatu blesk.

Známý Horský Hotel Kozubová na Jablunkovsku je už od jara po dvouleté renovaci. Ubytování prvních hostů však zmařil koronavirus.

Bedřich Wasserburger, provozovatel Horského Hotelu Kozubová: “Letos jsme byli připraveni zahájit sezonu hned z jara, kdy konečně byly dokončeny všechny práce ve vnitřním prostoru hotelu a byla připravena i naše sjezdovka a další zázemí. Bohužel, nepřála nám příroda a možná i medicína tentokrát, protože přišla situace s covidem a my jsme museli hotel zavřít.”

Když nemohl horský hotel turisty ubytovávat, poskytoval jim občerstvení alespoň přes okénko.

Zuzana Varcopová, provozní Horského Hotelu Kozubová: “Jsme velmi rádi, že jste nám zachovali přízeň a že nás stále navštěvovali i v období kovy kde jsme měli je otevřené výdejní okénko rychlého občerstvení všichni byli obslouženi do jednorázového nádobí.”

Když už byla koronavirová omezení uvolněna a horský hotel mohl otevřít restauraci a začít hosty ubytovávat, zasáhla plně obsazený hotel další rána, a to doslova.

Zuzana Varcopová, provozní Horského Hotelu Kozubová: “Ve večerních hodinách udeřil do hotelu blesk, kdy došlo k přerušení elektrické energie. Odešlo nám čerpadlo, kdy přestala čerpat voda, hosté byli bez vody, bez elektrik. V důsledku zásahu blesku nám odešly spotřebiče v kuchyni, jako jsou mikrovlnné trouby, digestoře a dále třeba televize nebo také osvětlení a tiskárny. Bohužel jsme ráno hosty museli vystěhovat a zkrátit jim pobyt. Hosté naštěstí byli velmi chápaví a odjeli.

Místo péče o hosty tak provozovatelé hotelu řešili situaci s pojišťovnou a samozřejmě opravovali vše, co silný výboj blesku poškodil.

Zuzana Varcopová, provozní Horského Hotelu Kozubová: “Stále pracujeme na opravách protože opravy byly rozsáhlé, odhadovaná škoda je ve statisících korun.”

Opravy pokračují rychlým tempem a horský hotel už začíná obnovovat svůj provoz.

Bedřich Wasserburger, provozovatel Horského Hotelu Kozubová: “Doufejme, že od podzimu už nás nic nezaskočí, že nám bude přát jak příroda tak se uklidní covidová situace a my budeme moct tady normálně pokračovat dál a uvítáme tady spoustu dětí. Naším záměrem je využít toto krásné místo zejména pro děti, a to ať už formou škol v přírodě, lyžařských kurzů nebo léčebny, rekonvalescenčních pobytů během celého roku. Výhodou umístění v 1000 metrech je čerstvý vzduch, který dětem výrazně prospívá.”



---

Kvůli bezplatnému vstupu berou lidé Stezku Valašku útokem, zadarmo jsou i jiné atraktivity

Stovky a možná až tisíce korun mohou ušetřit lidé, kteří se vypraví na některé turistické atraktivity v Moravskoslezském kraji. Až extrémní zájem panuje u Stezky Valaška na Pustevnách, kam se vyplatí přijít spíše v průběhu týdne než o víkendu.

Jan Krkoška (ANO): náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj chtěl podpořit v září a říjnu cestovní ruch a proto se rozhodl vyčlenit z rozpočtu 30 milionů korun na podporu cestovního ruchu. To znamená, že vlastně od září až do října budou vybrané atraktivity v MSK zdarma. Jedná se třeba o ostravskou ZOO, Stezku Valaška, na druhé straně se jedná o hrad Sovinec, zámek Bruntál. Celá řada těchto atrakci dneska slouží vlastně turistům zdarma jenom proto abychom udrželi turistickou sezonu v rychlejším tempu a hlavně protáhli tak, aby cestovní ruch dohnal ztráty, které byly od toho března postižené covidem.”

Bez placení vstupného si návštěvníci mohou prohlédnout i řadu výstavních síní. Patří mezi ně i Muzeum v Jablunkově.

Lenka Waclawková, průvodkyně: “Naše výstavní síň v Jablunkově uvítala tuto akci a zvýšená návštěvnost se už projevila a jsme za to rádi. Nás navštěvují jak školky tak školy a myslím si, že tuto akci velice rádi využijí. Oni k nám chodí i když to není zdarma a myslím si, že ten zájem bude obrovský. Zatím jsme sondovali, jestli budou chodit a už se těší, protože i po té dlouhé době, kdy byli doma, tak se k nám těší, děti to tady milují.

Denisa Raszková, průvodkyně: “Stálá expozice je zaměřena na historii Jablunkova, na vlastně života zdejších obyvatel, můžete se tady je seznámit s jablunkovským krojem, s výrobky místních řemeslníků. Jablunkov byl proslulý hrnčířstvím, tkalcovstvím. Můžete tady vidět i ukázku selské jizby, jak vlastně lidé bydleli, čím se živili.”

