Beskydský expres

  • Obce na Jablunkovsku spojí síť cyklostezek
  • Hrad Hukvaldy zve na program až do listopadu
  • V podhradí hradu Hukvaldy láká návštěvníky výstava modelů hradů a zámků

Obce na Jablunkovsku spojí síť cyklostezek

Turisté, kteří míří do Beskyd na kolech, se mohou těšit na nový úsek cyklostezky. Nachází se v úseku mezi Jablunkovem a Horní Lomnou, kde by v budoucnu měla vést jedna ucelená cyklostezka.

V těchto dnech finišuje stavba lávky přes Lomňanku, která bude sloužit právě pro pěší a cyklisty. 

Taťána Groušlová, tajemnice Sdružení obcí Jablunkovska: “My se teď momentálně nacházíme na katastru obce Dolní Lomná. Most vede přes řeku Lomňanku a v jejím korytu je hranice mezi katastry obcí Dolní Lomná a Mosty u Jablunkova. Takže ten pravý břeh už je vlastně katastr Mostů u Jablunkova. To znamená, že aktivními účastníky projektu nebo investory vlastně nepřímými je obec Dolní Lomná a obec Mosty u Jablunkova. Celá tato část je dlouhá 282 metrů. Lávka, kterou tady teď vidíme, ta má délku zhruba 20 metrů. Lávka tedy vede přes řeku Lomňanku, navazuje na cestu, která se pak klikatí tady mezi stromy a vede už pak dál na původní cestu, která nyní bude sloužit opravdu jako aktivní cyklostezka pro turistické eventuálně i jiné sportovní využití.” 

Cykloturisté už se těší, že nebudou muset jezdit po frekventované silnici. 

Anketa: “Jezdíme tady často. Byli jsme tady včera, byli jsme tady předevčírem, takže je to v pohodě. Nevím, jak to bude. Záleží, jak daleko to prodlouží. Určitě to bude lepší, než kdybych měl jezdit jakoby po cestě, že. Bude to bezpečnější, bude to víc jakoby zábavnější určitě. Ještě bych to prodloužil někde. Nestahoval bych to tady hned, jak je sanatorium, ale stahoval bych to ještě třeba na Mosty.” 

Anketa: “Ano, je to super, jestli to povede třeba na Mosty, tak by to bylo úplně úžasné, protože je lepší, když člověk jede po cyklostezce přírodou, než po hlavní cestě.”

Taťána Groušlová, tajemnice Sdružení obcí Jablunkovska: “Sdružení obcí Jablunkovska, které sdružuje 16 místních obcí, má jistý strategický plán a řídí se jím. A v tom strategickém plánu je také určitý systém cyklostezek a tady to je jeden z úseku v rámci celého toho systému. Takže jsme rádi, že se konečně něco hnulo a můžeme takhle pokračovat řekla bych v plnění toho našeho strategického plánu.”

Podle původního plánu měl být úsek cyklostezky už dokončen, vlivem koronaviru se však stavba protáhla.

Taťána Groušlová, tajemnice Sdružení obcí Jablunkovska: “My jsme rádi, že jsme vůbec zahájili tady tuto část, protože se měla zahájit už zkraje tohoto roku. Samozřejmě situace, která je všude ve světě, tak omezila i nás, takže jsme začali až počátkem května. Zhotovitel se původně radoval, že skončí už v září, ale teď budeme rádi a věřím, že stihneme ten říjnový termín. Ke konci října bychom měli tuto etapu ukončit. Finančně náročné to je tak, že se zhotovitelem je uzavřená smlouva o dílo, která je ve výši 5,5 milionu korun. Tyto náklady máme pokryté z dotačních prostředků, jednak ministerstva pro místní rozvoj a jednak z Moravskoslezského kraje.”

---

Hrad Hukvaldy zve na program až do listopadu

Hrad Hukvaldy je turistickým lákadlem od nepaměti. Nouzi o návštěvníky nemá ani v současné koronavirové době. Pomohl tomu kraj, který zavedl bezplatné vstupné.

Jestliže to v dubnu, na začátku sezony, vypadalo na hradě Hukvaldy s návštěvností nejistě, pak léto a především podzim vypadají velmi slibně. Vyšší návštěvnosti pomohl Moravskoslezský kraj, který na atraktivitách zrušil vstupné, aby nejen přilákal turisty, ale pomohl i všem odvětvím, která jsou na turistický ruch navázána.

Barbora Kožušníková, kastelánka hradu Hukvaldy: “Od začátku září, kdy začal projekt Vstup na památky zdarma, tak evidujeme rapidní nárůst ze strany návštěvníků, což podnítilo jejich zájem o využití tohoto programu a možnost vstupu do areálu zdarma. U nás se to víceméně pohybuje v průměru 1600 návštěvníků o víkendu na den a během všedního týdne plus mínus těch 400 osob denně, což nebývalo zvykem v tomto období a myslím si, že nadále tato čísla si uchováme. Nicméně všechno závisí na počasí, protože máme ruinozní charakter a jsme vlastně pod otevřeným nebem.”

