Architekt a urbanista Herbert Dreiseitl v Bruntále
Spojené státy, Německo, Velká Británie, Rakousko, Finsko, Norsko – to je jen malý výčet zemí, kde všude velmi dobře znají profesora Herberta Dreiseitla, umělce, architekta a urbanistu. Málokdo však ví, že jeho kořeny jsou právě u nás, v Bruntále. Ten profesor Dreiseitl právě navštívil.
Práce profesora Dreiseitla jsou zaměřeny na využívání přírodních zdrojů při koncepci měst a krajiny, zadržování vody v přírodě a využívání zeleně. Bruntálsko ho velmi zajímá.
Herbert Dreiseitl, profesor architekt a urbanista: „Oba mojí prarodiče, z otcovy i matčiny strany jsou z Bruntálu. Můj otec a matka se v Bruntále narodili. Můj otec měl velký obchod s názvem Wilhelm Dreiseitl, na hlavním náměstí a můj druhý pradědeček byl ředitelem gymnázia v Bruntále.“
Na besedě s představiteli města profesor Dreiseitl představil sebe a svoji práci a diskutoval o možnostech a budoucnosti rozvoje města.
Herbert Dreiseitl, profesor architekt a urbanista: „Cítím velké propojení, protože moji prarodiče i rodiče jsou odtud. Mám velmi silný zájem pomoci městu s rozvojem a budoucností, zejména pro mladou generaci. Proto jsem zde a rád přinesu své zkušenosti ze své práce po celém světě.“
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Doufám a věřím v budoucí spolupráci v rámci projektu Bridging The Gap With Herbert Dreiseitl, který by mohl přinést nové myšlenky k využití jak stávajícího centra města, tak možných rozvojových ploch v jeho blízkém okolí.“
Na přednášce a besedě se studenty středních škol se architekt živě zajímal o názory středoškoláků a jejich představy o kvalitním a perspektivním bydlení. Do besedy, mimo jiné kompletně v angličtině, se zapojila i jeho žena.
Bettina Dreisetl, manželka: „Město se mi velice líbí, protože tu vidím příležitosti, které tady jsou pro budoucnost. Nejdůležitější je, že město má mnoho přírodních a rozvojových možností. Hlavní je krásné geografické umístění města na řekách a potocích, tekoucích z hor a to bude báječné pro příštích dvacet let.“
Návštěva nebyla jen zdvořilostní, byla spíše začátkem další spolupráce.
---