V Bruntále se naplno rozjela distanční výuka
Nová situace v našem školství má název distanční výuka. Dříve nemyslitelný způsob vzdělávání žáků se díky koronavirovým omezením stal realitou. Školy musely především řešit způsob komunikace s žáky. Město vyšlo vstříc zakoupením licencí programové platformy Teams.
Pavla Schneiderová, učitelka 1. ročníku: „Který vlastně umožňuje aby se ten učitel propojil s dětmi v rámci velké skupiny, případně tam probíhají i porady.“
Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Petrin, Bruntál: „Na naší škole výuka probíhá již od 12. října, vyučujeme on-line, zajištění výuky nebylo až tak problematické, protože máme zkušenosti z jarního období.“
Jiří Pozdíšek, ředitel ZŠ Cihelní, Bruntál: „Natáčíme videa také pro žáky, využíváme podcastů, využíváme zasílání materiálů studijních.“
Ivana Češková, učitelka 3. ročníku ZŠ Cihelní: „My jsme se dnes učili nové připojení Teams, aby se nám spojení s dětma nesekalo.“
To však zdaleka není všechno. Žáci a studenti musejí mít potřebnou techniku a především kvalitní internetové připojení. Vybavení museli řešit především na základních školách.
Jiří Pozdíšek, ředitel ZŠ Cihelní, Bruntál: „Takže jsme zapůjčili asi 12 notebooků dětem tak, aby mohly pracovat z domu.“
Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „Máme trošku štěstí, u nás žáci tu techniku mají, my si to vyhodnocujeme formou dotazníkových šetření.“
Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Petrin, Bruntál: „Jsme žákům půjčili celkem asi 46 tabletů a 20 notebooků.“
Takto to nyní vypadá v počítačové učebně školy. Není tu jediný počítač. Daleko komplikovanější situace je s internetovým připojením. Stále jsou i žáci, kteří doma internet vůbec nemají nebo kteří mají síť slabou a s mnoha výpadky.
Pavla Schneiderová, učitelka 1. ročníku: „Já mám tři takové děti ve třídě, kdy posílám sms-ky.“
Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Petrin, Bruntál: „Je to jeden až tři z každé třídy, kteří nemají to připojení.“
Jan Meca, ředitel SPŠ a OA Bruntál: „Můžeme se podívat na graf, vidíme, že máme zhruba 100 video konferencí až 120 za den.“
Překážky se postupně školám daří řešit, shodují se však na tom, že žádná distanční výuka nemůže nahradit školní docházku a především sociální kontakty dětí mezi sebou i dětí s učiteli.
---