Anketa: “Já jsem z Venezuely, ale tady bydlím 8 let. Jinak jsme z Vysočiny a přijeli jsme sem, protože rádi jezdíme na výlety a máme rádi hrady a zámky.”

Anketa: “Přišli jsme, viděli jsme a jsme rádi, že že nemusíme platit, což nás potěšilo. Nicméně, my rádi zaplatíme za ten vstup, to není vůbec žádný problém. Ale i to nás potěšilo, protože na více hradech, co jsme byli, tak už šlo vidět, že i tam šly ceny dolů a udělali to hlavně pro nás, pro návštěvníky, aby nás nalákali. Hrad Hukvaldy je nádherný a velký.”

Sezona na Hukvaldech zdaleka nekončí. Program je připravený až do listopadu.

Barbora Kožušníková, kastelánka hradu Hukvaldy: “Teď v sobotu nás čekají Svatováclavské slavnosti. Je to druhý ročník akce, která vlastně byla zařazena v loňském roce. Jedná se o přehlídku zbraní palných, chladných, různé šermířské ukázky, ukázky útrpného práva, doprovodný program bude i drobný stánkový prodej a součástí jsou také komentované prohlídky ale v omezeném množství návštěvníků. Návštěvníci mohou využít náš rezervační systém. A dále potom v měsíci říjnu se můžeme těšit na akci, která uvítá podzim s názvem Podzimní radovánky. Zde se budeme věnovat především zvykům dob minulých a přípravě lidí na zimní období a potom recitál 8 hlav šílenství, akrobatické vystoupení On the road a v měsíci listopadu nás potom čeká závěrečná akce Strašidelný hrad Hukvaldy.”

---

V podhradí hradu Hukvaldy láká návštěvníky výstava modelů hradů a zámků

Cestou na hrad Hukvaldy si můžete prohlédnout minimálně dvacet dalších hradů a zámků. Stačí, když zavítáte do Informačního centra v podhradí, kde je stálá expozice do detailu propracovaných papírových modelů.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “Návštěvník tady najde modely hradů, modely zámků. Jsou tady unikátní modely od pana Karla Lhotského. Některé modely vznikaly až 2200 hodin. Máme tady model sice fiktivního hradu, ale zato propracovaný, včetně středověké vesnice. Máme tady modely Týřova, Bouzova, kroměřížského zámku, frýdeckého zámku, spoustu hradů. Máme tady archeologické nálezy z hradu Hukvaldy, včetně středověkých nádob, kachlí a jejich replik. Máme tady křesadlové pistole, přesleny a spoustu dalšího.

Expozici modelů doplňují interaktivní panely. Prostřednictvím dotykových obrazovek a LCD panelů je možné virtuálně navštívit řadu dalších památek v České republice.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “U každé každé památky vlastně historie, fotografie a různé aplikace. Děti se tady zabaví u her, kdy si můžu poskládat rytíře nebo nějakou vedutu, nějakou kresbu hradu. Jsou tady kresby a je tady vlastně nástin historie nebo úvod do historie hradu. V okolí Hukvald, jako jsou hrad Štramberk, Šostýn, Starý Jičín a hrad Hukvaldy vlastně celé to schéma uzavírá.”

Mezi největší modely v expozici patří Pražský hrad.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “Za zmínku určitě stojí model Pražského hradu, který je vlastně díky našemu dvornímu modeláři panu Koudelkovi unikátní v tom, že je vlastně upraven nad rámec běžného modelu, to znamená u katedrály svatého Víta jsou udělané třeba plastická žebra, jsou tam dodělané kašny, různé věžičky a podobně, arkýře, vikýře, různé opravdu detaily. Jedním z cílů této expozice je probudit v lidech jednak zájem o ty památky, jednak probudit chuť si nějakou tu památku doma slepit, postavit a když už se ten člověk do té problematiky ponoří, tak vlastně při návštěvě reálné budovy zámku či hradu docela jakoby vnímá jinak.

Podle Miroslava Bittera je lepší navštívit nejdříve expozici v podhradí a teprve potom nabyté vědomosti porovnat při prohlídce hradu Hukvaldy.

Miroslav Bitter, autor expozice, provozovatel IC Hukvaldy: “Člověk, který se chystá navštívit hrad, tady uvidí ty středověké nálezy, středověkou keramiku, nádoby a všechny ty věci, které se na hradě našly. Může si tady přečíst historii o hradu, uvidí tady rekonstrukce, uvidí tady různé věci, které jsou vlastně ve spojitosti s hradem, včetně inventáře, co na hradě vlastně kdysi bývalo a pak vlastně může zvesela vyrazit do kopce, užít si procházku oborou, navštívit hrad, strávit na něm co nejvíce času, protože je to opravdu krásná památka.”

---Mohlo by Vás také zajímat