Stáhnout video

Eko magazín

  • Lidé hlídali hladiny řek a přehrad
  • Déšť na Novojičínsku vzbuzoval v lidech obavy
  • Na Morávce se převrhl raft, osmiletá dívenka nepřežila
  • Čtyřdenní déšť a povodně v MS kraji
  • Přehrady během červnových povodních zafungovaly: Šárka Vlčková, Povodí Odry, s. p.

Renáta Eleonora Orlíková: Vítejte u sledování eko magazínu s tématem červnových dešťů a lokálních povodní. Vydatně pršet začalo ve čtvrtek 18. června a do neděle měli někteří lidé v regionu spoustu starostí s vodou na zahradách i v domech. Lidé s obavami sledovali, jak se plní koryta řek a přehrad.

Lidé hlídali hladiny řek a přehrad

Anketa: “Já si myslím, že ta hladina ještě není tak vysoko. Je to sice přes přepad, ale byly tady horší časy. Myslím si, že ta regulace je nutná. Záleží, jaké bude počasí.”

Bára Kelnerová, reportérka: Vodohospodáři z Povodí Odry mají vše pod kontrolou. Vědí, s jakými srážkami mají v nejbližších hodinách počítat. Úměrně tomu pomocí přehrad regulují odtoky tak, aby voda na dolních tocích nepáchala škody.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: Vodní díla jsou víceúčelová. To znamená, že jejich manipulační řády jsou připraveny jednak na extrémní povodně a jednak na extrémní sucho. V tomto období, kde jsou zvýšené průtoky, tak ty přehrady zachycují zvýšené povodňové vody a vlastně tu situaci pod přehradami zlepšují. Máme čtyři místa, kde jsou 2. stupně povodňové aktivity, jinak je zhruba 17 míst, kde jsou 1. stupně. Je předpoklad, že se ještě může situace zhoršit, protože má stále pršet. Do 20. hodiny by hlavně na Ostravsku mělo spadnout kolem 40 mm srážek. V Beskydech to bude nějakých 20 až 25 mm a v Jeseníkách ta situace by se měla trošičku zklidňovat, tam nemělo do 20 hodin spadnout jenom do 10 mm srážek. Samozřejmě platí pořád to, že pokud někde bude nějaká srážka bouřkového charakteru, to znamená, že tam spadne více množství větší množství vody najednou, tak mohou být dosaženy i 3. stupně povodňové aktivity a to třeba na menších tocích

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Déšť na NJ vzbuzoval v lidech obavy

Renáta Eleonora Orlíková: Vydatné deště rozvodnily místní toky a odstrašili zejména obyvatele Žiliny. Tu v roce 2009 spláchla blesková povodeň a lidé zde srážky sledují s velkými obavami. Na toku Jičínky byl vyhlášen třetí povodňový stupeň a zasedala povodňová komise.

Renáta Eleonora Orlíková: Hladina toků na Novojičínsku se začala zvedat ve čtvrtek odpoledne, další vydatné srážky ji v pátek ráno dostaly na nejvyšší povodňový stupeň. Situace nenechávala v klidu zejména obyvatele místní části Nového Jičína - Źiliny, kteří začali domy zabezpečovat pytli s pískem. V paměti mají ničivé povodně z roku 2009.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: My, co bydlíme kolem vody, tak jsme celou noc hlídali. Ráno se ta situace začala zhoršovat. Podle toho, kolik vody stéká z pozemků, tak to tady bylo naposledy při těch katastrofálních povodních. Doufáme ale, že takové to znovu nebude, ale musíme být ostražití. ”

Petra Dorazilová, reportérka: Třetí stupeň byl také vyhlášen na místních potocích Zrzávka a Rakovec. Hasiči odčerpávali vodu asi na třiceti místech mimo jiné ze sklepa mateřské školy v Žilině.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Na Morávce se převrhl raft, osmiletá dívenka nepřežila

Renáta Eleonora Orlíková: Obrovská tragédie otřásla v neděli odpoledne Frýdkem-Místkem. Otec se dvěma dcerami sjížděl na raftu z Dobré rozbouřenou řeku Morávka. Člun se pod nimi převrátil a trojice začala bojovat o život. Ten bohužel prohrála osmiletá holčička vylovili až v Ostravici. I přes obrovské nasazení záchranářů v nemocnici zemřela.

Jiří Cileček, redaktor: Vrtulník, několik posádek záchranné služby, hasiči a policisté museli v neděli odpoledne do akce k rozbouřené řece Ostravici. Zachraňovali totiž otce a jeho dvě dcery se kterými se převrátil malý raft. Patnáctiletá dívka se dostala na břeh ještě na řece Moravce. Její šestačtyřicetiletý otec poblíž soutoku s Ostravicí a osmiletou sestru bohužel odnesl proud další dva kilometry.

Jiří Cileček, redaktor: I přes maximální snahu záchranářů a lékařů bohužel dívenka v nemocnici zemřela. Jen těžko si lze vysvětlit proč vzal otec své dvě děti na raftu v době povodňového stavu. Na Morávku vypluly z Dobré. Ta přitom byla dopoledne dokonce na druhém stupni povodňové aktivity a Ostravice měla první stupeň.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Čtyřdenní déšť a povodně v MS kraji

Renáta Eleonora Orlíková: A teď malé shrnutí čtyř povodňových dní. V průběhu nedělního večera se voda v Moravskoslezském kraji začala vracet do svých koryt zafungovaly přehrady a lidé si tak mohli oddychnout.

Tomáš Kořistka, redaktor: V Ostravě se na silnicích tvořily doslova řeky a kanály nestíhaly odvádět vodu. Na křižovatce v Porubě u čistíren vzniklo jezero ve kterém uvízlo osobní auto a později dokonce i dobrovolní hasiči z Pustkovce se svým novým Mercedesem, když ho přijeli zachránit. Pršelo celou noc a na mnoha místech se rozvodnily hlavně menší toky. Například Polančice v Polance se dostala až na třetí stupeň a chybělo málo aby se vylila. Podobná byla situace i ve Staré Bělé na místním potoce. Meteorologové vydali výstrahu a všichni čekali zda nepřijde další vlna srážek. Hasiči stavěli zábrany a snažili se ochránit domy. Nepříliš optimistická zpráva přišla i od vodohospodářů. Povodí Odry je prý už nasycenu. Řeky a jejích přítoky mohou na některých místech stále stoupat.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: Například v Povodí řeky Odry, Opavy nebo Ostravice mohou být dosažen, první stupně povodňové aktivity, stejně tak jako na Olši ale na některých místech a na některých přítocích mohou být dosaženy druhé stupně povodňové aktivity jako je Bílovka, Lubina a nebo například může dojít k vybřežení. Na některých místech jako je Petrůvka v lokalitě Petrovice u Karviné nebo na Stonávce v osadě Hradiště. Dále předpokládáme dosažení povodňových stupňů na řece Bělé, Vidnávce a Osoblaze.

Tomáš Kořistka, redaktor: Vodohospodáři doporučují obcím i městům aby kontrolovaly průtočnost propustků lávek a mostů zejména na malý tocích, náhonech a příkopech. Mohou se snadno zanášet a vylít se z břehů.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Přehrady během červnových povodních zafungovaly, Šárka Vlčková, Povodí Odry, s. p.

Renáta Eleonora Orlíková: Moravskoslezský kraj má za sebou čtyři dny trvající bouřky a přívalové deště. Celé dílčí povodí horní Odry bylo vysoce nasycené a hladiny řek začaly klesat až čtvrtý den večer tedy v neděli, kdy déšť začal slábnout. Jak si s povodní poradili vodohospodáři a jaké jsou prognózy na další dny. Téma pro mého dnešního hosta Šárku Vlčkovou, mluvčí státního podniku Povodí Odry.

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková: Tak paní Vlčková jak byste vy sama vyhodnotila povodeň, která nás postihla v předchozích dnech.

