Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Chytrý region

Chytrý region

  • Tenistka Petra Kvitová bude mít ve Fulneku síň slávy
  • Návštěvnost kraje je kvůli pandemii nejnižší v historii
  • Bývalý mluvčí prezidenta Klause plánuje návrat do Beskyd

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, i na tento týden jsme pro vás připravili ekonomický magazín televize Polar Chytrý region. V něm začneme informacemi o turistickém ruchu v našem kraji. Uvidíte, jak se připravuje Síň slávy Petry Kvitové ve Fulneku a nakonec si budeme povídat s ostravským rodákem a ředitelem komunikace skupiny PPF Radimem Ochvatem.

Návštěvnost kraje je kvůli pandemii nejnižší v historii

Tomáš Tikal, TV Polar: V posledních letech turistický ruch v našem kraji pravidelně rostl až se v loňském roce přehoupl přes magickou hranici jednoho milionu návštěvníků. První vlna pandemie koronaviru se však pochopitelně na letošních výsledcích výrazně podepsala.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Během první vlny pandemie jsme zaznamenali dost zásadní pokles turistického ruchu tím, že se zavřely všechny hotely, přestaly fungovat gastronomické provozy tak ten cestovní ruch opravdu měl zásadní vliv jednak na ekonomiku, ale na ten samotný cestovní ruch.

Tomáš Tikal, TV Polar: Letní turistická sezóna byla v Moravskoslezském kraji ve znamení nárůstu počtu českých turistů a výrazného úbytku návštěvníků z ciziny. Návštěvnost regionu v letní turistické sezóně meziročně klesla o šest procent. V kraji se v období od července do září ubytovalo kolem 320 tisíc hostů.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: My jsme se snažili a doufali jsme, že v letní sezóně v podstatě při otevření hotelů se k nám dostanou turisté. Předpokládali jsme tím, že se nebude cestovat do zahraničí tak turisté budou jezdit u nás, což čísla ukázaly, že opravdu přijelo k nám v letní sezóně víc jak 320 tisíc turistů a to si myslím, že nějakým způsobem trošku saturovalo ten turistický ruch. Ale musím říct, že na druhé straně jsme přišli o zahraniční klientelu, takže tu už jsme nedohnali.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kraj se pak pokusil opět nastartovat cestovní ruch projektem Atraktivity zdarma.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Atraktivity zdarma byl projekt, kterým jsme chtěli podpořit v Moravskoslezském kraji cestovní ruch. Primárně to bylo zaměřeno na krajská zařízení, ať to jsou muzea, ať to jsou různé atraktivní místa, ale také v tom byla zoologická zahrada nebo stezka Valaška. A ten zájem opravdu byl v tomhle projektu velmi velký a museli jsme i dokonce jaksi hlídat ty vstupy do jednotlivých atrakcí. Nejvíce lákala stezka Valaška, zoologická zahrada a Dolní oblast Vítkovic, kde opravdu lidé nelenili a jezdili třeba dvakrát i třikrát. Ten program jsem musel ukončit právě kvůli toho, že ty lákající atraktivity jako je stezka Valaška, zoologická zahrada a popřípadě Dolní oblast Vítkovice tak tvořila i fronty a my jsme nechtěli, aby lidé byli v tak blízkém okolí ohrožování. Proto jsme přistoupili k tomu rozhodnutí, že jsme tento program zastavili.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celková čísla za rok 2020 budou známa až po Novém roce, ale dá se předpokládat, že příliš optimistické čtení to nebude.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě budeme vnímat zásadní pokles návštěvnosti i když hovoříme dneska o průměrné délce pobytu roku 2020 tři noci. Tak budu rád, když se budeme k tomu číslu tři noci aspoň blížit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vedení kraje už teď přemýšlí, jak cestovní ruch oživit v příští sezoně.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to velmi těžká otázka. Co chystáme na příští rok? My nevíme jestli ta pandemie bude nebo ne. Ale jakmile zjistíme, že pandemie je na ústupu, tak se budeme věnovat primárně přírodním aktivitám jako takovým. Cyklistice, což dneska zde jsme v přírodě a památkám krajským tak, aby opravdu ten náš turista, český turista se tady u nás nenudil a budeme opravdu čerpat a věnovat se těm našim domácím turistům.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hodně bude záležet na tom, zda se v roce 2021 budou konat hudební festivaly a další kulturní akce na které v létě jezdí nejvíce zahraničních turistů.

