Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • Seminář MSKEC pro starosty měst a obcí
  • Okénko do světa
  • Elektrárna Třebovice ekologizuje výrobu

Dobrý den, sledujete začátek magazínu TV Polar Energie a kraj. V jeho úvodu se podíváme na novinky v elektrárně Třebovice v Ostravě, mrkneme okénkem do světa a nakonec navštívíme seminář MS energetického centra pro města a obce.

Elektrárna Třebovice ekologizuje výrobu

Energetika patří mezi nejdůležitější a nejsložitější současná témata, mimo jiné i z pohledu ekologie. Také na Ostravsku se rozbíhá transformace teplárenství. Skupina Veolia dokončila další investici v Elektrárně Třebovice, která patří mezi největší výrobce energií v České republice.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Je to teplárna, která dokáže reagovat v reálném čase na dodávku tepla v jakémkoliv ročním období, a můžeme říct, že v minulosti zde byly prováděny zásadní úpravy, modernizace a hlavně ekologizace tohoto zdroje– odsíření, odprášení a denitrifikace tohoto zdroje.“

Množství vypouštěného prachu elektrárna razantně snížila v posledních letech až o 90 procent. Podobně klesly také emise oxidů síry a dusíku. K dalšímu zefektivnění a rozvoji výroby elektřiny a tepla v Ostravě teď přispěje nový turbogenerátor.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Právě nová turbína TG17 v protitlakém uspořádání nám umožní vyrábět teplo a elektřinu kogeneračním způsobem, to znamená v současném stavu, kdy do turbíny vstupuje pára z třebovických kotlů, vyrobí na turbíně elektrickou energii a teplo je dále využilo pro vytápění města Ostravy.“

Kogenerace, tedy společná výroba elektřiny a tepla, zajistí nejvyšší možné využití energie v palivu, je nejekologičtějším a nejekonomičtějším způsobem využití paliva.

Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Turbína pracuje na 6000 otáčkách, ty jsou následně převodovkou regulovány na 1500 otáček, s kterými pracuje generátor tohoto soustrojí a ten vyrábí elektrickou energii. Výkon tohoto soustrojí je 36 MW.“

Příprava a výstavba turbogenerátoru trvala přes 2 roky. Nové zařízení může sloužit desítky let.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Turbína má za sebou všechny zkoušky, předkomplexní vyzkoušení a v březnu proběhlo i úspěšné garanční měření. Týmu 10 dodavatelů a našemu projektovému týmu se podařilo úspěšně turbínu připravit ke komplexnímu odzkoušení a převzetí stroje.“

Zatím ostravská teplárna využívá stále především černé uhlí, ta největší transformace ji tedy teprve čeká.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Naše společnost vyhlásila odchod od uhlí coal exit do roku 2030. Již nyní v rámci připravované koncepce víme, že nebudeme do budoucna závislí na jednom palivu, což do budoucna by byl jen plyn, ale budeme mít palivový mix, např. energetické využití odpadů, zmiňovaný plyn, biopalivo a chceme taky využívat odpadní teplo.“

Veolia i v dalších svých teplárnách cílí na kombinaci více druhů dostupných paliv, včetně využívání vytříděných dále nerecyklovatelných odpadů k výrobě tepla a elektřiny v některých lokalitách.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Palivový mix nám umožní vysokou efektivitu v rámci výroby a teplárny Třebovice, diverzifikaci rizik, což nám umožní spolehlivě a bezpečně dodávat teplo našim zákazníkům a pomůže nám udržet přijatelnou cenu pro naše zákazníky.“

Moravskoslezský kraj má jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. Díky tomu mají zdejší velká města teplo zajištěné z centrálních zdrojů bez starostí.

Okénko do světa

Češi podporují čisté energetické zdroje, stát by podle většiny z nich měl v budoucnu spoléhat především na jadernou energetiku doplněnou o obnovitelné zdroje energie. Podporu těchto zdrojů umocnila válka na Ukrajině. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IBRS. Pro 96 procent lidí je podle něj klíčová soběstačnost země v zásobování energií.

Silnou podporu bezemisních elektráren v posledním roce umocnila podle výsledků průzkumu ruská agrese na Ukrajině. Jadernou energií nyní podle výsledků průzkumu, jehož se zúčastnilo přes 500 respondentů, podporuje kolem 70 procent lidí. V závěru roku 2021 to bylo kolem 59 procent.

