Beskydský expres

  • Nákaza omezuje chod radnic na Jablunkovsku
  • Jachtaři z Těrlické přehrady ukončili úspěšnou sezonu
  • Sochařský park v Hradišti z dronu

Nákaza omezuje chod radnic na Jablunkovsku

Průběžně přijímaná opatření v souvislosti s pandemii koronaviru Covid-19, působí problémy také v životě měst a obcí v Beskydech a podhůří. Jednotlivé radnice si s jejich překonáváním vzájemně pomáhají a oceňují také pomoc Moravskoslezského kraje.

V menších obcích a městech stačí jeden nakažený úředník a chod radnice může být citelně ochromen nařízenou karanténou. Úřady proto přijímají preventivní opatření, aby důsledky byly co nejmenší.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Na našem městském úřadě tady v Jablunkově přijímáme už různá opatření od září, když byla vydána různá omezení, popřípadě nějaké vyhlášky a různé změny. Jeli jsme na nějaký provoz utlumený, v pondělí jsme měli třeba dopoledne, ve středu odpoledne. Jinak jsme měli uzavřenou radnici a byli jsme na telefonech. Takže, když někdo třeba něco nutně potřeboval vyřídit, měli jsme tam informace, na které číslo si může zavolat. Přišel k němu člověk, převzal si ho, takže měli jsme i kontrolu, kdo se na pohybuje na budovách města.”

Stejně, jako se často mění vládní nařízení, musí na ně reagovat zástupci radnic.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Co se týče nejnovější opatření, tak jsme udělali tam, kde jsou dva pracovníci v jedné kanceláři, tak jsme dali střídavý provoz tak, aby nedocházelo k nějakému nakažení nebo přenosu od nějakých infikovaných osob. A pak jsme se rozhodli taky udělat nějaké opatření u těch, kteří mají nějaké příznaky, tak jsme je posílali rovnou domů, aby se vyléčili, popřípadě navštíví lékaře a šli na testy. Pokud se u nich prokázala nějaká pozitivita, co se týče covidu, tak jsme poslali všechny do karantény a všechny, kteří byli s nimi v kontaktu.”

Jednotlivá města a obce si v problémech pomáhají navzájem.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Jsme domluvení třeba s okolními městskými úřady, co se týče vyřizování některých agend, protože jsme museli nutně uzavřít některé odbory, tak jsme se domluvili, že u nás v Jablunkově zavřeme tyto odbory a přesuneme je třeba do Třince a v Třinci, když mají nějaké komplikace, tak reagujeme na to, že zas to vyřídíme tady u nás v Jablunkově. Tady na to bych zareagoval, že bych chtěl poděkovat Moravskoslezském kraji, protože jsme v kontaktu, každé pondělí máme s panem hejtmanem videokonferenci. Máme 22 obcí s rozšířenou působností a tam si vyměňujeme, co je třeba. Máme nějaké trasování, tak některé obce třeba vyčlení pracovníky na trasování, popřípadě zas někteří mají třeba s problémy s lékaři v nemocnicích, takže třeba někteří praktici pomáhají v krizových situacích.”

---

Jachtaři z Těrlické přehrady ukončili úspěšnou sezonu

Tak úspěšnou sezonu jachtaři z Těrlické přehrady už dlouho nepamatují. Uspořádali několik závodů a regat. Teď už své lodě postupně vytahují na souš k zazimování a těší se na příští rok.

Jachtaři z Těrlické přehrady mají za sebou velmi úspěšnou sezonu. Na své si přišli dospělí i děti z nově založené jachtařské školy.

Alexander Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Letošní sezona byla skvělá, výtečná, a to z jednoho důvodu, že jsme si nastavili cíl, abychom jsme co nejvíc lodiček, plachetnic, malých, velkých, dospělé i malé děti dostali na vodu, aby si užívali, aby byla pohoda. Z původních 10 jachtařských závodů jsme zorganizovali 7. Všichni ví, co se dělo, takže 3 nevyšly, ale ty ostatní vyšly perfektně, protože počasí nám přálo. Absolutně nechápu, jak jsme to dokázali, jachtařsky, sluníčko, foukal vítr, byla úplná pohoda. Takže se to podařilo. Jeli jsme sérii závodů, to byla letos poprvé oficiální série závodů, které se hodnotí do takzvané soutěže Pohár těrlického mariňáka. Je to první ročník. Toho se zúčastnilo 14 kajutových lodí a podařilo se nám do toho zapojit 40 lidí. Do posádek, rozhodčí a tak dál. To jsme vůbec neočekávali, to považujeme za obrovský náš úspěch.”

Těrličtí jachtaři si začali vychovávat své nástupce.

Alexander Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Dalším úspěchem je to, že jsme zahájili činnost jachtařské školy. Zahájili jsme ji pozdě zase kvůli té situaci, jaká je, ale podařilo. Na 4 lodě jsme dostali dotaci od obce Těrlicko, tak jsme pořídili. Lodě jezdily, děcka jezdila, perfektně, spokojení. Udělali jsme tady závody. Dokonce na něj přijeli závodníci z Pardubic. Výborné to bylo, děckám se to líbilo a těší zase na příští rok na závody. Jinak jsme měli tréninky s děckama až do minulého týdne a až teď jsme to museli zastavit. Ale v okamžiku, kdy se to uvolní, tak je zase vytáhneme do trošku tvrdšího počasí.”

S blížící se zimou jachtaři sezonu ukončili a lodě vytáhli na souš.

Alexander Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Každý říká: Podzim, jachtaři vy jste smutní. Je to naopak. My už se těšíme, že opravíme a budeme se věnovat našim miláčkům - lodičkám, budeme se s nimi mazlit, opravovat a připravovat další sezónu a s tím souvisí to těšení na tu sezonu. Budeme zase kout další plány a zase plánujeme hromadu jachtařských akcí, na které bychom chtěli zase přilákat ještě větší množství lidí do posádek a aby se dívali.”

V nové sezoně chtějí jachtaři z Těrlicka zachovat i letošní novinku, kterou byla spanilá jízda.

Alexander Pacek, předseda Jachting klubu Těrlicko: “Jak motorkáři dělají takové ty spanilé jízdy s motorkami, tak my jsme udělali spanilou jízdu s jachtami. Jeli jsme za sebou pěkně a objeli jsme celou Těrlickou přehradu kolem Jaškovské krčmy a byl to úžasný pohled a úžasný zážitek.”

---Mohlo by Vás také zajímat