Chytrý region
- Covidová záchranka s RBP-ZP
- Regionální potravina
- Těšínské divadlo otevřelo novou scénu
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, i v tomto týdnu jsme pro vás připravili další vydání ekonomického magazínu TV Polar Chytrý region. Nejprve společně navštívíme slavnostní vyhlášení projektu Regionální potravina v Ostravě, poté vám představíme tak zvanou covid záchranku a nakonec vám ukážeme malou scénu, která vznikla v těšínském divadle.
Regionální potravina
Tomáš Tikal, TV Polar: Regionální potravina je už tradiční ocenění potravinářských výrobků, letos se dočkalo 11. pokračování.
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Smyslem projektu je určitě podpora malých výrobců potravin, protože co se týká podmínek soutěže, tak to je soutěž pro firmy do 250 zaměstnanců. Musejí splňovat 70 procent místních surovin, takže je to opravdu na podporu malých výrobců potravin.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem o tuto anketu?
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Zájem o tuto soutěž je poměrně velký. Každý rok se nám v Moravskoslezském kraji hlásí kolem 100 výrobků, takže zájem je velký a každý rok se snažíme mít nějaké nové výrobce, které hledáme, pátráme po nich. A snažíme se aby se nám přihlásili do soutěže a pak je propagujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Podle jakých kritérií určujete toho nejlepšího?
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Toho nejlepšího určuje komise, která se skládá z osmi členů. Jsou tam zástupci Ministerstva zemědělství, Potravinářské komory, Agrární komory, Státního zemědělského intervenčního fondu a i dozorových orgánů, což je Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Je to o tom, že vyhrává ten, který v rámci několika kritérií má nejvíc bodů a ten je navržen na udělení značky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co tato značka znamená pro ty výrobce. V čem jim může do budoucna pomoci?
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Značka je na čtyři roky. Určitě jim může pomoci v tom, že je zvýhodněním při nějakých dotacích SZIFu, tak dostávají výrobci speciální body a pak může pomáhat i v tom, že my jako koordinátoři jezdíme na 16 prezentačních akcí, kde tyto výrobky dáváme ochutnat. Zároveň pokud výrobci mají zájem, tak mohou prodávat své výrobky a děláme nějaké marketingové materiály, katalogy, letáky a samozřejmě jako agentura se snažíme jejich výrobky dávat do balíčku a co nejvíc výrobce propagovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Slavnostní předávání ocenění Regionální potravina v devíti kategoriích se odehrálo v novém Národním zemědělském muzeu v Ostravě.
Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice Holding: V zásadě jsme tady v halách, které byly určeny k demolici na které byl demoliční výměr. A samozřejmě tím, že vznikla myšlenka státní instituce, tak Josef Pleskot udělal takovou malůvku, jak je jeho zvykem a udělal tady tenhle středověk podle těch hal. Tady tuto středovou vestavbu a samozřejmě udělal z toho úplně jiný komplex který tady byl. Je to génius architekt, samozřejmě si to může dovolit a tohle udělal a jsem zase taky strašně ráda i když tady není, tak bych mu chtěl opravdu poděkovat, že je ten jeho ideový návrh se potom zrealizoval tady v tuhle úžasnou stavbu. No a samozřejmě, když si vezmeme, co nás čeká, tak očekávám, že teda budeme dobří sousedé a že si vzájemně vytvoříme takové předpoklady ať projekty v Dolních Vítkovicích jsou tady úspěšní, protože kdyby jsme nepovažovali tuto instituci za úžasnou, tak samozřejmě jsme jim tady nikdy nic neprodali.
Tomáš Tikal, TV Polar: Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství a spravuje ho Státní zemědělský intervenční fond.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Covidová záchranka s RBP-ZP
Tomáš Tikal, TV Polar: Zdravotnická záchranná služba v Ostravě disponuje speciální záchrankou, která je přizpůsobena pro pacienty nakaženými covidem 19. Račte vstoupit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zdravotnická záchranná služba MS kraje se mimo jiné stará o pacienty pozitivní na Covid 19. Režim záchranářů se s příchodem světové pandemie samozřejmě změnil.
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Režim záchranářů se s příchodem světové pandemie samozřejmě změnil. Režim záchranky se změnil částečně tím, že vlastně všechny sanitky jsou vybaveny dlouhodobě o PP tzn. ochrannými prostředky pro zásah u infekčních nemocí, ale hlavně se museli záchranáři naučit trošičku jinak přistupovat k pacientům při klinickém vyšetření, při zjišťování anamnézy, určitých fyziologických vyšetřeních, které dělali běžně do té doby pouze v nemocnicích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak náročná ta doba je? Stíháte?