Tenistka Petra Kvitová bude mít ve Fulneku síň slávy

Tomáš Tikal, TV Polar: Tenistka Petra Kvitová se před lety stala po Janu Ámosi Komenském druhou čestnou občankou Fulneku a brzy se jí dostane další pocty. Bude mít ve svém rodném městě Síň slávy. Slavné rodačky Petry Kvitové si ve Fulneku považují. Už zmiňované čestné občanství po Janu Ámosi Komenském tenisovou reprezentantku před časem velmi potěšilo.

Petra Kvitová, tenistka: Je to něco krásného. Já jsem pár dní zpátky přemýšlela vlastně o tom, že jsme my dva čestnými občany Fulneku. A mně se to přihodilo v roce 2011, kdy jsem obdržela i klíč od města. Takový virtuální a tehdy to znamenalo i pořád vlastně znamená strašně moc, protože je to prostě moje město a mám tady i areál a je to strašně hezké, takže já si toho vážím, že tehdy mi to paní starostka udělila.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dalším krokem se staly kurty, na kterých tenisová hvězda vyrůstala. Dočkaly se modernizace a získaly název tenisový areál Petry Kvitové.

Petra Kvitová, tenistka: Pro mě je to velice speciální, že ten areál nebo ty kurty se jmenují po mně a já jsem na to i hrdá, že ta možnost byla a samozřejmě se to trošku změnilo od té doby, kdy jsem tady vyrůstala a kdy jsem tady začínala, ale ve finále ty čtyři kurty, které jsme tady měli jsou tady pořád a vždycky jsem hrávala na kurtu číslo jedna, takže to mám asi největší vzpomínky na ten kurt. Tak samozřejmě, že Fulnek je moje město, kde jsem vyrůstala a na to vždycky budu mít nejhezčí vzpomínky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další poctou tedy bude Síň slávy Petry Kvitové, která vznikne v barokním paláci. Wimbledonská vítězka je z tohoto projektu nadšená.

Petra Kvitová, tenistka: Na Síň slávy ve Fulneku se hrozně moc těším, protože doufám, že to bude hrozně hezký. Dělá se na tom spoustu práce a jsem v tom také angažovaná. Takže samozřejmě ukážu wimbledonský talíř, ukáže FED Cup trofeje. Bronzovou medaili z Ria. Na konci roku 2011 a 2014 jsem vyhrála i Sportovce roku, takže tam bude i korunka z tohoto a tak nějak se to všechno poskládá. Doufám, že tam budou i nějaké mé první rakety, první oblečení ve kterém jsem hrávala jako dítě a doufám, že to bude hezké se vším všudy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fulnek má se Síní slávy velké plány. Jde mu o zviditelnění Kvitové i samotného města.

Petr Ertelt, starosta Fulneku: Chceme ji zviditelnit nebo představit jako člověka, ne jako celebritu, ale jako člověka, který se nějakým způsobem vyvíjel již od dětských let až po slavné období Wimbledonu a podobně. Navíc je to občanka Fulneku, která je hodnocená i co se týče Fair Play na nejvyšších místech v tom sportovním světě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fulnek si od tohoto projektu slibuje výrazné zvýšení turistického ruchu ve městě.

Bývalý mluvčí prezidenta Klause plánuje návrat do Beskyd

Tomáš Tikal, TV Polar: Bývalý novinář a ostravský rodák odešel za prací do Prahy, kde mimo jiné dělal tiskového mluvčího premiérovi Mirkovi Topolánkovi nebo prezidentovi Václavu Klausovi. Co dělá dnes a proč plánuje návrat do Moravskoslezského kraje? Více v rozhovoru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem pořadu Chytrý region je Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF. Vítám vás. Dobrý den.

