Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • V nížinách je sice jaro, na horách ještě stále panuje zima
  • V MSK přibudou nová stání pro karavany a relaxační mola
  • Nová opatření pro vyšší bezpečnost chodců a cyklistů

V nížinách je sice jaro, na horách ještě stále panuje zima

Přestože předpověď počasí ještě alespoň na horách slibuje sněhovou nadílku, lyžařská sezona je na svém konci a lidé už se začínají věnovat klasické turistice. Horská služba však varuje, že mnohé chodníky jsou zledovatělé a turisté by měli být pro pohyb na horách dobře vybavení.

Některé skiareály v Beskydech už svůj provoz ukončily, několik sjezdovek ve vyšších polohách by ale mohlo být pro lyžaře otevřeno minimálně týden nebo snad až do Velikonoc.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Ještě část středisek funguje, Kohútka, Bílá, na Kyčerce se jezdí někde v Karlovicích a Grúň ještě tento týden, ale končí v sobotu. Takže v podstatě pomalu ta sezona končí, 3. dubna by měla skončit teoreticky. Podle zpráv, které říkali z těch středisek, tak by měla skončit úplně, ale uvidíme, možná budu mít tendenci, kde mají dost sněhu a pokud vydrží, tak by chtěli do Velikonoc. Co jsem slyšel, tak myslím, že jednalo se o Kyčerku v Karlovicích zrovna. Ale uvidíme, jaký bude vývoj počasí.”

Podle horských záchranářů bylo v některých střediscích letos v zimě méně návštěvníků, než v době covidu.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “No já si myslím, že jsme se dostali tam, kde se lyžuje, ale ne zas úplně ve všech střediscích. Konkrétně na Bílé si myslím, že jsme s úrazy asi stejně jako před covidem. To znamená, že ta sezona tam, když to řeknu úplně blbě, jela a ti lidé tam byli. V těch jiných střediscích to není úplně až tak jako předtím, bych řekl. Tedy aspoň v tady v Beskydech. Ta návštěvnost byla v těch dvou covidových letech v zimě vyšší, než teď. Aspoň co se týče lyžování, ty prázdniny jarní, jak probíhaly, tak přijde mi to, že lidi možná, protože ta sezona neprobíhala úplně dobře tady v Beskydech, toho sněhu nebylo tolik, byly oblevy a ta zima byla divná letos taková. Lidé se možná nespoléhali na to lyžování tady v republice a jeli do zahraničí. Tak mi to přijde. Protože i spousta mých známých, kteří předtím nejezdili třeba do Rakouska nebo do Itálie, tak letos tam jeli.”

Na několikadenní výlet do Beskyd se v těchto dnech vypravili třeba turisté z Brna.

Karla Kretschmerová, turistka: “Dojeli jsme ses na výlet, prošli jsme si to tady krásně po vrchu na Radhošť, k Radegastovi, lesem jsme šli dolů, tam je trošku sníh asi tak do půli lýtek. Jinak je to krásná procházka, prostředí a počasí je nádherné. Po horách chodíme jednou za čas, ale u nás na Moravě taky máme kopečky, takže tam po rozhlednách. My už tam máme jaro, tady ještě není.”

Aleš Effenberger, turista: “Tady na Pustevnách už jsme byli několikrát jen tak na krátké procházce k Radegastu a zpátky. Taková ta povinnost pro každého Čecha, abychom to tady absolvovali, ale dneska jsme si vyšli až na vrchol Radhoště a pak jsme to vzali cestou lesem po zelené stezce, která je krásná, ale zasněžená, takže není to úplně na lehké sportovní obutí. Je potřeba, aby se člověk na to víc připravil. Ale jinak je to nádhera. Ta zima tady pořád ještě je, sluníčko nám vyšlo, nefouká, je krásné.”