Miloš Rybáček, jednatel agentury IBRS: „Navzdory určitému uklidnění energetické krize, přetrvává velmi vysoká podpora jádra i obnovitelných zdrojů. V očích většiny veřejnosti se nevylučují, ale doplňují, respondenti vyjadřují podporu oběma. Většina oslovených (53 procent) vidí budoucnost české energetiky v jejich kombinaci.“

V jedné z otázek měla každá respondentka či respondent k dispozici deset bodů a měli je rozdělit mezi jednotlivé výrobní zdroje podle toho, jaký by měly mít podíl na celkové výrobě elektřiny v ČR v roce 2030. První místo obsadily s 3,9 bodu jaderné elektrárny, následované obnovitelnými zdroji (3,3 bodu).

Téměř čtyři pětiny dotázaných dále podle průzkumu uvedly, že dění na Ukrajině spíše či výrazně ovlivňuje dění v energetice. Respondenti se obávají, že ztráta energetické soběstačnosti by mohla vést k dalšímu prudkému růstu cen energií. Uvedlo to 78 procent dotázaných. Asi 60 procent lidí má podle průzkumu obavy z ohrožení stability dodávek elektřiny.

Seminář MSKEC pro starosty měst a obcí

Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezské energetické centrum založilo Centrum veřejných energetiků a pořádá pravidelné semináře pro primátory a starosty měst a obcí z našeho kraje, aby nabídlo svou pomoc v době energetické krize. My jsme navštívili seminář v ostravském hotelu Clarion.

Tomáš Tikal, TV Polar: Cílem těchto seminářů jsou energetické úspory. Témata vybírají sama města a obce. Tématem posledního semináře byl energetický management, jak správně evidovat spotřeby energií, jak vytvářet úspory a také komunitní energetika a zapojení obnovitelných zdrojů energií v rámci veřejné správy.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My vycházíme z posledního semináře a dělali jsme si zpětnou vazbu, to znamená tak, jak ti starostové a starostky to viděli, a zároveň jsme uspořádali poradenské konzultace a v rámci konzultacích ty témata takhle vyplývaly. Takže my jsme na základě těch stěžejních témat ty témata dneska upřednostnili. To znamená, je to energetický management a komunitní energetika.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude to Vaše hlavní sdělení?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Moje hlavní sdělení bude víceméně v tom, že chci ukázat, jak vypadají dneska ceny energií. To znamená, že nesmíme podléhat tomu, že dneska energie klesají. Řekněme, že v rámci téhle dekády ta energie bude na úrovni a že je potřeba dále šetřit, evidovat a samozřejmě vytvářet prostor pro obnovitelné zdroje energie.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste charakterizoval postoj Moravskoslezského kraje tady k tomu energetickému managementu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Postoj Moravskoslezského kraje je v tom, že prakticky my už energetické úspory vytváříme zhruba někdy od roku 2012. To znamená, máme nějaké čtyřleté plány a v rámci těch čtyřletých plánu se nám podařilo ušetřit zhruba 120 milionů v rámci těch čtyř let. Moravskoslezský kraj samozřejmě úspory na budovách dělá, včetně zapojení těch obnovitelných zdrojů energií. To znamená prakticky ty zkušenosti, které máme, využívá.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že sbíráte zpětnou vazbu od měst a obcí. Takže jaké jsou ty nejčastější požadavky?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ty nejčastější požadavky jsou víceméně dotace a finanční nástroje. Je to logické, protože města, obce potřebují šetřit, mají i svoje programy, je to ten nešťastnější požadavek. Dále je to příprava projektu. Samozřejmě se snaží nám víceméně naznačit, že by chtěli pomoc v evidencích energií. To znamená, ne vždycky jsou tady v tomhle úspěšní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký ještě další servis může poskytnout Moravskoslezské energetické centrum?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Jsou to víceméně ty zkušenosti, které máme, a zároveň se chceme společně zapojit do komunitní energetiky. To znamená, máme dneska školy, které fungují v nějakém režimu dopoledne, odpoledne a máme možnost ty přebytky, které budou v rámci těch obnovitelných zdrojů, tady mluvíme přímo o fotovoltaice, použít v rámci té komunity ve veřejné správě.

Tomáš Tikal, TV Polar: V současné době se v České republice velmi pečlivě připravuje legislativní rámec k tzv. komunitní energetice.