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Tomáš Tikal, TV Polar: Radime, vy pocházíte z Ostravy a působil jste tady dlouhé roky jako novinář, i když už je to pár desítek let zpět, tak můžete na tu dobu zavzpomínat?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak já jsem strávil v Ostravě sedmadvacet let svého života, takže těch vzpomínek je samozřejmě spousta. Vzpomínám na studia, na první dvě práce, na první dvě rádia, kde jsem pracoval jako redaktor a poté jako ředitel programu. Byly to krásné roky. Samozřejmě mám tam rodinu a žil jsem velmi svobodně, svobodomyslně. Hrál jsem tam závodně tenis, takže jsem se do života naučil poměrně zásadní věc vyhrávat i prohrávat. Takže mám Ostravu a okolí poměrně zásadně v srdci. Zrovna teď o víkendu jsem se koukal na to, jak si vedou hokejové Vítkovice a dnes ráno jsem slyšel v autě po cestě do práce nové trošku smutné album Jarka Nohavici, které velmi doporučuji, takže jsou to nejenom vzpomínky, ale taky současnost a realita.

Tomáš Tikal, TV Polar: V těch zhruba sedmadvaceti letech jste odešel do Prahy. Co bylo tím hlavním impulzem?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Bylo to dlouhodobě takové vnitřní pnutí. Chtěl jsem poznat víc světa zase soutěžit, učit se. No a když se to pak najednou sešlo všechno dohromady, tak jsem si sbalil v klidu a v pohodě pár kufrů do starého eskorta a vyrazil jsem na zkušenou do Prahy a už je to 15 let.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pracoval jste tam jako tiskový mluvčí tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. Jaká to byla doba?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak pro mě extrémně zajímavá, protože to byla jedna z prvních příležitostí pracovat pro politika v politice. Já osobně na to velmi rád vzpomínám. Naučil jsem se mnohé. Vzpomínám na politickou kampaň v roce 2005 a 2006, která byla velmi adrenalinová a v té době jsem si uvědomil, že politika je řemeslo velmi tvrdé, že to není žádný klidný klub, se hrají karty ale, že riskujete a investujete mnohé. Mimo jiné i soukromý život, mnoho střetů a tak dále.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poté jste přešel do služeb hradu. Stal jste se mluvčím tehdejšího prezidenta Václava Klause. Jaký byl šéf?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Pan prezident byl velmi náročný šéf. Byl to neuvěřitelně inspirativní šéf. Byl to člověk, který vyžadoval přesnost na jedné straně. Na druhé straně my jsme společně s jeho týmem trávili velmi mnoho času společného na cestách, ať už v České republice, tak v zahraničí, takže jsme měli celou řadu příležitostí poznat se i mimo úřad. A měli jsme některé společné koníčky například tenis. A já mám na pana prezidenta velmi dobré vzpomínky a dodnes máme dobrý vztah.

Tomáš Tikal, TV Polar: V té době jste určitě potkal spoustu známých, světových, zajímavých osobností, tak co vám utkvělo v paměti? Já jsem viděl například fotografii s papežem nebo s Woody Allenem a s dalšími osobnostmi.