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Povodeň která nás v předcházejících dnech postihla vyhodnocujeme jako dvou až pětiletou povodeň, kdy na některých místech území Povodí Odry byly dosaženy i třetí stupně povodňové aktivity a to vlivem velké nasycennosti celého povodí. Kdy srážky, které nás postihly v květnu toto povodí celé nasytilo. Můžeme říci že ty srážky byly vydatné hlavně na beskydské straně Povodí Odry, kdy třeba na Lysé hoře spadlo 235 milimetrů srážek na Vyšních Lhotách na Morávce vypadlo zhruba 180 milimetrů, ale srážky byly také v Jeseníkách, v rychlebských horách a v Jeseníku třeba v Žulové spadlo kolem sto sedmdesáti milimetrů srážek.

Renáta Eleonora Orlíková: Jaká je současná situace, co nás v tomto týdnu čeká? Jak rychle opadá voda?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: V tuto chvíli se ta situace začíná uklidňovat. Toky se vracejí do svých normálu, kdy v tuto chvíli už nemáme žádné stupně povodňové aktivity. Takže ta situace se začne uklidňovat. Uvidíme jaká bude předpověď počasí na středu je ještě avizovaná nějaká srážka. V případě že by mohla vypadnout někde intenzivní srážka mohlo by dojít opět k mírnému zvýšení průtoků v tocích.

Renáta Eleonora Orlíková: Kdybychom se věnovali jednotlivým oblastem Moravskoslezského kraje tak nejhorší situace byla na Novojičínsku a před tím už ve čtvrtek byly problémy tady v Ostravě.

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Jak jsem již říkala, byly dosaženy třetí stupně povodňové aktivity. A to bylo ve Staré Bělé na Starobělském potoce kde v tuto chvíli zjišťujeme škody. Zřejmě budeme muset opravovat hrázky, které tam byly poškozeny. Ale je škoda že na tomto místě nemohla být vybudovaná protipovodňová opatření, která jsme připravovali právě pro Starou Bělou, kdy jedna třetina obyvatel nám odmítla poskytnout své pozemky. Druhým místem, kde byl dosažen třetí stupeň povodňové aktivity byl na Jičínce v Novém Jičíně u soutoku s řekou Zrzávkou, která je ve správě Lesů ČR. A víme že tam jsou odtokové závady a třetím místem byla Polančice v Polance nad Odrou, kde v tuto chvíli se připravuje projekt protipovodňových opatření na Polančici, který by měl spočívat ve vybudování hrází a dvou malých vodních nádrží na Polančici a na Rakovci.

Renáta Eleonora Orlíková: Říkáte, že se připravuje projekt, tak kdy by asi mohl se realizovat?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Předpokládáme, že tento projekt by mohl být realizován do pěti let.

Renáta Eleonora Orlíková: Kdybychom se posunuli dál k přehradám. Přeci jenom jste avizovali, že přehrady jsou naplněné ještě před těmi dešti. Tak jak zafungovaly teď když napadly takové srážky jaké napadly?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Přehrady ve správě Povodí Odry zafungovaly velmi dobře. My jsme před těmi dešti byli v zásobních hladinách u všech přehrad. To znamená, to je ta zásobní hladina, kdy vždy právě v období sucha třeba hlásíme, že je naplněno z přehrady na sto procent. To znamená sto procent zásobního prostoru. To je prostor, kde je zadržená voda, která je pro zásobování obyvatel, průmyslu a na zlepšování průtoku pod přehradou. Pokud je povodeň, tak přehrady mají ještě svůj retenční prostor. To je prostor, který zachycuje povodňovou vlnu. Takže v tuto chvíli můžeme říci, že přehrady zafungovala výborně protože zachytily povodňové průtoky a v současné době, kdy už se situace uklidňuje začínáme z přehrad vodu odpouštět.

Renáta Eleonora Orlíková: Zaznamenali jste nějakou nepředpokládanou přestože říkáte že zafungovaly přehrady dobře. Tak stalo se někde na některých místech něco co jste nepředpokládali?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Ne během této povodně se nestalo nic nepředvídatelného.