Lenka Waclawková, průvodkyně: “Turisté zpravidla nevědí, co tady očekávat, takže jsou mile překvapení. Líbí se jim naše historie města Jablunkova a i vlastně výstavy, které tady máme. Nyní připravujeme výstavu o kachlích, které se dělaly na území Jablunkovska, a vernisáž bude 22. 9. v 17 hodin.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
11. září 2020, 17:20

Historické Šance mají nové návštěvnické centrum

Opevněním šance na česko-slovenské hranici v Mostech u Jablunkova se v sobotu opět rozléhaly salvy z pušek a děl. Historický program byl součástí slavnostního otevření Návštěvnického centra, čímž Moravskoslezský kraj získal další turistickou atraktivitu.

Obranné pevnosti zvané Šance sehrály v minulosti důležitou úlohu při ochraně slezského území před vpády Uhrů, Turků či Švédů. Historie obranného opevnění sahá až do 14. století, ale největší význam mělo v 17. a 18. století. A právě do tohoto období je laděna současná expozice, která byla v sobotu slavnostně otevřena.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění Šance: “Opevnění Šance je poměrně jedinečná historická památka v celé České republice a částečně i v celé Evropě a obec Mosty u Jablunkova se rozhodla, že využije této památky, aby to zatraktivnila, aby tu lidé jezdili. Proto například vzniklo i návštěvnické centrum opevnění Šance, které se dneska slavnostně otevírá. Uvnitř návštěvnického centra, což je takové minimuzeum, je několik interaktivních míst, takových exponátů, kde se návštěvníci, přičemž je to zaměřeno především na rodiny s dětmi ale na své si přijde každý, takovou zábavnou naučnou formou zjistí, jak se v pevnosti žilo, jak se pevnost bránila a tak podobně. O tom, že ten zájem je, jsme přesvědčeni už jenom proto, že i když dneska je takové slavnostní otevření, my máme otevřeno už od prvního července a od té doby nás navštívilo víc než 2 400 návštěvníků.”

Anketa: “Zajímavé je to opevnění, že je to hluboké. A líbí se mi tady i to muzeum. Vyzkoušel jsem si i střílení z děla, chtěl bych takové doma.”

Výstavba návštěvnického centra je společným česko-slovenským dílem.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Přesto, že cestovní ruch v tomto roce dostal zásadní ránu pro rozvoj, tak zde dnes můžeme otevírat zásadní záležitost, a to opevnění, které je pro nás historické. My jsme zde vlastně jako Moravskoslezský kraj, Žilinský kraj a města Mosty u Jablunkova a Čadca vytvořili česko-slovenský projekt, kde jsme vlastně chtěli ukázat historii až do 17. století, kde se vytvořila krásná pevnost, kde vznikly tvrze k bojům. Dneska tady vzniklo na tomto místě nové informační centrum, které bude opravdu ukázkou toho, co se tady vlastně v tomhle tom opevnění v minulosti odehrávalo, ať to byly dělostřelecké stanice, nebo tady budou moci návštěvníci vidět velitelský dům. Ale co je důležité, tak jsou tady zachované celé řady prvků právě těch opevnění, na kterých se nacházíme. Celý projekt stál více jak milion Euro, který šel vlastně z evropských peněz a k tomu se vytvořila přístupová cesta a cyklostezka, která bude propojovat vlastně Česko a Slovensko.

Pro turisty budou pořádány i komentované prohlídky opevnění.

Petr Kolčárek, marketingový manager Návštěvnického centra opevnění Šance: “Taková akce bude probíhat určitě minimálně jednou za rok, v nějakých zajímavých termínech. Jinak plánujeme pravidelně, že budou takzvané komentované prohlídky v tom opevnění, zhruba asi půl až třičtvrtěhodinová prohlídka s výkladem, co, kde, proč a jak v pevnosti bylo. Návštěvníky zajímají nejvíce ty exponáty, na které si mohou sáhnout, se kterými mohou nějak pracovat. Takže například máme stůl, kde si mohou vystřelit z děla, samozřejmě z děla malého a ne se střelným prachem. Jsou to ale přesně modely děl, které se kdysi používaly. Mohou si pomoci takových magnetických omalovánek obléci vojáka, podle toho, ze kterého období byl.”

Anketa: “Přijel jsem z Bukovce se syny. Těšili se na to, chtěli se sem podívat. Zatím jsme tady chvíli, ještě nemají zážitek.”

Po covidu se na Kozubové museli vypořádat s bleskem, který spálil veškerou elektroniku

Notnou dávku smůly si vybrali provozovatelé Horského Hotelu Kozubová. Když se letos na jaře po dvouleté rekonstrukci objektu připravovali ubytovat první hosty, přerušil jim jejich plány covid. Ve chvíli, kdy byla koronavirová opatření zmírněna, zasáhl obsazenou horskou chatu blesk.

Známý Horský Hotel Kozubová na Jablunkovsku je už od jara po dvouleté renovaci. Ubytování prvních hostů však zmařil koronavirus.