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Cílem té právní úpravy je umožnit samosprávám, podnikatelům v obci a občanům, aby mezi sebou sdíleli elektřinu v tzv. energetických společenstvích. Hlavním smyslem je snížit si účty za elektřinu. Samosprávy se už nyní v regionu na toto velmi pečlivě připravují a cílem dnešního semináře je také to, aby mezi sebou sdíleli zkušenosti a aby každý neobjevoval kolo nebo Ameriku. My společně s Moravskoslezským energetickým centrem a Moravskoslezským krajem připravujeme ta legislativní řešení tak, aby obce v budoucnu měly komunitní energetiku lehčí a více usnadněnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kdy bude ta administrativa kompletně připravena?

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Věříme tomu, že ten zákon zvaný LEX OZE II půjde do Poslanecké sněmovny už nyní před prázdninami a realistické je, že bude schvalován někdy v průběhu podzimu 2023. Obce, podnikatelé, občané se na to mohou už nyní připravovat a už nyní jsou takové pilotní projekty těch samospráv, které mají zájem být na komunitní energetiku připraveny.

Tomáš Tikal, TV Polar: Znamená to, že budete, ať už občanům nebo obcím nebo organizacím, připravovat ten právní servis? Bude to přichystáno, takže oni to mohou využít?

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Snažíme se připravit několik variant právě ve spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem, protože se komunitní energetice odborně dlouhodobě věnujeme. Snažíme se připravit, aby ty varianty tak, jak bude obec připravena a v jakém kroku připravenosti bude, aby je mohla využít a okamžitě, kdy se bude cítit připravena, začít ty projekty realizovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fungující ukázkou komunitní energetiky je projekt v Mikolajicích na Opavsku.

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Podstata je v podstatě v založení komunity. Komunitní spojení budov, kde jsme vytvořili microgrid mezi budovami, to znamená, spojili jsme tři budovy společně nejenom elektricky, ale i tepelně. V tom roce 2018 jsme použili spojení všech technologií, které byly dostupné tehdy na trhu. To znamená fotovoltaiku, baterie, kogeneraci a kogeneraci zvláštní, my máme kogeneraci na pelety, to znamená na OZE. Plus spojení těch budov, sjednocení jističů, všechny možnosti, které byly na trhu, využili jsme a spojili dohromady.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vám to funguje?

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Funguje to skvěle. My jsme dneska už za splacením toho toho projektu. To znamená, dneska už šetříme sto procent těch investic, které jsme vložili.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sbírat informace na seminář přišli také zástupci mnohem větších měst.

Jan Pekař (ODS), místostarosta Českého Těšína: My máme jednoho dominantního dodavatele energie. Je to městská společnost Teplo Těšín, takže v rámci jejích aktivit se snažíme přemýšlet o nějaké budoucí možnosti využití, ať už to je komunitní energetika, alternativní zdroje a podobně. Plus samozřejmě tím, že jsme blízko Třince, pořád je ve hře už kdysi zmiňovaný projekt dálkového teplovodu, respektive horkovodu. Takže v podstatě snažíme se najít nějaký optimální mix k tomu, abychom se stali, řekněme nějakým stabilním dodavatelem tepla pro občany za nějakou stabilní cenu. Očekávám právě, že tady na tomhle semináři se dozvím o dalších možnostech nebo alespoň o možnostech financování těch už možností známých.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MO Ostrava - Poruba: My v městském obvodě Poruba Už celkem dlouhou dobu se zabýváme energetickými úsporami, ale i jakousi, řekněme energetickou autonomií, protože v reakci na krizi, která se v energetice poslední měsíce a možná už roky děje, chceme občanům nabídnout možnost mít levnější energie, a hlavně mít jistý zdroj energie. Dneska na tom semináři jeden z bloků je komunitní energetika, což je něco, co nás zajímá. Máme spoustu budov, kde jsme schopni energii vyrábět. Ne vždycky jsme ji schopni v tom daném čase i tam my spotřebovat. Tohle je téma, které by nám mohlo naši situaci pomoct vyřešit.

Alexandr Pokorný, energetik města Frýdek-Místek: My jsme začali v roce 2019 uvažovat o tom, že začneme mít energetický management a potřebovali jsme sofistikovaný program, abychom mohli sledovat budovy, kterých máme 144 a zhruba nějakých 700 odběrných míst. Takže jsme se rozhodli pro program, který bude pro nás sofistikovaný a udělali jsme dobře, protože potom, když máme nějakou dotaci, lépe se nám dokládají ty energetické úspory.

Tomáš Tikal, TV Polar: Své informace především k dotacím přinesl na seminář také Moravskoslezský kraj.

Pavla Sliwková, projektová manažerka, KÚ MS kraje: Já se zaměřím právě na nabídky Moravskoslezského kraje, v rámci kterých jsme si stanovili, že chceme neustále zlepšovat životní prostředí. Právě obce a města nám můžou výrazně pomoct realizací zelených a úsporných projektů. Mým cílem je dneska informovat o dotačních příležitostech z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů, aby právě obce tyto prostředky využily a projekty realizovaly.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další seminář Moravskoslezského energetického centra je v plánu na podzim letošního roku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Patnáct minut nabitých energií je u konce. Mějte se co nejlépe a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
01. června 2023, 17:13

Dobrý den, sledujete začátek magazínu TV Polar Energie a kraj. V jeho úvodu se podíváme na novinky v elektrárně Třebovice v Ostravě, mrkneme okénkem do světa a nakonec navštívíme seminář MS energetického centra pro města a obce.

Elektrárna Třebovice ekologizuje výrobu

Energetika patří mezi nejdůležitější a nejsložitější současná témata, mimo jiné i z pohledu ekologie. Také na Ostravsku se rozbíhá transformace teplárenství. Skupina Veolia dokončila další investici v Elektrárně Třebovice, která patří mezi největší výrobce energií v České republice.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Je to teplárna, která dokáže reagovat v reálném čase na dodávku tepla v jakémkoliv ročním období, a můžeme říct, že v minulosti zde byly prováděny zásadní úpravy, modernizace a hlavně ekologizace tohoto zdroje– odsíření, odprášení a denitrifikace tohoto zdroje.“

Množství vypouštěného prachu elektrárna razantně snížila v posledních letech až o 90 procent. Podobně klesly také emise oxidů síry a dusíku. K dalšímu zefektivnění a rozvoji výroby elektřiny a tepla v Ostravě teď přispěje nový turbogenerátor.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Právě nová turbína TG17 v protitlakém uspořádání nám umožní vyrábět teplo a elektřinu kogeneračním způsobem, to znamená v současném stavu, kdy do turbíny vstupuje pára z třebovických kotlů, vyrobí na turbíně elektrickou energii a teplo je dále využilo pro vytápění města Ostravy.“

Kogenerace, tedy společná výroba elektřiny a tepla, zajistí nejvyšší možné využití energie v palivu, je nejekologičtějším a nejekonomičtějším způsobem využití paliva.

Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Turbína pracuje na 6000 otáčkách, ty jsou následně převodovkou regulovány na 1500 otáček, s kterými pracuje generátor tohoto soustrojí a ten vyrábí elektrickou energii. Výkon tohoto soustrojí je 36 MW.“

Příprava a výstavba turbogenerátoru trvala přes 2 roky. Nové zařízení může sloužit desítky let.

Pavel Mlčák, výrobní manažer regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Turbína má za sebou všechny zkoušky, předkomplexní vyzkoušení a v březnu proběhlo i úspěšné garanční měření. Týmu 10 dodavatelů a našemu projektovému týmu se podařilo úspěšně turbínu připravit ke komplexnímu odzkoušení a převzetí stroje.“

Zatím ostravská teplárna využívá stále především černé uhlí, ta největší transformace ji tedy teprve čeká.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Naše společnost vyhlásila odchod od uhlí coal exit do roku 2030. Již nyní v rámci připravované koncepce víme, že nebudeme do budoucna závislí na jednom palivu, což do budoucna by byl jen plyn, ale budeme mít palivový mix, např. energetické využití odpadů, zmiňovaný plyn, biopalivo a chceme taky využívat odpadní teplo.“

Veolia i v dalších svých teplárnách cílí na kombinaci více druhů dostupných paliv, včetně využívání vytříděných dále nerecyklovatelných odpadů k výrobě tepla a elektřiny v některých lokalitách.

Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie ČR: „Palivový mix nám umožní vysokou efektivitu v rámci výroby a teplárny Třebovice, diverzifikaci rizik, což nám umožní spolehlivě a bezpečně dodávat teplo našim zákazníkům a pomůže nám udržet přijatelnou cenu pro naše zákazníky.“

Moravskoslezský kraj má jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. Díky tomu mají zdejší velká města teplo zajištěné z centrálních zdrojů bez starostí.

