Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Roušky z nanomateriálu mají nejvyšší stupeň ochrany
  • Kozmické ptačí louky mají „Pozorovatelnu Petra Čolase“
  • Včelí úly, kozy i voda z MS kraje pomohla potřebným ve světě
  • Peníze za prodej věcí z Reuse centra podpoří výsadbu zeleně, Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je ten správný čas na ekologii na polaru, dobrý den u tv obrazovek. Tentokrát vám ukážeme roušky z nanolátek z dílny módní návrhářky. Dozvíte se, jak bude ozo fungovat o svátcích a co se děje s vánočními stromky a po nějaké době se vrátíme na Kozmické ptačí louky, kde je věž pojmenovaná po nedávno zesnulém řediteli ostravské zoo.

Roušky z nanomateriálu mají nejvyšší stupeň ochrany

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Materiály, které jsou antibakteriální, chrání proti pocení i UV záření a odvádějí vlhkost. S těmi pracuje designérka a módní návrhářka Lada Vyvialová. Kouzlo nanomateriálů ji zaujalo natolik, že se podílí na jejich vývoji.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Tady jsme v ateliéru, kde vznikají úplně první myšlenky, které přenáším na papír. Stačí mi k tomu jen papír a tužka, nic víc k tomu není potřeba. A všechno, co tady vznikne se přetvoří do finální podoby v dílně.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos v ateliéru vznikaly i hodně aktuální roušky. Pro návrhářku bylo zásadní zohlednit anatomii, která je pro každého člověka individuální. Řešila jak vyrobit ochranu dýchacích cest, která bude estetická, vyrobená z funkčního elastického materiálu a zároveň splní nároky spotřebitelů. Zkrátka navrhnout roušku tak, aby byla vysoce funkční a vhodná pro různé příležitosti.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Naše roušky mají dvě vrstvy, ta horní vrstva má lotosový efekt, což je schopnost nepropouštět kapénky, je to rezistentní vůči kapkám vody, ta druhá vrstva obsahuje bavlnu, takže je velmi příjemná na pleť a odsává vlhkost, která vzniká při dýchání. A funguje tak, že vzduch včetně nečistot přichází k první vrstvě, kapénky na ní ulpí, větší nečistoty se odrazí a to, co tam zůstane, to jsou bakterie a nečistoty, které se na povrchu neutralizují.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rouška, vyrobená z materiálů využívací textilní nanomateriály, má antibakteriální vlastnosti, má lotosový efekt a odráží UV záření. Díky nanočásticím je materiál testovaný jako podpůrný zdravotnický prostředek, který pomáhá léčit pokožku.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Materiály, které my zpracováváme jsou jedinečné, svébytné a my je celé stavíme na technologiích. Na fotografiích je vidět jak to celé funguje…, to, co se dostane zvenčí, zůstane na povrchu a nedostane se to dovnitř.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny kolekce, které módní návrhářka Lada Vyvialová vymyslí v ateliéru, dostávají finální podobu v dílně. Nejdříve střih, střihové manipulace, základ modelu a dolaďování. Technologické, technické a proporční… Až tady v dílně se zjistí, jestli je model schopen života, je nositelný a jak ve skutečnosti vypadá.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Materiál, který tady vidíte, je vyrobený přímo na míru pro nás. Akceptuje naše požadavky, je v našich barvách které si vytvoříme. Výhody toho materiálu je po všech stránkách úžasný, je chytřejší než my. Materiál je antibakteriální, takže pečuje o pokožku, má UV filtr, takže chrání před sluncem a je plně funkční. Pokud se v něm potíte, rychle odvede pot, má vlastnosti, které eliminují zápachy, tím pádem je méně perete, déle vám vydrží a měly by zůstat takovou součástí šatníku, kterou nechcete vyhodit. S tímto materiálem se pracuje dobře. Oproti běžné látce je trošku klouzavější, je to úplet, tak to není tak jednoduché. “

“Dobře se s tímto materiálem pracuje, dobře se zpracovává.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jednoduchá je i údržba. Modely se perou v pračce bez použití aviváže a nežehlí se. Navíc jsou extrémně lehoučké. Zvážili jsme tričko z nanotextilie a sadu fixů.

“Triko váží 60 gramů a fixy jsou o dvacet gramů těžší než to naše tričko.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nanočástice jsou pevně ukotveny do vlákna, takže se nevypírají. Vlastnosti materiálu přetrvávají roky, částice se neuvolňují a nezamořují přírodu.

Kozmické ptačí louky mají „Pozorovatelnu Petra Čolase“

Kozmické ptačí louky jsou jedinečným projektem na ochranu české přírody. Dřevěná vyhlídka, odkud lze sledovat vzácné druhy živočichů i divoké koně, byla na počest nedávno zesnulého ředitele ostravské zoologické zahrady nazvána „Pozorovatelnou Petra Čolase“. Na rozvoj projektu Kozmických ptačích luk věnovala rodina Petra Čolase 300 tisíc korun.

Včelí úly, kozy i voda z MS kraje pomohla potřebným ve světě

Za posledních 12 let koupili obyvatelé Moravskoslezského kraje 2 167 koz, 204 včelích úlů a 14 600 hektolitrů pitné vody potřebným lidem po celém světě. Stali se tak součástí projektu Skutečný dárek neziskové organizace Člověk v tísni.

Peníze za prodej věcí z Reuse centra podpoří výsadbu zeleně, Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z ostravského studia vítám Vladimíru Karasovou, mluvčí společnosti OZO Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A našim tématem je mimo jiné Reuse centrum, tedy Centrum pro opětovné použití. Našim divákům jsme již centrum v magazínu ukázali, tak jen na připomenutí. Jedná se o prodejnu již použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, které lidé věnovali, protože je už nepotřebují. Otevřeli jste v létě. Ovšem po pár týdnech jste museli reuse centrum zase zavřít. Jak centrum obstála v covidové době?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Přesněji řečeno otevřeli jsme 19. Září a centrum bylo otevřeno po celý měsíc. A během toho jednoho měsíce nás velice mile překvapilo kolik lidí přišlo. My jsme za tu dobu utržili za prodej těch darovaných předmětů cca 120 tisíc korun, což je úžasné. No a pak jsme museli bohužel nuceně zavřít podobně jako obchody a jiné provozovny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli říct, jaký sortiment má u lidí takový největší úspěch. To znamená to, co si tam nejčastěji u vás nakoupí?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Lidé opravdu kupují všechno možné. Dalo by se říct, ze všech kategorií, které se nám tam objevují. Jsou někteří, kteří tam chodí třeba pro knížky a nesou si s sebou třeba patnáct, dvacet knížek, které vybrali z naší velké knihovny nebo je tam strašná spousta nádobí, talířů, hrnců a jiného. To také vybírají. Ale je tam i nábytek, je tam také hodně dětských hraček. A lidé mnohdy přicházejí i s těmi malými dětmi, protože hned můžou na místě vidět, jak ty děti se na ty hračky vrhají a možná i podle toho potom nějakou vyberou. Takže je to opravovat všeho chuť. Máme tam i sportovní potřeby. Nedá se říct, že by některá z těch kategorií převažovala. O všechno je zájem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reuse centrum vlastně funguje tak, že to zboží o kterém teď se bavíme jsou vyřazené věci, jak už jsem řekla z domácností, co už lidé nepotřebují, ale upotřebí třeba další. Co třeba nejčastěji naopak lidé vám do centra poskytují a v jaké kvalitě?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Je pravda, že kvalita není vždy úplně stoprocentní. My se snažíme dělat první selekci už samotných sběrných dvorech, kam lidé mohou ty věci odevzdávat. Druhá selekce probíhá potom po navezení na samotné reuse centrum, tam zaměstnanci ty věci přebírají, čistí. A pokud je to věc, které stačí nějaká malá drobná oprava, tak ji i opraví a potom teprve jde do toho prodeje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady padla částka, kterou jste zatím utržili. Nicméně řekněme na co ji použijete?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Už před otevřením reuse centra jsme žádali krajský úřad o schválení veřejné sbírky a sbírka se jmenuje veřejná zeleň v Ostravě. A už ten název napovídá na co budou peníze použity. Bude to výsadba nějakých nových stromů, keřů, záhonů a podobně. Zatím tedy k té výsadbě nedošlo protože sbíráme peníze a předpokládáme, že první nějaké využití těch peněz bude na začátku příští vegetační sezóny, čili někdy na jaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přejdeme k dalšímu tématu. Je období Vánoc. Jak fungujete se svozem odpadů v tuto sváteční dobu.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Já myslím, že lidé v Ostravě a těch dalších obcích si už zvykli, že OZO žádné Vánoce neslaví a že i během všech svátečních dnů probíhá svoz tak jako kdyby se jednalo o běžné všední dny. Nic se nemění. Dokonce ještě v té vánoční době ty svozy posilujeme, protože lidé když jsou doma a více konzumují zvlášť kolem těch svátků, tak odpadu většinou přibyde. Takže snažíme se, aby kontejnery nebyly přeplněné a když náhodou se to někdy stane tak posíláme i posilový spoj, aby se všechny odpady včas svezly. Jediný den, kdy většina našich popelářů má opravdu volno a můžou trošku oddychnout je Nový rok. Na Nový rok jezdí jenom pár svozových linek na sídlištích v Ostravě, kde je svoz co 2 dny. Tam by se to těžko nahrazovala, ale jinak většina svozu v pátek 1. ledna bude zrušena a bude nahrazena potom během víkendu, takže lidé se nemusí bát, že by dlouho byli bez svozu. Opravdu jenom ten jeden den vynecháme a hned zase doženeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vím, že předbíhám. Ale pak nastane doba, kdy se lidé budou zbavovat vánočních stromečku. Co s nimi, jak je využíváte?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Vánoční stromečky tradičně zvážíme celý leden. Většinou začínáme až po třech králích, kdy je taková tradice odstraňovat stromečky. Ale letos ty tři králové vycházejí na konec týdne, tak aby nám do toho nevešel hned víkend. Tak jsme se rozhodli, že začneme už trošku dřív. Takže hned 4.Ledna v pondělí začne pravidelný svoz vánočních stromků z ostravských sídlišť. Lidé mohou stromečky odkládat vedle kontejnerových stanovišť a ti obyvatelé, kteří jsou z rodinných domků, tak mohou stromeček pokud ho nezužitkují sami na zahradě, tak odevzdávat ve sběrných dvorech. Všechny ty odevzdané, odložené vánoční stromečky svážíme na naši kompostárnu, tam je drtíme a v průběhu roku potom poslouží do zakládky při výrobě kompostu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si pamatuji, když jsme toto téma točili v roce 2019, tak jsme se také bavili o tom, že by lidé třeba měli zvážit do čeho dárky balí. Že by měli znova vracet obaly do oběhu. Vím, že jste i v loňském roce dělali různé takové kurzy a semináře, aby se lidé naučili. V letošním roce, v roce 2020 bohužel ta situace byla taková, že jste nemohli pracovat s lidmi a nemohli jste je zvát k tomu, abyste je to naučili. Nicméně jaké jsou loňské zkušenosti?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Já si myslím, že pokud někteří přistoupí na změnu chování budou to spíš jenom nějaká menší procenta. Zatím většinou bohužel ty svátky se odehrávají v takovém komerčním duchu. V takovém konzumního duchu. Letos možná ta změněná situace některé lidi přiměje, aby trošku přibrzdili, aby ty svátky prožili tak nějak klidněji a možná, že je to přiměje k tomu víc přemýšlet kolik odpadu během Vánoc zbytečně vytvoříme. A třeba se něco změní. My jsme letos opravdu měli v plánu dělat i v souvislosti s otevřením reuse centra. Hodně workshopů, abychom lidem ukázali, jak se dají věci opakovaně využívat, jak vlastně se z nich dá třeba něco nového vytvořit. Takže pokud někdo použije svou fantazii a tvořivost jsme jenom rádi, ale popeláři musí být připraveni na to, že těch odpadů bude hodně. Takže, ať už lidé poslechnou tady ty hvízdy nebo ne prostě všechno musíme svést, tak to je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Karasová, já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vašim kolegům vše dobré v roce 2021.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Mockrát děkujeme a totéž přejeme všem našim posluchačům a divákům, na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
29. prosince 2020, 17:40

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je ten správný čas na ekologii na polaru, dobrý den u tv obrazovek. Tentokrát vám ukážeme roušky z nanolátek z dílny módní návrhářky. Dozvíte se, jak bude ozo fungovat o svátcích a co se děje s vánočními stromky a po nějaké době se vrátíme na Kozmické ptačí louky, kde je věž pojmenovaná po nedávno zesnulém řediteli ostravské zoo.

Roušky z nanomateriálu mají nejvyšší stupeň ochrany

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Materiály, které jsou antibakteriální, chrání proti pocení i UV záření a odvádějí vlhkost. S těmi pracuje designérka a módní návrhářka Lada Vyvialová. Kouzlo nanomateriálů ji zaujalo natolik, že se podílí na jejich vývoji.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Tady jsme v ateliéru, kde vznikají úplně první myšlenky, které přenáším na papír. Stačí mi k tomu jen papír a tužka, nic víc k tomu není potřeba. A všechno, co tady vznikne se přetvoří do finální podoby v dílně.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letos v ateliéru vznikaly i hodně aktuální roušky. Pro návrhářku bylo zásadní zohlednit anatomii, která je pro každého člověka individuální. Řešila jak vyrobit ochranu dýchacích cest, která bude estetická, vyrobená z funkčního elastického materiálu a zároveň splní nároky spotřebitelů. Zkrátka navrhnout roušku tak, aby byla vysoce funkční a vhodná pro různé příležitosti.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Naše roušky mají dvě vrstvy, ta horní vrstva má lotosový efekt, což je schopnost nepropouštět kapénky, je to rezistentní vůči kapkám vody, ta druhá vrstva obsahuje bavlnu, takže je velmi příjemná na pleť a odsává vlhkost, která vzniká při dýchání. A funguje tak, že vzduch včetně nečistot přichází k první vrstvě, kapénky na ní ulpí, větší nečistoty se odrazí a to, co tam zůstane, to jsou bakterie a nečistoty, které se na povrchu neutralizují.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rouška, vyrobená z materiálů využívací textilní nanomateriály, má antibakteriální vlastnosti, má lotosový efekt a odráží UV záření. Díky nanočásticím je materiál testovaný jako podpůrný zdravotnický prostředek, který pomáhá léčit pokožku.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Materiály, které my zpracováváme jsou jedinečné, svébytné a my je celé stavíme na technologiích. Na fotografiích je vidět jak to celé funguje…, to, co se dostane zvenčí, zůstane na povrchu a nedostane se to dovnitř.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny kolekce, které módní návrhářka Lada Vyvialová vymyslí v ateliéru, dostávají finální podobu v dílně. Nejdříve střih, střihové manipulace, základ modelu a dolaďování. Technologické, technické a proporční… Až tady v dílně se zjistí, jestli je model schopen života, je nositelný a jak ve skutečnosti vypadá.

Lada Vyvialová, módní návrhářka a designérka: “Materiál, který tady vidíte, je vyrobený přímo na míru pro nás. Akceptuje naše požadavky, je v našich barvách které si vytvoříme. Výhody toho materiálu je po všech stránkách úžasný, je chytřejší než my. Materiál je antibakteriální, takže pečuje o pokožku, má UV filtr, takže chrání před sluncem a je plně funkční. Pokud se v něm potíte, rychle odvede pot, má vlastnosti, které eliminují zápachy, tím pádem je méně perete, déle vám vydrží a měly by zůstat takovou součástí šatníku, kterou nechcete vyhodit. S tímto materiálem se pracuje dobře. Oproti běžné látce je trošku klouzavější, je to úplet, tak to není tak jednoduché. “

“Dobře se s tímto materiálem pracuje, dobře se zpracovává.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jednoduchá je i údržba. Modely se perou v pračce bez použití aviváže a nežehlí se. Navíc jsou extrémně lehoučké. Zvážili jsme tričko z nanotextilie a sadu fixů.

