Miniexpres centra Ostravy

Masarykovo náměstí ožilo Svatomartinskými hody

Masarykovo náměstí ožilo Svatomartinskými hody

Svátek svatého Martina, který připadá na 11. listopadu, je spojen nejen s příchodem prvního sněhu, ale také s hodováním. Patří k němu voňavá pečená husa, mladé svatomartinské víno a sladké svatomartinské rohlíčky. Nic z toho po roční covidové pauze nechybělo na svatomartinských hodech v centru Ostravy.

Symbolicky 11. 11, v 11 hodin a 11 minut byly na Masarykově náměstí v centru Ostravy zahájeny už tradiční Svatomartinské hody. Otevírala se mladá vína a k ochutnání byly husí a jiné speciality.

Pavla Filáková, ředitelka CKV Moravská Ostrava: “Začali jsme flašinetáři, postupovali jsme různými kapelami. Teď nám právě hraje skupina Šlapeto a ještě nás čeká skupina Calata a očekáváme každou chvíli příjezd svatého Martina.”

Anketa: návštěvníci akce: “Dala jsem si tady punč a svatovavřinecké víno martinské a husí jatýrka. Perfektní, atmosféra báječná, tančíme tady."

“Do Ostravy jsme se přestěhovali teprve loni a svatomartinské slavnosti jsme nestihli a chtěli jsme se taky podívat, jak to vypadá oproti Opavě, Zatím dobrý, čekáme na Martina.”

Svatý Martin dorazil úderem 16 hodiny a nebyl sám. Mladému svatomartinskému vínu požehnal i Mons. Jan Plaček z ostravsko-opavské diecéze.

Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “S Martinem jsou skutečně spojeny různé legendy i pranostiky. Je to symbol příchodu sněhu, protože nám začíná zimní období. On samozřejmě nikdy na bílém koni nepřijel. Byl to člověk velice skromný, ctil si lidí, vážil si je, byl pro čestnost, stal se patronem vojáků.patronem chudých, patronem vína, takže vlastně dnešní den je oslavou všeho toho

Na akci se nenudily ani děti, které se mimo jiné mohly svézt na ponících, nebo dobývat hrad.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat