Beskydský expres

  • DOPRAVNÍ TERMINÁL BUDE PRAVDĚPODOBNĚ HOTOVÝ UŽ NA JAŘE
  • ZŠ KOMENSKÉHO USPOŘÁDALA DEN ZEMĚ PRO BESKYDY
  • Lysá hora netradičně z dronu

DOPRAVNÍ TERMINÁL BUDE PRAVDĚPODOBNĚ HOTOVÝ UŽ NA JAŘE

Zhotoviteli se povedlo práce na stavbě nového dopravní terminálu urychlit tak, že by měl být hotový už na jaře příštího roku.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí pokračují práce na novém dopravním terminálu. Stavba byla zahájena letos na jaře a skončit měla do listopadu příštího roku. Zhotoviteli ale hlásí, že ukončí práce dříve.

LENKA BŘEZINOVÁodbor majetku a investic: "Zhotovitel i přes nepříznivé klimatické podmínky v letošním roce a probíhající pandemií koronaviru zkrátil práce a stavba bude ukončena v předstihu."

ALEŠ KREMERtechnický dozorce: "Finální dokončení předpokládáme, že bude na jaře příštího roku."

Na konci měsíce srpna už byla zprovozněna první část dopravního terminálu, která slouží provozu autobusů. V současné době probíhají práce v druhé části a to v prostoru, kde bylo překladiště a skladiště materiálu.

ALEŠ KREMERtechnický dozorce: "Byla tady kdysi strašná plocha, teď už ale vypadá velmi dobře. Máme to v předčasném užívání tuto část a na druhé straně byla skládková plocha, taky neutěšená a postaví se tam obrovské parkoviště, kde bude hodně místa pro občany. "

LENKA BŘEZINOVÁ, odbor majetku a investic: "Dokončuje se dláždění chodníků okolo ulice Poštovní. Bude probíhat náhradní výsadba a výsadba v celém areálu dopravního terminálu."

DAGMAR KLAJMONOVÁhlavní projektant: "Myslím si, že parkovací stání i veškeré zpevněné plochy jsou vhodně doplněny zelení. Veškeré detaily, dlažby, přířezy a podobně jsou provedeny v naprostém pořádku a v odborné kvalitě. Na jednotlivých autorských dozorech a kontrolních dnech, kdy jsme se potkávali, tak jsme neshledali žádné větší problémy."

Aktuálně probíhají práce na novém parkovišti.Zároveň se buduje a rekonstruuje veřejné osvětlení a pomalu také končí dláždění přednádražního prostoru.

---

ZŠ KOMENSKÉHO USPOŘÁDALA DEN ZEMĚ PRO BESKYDY

Děti ze ZŠ Komenského uspořádali Den Země pro Beskydy, kde si vyzkoušeli, jaké to být v roli učitele.

Posledního září letošního roku proběhl na Farní zahradě “Den Země pro Beskydy”. Projekt zaměřený na podporu ekologické výchovy u dětí a dospělých pořádala ZŠ Komenského za podpory Moravskoslezského kraje.


ANNA MATĚJOVÁředitelka ZŠ Komenského, Frýdlant nad Ostravicí: "Chceme podpořit eko aktivity u dětí. Plní tady vlastně úkoly, kdy se dozvídají spoustu věcí o přírodě v Beskydech, o třídění odpadu, spolupracujeme se včelaři, kteří mají na ukázku i včely, pak je tady zástupce ochránců přírody Beskydské a přibližuje dětem a dospělým krásné kouty Beskyd."

Pro deváté ročníky ZŠ Komenského to byla hlavně vzdělávací aktivita, protože s organizací celého projektu “Den Země pro Beskydy” pomáhali.


DITA DOSTÁLOVÁučitelka ZŠ Komenského, Frýdlant nad Ostravicí: "Pro ně je to zkušenost, co se týče komunikace s menšími, případně s veřejností a odvedli velký kus práce. Děti jsou samozřejmě nadšené z toho, že bude něco jinak a že jdou do akce, že jsou potřebné."

Anketa: děti ze ZŠ Komenského: "Ráda se pohybuji v přírodě a jsem ráda, že můžu pro ní něco udělat, třeba jak je tady ten Den Země. Mám stánek s kameny a o kamenech povídáme dětem a taky jim ukazujeme, jak ty kameny vypadají, kde se nachází."

Anketa: děti ze ZŠ Komenského: "Já jsem tady na stánku, kde mluvím o slepicích, o tom, jak se chovají, že je chov v klecích."

Anketa: děti ze ZŠ Komenského: "Dozvěděl, že ony když se chovají v kleci, tak se nemůžou tam moc hýbat a tím pádem se tam nemají dobře a to jsem nevěděl."

---Mohlo by Vás také zajímat