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Těch osobností, které se prostřídaly v různých polohách, v různých situacích a v různém čase na Pražském hradě byla celá řada. Samozřejmě rád vzpomínám na veškeré státní i jiné návštěvy. Přijetí například papeže a amerického prezidenta nebo prince Charlese se z královské britské rodiny. Rád vzpomínám také na přijetí například známého finančníka, kterého v České republice známe především z vydávání časopisu Forbes, které nese jeho jméno, ale také mě utkvěla v paměti celá řada setkání s umělci. Například jak jste zmínil známého režiséra Woodyho Allena, který je mým oblíbeným americkým režisérem nebo třeba setkání s Ennio Morricone. Těch příležitostí a setkání zajímavých byla celá řada, ale ještě bych rád dodal jednu věc, že mě extrémně moc naplňovalo takovéto pojiždění po městech, obcích a vůbec České republice a mnohá setkání s podnikateli, komunitami, se starosty a hejtmany to bylo něco nezapomenutelné. Díky tomu si člověk uvědomí, jak naše země jde pořád kupředu a jak se vyvíjí a to je strašně dobře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se vrátíme ještě k těm světovým osobnostem, tak kromě obligátního "How are you" jste se stihl zeptat ještě na něco dalšího?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak samozřejmě byly sem tam příležitosti mluvit po večeři, před večeří na různých akcích po tiskových konferencích, ale opravdu toho času velmi málo. Protože každá ta velká akce má svůj pevně daný minutovník, který hlídali tak, aby se vše náležitě stihlo. Ale samozřejmě sem tam jsme uloudili pár světa a dostali pár zajímavých odpovědí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vím o vás, že vás to táhne zpátky do Moravskoslezského kraje. Kdy se dočkáme toho, že se vrátíte?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak zatím žádnou zásadní změnu neplánuji. Máme dvě malé děti. Tři a půl roku a rok a třičtvrtě, takže žijeme v Praze, jsme tady spokojení. Samozřejmě v Ostravě mám velmi silný kořen. Letos jsme byli s rodinou v Beskydech a Beskydy to se ví, že jsou nejhezčí hory na světě. Na to musíme být náležitě pyšní. Takže pro mě ideální bydlení by bylo v podstatě někde dvacet kilometrů za Prahou kdyby tady byly ty Beskydy zmiňované.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tak to se asi nestane, ale třeba se toho jednou dočkáme, že se vrátíte a ty vaše zkušenosti, které jste sbíral celý svůj profesní život zúročíte potom tady u nás v kraji. Mějte se hezky, děkuji moc za rozhovor a někdy příště na viděnou doufám, že už osobně.

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Děkuji za pozvání, mějte se hezky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořad Chytrý region je u konce. Děkujeme za přízeň a budeme se těšit na viděnou opět příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Chytrý region
03. prosince 2020, 17:14

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, i na tento týden jsme pro vás připravili ekonomický magazín televize Polar Chytrý region. V něm začneme informacemi o turistickém ruchu v našem kraji. Uvidíte, jak se připravuje Síň slávy Petry Kvitové ve Fulneku a nakonec si budeme povídat s ostravským rodákem a ředitelem komunikace skupiny PPF Radimem Ochvatem.

Návštěvnost kraje je kvůli pandemii nejnižší v historii

Tomáš Tikal, TV Polar: V posledních letech turistický ruch v našem kraji pravidelně rostl až se v loňském roce přehoupl přes magickou hranici jednoho milionu návštěvníků. První vlna pandemie koronaviru se však pochopitelně na letošních výsledcích výrazně podepsala.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Během první vlny pandemie jsme zaznamenali dost zásadní pokles turistického ruchu tím, že se zavřely všechny hotely, přestaly fungovat gastronomické provozy tak ten cestovní ruch opravdu měl zásadní vliv jednak na ekonomiku, ale na ten samotný cestovní ruch.