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Ta doba je náročná a těch výjezdů je rámcově více. Zejména ta časová náročnost těch výjezdů je delší. Tzn. V tomto tu dobu samozřejmě pociťujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Máte speciální záchranku, která dříve byla používaná pro jiné nemoci infekční. Teď tedy je asi hodně využívaná?
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Ta vozidla jsou využívána dlouhodobě právě pro ty spíše exotické nemoci, kterých se bojíme a stále je jejich hrozba. Ale momentálně jsme ty vozidlo začali používat právě na pacienty covid s tím, že mají speciální zástavbu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Právě tento vůz jezdí pouze k pacientům pozitivním na Covid 19. Jedná se v průměru o jeden až dva výjezdy denně.
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Tenhle vůz využíváme hlavně z toho důvodu, že tak nějak zabraňuje dalšímu rozšiřování eventuálně jakoby expozici dalším posádkám, takže exponovaný je jeden vůz a tenhle vůz je speciální v tom, že ho využíváme třeba i na daleko těžší infekční onemocnění, ale pro tyhle ty případy je ideální v tom, že je oddělená kabina, takže řidič nemusí být úplně oblečený jako záchranář a na využitelnost je v tom našem procesu, že se nám lépe dekontaminuje ten prostor.
Tomáš Tikal, TV Polar: Rozdíl oproti klasické záchrance?
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Rozdíl je v tom, že jede se jenom jakoby za režimu covid 19. To znamená, že používají větší ochranu proti samotné nákaze, tak aby samotný záchranář si neodnesl něco domu a nemohl by třeba nakazit další lidi. Takže v tom je největší benefit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké pacienty vozíte?
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Naše výjezdová činnost je klasická. Jezdíme ke každým pacientům, ke kterým je třeba plus to, že máme tým, který se stará vyloženě o pacienty s potvrzením covid 19. Ale samozřejmě pokud ten pacient potřebuje teď hned nějakou péči, tak se tam posílá první posádka, která má samozřejmě k dispozici nějaké základní prostředky, aby se chránila.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pozitivní test na covid 19 ale neznamená automaticky transport specializovanou sanitkou do nemocnice.
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Pokud ví, že byl nějakým způsobem exponovaný nebo už má nějaký pozitivní test, že byl testovaný, tak když má nějaké potíže, tak má varianty a to, že může zavolat třeba obvodnímu lékaři a s ním se domluvit. Pokud má třeba jenom nějakou teplotu, tak s tou teplotou nemusí do nemocnice, pokud ji snáší tak jako u klasické chřipky, může si dát nějaké antipyretika nebo podle doporučení toho obvodního lékaře a pak pokud cítí jakoby problém, který je vyšší a nedokážu ho takhle vyřešit, může klidně zavolat na linku 155 a tam si domluví další postup, jestli je třeba do nemocnice atd..
Tomáš Tikal, TV Polar: Záchranáři jsou dobře připraveni i na druhou vlnu koronavirové pandemie.
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Připraveni jsme plně, pokud je třeba pracujeme. Vlastně od doby kdy byl nějaký vyhlášený nouzový stav nebo kdy se nám tady objevilo nějaké takové infekční onemocnění, tak v tom režimu fungujeme pořád. Takže připravení jsme pořád. Ochranné pomůcky máme připravené, kluci jsou připraveni, všichni týmy a samozřejmě nejenom tým, který se stará o pacienty s pozitivitou této nákazy, ale samozřejmě jsou i vybavení všichni zaměstnanci záchranky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje disponuje dalšími dvěma speciálními vozy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Těšínské divadlo otevřelo novou scénu
Tomáš Tikal, TV Polar: Dlouhé roky se řešilo, jestli v Těšínském divadle v Českém Těšíně vznikne malá scéna. Dobrá věc se podařila a supermoderní malá scéna tak mohla být slavnostně otevřena.
Tomáš Tikal, TV Polar: V Těšínském divadle je dokončena stavba nového divadelního prostoru. V suterénu, kde bývala kotelna a sklad rekvizit, vznikla zbrusu nová Malá scéna.
Petr Kracik, ředitel a šéf české scény Těšínského divadla: Potřebovali jsme ji určitě v tom slova smyslu, že jsme hledali adekvátní prostor pro loutkovou scénu Bajka, která u nás funguje už dvanáct let a v podstatě provozuje to divadlo nahoře ve výstavní síni ve velmi provizorních podmínkách, které nevyhovují technologicky, světelně a zvukově a ani nemají ten divácký komfort. Takže v podstatě, když došlo k tomu, že se může pokračovat v té stavbě, tak jsem to celé potom ještě i architektonicky směřoval, aby tady mohla především hrát právě loutková scéna Bajka. Krom toho, že ten komfort má technický a světelný, ale může rozvinout ještě jiné techniky, které nahoře vůbec rozvinout nemohla.
Tomáš Tikal, TV Polar: Která ta vychytávky vás baví nejvíce?
Petr Kracik, ředitel a šéf české scény Těšínského divadla: Vychytávky abych vám pravdu řekl, já pořád za tím vším vidím všechny ty problémy, které jsem musel překonat. A tak nevím, co mě na tom baví. Tak samozřejmě skvělý zvuk, úžasné světelné zařízení. S tím se dá dělat. Co se týče pohybové podlahy, tak to byl asi ten nejtěžší oříšek, jak jsem vetnout tolik diváků, kolik by se mělo a aby herci dostali ten prostor. Takže tohle byl takový měsíční souboj, kdy se scény neustále pohybovaly. Nakonec jsme se dostali na určitým počet a vyšlo to. Takže možná pro mě bude ta vychytávka, kterou budu mít nejradši asi ta hluboká Shakespearovská. Ta mě bude zajímat hodně.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co si slibujete od této nové scény? Více diváků nebo atraktivnější program?
Petr Kracik, ředitel a šéf české scény Těšínského divadla: Tak víte, vždycky když se zřizují Malé scény, tak většinou se říká, že chtějí rozvinout něco, co nahoře nemůžou. Nějaký jiný program. Ano, i to je pravda. Jednou věcí je loutkové divadlo, druhou věcí je do čeho půjdou polská a česká scéna, to je, že musí vymyslet nebo budou vymýšlet jiný program než vymýšlí nahoře. Protože náš divák je svým způsobem krásně specifický. Je krásně konzervativní a my to nechceme nějakým způsobem nahoře měnit, ale tady chceme udělat takovou progresi vnější dramaturgii, která by přitáhla třeba i jiné lidé, kteří normálně nechodí k nám do divadla.
Tomáš Tikal, TV Polar: Tento prostor budou využívat hlavně loutkáři souboru Bajka, vznikat by tu ovšem mohly i alternativní kusy činoherních souborů České a Polské scény.
Jakub Tomoszek, šéf scény Bajka: Jsme strašně rádi a chceme poděkovat hlavně divákům, že to s námi vydrželi v těch jejich prostorech. Deset let seděli v těžkých podmínkách, protože tam se nedalo dýchat a byla tam klimatizace, která neměla výměnu vzduchu a teď jsme rádi za světla, za zvuk protože i režiséři, scénografie si stěžovali, že větší počin už nemůžou udělat, protože tam to bylo omezené dvaceti světly a hlavně ta klimatizace v dnešní době, jsme rádi že je výměna vzduchu, protože jak víme, tak dnešní doba přináší nové výzvy. A na to se diváci hlavně malé děti a na to se bere ohled aby se ten prostor vyvětral vždycky před každým představením.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co všechno plánujete na této nové scéně?
Jakub Tomoszek, šéf scény Bajka: No teď se budeme s ní zžívat a pak budeme plánovat, podle toho co nám umožní ta technika. Samozřejmě zůstáváme pořád zájezdovou scénou, takže všechny naše představení, které vznikají mají i zájezdovou verzi. Takže cokoliv tady bude a nebude to možné převést, tak budeme zvát diváky sem. Baví mě ty stoly, které ještě nemůžeme využívat, protože se ladí, ale doufám že v brzké době možná do půl roku se aktivují tyhle stoly. Ale co je pro mě důležité jsou ty světla a možnosti hlavně zvukové.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ty stoly. To znamená co? trošku nám to popište.
Jakub Tomoszek, šéf scény Bajka: No buď sjíždějí dolů nebo nahoru, každý stůl může jezdit jinak. Takže to může vlastně uspořádat diváky jakkoli budeme chtít.
Tomáš Tikal, TV Polar: Náklady na stavbu ve výši 67 milionů korun uhradil ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem divadla.