Turisté by v současné době měli stále počítat s tím, že na horách panuje zima. Vhodným vybavením jsou i nesmeky, protože mnohé stezky jsou zledovatělé.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Ono to není jen teď, ale v podstatě měsíc a půl už máme takový problém, že dole je to bez sněhu holé a tady na těch horách je to zledovatělé. Občas trošku vždycky připadlo toho sněhu, ale za chvilku zas to polevilo, takže chodníky jsou zledovatělé v těch vyšších polohách, takže doporučuji všem turistům, aby si vzali nesmeky, protože z toho plynou úrazy při těch uklouznutí. A my zase jako horská služba máme problém se v těchto případech někam dostat. Protože pokud máme sněžné skútry nebo čtyřkolky na pásech, tak s tím nemůže jezdit po suchu, atd. A teď je to mezidobí vždycky nejhorší pro nás s tím, že nahoře sníh je, dole sníh není a mezitím v těch středních polohách zase sníh někde je a někde není. Takže my tu techniku ničíme, když ale potřebuje někam jet, tak jedem.”

Členové horské služby oceňují, že lidé mají v mobilech aplikaci Záchranka. Ta pomáhá v rychlém oznamování úrazů a především v přesném lokalizování místa, kde je zásah zapotřebí.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám pomáhá. Určitě nám pomáhá hlavně v lokalizaci těch lidí. I když ji někdo nemá nainstalovanou a má chytrý mobil a neumí si najít polohu, nebo říct, což se stává docela často, tak my jim přes webové rozhraní aplikace Záchranka pošleme na jejich telefonní číslo SMS. Tu stačí jen otevřít a nám se ta poloha zobrazí. Takže v tom případě to mám jednodušší ty lidi lokalizovat, kde jsou, abychom věděli, jak se k nim dostat.”

---

V MSK přibudou nová stání pro karavany a relaxační mola

V Moravskoslezském kraji se postupně zvyšuje počet turistů, kteří se zde ubytovávají. Pro nadcházející letní sezonu kraj přichází s novinkami v podobě dalších míst určených pro karavany. Na dvou přehradách by měla být připravena nová mola pro relaxaci.

V právě končící zimní sezoně se potvrdil trend, kdy se lidé opět začali ubytovávat v hotelích a penzionech. Covidové rozvolnění by mělo do kraje přilákat ještě více turistů.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Zimní sezona v rámci cestovního ruchu si myslím, že byla velmi úspěšná. Měli jsme dostatek sněhu a v tu chvíli, kdy se rozvolnilo veškeré ubytování a rozjely se vleky, tak turisté k nám začali cestovat. Podotýkám, že to byli turisté, kteří jsou od nás z našeho kraje, popřípadě z jiných krajů. Nebyli to zahraniční turisté, protože samozřejmě tam stále bylo to, že vlastně ti zahraniční turisté nemohli cestovat, lety ještě nebyly v provozu a ty zahraniční dovolené neumožnily ani covidová opatření v tom rozsahu v cestování, v jakém bychom si představovali. Zaplať pánbůh za tu domácí klientelu, která k nám přijela. V tu chvíli vlastně ty hotely a penziony se naplnily v zimní sezoně a tím pádem jsme začali zase se znova nadechovat a začali jsme trochu žít."

Pro letošní letní sezonu si kraj přichystal zajímavé novinky.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Já čekám, že ten nápor turistů do Beskyd samozřejmě bude zase razantní a velký, poněvadž máme co nabídnout. Jako novinkou budou vybudované další stellplatzy, což jsou vlastně zpevněná stání pro karavany a pro obytné automobily. Je to takový trend, kterým se ubírá cestovní ruch a tyhle karavanová stání budeme chtít budovat v podstatě a rozvíjet po celém Moravskoslezském kraji. Nebude to jenom o karavanech, přičemž karavany opravdu, jak jsem říkal jsou tím hnacím motorem, ale bude to také o tom, že budeme chtít vybudovat speciální mola, kde bude možné relaxovat. Ta mola budou samozřejmě na Těrlické přehradě a druhé bude umístěno na Slezské Hartě. V tuto chvíli se připravuje celkové výběrové řízení a věřím, že to stihneme řekněme do té hlavní letní turistické sezony. Dále budeme pokračovat v rozšíření půjčoven elektrokol. My dneska máme více než 40 půjčoven elektrokol po celém našem kraji. V Beskydech máme také celou řadu elektronabíjecích stanic právě na elektrokola, které se dají zapůjčit, ale také i nabít."