Tomáš Tikal, TV Polar: Letní turistická sezóna byla v Moravskoslezském kraji ve znamení nárůstu počtu českých turistů a výrazného úbytku návštěvníků z ciziny. Návštěvnost regionu v letní turistické sezóně meziročně klesla o šest procent. V kraji se v období od července do září ubytovalo kolem 320 tisíc hostů.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: My jsme se snažili a doufali jsme, že v letní sezóně v podstatě při otevření hotelů se k nám dostanou turisté. Předpokládali jsme tím, že se nebude cestovat do zahraničí tak turisté budou jezdit u nás, což čísla ukázaly, že opravdu přijelo k nám v letní sezóně víc jak 320 tisíc turistů a to si myslím, že nějakým způsobem trošku saturovalo ten turistický ruch. Ale musím říct, že na druhé straně jsme přišli o zahraniční klientelu, takže tu už jsme nedohnali.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kraj se pak pokusil opět nastartovat cestovní ruch projektem Atraktivity zdarma.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Atraktivity zdarma byl projekt, kterým jsme chtěli podpořit v Moravskoslezském kraji cestovní ruch. Primárně to bylo zaměřeno na krajská zařízení, ať to jsou muzea, ať to jsou různé atraktivní místa, ale také v tom byla zoologická zahrada nebo stezka Valaška. A ten zájem opravdu byl v tomhle projektu velmi velký a museli jsme i dokonce jaksi hlídat ty vstupy do jednotlivých atrakcí. Nejvíce lákala stezka Valaška, zoologická zahrada a Dolní oblast Vítkovic, kde opravdu lidé nelenili a jezdili třeba dvakrát i třikrát. Ten program jsem musel ukončit právě kvůli toho, že ty lákající atraktivity jako je stezka Valaška, zoologická zahrada a popřípadě Dolní oblast Vítkovice tak tvořila i fronty a my jsme nechtěli, aby lidé byli v tak blízkém okolí ohrožování. Proto jsme přistoupili k tomu rozhodnutí, že jsme tento program zastavili.

Tomáš Tikal, TV Polar: Celková čísla za rok 2020 budou známa až po Novém roce, ale dá se předpokládat, že příliš optimistické čtení to nebude.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě budeme vnímat zásadní pokles návštěvnosti i když hovoříme dneska o průměrné délce pobytu roku 2020 tři noci. Tak budu rád, když se budeme k tomu číslu tři noci aspoň blížit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vedení kraje už teď přemýšlí, jak cestovní ruch oživit v příští sezoně.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to velmi těžká otázka. Co chystáme na příští rok? My nevíme jestli ta pandemie bude nebo ne. Ale jakmile zjistíme, že pandemie je na ústupu, tak se budeme věnovat primárně přírodním aktivitám jako takovým. Cyklistice, což dneska zde jsme v přírodě a památkám krajským tak, aby opravdu ten náš turista, český turista se tady u nás nenudil a budeme opravdu čerpat a věnovat se těm našim domácím turistům.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hodně bude záležet na tom, zda se v roce 2021 budou konat hudební festivaly a další kulturní akce na které v létě jezdí nejvíce zahraničních turistů.

Tenistka Petra Kvitová bude mít ve Fulneku síň slávy

Tomáš Tikal, TV Polar: Tenistka Petra Kvitová se před lety stala po Janu Ámosi Komenském druhou čestnou občankou Fulneku a brzy se jí dostane další pocty. Bude mít ve svém rodném městě Síň slávy. Slavné rodačky Petry Kvitové si ve Fulneku považují. Už zmiňované čestné občanství po Janu Ámosi Komenském tenisovou reprezentantku před časem velmi potěšilo.

Petra Kvitová, tenistka: Je to něco krásného. Já jsem pár dní zpátky přemýšlela vlastně o tom, že jsme my dva čestnými občany Fulneku. A mně se to přihodilo v roce 2011, kdy jsem obdržela i klíč od města. Takový virtuální a tehdy to znamenalo i pořád vlastně znamená strašně moc, protože je to prostě moje město a mám tady i areál a je to strašně hezké, takže já si toho vážím, že tehdy mi to paní starostka udělila.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dalším krokem se staly kurty, na kterých tenisová hvězda vyrůstala. Dočkaly se modernizace a získaly název tenisový areál Petry Kvitové.

Petra Kvitová, tenistka: Pro mě je to velice speciální, že ten areál nebo ty kurty se jmenují po mně a já jsem na to i hrdá, že ta možnost byla a samozřejmě se to trošku změnilo od té doby, kdy jsem tady vyrůstala a kdy jsem tady začínala, ale ve finále ty čtyři kurty, které jsme tady měli jsou tady pořád a vždycky jsem hrávala na kurtu číslo jedna, takže to mám asi největší vzpomínky na ten kurt. Tak samozřejmě, že Fulnek je moje město, kde jsem vyrůstala a na to vždycky budu mít nejhezčí vzpomínky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další poctou tedy bude Síň slávy Petry Kvitové, která vznikne v barokním paláci. Wimbledonská vítězka je z tohoto projektu nadšená.