Tomáš Tikal, TV Polar: Do tohoto dílu pořadu Chytrý region se toho více nevešlo, ale už teď pro vás připravujeme reportáže do příštího vydání. Mějte se hezky a na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, i v tomto týdnu jsme pro vás připravili další vydání ekonomického magazínu TV Polar Chytrý region. Nejprve společně navštívíme slavnostní vyhlášení projektu Regionální potravina v Ostravě, poté vám představíme tak zvanou covid záchranku a nakonec vám ukážeme malou scénu, která vznikla v těšínském divadle.
Regionální potravina
Tomáš Tikal, TV Polar: Regionální potravina je už tradiční ocenění potravinářských výrobků, letos se dočkalo 11. pokračování.
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Smyslem projektu je určitě podpora malých výrobců potravin, protože co se týká podmínek soutěže, tak to je soutěž pro firmy do 250 zaměstnanců. Musejí splňovat 70 procent místních surovin, takže je to opravdu na podporu malých výrobců potravin.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem o tuto anketu?
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Zájem o tuto soutěž je poměrně velký. Každý rok se nám v Moravskoslezském kraji hlásí kolem 100 výrobků, takže zájem je velký a každý rok se snažíme mít nějaké nové výrobce, které hledáme, pátráme po nich. A snažíme se aby se nám přihlásili do soutěže a pak je propagujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Podle jakých kritérií určujete toho nejlepšího?
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Toho nejlepšího určuje komise, která se skládá z osmi členů. Jsou tam zástupci Ministerstva zemědělství, Potravinářské komory, Agrární komory, Státního zemědělského intervenčního fondu a i dozorových orgánů, což je Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Je to o tom, že vyhrává ten, který v rámci několika kritérií má nejvíc bodů a ten je navržen na udělení značky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co tato značka znamená pro ty výrobce. V čem jim může do budoucna pomoci?
Lukáš Vacek, koordinátor projektu: Značka je na čtyři roky. Určitě jim může pomoci v tom, že je zvýhodněním při nějakých dotacích SZIFu, tak dostávají výrobci speciální body a pak může pomáhat i v tom, že my jako koordinátoři jezdíme na 16 prezentačních akcí, kde tyto výrobky dáváme ochutnat. Zároveň pokud výrobci mají zájem, tak mohou prodávat své výrobky a děláme nějaké marketingové materiály, katalogy, letáky a samozřejmě jako agentura se snažíme jejich výrobky dávat do balíčku a co nejvíc výrobce propagovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Slavnostní předávání ocenění Regionální potravina v devíti kategoriích se odehrálo v novém Národním zemědělském muzeu v Ostravě.
Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice Holding: V zásadě jsme tady v halách, které byly určeny k demolici na které byl demoliční výměr. A samozřejmě tím, že vznikla myšlenka státní instituce, tak Josef Pleskot udělal takovou malůvku, jak je jeho zvykem a udělal tady tenhle středověk podle těch hal. Tady tuto středovou vestavbu a samozřejmě udělal z toho úplně jiný komplex který tady byl. Je to génius architekt, samozřejmě si to může dovolit a tohle udělal a jsem zase taky strašně ráda i když tady není, tak bych mu chtěl opravdu poděkovat, že je ten jeho ideový návrh se potom zrealizoval tady v tuhle úžasnou stavbu. No a samozřejmě, když si vezmeme, co nás čeká, tak očekávám, že teda budeme dobří sousedé a že si vzájemně vytvoříme takové předpoklady ať projekty v Dolních Vítkovicích jsou tady úspěšní, protože kdyby jsme nepovažovali tuto instituci za úžasnou, tak samozřejmě jsme jim tady nikdy nic neprodali.
Tomáš Tikal, TV Polar: Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství a spravuje ho Státní zemědělský intervenční fond.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Covidová záchranka s RBP-ZP
Tomáš Tikal, TV Polar: Zdravotnická záchranná služba v Ostravě disponuje speciální záchrankou, která je přizpůsobena pro pacienty nakaženými covidem 19. Račte vstoupit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zdravotnická záchranná služba MS kraje se mimo jiné stará o pacienty pozitivní na Covid 19. Režim záchranářů se s příchodem světové pandemie samozřejmě změnil.
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Režim záchranářů se s příchodem světové pandemie samozřejmě změnil. Režim záchranky se změnil částečně tím, že vlastně všechny sanitky jsou vybaveny dlouhodobě o PP tzn. ochrannými prostředky pro zásah u infekčních nemocí, ale hlavně se museli záchranáři naučit trošičku jinak přistupovat k pacientům při klinickém vyšetření, při zjišťování anamnézy, určitých fyziologických vyšetřeních, které dělali běžně do té doby pouze v nemocnicích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak náročná ta doba je? Stíháte?
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Ta doba je náročná a těch výjezdů je rámcově více. Zejména ta časová náročnost těch výjezdů je delší. Tzn. V tomto tu dobu samozřejmě pociťujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Máte speciální záchranku, která dříve byla používaná pro jiné nemoci infekční. Teď tedy je asi hodně využívaná?
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Ta vozidla jsou využívána dlouhodobě právě pro ty spíše exotické nemoci, kterých se bojíme a stále je jejich hrozba. Ale momentálně jsme ty vozidlo začali používat právě na pacienty covid s tím, že mají speciální zástavbu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Právě tento vůz jezdí pouze k pacientům pozitivním na Covid 19. Jedná se v průměru o jeden až dva výjezdy denně.
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Tenhle vůz využíváme hlavně z toho důvodu, že tak nějak zabraňuje dalšímu rozšiřování eventuálně jakoby expozici dalším posádkám, takže exponovaný je jeden vůz a tenhle vůz je speciální v tom, že ho využíváme třeba i na daleko těžší infekční onemocnění, ale pro tyhle ty případy je ideální v tom, že je oddělená kabina, takže řidič nemusí být úplně oblečený jako záchranář a na využitelnost je v tom našem procesu, že se nám lépe dekontaminuje ten prostor.
Tomáš Tikal, TV Polar: Rozdíl oproti klasické záchrance?
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Rozdíl je v tom, že jede se jenom jakoby za režimu covid 19. To znamená, že používají větší ochranu proti samotné nákaze, tak aby samotný záchranář si neodnesl něco domu a nemohl by třeba nakazit další lidi. Takže v tom je největší benefit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké pacienty vozíte?
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Naše výjezdová činnost je klasická. Jezdíme ke každým pacientům, ke kterým je třeba plus to, že máme tým, který se stará vyloženě o pacienty s potvrzením covid 19. Ale samozřejmě pokud ten pacient potřebuje teď hned nějakou péči, tak se tam posílá první posádka, která má samozřejmě k dispozici nějaké základní prostředky, aby se chránila.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pozitivní test na covid 19 ale neznamená automaticky transport specializovanou sanitkou do nemocnice.
Jiří Šigut, záchranář ZZS MSK: Pokud ví, že byl nějakým způsobem exponovaný nebo už má nějaký pozitivní test, že byl testovaný, tak když má nějaké potíže, tak má varianty a to, že může zavolat třeba obvodnímu lékaři a s ním se domluvit. Pokud má třeba jenom nějakou teplotu, tak s tou teplotou nemusí do nemocnice, pokud ji snáší tak jako u klasické chřipky, může si dát nějaké antipyretika nebo podle doporučení toho obvodního lékaře a pak pokud cítí jakoby problém, který je vyšší a nedokážu ho takhle vyřešit, může klidně zavolat na linku 155 a tam si domluví další postup, jestli je třeba do nemocnice atd..
Tomáš Tikal, TV Polar: Záchranáři jsou dobře připraveni i na druhou vlnu koronavirové pandemie.
Petr Jaššo, vedoucí týmu pro speciální činnosti ZZS MSK: Připraveni jsme plně, pokud je třeba pracujeme. Vlastně od doby kdy byl nějaký vyhlášený nouzový stav nebo kdy se nám tady objevilo nějaké takové infekční onemocnění, tak v tom režimu fungujeme pořád. Takže připravení jsme pořád. Ochranné pomůcky máme připravené, kluci jsou připraveni, všichni týmy a samozřejmě nejenom tým, který se stará o pacienty s pozitivitou této nákazy, ale samozřejmě jsou i vybavení všichni zaměstnanci záchranky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje disponuje dalšími dvěma speciálními vozy.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Těšínské divadlo otevřelo novou scénu
Tomáš Tikal, TV Polar: Dlouhé roky se řešilo, jestli v Těšínském divadle v Českém Těšíně vznikne malá scéna. Dobrá věc se podařila a supermoderní malá scéna tak mohla být slavnostně otevřena.
Tomáš Tikal, TV Polar: V Těšínském divadle je dokončena stavba nového divadelního prostoru. V suterénu, kde bývala kotelna a sklad rekvizit, vznikla zbrusu nová Malá scéna.