Bedřich Wasserburger, provozovatel Horského Hotelu Kozubová: “Letos jsme byli připraveni zahájit sezonu hned z jara, kdy konečně byly dokončeny všechny práce ve vnitřním prostoru hotelu a byla připravena i naše sjezdovka a další zázemí. Bohužel, nepřála nám příroda a možná i medicína tentokrát, protože přišla situace s covidem a my jsme museli hotel zavřít.”

Když nemohl horský hotel turisty ubytovávat, poskytoval jim občerstvení alespoň přes okénko.

Zuzana Varcopová, provozní Horského Hotelu Kozubová: “Jsme velmi rádi, že jste nám zachovali přízeň a že nás stále navštěvovali i v období kovy kde jsme měli je otevřené výdejní okénko rychlého občerstvení všichni byli obslouženi do jednorázového nádobí.”

Když už byla koronavirová omezení uvolněna a horský hotel mohl otevřít restauraci a začít hosty ubytovávat, zasáhla plně obsazený hotel další rána, a to doslova.

Zuzana Varcopová, provozní Horského Hotelu Kozubová: “Ve večerních hodinách udeřil do hotelu blesk, kdy došlo k přerušení elektrické energie. Odešlo nám čerpadlo, kdy přestala čerpat voda, hosté byli bez vody, bez elektrik. V důsledku zásahu blesku nám odešly spotřebiče v kuchyni, jako jsou mikrovlnné trouby, digestoře a dále třeba televize nebo také osvětlení a tiskárny. Bohužel jsme ráno hosty museli vystěhovat a zkrátit jim pobyt. Hosté naštěstí byli velmi chápaví a odjeli.

Místo péče o hosty tak provozovatelé hotelu řešili situaci s pojišťovnou a samozřejmě opravovali vše, co silný výboj blesku poškodil.

Zuzana Varcopová, provozní Horského Hotelu Kozubová: “Stále pracujeme na opravách protože opravy byly rozsáhlé, odhadovaná škoda je ve statisících korun.”

Opravy pokračují rychlým tempem a horský hotel už začíná obnovovat svůj provoz.

Bedřich Wasserburger, provozovatel Horského Hotelu Kozubová: “Doufejme, že od podzimu už nás nic nezaskočí, že nám bude přát jak příroda tak se uklidní covidová situace a my budeme moct tady normálně pokračovat dál a uvítáme tady spoustu dětí. Naším záměrem je využít toto krásné místo zejména pro děti, a to ať už formou škol v přírodě, lyžařských kurzů nebo léčebny, rekonvalescenčních pobytů během celého roku. Výhodou umístění v 1000 metrech je čerstvý vzduch, který dětem výrazně prospívá.”



---

Kvůli bezplatnému vstupu berou lidé Stezku Valašku útokem, zadarmo jsou i jiné atraktivity

Stovky a možná až tisíce korun mohou ušetřit lidé, kteří se vypraví na některé turistické atraktivity v Moravskoslezském kraji. Až extrémní zájem panuje u Stezky Valaška na Pustevnách, kam se vyplatí přijít spíše v průběhu týdne než o víkendu.

Jan Krkoška (ANO): náměstek hejtmana MSK: “Moravskoslezský kraj chtěl podpořit v září a říjnu cestovní ruch a proto se rozhodl vyčlenit z rozpočtu 30 milionů korun na podporu cestovního ruchu. To znamená, že vlastně od září až do října budou vybrané atraktivity v MSK zdarma. Jedná se třeba o ostravskou ZOO, Stezku Valaška, na druhé straně se jedná o hrad Sovinec, zámek Bruntál. Celá řada těchto atrakci dneska slouží vlastně turistům zdarma jenom proto abychom udrželi turistickou sezonu v rychlejším tempu a hlavně protáhli tak, aby cestovní ruch dohnal ztráty, které byly od toho března postižené covidem.”

Bez placení vstupného si návštěvníci mohou prohlédnout i řadu výstavních síní. Patří mezi ně i Muzeum v Jablunkově.

Lenka Waclawková, průvodkyně: “Naše výstavní síň v Jablunkově uvítala tuto akci a zvýšená návštěvnost se už projevila a jsme za to rádi. Nás navštěvují jak školky tak školy a myslím si, že tuto akci velice rádi využijí. Oni k nám chodí i když to není zdarma a myslím si, že ten zájem bude obrovský. Zatím jsme sondovali, jestli budou chodit a už se těší, protože i po té dlouhé době, kdy byli doma, tak se k nám těší, děti to tady milují.

Denisa Raszková, průvodkyně: “Stálá expozice je zaměřena na historii Jablunkova, na vlastně života zdejších obyvatel, můžete se tady je seznámit s jablunkovským krojem, s výrobky místních řemeslníků. Jablunkov byl proslulý hrnčířstvím, tkalcovstvím. Můžete tady vidět i ukázku selské jizby, jak vlastně lidé bydleli, čím se živili.”

Lenka Waclawková, průvodkyně: “Turisté zpravidla nevědí, co tady očekávat, takže jsou mile překvapení. Líbí se jim naše historie města Jablunkova a i vlastně výstavy, které tady máme. Nyní připravujeme výstavu o kachlích, které se dělaly na území Jablunkovska, a vernisáž bude 22. 9. v 17 hodin.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-11-09-2020-17-23