“Triko váží 60 gramů a fixy jsou o dvacet gramů těžší než to naše tričko.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nanočástice jsou pevně ukotveny do vlákna, takže se nevypírají. Vlastnosti materiálu přetrvávají roky, částice se neuvolňují a nezamořují přírodu.

Kozmické ptačí louky mají „Pozorovatelnu Petra Čolase“

Kozmické ptačí louky jsou jedinečným projektem na ochranu české přírody. Dřevěná vyhlídka, odkud lze sledovat vzácné druhy živočichů i divoké koně, byla na počest nedávno zesnulého ředitele ostravské zoologické zahrady nazvána „Pozorovatelnou Petra Čolase“. Na rozvoj projektu Kozmických ptačích luk věnovala rodina Petra Čolase 300 tisíc korun.

Včelí úly, kozy i voda z MS kraje pomohla potřebným ve světě

Za posledních 12 let koupili obyvatelé Moravskoslezského kraje 2 167 koz, 204 včelích úlů a 14 600 hektolitrů pitné vody potřebným lidem po celém světě. Stali se tak součástí projektu Skutečný dárek neziskové organizace Člověk v tísni.

Peníze za prodej věcí z Reuse centra podpoří výsadbu zeleně, Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z ostravského studia vítám Vladimíru Karasovou, mluvčí společnosti OZO Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A našim tématem je mimo jiné Reuse centrum, tedy Centrum pro opětovné použití. Našim divákům jsme již centrum v magazínu ukázali, tak jen na připomenutí. Jedná se o prodejnu již použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, které lidé věnovali, protože je už nepotřebují. Otevřeli jste v létě. Ovšem po pár týdnech jste museli reuse centrum zase zavřít. Jak centrum obstála v covidové době?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Přesněji řečeno otevřeli jsme 19. Září a centrum bylo otevřeno po celý měsíc. A během toho jednoho měsíce nás velice mile překvapilo kolik lidí přišlo. My jsme za tu dobu utržili za prodej těch darovaných předmětů cca 120 tisíc korun, což je úžasné. No a pak jsme museli bohužel nuceně zavřít podobně jako obchody a jiné provozovny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli říct, jaký sortiment má u lidí takový největší úspěch. To znamená to, co si tam nejčastěji u vás nakoupí?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Lidé opravdu kupují všechno možné. Dalo by se říct, ze všech kategorií, které se nám tam objevují. Jsou někteří, kteří tam chodí třeba pro knížky a nesou si s sebou třeba patnáct, dvacet knížek, které vybrali z naší velké knihovny nebo je tam strašná spousta nádobí, talířů, hrnců a jiného. To také vybírají. Ale je tam i nábytek, je tam také hodně dětských hraček. A lidé mnohdy přicházejí i s těmi malými dětmi, protože hned můžou na místě vidět, jak ty děti se na ty hračky vrhají a možná i podle toho potom nějakou vyberou. Takže je to opravovat všeho chuť. Máme tam i sportovní potřeby. Nedá se říct, že by některá z těch kategorií převažovala. O všechno je zájem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reuse centrum vlastně funguje tak, že to zboží o kterém teď se bavíme jsou vyřazené věci, jak už jsem řekla z domácností, co už lidé nepotřebují, ale upotřebí třeba další. Co třeba nejčastěji naopak lidé vám do centra poskytují a v jaké kvalitě?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Je pravda, že kvalita není vždy úplně stoprocentní. My se snažíme dělat první selekci už samotných sběrných dvorech, kam lidé mohou ty věci odevzdávat. Druhá selekce probíhá potom po navezení na samotné reuse centrum, tam zaměstnanci ty věci přebírají, čistí. A pokud je to věc, které stačí nějaká malá drobná oprava, tak ji i opraví a potom teprve jde do toho prodeje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už tady padla částka, kterou jste zatím utržili. Nicméně řekněme na co ji použijete?