---

Nová opatření pro vyšší bezpečnost chodců a cyklistů

Hned dvě opatření zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na Jablunkovsku. Na mezinárodní cyklotrase od polské hranice bude v úseku mezi obcí Písek a Jablunkovem snížena rychlost vozidel ze současné devadesátky na 50 km/h.

Ve stejném úseku město postaví chodník, který by mohl být současně i cyklostezkou.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Je to docela frekventované místo, protože je to mezinárodní cesta, je tady hodně cyklistů. Chodci, když chodí v noci, tak je dost těžko vidět.”

Anketa: “Chybí tady ten chodník,. je to tady nebezpečné, lidi tady jezdí jako blázni. Je to hodně nebezpečné a ten chodník tady měl být už dávno.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Záleží na tom, jak to bude potom napojené, protože my se napojíme na obec Písek a ta má krásný chodník a my, když budeme mít sdruženou cyklostezku, tak musíme ty cyklisty potom někde napojit.”

Jana Szkanderová (SPOLEČNĚ PRO PÍSEK), starostka Písku: “Samozřejmě využívají tuto cestu především občané Písku a Bukovce a budeme za to strašně rádi, protože to zvýší jejich bezpečnost. Je to skutečně rizikový úsek, jezdí tady auto za autem, je to tady nepřehledné.”

Zatímco stavba chodníku s cyklostezkou nebude dříve než za rok, omezení rychlosti na padesátku v krátkém lesním úseku bude platit už brzy.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V letošním roce přesuneme ceduli začátku obce blíž k obci Písek tak, aby tady byla pořád v průběhu celé komunikace padesátka.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
25. března 2022, 17:25

V nížinách je sice jaro, na horách ještě stále panuje zima

Přestože předpověď počasí ještě alespoň na horách slibuje sněhovou nadílku, lyžařská sezona je na svém konci a lidé už se začínají věnovat klasické turistice. Horská služba však varuje, že mnohé chodníky jsou zledovatělé a turisté by měli být pro pohyb na horách dobře vybavení.

Některé skiareály v Beskydech už svůj provoz ukončily, několik sjezdovek ve vyšších polohách by ale mohlo být pro lyžaře otevřeno minimálně týden nebo snad až do Velikonoc.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Ještě část středisek funguje, Kohútka, Bílá, na Kyčerce se jezdí někde v Karlovicích a Grúň ještě tento týden, ale končí v sobotu. Takže v podstatě pomalu ta sezona končí, 3. dubna by měla skončit teoreticky. Podle zpráv, které říkali z těch středisek, tak by měla skončit úplně, ale uvidíme, možná budu mít tendenci, kde mají dost sněhu a pokud vydrží, tak by chtěli do Velikonoc. Co jsem slyšel, tak myslím, že jednalo se o Kyčerku v Karlovicích zrovna. Ale uvidíme, jaký bude vývoj počasí.”

Podle horských záchranářů bylo v některých střediscích letos v zimě méně návštěvníků, než v době covidu.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “No já si myslím, že jsme se dostali tam, kde se lyžuje, ale ne zas úplně ve všech střediscích. Konkrétně na Bílé si myslím, že jsme s úrazy asi stejně jako před covidem. To znamená, že ta sezona tam, když to řeknu úplně blbě, jela a ti lidé tam byli. V těch jiných střediscích to není úplně až tak jako předtím, bych řekl. Tedy aspoň v tady v Beskydech. Ta návštěvnost byla v těch dvou covidových letech v zimě vyšší, než teď. Aspoň co se týče lyžování, ty prázdniny jarní, jak probíhaly, tak přijde mi to, že lidi možná, protože ta sezona neprobíhala úplně dobře tady v Beskydech, toho sněhu nebylo tolik, byly oblevy a ta zima byla divná letos taková. Lidé se možná nespoléhali na to lyžování tady v republice a jeli do zahraničí. Tak mi to přijde. Protože i spousta mých známých, kteří předtím nejezdili třeba do Rakouska nebo do Itálie, tak letos tam jeli.”

