Beskydský expres

  • Nové IVC v Jablunkově si prohlédl ministr vnitra Jan Hamáček
  • V Palkovicích si lidé mohou objednávat dovoz potravin
  • V obnovovaném kostele začínají vnitřní práce

Nové IVC v Jablunkově si prohlédl ministr vnitra Jan Hamáček

O tom, že v Jablunkově bylo postaveno nové Integrované výjezdové centrum pro záchranné služky, jsme už informovali. Před časem si ho prohlédl i ministr vnitra Jan Hamáček.

Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra: “Určitě je to signál, že stát nezapomíná na integrovaný záchranný systém a postupně zlepšuje pracovní podmínky hasičům a dalším složkám IZS a současně to znamená, že z takové moderní budovy je jednodušší vyjíždět k zásahům. Tudíž to přispívá i k bezpečnosti občanů. Já jsem rád, že MSK pokračuje v tom konceptu integrovaných výjezdových center.”

Modernizace zastaralé hasičské zbrojnice v integrované výjezdové centrum byla potřebná.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL, starosta Jablunkova: “Je to poděkování hasičům za jejich volný čas, který obětují k záchraně obydlí, tak třeba před bodavým hmyzem a v neposlední řadě taky požárům. Vybudování není levná záležitost, ale podařilo se nám ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a ministerstvem vnitra postupně dát na hromadu potřebnou finanční částku, která byla v konečném hodnocení 48 milionů. Něco přes 20 milionů dal MSK a 4,5 přispělo ministerstvo. Co se týče výjezdů, tak hasiči mají bezpečnější výjezd, protože už jsme udělali semafory na hlavní cestě, další výhodu je, že jsou v centru města.

Nové prostory výjezdového centra si jednotlivé složky pochvalují a oceňují výhody, které jim pro jejich práci přineslo.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Výhody jsou obrovské, protože my jsme působili v prostorech, které nám moc nevyhovovaly. Od 1. července vyjíždíme z nového IVC. A k těm výhodám patří jak ty nové technologie, tak i to, že tady jsou s námi záchranná služby a městská policie. Máme obrovskou součinnost nejen v rámci výjezdové činnosti, ale i v té přípravné. To znamená ve společném výcviku, kdy si navzájem vyměňujeme zkušenosti a říkáme si, co kdo musí dělat například u dopravní nehody.”

---

V Palkovicích si lidé mohou objednávat dovoz potravin

Senioři, lidé v karanténě nebo všichni ostatní, kteří s ohledem na svůj věk a zdraví nemohou nebo se kvůli riziku nákazy covidem obávají kontaktu s dalšími lidmi, mohou opět využívat službu obce Palkovice.

Martin Závodný, SDH Palkovice: “V naší obci jsme znovu zavedli službu, kterou jsme dělali už na jaře. Jedná se o službu rozvozu potravin osobám, které jsou ohrožené nebo mají nařízenou karanténu. Mohou zavolat na telefonní čísla, které jsou uvedené na našich stránkách www.palkovice.cz a můžou tam objednat co potřebují, aby nemuseli přicházet do kontaktu s dalšími lidmi.”

Jarmila Flaková, obyvatelka Palkovic: “Jsme strašně rádi, že nám vyhověli. Na jaře nám už tři měsíce dováželi potraviny. Dovezou nám opravdu všechno, co potřebujeme. My si to nadiktujeme telefonem a oni nám to všechno přivezou, takže nemusíme chodit mezi lidi, co se teď bojíme, protože jsme starší ročníky, takže budeme muset vydržet pár měsíců ještě tady o samotě.

Službu zajišťuje buď pracovnice obecního úřadu, nebo dobrovolní hasiči z Palkovic a Myslíku.

Martin Závodný, SDH Palkovice: “Jsme rádi, že jako místní hasiči můžeme pomáhat takhle našim spoluobčanům, a být i tímto způsobem užiteční.”

Jarmila Flaková, obyvatelka Palkovic: “My máme do obchodu nejblíž 10 km a nechceme teda mezi ty lidi chodit. I když chodíme s rouškami stále, tak se bojíme. Jenom ty potraviny hlavně a dokonce ovoce mám všechno přivezou. Banány, hrozny, všechno nám přivezli. Jsou moc hodní a ještě to nemusíme platit hotově. Potom se to všechno sečte a z účtu nám to odepíší za ty třeba dva měsíce, takže ani nemusíme nic platit hotově. Stačí nám to jednou týdně i to ovoce. Třeba si nakoupíme více, 5 kg mouky, 5 kg cukru tak to nám stačí, ale hlavně teda ovoce, tvaroh, máslo a takové věci, co dlouho nevydrží.”

---Mohlo by Vás také zajímat