Petra Kvitová, tenistka: Na Síň slávy ve Fulneku se hrozně moc těším, protože doufám, že to bude hrozně hezký. Dělá se na tom spoustu práce a jsem v tom také angažovaná. Takže samozřejmě ukážu wimbledonský talíř, ukáže FED Cup trofeje. Bronzovou medaili z Ria. Na konci roku 2011 a 2014 jsem vyhrála i Sportovce roku, takže tam bude i korunka z tohoto a tak nějak se to všechno poskládá. Doufám, že tam budou i nějaké mé první rakety, první oblečení ve kterém jsem hrávala jako dítě a doufám, že to bude hezké se vším všudy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fulnek má se Síní slávy velké plány. Jde mu o zviditelnění Kvitové i samotného města.

Petr Ertelt, starosta Fulneku: Chceme ji zviditelnit nebo představit jako člověka, ne jako celebritu, ale jako člověka, který se nějakým způsobem vyvíjel již od dětských let až po slavné období Wimbledonu a podobně. Navíc je to občanka Fulneku, která je hodnocená i co se týče Fair Play na nejvyšších místech v tom sportovním světě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fulnek si od tohoto projektu slibuje výrazné zvýšení turistického ruchu ve městě.

Bývalý mluvčí prezidenta Klause plánuje návrat do Beskyd

Tomáš Tikal, TV Polar: Bývalý novinář a ostravský rodák odešel za prací do Prahy, kde mimo jiné dělal tiskového mluvčího premiérovi Mirkovi Topolánkovi nebo prezidentovi Václavu Klausovi. Co dělá dnes a proč plánuje návrat do Moravskoslezského kraje? Více v rozhovoru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem pořadu Chytrý region je Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF. Vítám vás. Dobrý den.

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Tomáš Tikal, TV Polar: Radime, vy pocházíte z Ostravy a působil jste tady dlouhé roky jako novinář, i když už je to pár desítek let zpět, tak můžete na tu dobu zavzpomínat?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak já jsem strávil v Ostravě sedmadvacet let svého života, takže těch vzpomínek je samozřejmě spousta. Vzpomínám na studia, na první dvě práce, na první dvě rádia, kde jsem pracoval jako redaktor a poté jako ředitel programu. Byly to krásné roky. Samozřejmě mám tam rodinu a žil jsem velmi svobodně, svobodomyslně. Hrál jsem tam závodně tenis, takže jsem se do života naučil poměrně zásadní věc vyhrávat i prohrávat. Takže mám Ostravu a okolí poměrně zásadně v srdci. Zrovna teď o víkendu jsem se koukal na to, jak si vedou hokejové Vítkovice a dnes ráno jsem slyšel v autě po cestě do práce nové trošku smutné album Jarka Nohavici, které velmi doporučuji, takže jsou to nejenom vzpomínky, ale taky současnost a realita.

Tomáš Tikal, TV Polar: V těch zhruba sedmadvaceti letech jste odešel do Prahy. Co bylo tím hlavním impulzem?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Bylo to dlouhodobě takové vnitřní pnutí. Chtěl jsem poznat víc světa zase soutěžit, učit se. No a když se to pak najednou sešlo všechno dohromady, tak jsem si sbalil v klidu a v pohodě pár kufrů do starého eskorta a vyrazil jsem na zkušenou do Prahy a už je to 15 let.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pracoval jste tam jako tiskový mluvčí tehdejšího premiéra Mirka Topolánka. Jaká to byla doba?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak pro mě extrémně zajímavá, protože to byla jedna z prvních příležitostí pracovat pro politika v politice. Já osobně na to velmi rád vzpomínám. Naučil jsem se mnohé. Vzpomínám na politickou kampaň v roce 2005 a 2006, která byla velmi adrenalinová a v té době jsem si uvědomil, že politika je řemeslo velmi tvrdé, že to není žádný klidný klub, se hrají karty ale, že riskujete a investujete mnohé. Mimo jiné i soukromý život, mnoho střetů a tak dále.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poté jste přešel do služeb hradu. Stal jste se mluvčím tehdejšího prezidenta Václava Klause. Jaký byl šéf?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Pan prezident byl velmi náročný šéf. Byl to neuvěřitelně inspirativní šéf. Byl to člověk, který vyžadoval přesnost na jedné straně. Na druhé straně my jsme společně s jeho týmem trávili velmi mnoho času společného na cestách, ať už v České republice, tak v zahraničí, takže jsme měli celou řadu příležitostí poznat se i mimo úřad. A měli jsme některé společné koníčky například tenis. A já mám na pana prezidenta velmi dobré vzpomínky a dodnes máme dobrý vztah.

