Stáhnout video

Eko magazín

  • Porubané se mohou nově zbavit použitých olejů
  • Černé skládky komplikují úklid města
  • V Jižním Městě vznikne nová cyklostezka
  • Farma ve Staré vodě získala titul Regionální potravina
  • Lada Vyvialová, módní návrhářka: Nanotechnologie se prosadily i v oděvnictví

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování Eko magazínu. V Ostravě-Porubě se nově objevily kontejnery na použitý potravinářský olej z domácností. Celkem jich je 30 a jsou určeny nejen pro sběr různých druhů olejů, ale také třeba použité máslo nebo sádlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Popelnice na jedlé oleje poznáte velmi jednoduše. Od všech ostatních se totiž barevně liší. Jsou černé s jasně oranžovým víkem, ve kterém je otvor na pet lahev.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Popelnice se budou zpočátku vyvážet jednou za dva měsíce, kdy se bude zároveň monitorovat jejich naplněnost.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “Podle potřeby budeme svoz dělat buď v kratších nebo delších intervalech. Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Umístění popelnic najdete na stránkách městského obvodu. Během podzimu by pak měla být spuštěna také interaktivní mapa. Fungovat bude klasicky. Když si zadáte svoji polohu, tak Vám ukáže, kde je nejbližší popelnice.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdek -Místek bojuje s černými skládkami, ta vůbec největší byla u haly Polárka, kde museli pracovníci technických služeb zlikvidovat skoro 4 tuny nelegálně vyhozeného odpadu. Viníkům přitom hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Ta vůbec největší byla na energolávce, což je ta modrá lávka, která spojuje u haly Polárky Frýdeckou a Místeckou část, tam zase pro zajímavost, v osmi lidech tři pracovní směny jsme odstraňovali nahromaděný odpad. Celkově jsme odvezli 3,75 tuny tohoto odpadu. Druhá taková větší skládka byla v zahrádkářské kolonii Nad Moštárnou, tam toho odpadu bylo o něco méně, ale necelé dvě tuny přesto se odvezly na Frýdeckou skládku."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Město přitom zařizuje pravidelné svozy velkoobjemového odpadu, kdy nechává od jara do podzimu co dva měsíce přistavovat do všech lokalit velkoobjemové kontejnery a lidé se tak odpadu mohou snadno a zdarma zbavit.

Richard Blahut, ředitel Frýdecké skládky: "To znamená pro představu jsou to skříně, matrace, koberce, různé druhy nábytků, které samozřejmě nevlezou do popelnic a kontejnerů ve městě. Proto jsou to ty svozy těch velkoobjemových odpadů. K tomuto účelu jsou samozřejmě i určené sběrné dvory."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jesenický horský sýr získal ocenění Regionální potravina. ve Staré Vodě na Bruntálsku ho vyrábí manželé Valerie a Stanislav Zámečníkovi. Jsou úspěšnými výrobci, svědčí o tom i to, že už před dvěma lety získal známku regionální potraviny jejich sýr Jesenický bochník.

Stanislav Zámečník, sýrař a farmář: „Jde o sýr švýcarského alpského typu, něco do ementálu. Je to typický švýcarský alpský horský sýr. Jsou tam speciální kultury, které tomu dávají oříškovou sladkou příchuť, tak jako ementály. My zrajeme půl roku při třech různých teplotách. Povedl se velice dobře.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ostrava začne stavět další cyklostezky. Tentokrát ne rekreační, ale takové, které obyvatelům umožní dostat se do práce, do obchodu, Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na Jihu je momentálně přes 30 kilometrů řádně značených cyklostezek, které slouží především k rekreačnímu využití. A brzy přibude další, která bude tentokrát určena zejména pro rychlý přesun z jednoho místa na druhé. Vybuduje ji ostravský magistrát.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My můžeme dneska projíždět na kole po cyklostezkách napříč obvodem a to jak ve směru východ-západ nebo sever-jih, takže takové centrum té cyklistiky je Bělský les, odkud vedou cyklostezky třeba směrem k shopping parku, k řece Ostravici, můžete se napojit na cyklostezku do Hrabové, nebo pokračovat jižním směrem do Staré Bělé vlastně napojit se až na Beskydy.”

Anketa: cyklisté a inline bruslaři: “Já jsem nesmírně šťastná, že tady jsou, protože já tu jezdím celý život a jezdila jsem tu, i když tady ještě nebyly, takže si to teď nesmírně užívám. Jezdím kolem Ostravice, teď jedu třeba k Odře. Vyzvednu kamarádku a pojedeme na Landek, takže hodně často. Jezdím všude.”

“Jezdím v současné době každý den na kole do práce a zpátky. Aktivně jezdím taky hodně a stezky mi zatím nechybí tady nikde.”

“Hlavně k Odře a potom i k Ostravici, záleží jak kde. Já myslím, že to je dobré všechno. Většinou každý den, když nechodí ještě moc lidí, tak je to super."

Skvěle napojeny jsou v rámci Ostravy zejména cyklostezky ze severu na jih, naopak trošku pokulhává propojení mezi východem a západem města, kde je spousta bariér.

BESEDA: Nanotechnologie se prosadily i v oděvnictví,  Naďa Vyvialová, módní návrhářka

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry