Beskydský expres

  • Z autobusového stanoviště bude moderní dopravní terminál
  • Policie dopadla vykrádače chat a varuje chalupáře
  • Rozvodněná řeky Odra pohledem z dronu

Z autobusového stanoviště bude moderní dopravní terminál

Z chátrajícího autobusového stanoviště v Jablunkově bude moderní přestupní terminál. Ten bude sloužit nejen místním, ale také turistům k cestám do Beskyd, ale i lidem, kteří přes Jablunkov cestují do práce.

Zastaralé autobusové stanoviště v Jablunkově se v následujících měsících bude měnit v moderní dopravní terminál. Většinu z potřebných bezmála 50 milionů korun město získalo z dotací.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Stojíme na autobusovém stanovišti v Jablunkově. Předali jsme dneska stavební firmě staveniště, kde vznikne dopravní terminál a firma si to tady přebírá hlavně s dopravci. Je to důležité s koordinací, aby nedocházelo k nějakým střetům.”

David Sventek (ODS), radní Jablunkova: “Co nám dělá velkou radost v tom celém řešení je samotný tvar té budovy. Je to kulaté rondo, kolem kterého budou autobusy zastavovat. To je ale uprostřed prázdné a v tom prostoru bude růst jabloň. Jsme moc rádi, že se pod tím návrhem podepsal místní rodák, architekt Pyszko, který do toho prostoru dostal zajímavou a přitom naši záležitost."

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Jak už jsem říkal, bude tam pět zastávek, bude to kruhový objezd a vzadu vznikne autobusové parkoviště pro 5 autobusů a v přední části tady od stávající čekárny vznikne nějakých 35 parkovacích míst. Mezi parkovištěm a dopravním terminálem bude možná do budoucna půjčovna kol tak, abychom mohli vlastně vyjíždět do celých Beskyd.

Nový dopravní terminál má být důstojnou vstupní bránou do města i okolních hor.

David Sventek (ODS), radní Jablunkova: “Dopravní terminál zní možná trošku nadneseně. Dneska je to autobusové stanoviště a on to skutečně bude dopravní terminál, protože tady budeme moci střídat různé druhy dopravy. Přijedete autem, zaparkujete ho na tomto místě a přestoupíte na autobus. Přivezete dítě do školy, dáte mu pusu a ono se vydá do školy. Zase v klidu odejdete, protože jste měl kde zaparkovat. A nebo zaparkujete kolo bezpečně a přestoupíte na autobus. Já mám velkou radost, protože čtyři roky intenzivní snahy se dneska zúročují a my velmi brzy začneme stavět. Přeměníme toto místo v úplně nový prostor, který bude důstojným prostorem, jakousi vstupní branou do Jablunkova, jak pro turisty, kteří přijíždějí do krásných Těšínských Beskyd, tak pro jakékoliv návštěvníky našeho města. A hlavně to bude také důstojné místo pro běžné občany Jablunkova, kterých jenom pro zajímavost tady asi na 240 linkách každý den vystoupí z autobusu nějakých 400 tisíc lidí za rok. Takže ono to není málo a my chceme, aby to místo bylo skutečně pro pro všechny Jablunkovany. Ne jenom pěkným, ale i užitečným prostorem.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Stavební práce na dopravním terminálu by měly být dokončeny někdy duben květen roku 2022. Celková investice by měla být nějakých 40 milionů korun, rozpočtová částka byla 45 milionů.”

---

Recidivista vykradl 14 chat v Beskydech. Bral hlavně jídlo, léky a oblečení

Policisté z Nošovic zadrželi recidivistu, který se přiznal k vykradení 14 rekreačních stavení v Beskydech. Pro chataře a chalupáře je to signál, aby si své objekty před zimou dobře zabezpečili.

První zadržený vykrádač rekreačních objektů je signálem pro všechny chataře a chalupáře, aby si svá stavení před jejich zazimováním dobře zabezpečili.

Chataři a chalupáři ještě letos nestačili pořádně zazimovat svá rekreační obydlí a už o ně projevují zájem vykrádači. Jednoho recidivistu přistihli policisté z Nošovic bezprostředně po vloupání. A jak se ukázalo, 58letý kriminálník má na svědomí hned 14 chat a chalup v Beskydech.

Eva Michalíková, mluvčí Policie ČR: “V průběhu kontrol policisté „narazili“ na jim dobře známého muže. Na základě místní a osobní znalosti věděli, že se jedná o důvodně podezřelého, na kterého byl vydán předchozí souhlas k zadržení pro podezření ze spáchání majetkové trestné činnosti.”

V době dopadení pachatele zhruba polovina chalupářů ještě o vykradení ani nevěděla.

Eva Michalíková, mluvčí Policie ČR: “Komisař proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání přečinů krádeže a porušování domovní svobody. Právní kvalifikace byla rozšířena také o přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání z důvodu, že byl muži mimo jiné uložen trest zákazu pobytu v okrese Frýdek-Místek na dobu 4 let, tedy platnost tohoto zákazu trvá do roku 2024.”

Protřelý recidivista byl z vězení propuštěn v polovině srpna. Místo práce si našel jednu chatu, kde se bez vědomí majitele ubytoval. Do dalších se pak vloupával, aby tam pobral jídlo, léky a oblečení. S ohledem na bohatou trestní minulost zadrženého kriminálníka se dá očekávat, že ho nyní čeká poměrně dlouhý pobyt v žaláři. Na verdikt soudu čeká v cele vazební věznice.

Policisté v té souvislosti vybízejí chataře a chalupáře, aby si své rekreační objekty před opuštěním dobře zajistili.

Lukáš Kendzior, preventista Policie ČR: “Při odchodu je nutné objekt řádně zajistit. Je vhodné kombinovat mechanické prvky zabezpečení, jako například okenice, mříže spolu s elektronickým zajištěním objektu a rovněž žádoucí je také poblíž objektu nenechávat žebřík a či nářadí, které by mohlo usnadnit násilné vniknutí do objektu. Pokud je to možné, je třeba odvézt z chaty cenné věci, například elektroniku, zahradní stroje a podobně. Pro případ odcizení si pořiďte fotodokumentaci a zaznamenejte si výrobní číslo. Je vhodné také chatu navštěvovat nepravidelně i v období takzvaně mimo sezonu, tedy i v zimě a určitou prevencí jsou i dobré sousedské vztahy. Ještě bych zmínil existenci mobilní aplikace s názvem Zabezpečte se. Obsahuje velké množství informací o možnostech zabezpečení různých objektů.”

Policisté se budou průběžným kontrolám rekreačních stavení věnovat po celou zimu. Kvalitní zabezpečení je však stále na majitelích.

---Mohlo by Vás také zajímat