Na několikadenní výlet do Beskyd se v těchto dnech vypravili třeba turisté z Brna.

Karla Kretschmerová, turistka: “Dojeli jsme ses na výlet, prošli jsme si to tady krásně po vrchu na Radhošť, k Radegastovi, lesem jsme šli dolů, tam je trošku sníh asi tak do půli lýtek. Jinak je to krásná procházka, prostředí a počasí je nádherné. Po horách chodíme jednou za čas, ale u nás na Moravě taky máme kopečky, takže tam po rozhlednách. My už tam máme jaro, tady ještě není.”

Aleš Effenberger, turista: “Tady na Pustevnách už jsme byli několikrát jen tak na krátké procházce k Radegastu a zpátky. Taková ta povinnost pro každého Čecha, abychom to tady absolvovali, ale dneska jsme si vyšli až na vrchol Radhoště a pak jsme to vzali cestou lesem po zelené stezce, která je krásná, ale zasněžená, takže není to úplně na lehké sportovní obutí. Je potřeba, aby se člověk na to víc připravil. Ale jinak je to nádhera. Ta zima tady pořád ještě je, sluníčko nám vyšlo, nefouká, je krásné.”

Turisté by v současné době měli stále počítat s tím, že na horách panuje zima. Vhodným vybavením jsou i nesmeky, protože mnohé stezky jsou zledovatělé.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Ono to není jen teď, ale v podstatě měsíc a půl už máme takový problém, že dole je to bez sněhu holé a tady na těch horách je to zledovatělé. Občas trošku vždycky připadlo toho sněhu, ale za chvilku zas to polevilo, takže chodníky jsou zledovatělé v těch vyšších polohách, takže doporučuji všem turistům, aby si vzali nesmeky, protože z toho plynou úrazy při těch uklouznutí. A my zase jako horská služba máme problém se v těchto případech někam dostat. Protože pokud máme sněžné skútry nebo čtyřkolky na pásech, tak s tím nemůže jezdit po suchu, atd. A teď je to mezidobí vždycky nejhorší pro nás s tím, že nahoře sníh je, dole sníh není a mezitím v těch středních polohách zase sníh někde je a někde není. Takže my tu techniku ničíme, když ale potřebuje někam jet, tak jedem.”

Členové horské služby oceňují, že lidé mají v mobilech aplikaci Záchranka. Ta pomáhá v rychlém oznamování úrazů a především v přesném lokalizování místa, kde je zásah zapotřebí.

Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy: “Aplikace záchranka nám pomáhá. Určitě nám pomáhá hlavně v lokalizaci těch lidí. I když ji někdo nemá nainstalovanou a má chytrý mobil a neumí si najít polohu, nebo říct, což se stává docela často, tak my jim přes webové rozhraní aplikace Záchranka pošleme na jejich telefonní číslo SMS. Tu stačí jen otevřít a nám se ta poloha zobrazí. Takže v tom případě to mám jednodušší ty lidi lokalizovat, kde jsou, abychom věděli, jak se k nim dostat.”

---

V MSK přibudou nová stání pro karavany a relaxační mola

V Moravskoslezském kraji se postupně zvyšuje počet turistů, kteří se zde ubytovávají. Pro nadcházející letní sezonu kraj přichází s novinkami v podobě dalších míst určených pro karavany. Na dvou přehradách by měla být připravena nová mola pro relaxaci.