Petr Kracik, ředitel a šéf české scény Těšínského divadla: Potřebovali jsme ji určitě v tom slova smyslu, že jsme hledali adekvátní prostor pro loutkovou scénu Bajka, která u nás funguje už dvanáct let a v podstatě provozuje to divadlo nahoře ve výstavní síni ve velmi provizorních podmínkách, které nevyhovují technologicky, světelně a zvukově a ani nemají ten divácký komfort. Takže v podstatě, když došlo k tomu, že se může pokračovat v té stavbě, tak jsem to celé potom ještě i architektonicky směřoval, aby tady mohla především hrát právě loutková scéna Bajka. Krom toho, že ten komfort má technický a světelný, ale může rozvinout ještě jiné techniky, které nahoře vůbec rozvinout nemohla.
Tomáš Tikal, TV Polar: Která ta vychytávky vás baví nejvíce?
Petr Kracik, ředitel a šéf české scény Těšínského divadla: Vychytávky abych vám pravdu řekl, já pořád za tím vším vidím všechny ty problémy, které jsem musel překonat. A tak nevím, co mě na tom baví. Tak samozřejmě skvělý zvuk, úžasné světelné zařízení. S tím se dá dělat. Co se týče pohybové podlahy, tak to byl asi ten nejtěžší oříšek, jak jsem vetnout tolik diváků, kolik by se mělo a aby herci dostali ten prostor. Takže tohle byl takový měsíční souboj, kdy se scény neustále pohybovaly. Nakonec jsme se dostali na určitým počet a vyšlo to. Takže možná pro mě bude ta vychytávka, kterou budu mít nejradši asi ta hluboká Shakespearovská. Ta mě bude zajímat hodně.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co si slibujete od této nové scény? Více diváků nebo atraktivnější program?
Petr Kracik, ředitel a šéf české scény Těšínského divadla: Tak víte, vždycky když se zřizují Malé scény, tak většinou se říká, že chtějí rozvinout něco, co nahoře nemůžou. Nějaký jiný program. Ano, i to je pravda. Jednou věcí je loutkové divadlo, druhou věcí je do čeho půjdou polská a česká scéna, to je, že musí vymyslet nebo budou vymýšlet jiný program než vymýšlí nahoře. Protože náš divák je svým způsobem krásně specifický. Je krásně konzervativní a my to nechceme nějakým způsobem nahoře měnit, ale tady chceme udělat takovou progresi vnější dramaturgii, která by přitáhla třeba i jiné lidé, kteří normálně nechodí k nám do divadla.
Tomáš Tikal, TV Polar: Tento prostor budou využívat hlavně loutkáři souboru Bajka, vznikat by tu ovšem mohly i alternativní kusy činoherních souborů České a Polské scény.
Jakub Tomoszek, šéf scény Bajka: Jsme strašně rádi a chceme poděkovat hlavně divákům, že to s námi vydrželi v těch jejich prostorech. Deset let seděli v těžkých podmínkách, protože tam se nedalo dýchat a byla tam klimatizace, která neměla výměnu vzduchu a teď jsme rádi za světla, za zvuk protože i režiséři, scénografie si stěžovali, že větší počin už nemůžou udělat, protože tam to bylo omezené dvaceti světly a hlavně ta klimatizace v dnešní době, jsme rádi že je výměna vzduchu, protože jak víme, tak dnešní doba přináší nové výzvy. A na to se diváci hlavně malé děti a na to se bere ohled aby se ten prostor vyvětral vždycky před každým představením.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co všechno plánujete na této nové scéně?
Jakub Tomoszek, šéf scény Bajka: No teď se budeme s ní zžívat a pak budeme plánovat, podle toho co nám umožní ta technika. Samozřejmě zůstáváme pořád zájezdovou scénou, takže všechny naše představení, které vznikají mají i zájezdovou verzi. Takže cokoliv tady bude a nebude to možné převést, tak budeme zvát diváky sem. Baví mě ty stoly, které ještě nemůžeme využívat, protože se ladí, ale doufám že v brzké době možná do půl roku se aktivují tyhle stoly. Ale co je pro mě důležité jsou ty světla a možnosti hlavně zvukové.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ty stoly. To znamená co? trošku nám to popište.
Jakub Tomoszek, šéf scény Bajka: No buď sjíždějí dolů nebo nahoru, každý stůl může jezdit jinak. Takže to může vlastně uspořádat diváky jakkoli budeme chtít.
Tomáš Tikal, TV Polar: Náklady na stavbu ve výši 67 milionů korun uhradil ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem divadla.
Tomáš Tikal, TV Polar: Do tohoto dílu pořadu Chytrý region se toho více nevešlo, ale už teď pro vás připravujeme reportáže do příštího vydání. Mějte se hezky a na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.