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Už před otevřením reuse centra jsme žádali krajský úřad o schválení veřejné sbírky a sbírka se jmenuje veřejná zeleň v Ostravě. A už ten název napovídá na co budou peníze použity. Bude to výsadba nějakých nových stromů, keřů, záhonů a podobně. Zatím tedy k té výsadbě nedošlo protože sbíráme peníze a předpokládáme, že první nějaké využití těch peněz bude na začátku příští vegetační sezóny, čili někdy na jaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přejdeme k dalšímu tématu. Je období Vánoc. Jak fungujete se svozem odpadů v tuto sváteční dobu.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Já myslím, že lidé v Ostravě a těch dalších obcích si už zvykli, že OZO žádné Vánoce neslaví a že i během všech svátečních dnů probíhá svoz tak jako kdyby se jednalo o běžné všední dny. Nic se nemění. Dokonce ještě v té vánoční době ty svozy posilujeme, protože lidé když jsou doma a více konzumují zvlášť kolem těch svátků, tak odpadu většinou přibyde. Takže snažíme se, aby kontejnery nebyly přeplněné a když náhodou se to někdy stane tak posíláme i posilový spoj, aby se všechny odpady včas svezly. Jediný den, kdy většina našich popelářů má opravdu volno a můžou trošku oddychnout je Nový rok. Na Nový rok jezdí jenom pár svozových linek na sídlištích v Ostravě, kde je svoz co 2 dny. Tam by se to těžko nahrazovala, ale jinak většina svozu v pátek 1. ledna bude zrušena a bude nahrazena potom během víkendu, takže lidé se nemusí bát, že by dlouho byli bez svozu. Opravdu jenom ten jeden den vynecháme a hned zase doženeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vím, že předbíhám. Ale pak nastane doba, kdy se lidé budou zbavovat vánočních stromečku. Co s nimi, jak je využíváte?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Vánoční stromečky tradičně zvážíme celý leden. Většinou začínáme až po třech králích, kdy je taková tradice odstraňovat stromečky. Ale letos ty tři králové vycházejí na konec týdne, tak aby nám do toho nevešel hned víkend. Tak jsme se rozhodli, že začneme už trošku dřív. Takže hned 4.Ledna v pondělí začne pravidelný svoz vánočních stromků z ostravských sídlišť. Lidé mohou stromečky odkládat vedle kontejnerových stanovišť a ti obyvatelé, kteří jsou z rodinných domků, tak mohou stromeček pokud ho nezužitkují sami na zahradě, tak odevzdávat ve sběrných dvorech. Všechny ty odevzdané, odložené vánoční stromečky svážíme na naši kompostárnu, tam je drtíme a v průběhu roku potom poslouží do zakládky při výrobě kompostu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si pamatuji, když jsme toto téma točili v roce 2019, tak jsme se také bavili o tom, že by lidé třeba měli zvážit do čeho dárky balí. Že by měli znova vracet obaly do oběhu. Vím, že jste i v loňském roce dělali různé takové kurzy a semináře, aby se lidé naučili. V letošním roce, v roce 2020 bohužel ta situace byla taková, že jste nemohli pracovat s lidmi a nemohli jste je zvát k tomu, abyste je to naučili. Nicméně jaké jsou loňské zkušenosti?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Já si myslím, že pokud někteří přistoupí na změnu chování budou to spíš jenom nějaká menší procenta. Zatím většinou bohužel ty svátky se odehrávají v takovém komerčním duchu. V takovém konzumního duchu. Letos možná ta změněná situace některé lidi přiměje, aby trošku přibrzdili, aby ty svátky prožili tak nějak klidněji a možná, že je to přiměje k tomu víc přemýšlet kolik odpadu během Vánoc zbytečně vytvoříme. A třeba se něco změní. My jsme letos opravdu měli v plánu dělat i v souvislosti s otevřením reuse centra. Hodně workshopů, abychom lidem ukázali, jak se dají věci opakovaně využívat, jak vlastně se z nich dá třeba něco nového vytvořit. Takže pokud někdo použije svou fantazii a tvořivost jsme jenom rádi, ale popeláři musí být připraveni na to, že těch odpadů bude hodně. Takže, ať už lidé poslechnou tady ty hvízdy nebo ne prostě všechno musíme svést, tak to je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Karasová, já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vašim kolegům vše dobré v roce 2021.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Mockrát děkujeme a totéž přejeme všem našim posluchačům a divákům, na shledanou.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/eko-magazin/eko-magazin-29-12-2020-17-40