V právě končící zimní sezoně se potvrdil trend, kdy se lidé opět začali ubytovávat v hotelích a penzionech. Covidové rozvolnění by mělo do kraje přilákat ještě více turistů.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Zimní sezona v rámci cestovního ruchu si myslím, že byla velmi úspěšná. Měli jsme dostatek sněhu a v tu chvíli, kdy se rozvolnilo veškeré ubytování a rozjely se vleky, tak turisté k nám začali cestovat. Podotýkám, že to byli turisté, kteří jsou od nás z našeho kraje, popřípadě z jiných krajů. Nebyli to zahraniční turisté, protože samozřejmě tam stále bylo to, že vlastně ti zahraniční turisté nemohli cestovat, lety ještě nebyly v provozu a ty zahraniční dovolené neumožnily ani covidová opatření v tom rozsahu v cestování, v jakém bychom si představovali. Zaplať pánbůh za tu domácí klientelu, která k nám přijela. V tu chvíli vlastně ty hotely a penziony se naplnily v zimní sezoně a tím pádem jsme začali zase se znova nadechovat a začali jsme trochu žít."

Pro letošní letní sezonu si kraj přichystal zajímavé novinky.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Já čekám, že ten nápor turistů do Beskyd samozřejmě bude zase razantní a velký, poněvadž máme co nabídnout. Jako novinkou budou vybudované další stellplatzy, což jsou vlastně zpevněná stání pro karavany a pro obytné automobily. Je to takový trend, kterým se ubírá cestovní ruch a tyhle karavanová stání budeme chtít budovat v podstatě a rozvíjet po celém Moravskoslezském kraji. Nebude to jenom o karavanech, přičemž karavany opravdu, jak jsem říkal jsou tím hnacím motorem, ale bude to také o tom, že budeme chtít vybudovat speciální mola, kde bude možné relaxovat. Ta mola budou samozřejmě na Těrlické přehradě a druhé bude umístěno na Slezské Hartě. V tuto chvíli se připravuje celkové výběrové řízení a věřím, že to stihneme řekněme do té hlavní letní turistické sezony. Dále budeme pokračovat v rozšíření půjčoven elektrokol. My dneska máme více než 40 půjčoven elektrokol po celém našem kraji. V Beskydech máme také celou řadu elektronabíjecích stanic právě na elektrokola, které se dají zapůjčit, ale také i nabít."

---

Nová opatření pro vyšší bezpečnost chodců a cyklistů

Hned dvě opatření zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na Jablunkovsku. Na mezinárodní cyklotrase od polské hranice bude v úseku mezi obcí Písek a Jablunkovem snížena rychlost vozidel ze současné devadesátky na 50 km/h.

Ve stejném úseku město postaví chodník, který by mohl být současně i cyklostezkou.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Je to docela frekventované místo, protože je to mezinárodní cesta, je tady hodně cyklistů. Chodci, když chodí v noci, tak je dost těžko vidět.”

Anketa: “Chybí tady ten chodník,. je to tady nebezpečné, lidi tady jezdí jako blázni. Je to hodně nebezpečné a ten chodník tady měl být už dávno.”

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Záleží na tom, jak to bude potom napojené, protože my se napojíme na obec Písek a ta má krásný chodník a my, když budeme mít sdruženou cyklostezku, tak musíme ty cyklisty potom někde napojit.”

Jana Szkanderová (SPOLEČNĚ PRO PÍSEK), starostka Písku: “Samozřejmě využívají tuto cestu především občané Písku a Bukovce a budeme za to strašně rádi, protože to zvýší jejich bezpečnost. Je to skutečně rizikový úsek, jezdí tady auto za autem, je to tady nepřehledné.”

Zatímco stavba chodníku s cyklostezkou nebude dříve než za rok, omezení rychlosti na padesátku v krátkém lesním úseku bude platit už brzy.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “V letošním roce přesuneme ceduli začátku obce blíž k obci Písek tak, aby tady byla pořád v průběhu celé komunikace padesátka.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-25-03-2022-17-25