Tomáš Tikal, TV Polar: V té době jste určitě potkal spoustu známých, světových, zajímavých osobností, tak co vám utkvělo v paměti? Já jsem viděl například fotografii s papežem nebo s Woody Allenem a s dalšími osobnostmi.

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Těch osobností, které se prostřídaly v různých polohách, v různých situacích a v různém čase na Pražském hradě byla celá řada. Samozřejmě rád vzpomínám na veškeré státní i jiné návštěvy. Přijetí například papeže a amerického prezidenta nebo prince Charlese se z královské britské rodiny. Rád vzpomínám také na přijetí například známého finančníka, kterého v České republice známe především z vydávání časopisu Forbes, které nese jeho jméno, ale také mě utkvěla v paměti celá řada setkání s umělci. Například jak jste zmínil známého režiséra Woodyho Allena, který je mým oblíbeným americkým režisérem nebo třeba setkání s Ennio Morricone. Těch příležitostí a setkání zajímavých byla celá řada, ale ještě bych rád dodal jednu věc, že mě extrémně moc naplňovalo takovéto pojiždění po městech, obcích a vůbec České republice a mnohá setkání s podnikateli, komunitami, se starosty a hejtmany to bylo něco nezapomenutelné. Díky tomu si člověk uvědomí, jak naše země jde pořád kupředu a jak se vyvíjí a to je strašně dobře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se vrátíme ještě k těm světovým osobnostem, tak kromě obligátního "How are you" jste se stihl zeptat ještě na něco dalšího?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak samozřejmě byly sem tam příležitosti mluvit po večeři, před večeří na různých akcích po tiskových konferencích, ale opravdu toho času velmi málo. Protože každá ta velká akce má svůj pevně daný minutovník, který hlídali tak, aby se vše náležitě stihlo. Ale samozřejmě sem tam jsme uloudili pár světa a dostali pár zajímavých odpovědí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vím o vás, že vás to táhne zpátky do Moravskoslezského kraje. Kdy se dočkáme toho, že se vrátíte?

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Tak zatím žádnou zásadní změnu neplánuji. Máme dvě malé děti. Tři a půl roku a rok a třičtvrtě, takže žijeme v Praze, jsme tady spokojení. Samozřejmě v Ostravě mám velmi silný kořen. Letos jsme byli s rodinou v Beskydech a Beskydy to se ví, že jsou nejhezčí hory na světě. Na to musíme být náležitě pyšní. Takže pro mě ideální bydlení by bylo v podstatě někde dvacet kilometrů za Prahou kdyby tady byly ty Beskydy zmiňované.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tak to se asi nestane, ale třeba se toho jednou dočkáme, že se vrátíte a ty vaše zkušenosti, které jste sbíral celý svůj profesní život zúročíte potom tady u nás v kraji. Mějte se hezky, děkuji moc za rozhovor a někdy příště na viděnou doufám, že už osobně.

Radim Ochvat, ředitel komunikace skupiny PPF: Děkuji za pozvání, mějte se hezky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořad Chytrý region je u konce. Děkujeme za přízeň a budeme se těšit na viděnou opět příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/chytry-region/chytry-region-03-12-2020-17-14