Renáta Eleonora Orlíková: I my jsme o víkendu pečlivě mapovali situaci a na některých přehradách lidé zejména ti, kteří bydlí v okolí přehrad se chodili dívat jak vodohospodáři upouštějí vodu, protože měli obavy, že když bydlí někde v blízkosti, že když neupustíte podle nich v pravý čas. Tak je povodňová vlna smete nebo že budou zatopeni. Komunikujete nějak s lidmi, upozorňujete je třeba že by jim hrozilo nějaké nebezpečí?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Já bych chtěla nejprve vysvětlit, jak je to s manipulací na přehradách. Každá přehrada má svůj manipulační řád ve kterém se říká co v jakém období, v jakém čase můžeme a musíme udělat. Takže opravdu ta manipulace byla v pořádku. A pokud vypouštíme z přehrady vodu tak je to vždycky neškodný odtok. V období povodní se může lidem zdát že některé přehrady vypouštějí mnohem více vody než by si přáli. Není to tak.

Renáta Eleonora Orlíková: No a teď k té komunikaci, mohou se na vás lidé obracet. Respektive takhle obrací se na vás lidé a doptávají se jak co se bude dít, jestli mají mít obavy a podobně?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Lidé se doptávají, volají na dispečink. Samozřejmě se snažíme v rámci časových možností odpovídat. Ale je pravdou, že na dispečinku jsou naši zaměstnanci potřební právě proto aby byly k dispozici vedení, které řeší manipulace na vodních dílech a jezerech.

Renáta Eleonora Orlíková: Jak se vodohospodáři na takové situaci připravují. Protože o tom, že bude více pršet se vědělo už v týdnu ty předpovědi se naplnily.

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Ano, pro nás jsou stěžejní samozřejmě předpovědi českého hydrometeorologického ústavu. A podle nich se vlastně řídíme a řídí se naše činnost hlavně povodňové komise, kterou svolává technický ředitel a tato komise zasedá ve složení odborníků, kteří jsou zodpovědní za přehrady, jezy. Dispečink a celé řízení vodohospodářské soustavy. Takže ve chvíli, kdy jsou vyhlášeny nějaké velké srážky zasedá povodňová komise a všichni odborníci, kteří jsou přítomni vědí co mají dělat.

Renáta Eleonora Orlíková: Kromě hydrometeorologického ústavu jsou pro vás i některá další data relevantní?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Vlastně my máme předpovědní skupinu Povodí Odry, která právě z dostupných předpovědích dat hlavně z českého meteorologického ústavu a také z modelu Aladin prognózují možné průtoky, které budou mít v průběhu té povodňové epizody a jenom například naši naši zaměstnanci prognózovali, že v době kulminace bude mít Odra průtok 500 kubíků za sekundu a trefili se. Měla 510.

Renáta Eleonora Orlíková: Jaká je momentální hydrologická situace po té úvodní a po těch deštích, které jsme zažívali v minulých dnech.

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Je potřeba si uvědomit, že celé území Povodí Odry je silně nasycené vodou a každá srážka, která vypadne bude mít odezvu v průtocích.

Renáta Eleonora Orlíková: Teď možná ještě se vrátím zpátky na přehrady. Přehrady jsou naplněné, to co bylo přes, tak jste opouštěli, tak jak jste vysvětlovala. Co dál? Teď ještě budete s tou vodou v přehradách, které je teda hodně dělat?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Povodňová situace na území Povodí Odry je až do 1.11. To znamená v tomto období se mohou vyskytnout jakékoliv povodně. Proto my musíme opět přehrady připravit na to, aby byly schopny pojmout další vody třeba z nadcházejících srážek a proto v tuto chvíli budeme neškodným odtokem odpouštět z přehrad tak abychom se dostali na zásobní prostory každé z přehrad. Jenom pro zajímavost u Slezské Harty jsme se vlastně do retenčního prostoru vůbec nedostali a teprve tu přehradu plníme do zásobního prostoru.

Renáta Eleonora Orlíková: Z toho zásobního prostoru potom upouštíte zase někam do řek. V jakém období?

Šárka Vlčková, tisková mluvčí Povodí Odry: Ano. V období sucha ze zásobního prostoru se dodává voda pro obyvatelstvo i průmysl. Ale také se vypouští voda z přehrad do toku tak aby v řece tekla voda pro živočichy.

Renáta Eleonora Orlíková: Paní Vlčková, děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky.
Mohlo by Vás také zajímat