Okénko do světa

Češi podporují čisté energetické zdroje, stát by podle většiny z nich měl v budoucnu spoléhat především na jadernou energetiku doplněnou o obnovitelné zdroje energie. Podporu těchto zdrojů umocnila válka na Ukrajině. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IBRS. Pro 96 procent lidí je podle něj klíčová soběstačnost země v zásobování energií.

Silnou podporu bezemisních elektráren v posledním roce umocnila podle výsledků průzkumu ruská agrese na Ukrajině. Jadernou energií nyní podle výsledků průzkumu, jehož se zúčastnilo přes 500 respondentů, podporuje kolem 70 procent lidí. V závěru roku 2021 to bylo kolem 59 procent.

Miloš Rybáček, jednatel agentury IBRS: „Navzdory určitému uklidnění energetické krize, přetrvává velmi vysoká podpora jádra i obnovitelných zdrojů. V očích většiny veřejnosti se nevylučují, ale doplňují, respondenti vyjadřují podporu oběma. Většina oslovených (53 procent) vidí budoucnost české energetiky v jejich kombinaci.“

V jedné z otázek měla každá respondentka či respondent k dispozici deset bodů a měli je rozdělit mezi jednotlivé výrobní zdroje podle toho, jaký by měly mít podíl na celkové výrobě elektřiny v ČR v roce 2030. První místo obsadily s 3,9 bodu jaderné elektrárny, následované obnovitelnými zdroji (3,3 bodu).

Téměř čtyři pětiny dotázaných dále podle průzkumu uvedly, že dění na Ukrajině spíše či výrazně ovlivňuje dění v energetice. Respondenti se obávají, že ztráta energetické soběstačnosti by mohla vést k dalšímu prudkému růstu cen energií. Uvedlo to 78 procent dotázaných. Asi 60 procent lidí má podle průzkumu obavy z ohrožení stability dodávek elektřiny.

Seminář MSKEC pro starosty měst a obcí

Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezské energetické centrum založilo Centrum veřejných energetiků a pořádá pravidelné semináře pro primátory a starosty měst a obcí z našeho kraje, aby nabídlo svou pomoc v době energetické krize. My jsme navštívili seminář v ostravském hotelu Clarion.

Tomáš Tikal, TV Polar: Cílem těchto seminářů jsou energetické úspory. Témata vybírají sama města a obce. Tématem posledního semináře byl energetický management, jak správně evidovat spotřeby energií, jak vytvářet úspory a také komunitní energetika a zapojení obnovitelných zdrojů energií v rámci veřejné správy.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My vycházíme z posledního semináře a dělali jsme si zpětnou vazbu, to znamená tak, jak ti starostové a starostky to viděli, a zároveň jsme uspořádali poradenské konzultace a v rámci konzultacích ty témata takhle vyplývaly. Takže my jsme na základě těch stěžejních témat ty témata dneska upřednostnili. To znamená, je to energetický management a komunitní energetika.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude to Vaše hlavní sdělení?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Moje hlavní sdělení bude víceméně v tom, že chci ukázat, jak vypadají dneska ceny energií. To znamená, že nesmíme podléhat tomu, že dneska energie klesají. Řekněme, že v rámci téhle dekády ta energie bude na úrovni a že je potřeba dále šetřit, evidovat a samozřejmě vytvářet prostor pro obnovitelné zdroje energie.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste charakterizoval postoj Moravskoslezského kraje tady k tomu energetickému managementu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Postoj Moravskoslezského kraje je v tom, že prakticky my už energetické úspory vytváříme zhruba někdy od roku 2012. To znamená, máme nějaké čtyřleté plány a v rámci těch čtyřletých plánu se nám podařilo ušetřit zhruba 120 milionů v rámci těch čtyř let. Moravskoslezský kraj samozřejmě úspory na budovách dělá, včetně zapojení těch obnovitelných zdrojů energií. To znamená prakticky ty zkušenosti, které máme, využívá.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že sbíráte zpětnou vazbu od měst a obcí. Takže jaké jsou ty nejčastější požadavky?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ty nejčastější požadavky jsou víceméně dotace a finanční nástroje. Je to logické, protože města, obce potřebují šetřit, mají i svoje programy, je to ten nešťastnější požadavek. Dále je to příprava projektu. Samozřejmě se snaží nám víceméně naznačit, že by chtěli pomoc v evidencích energií. To znamená, ne vždycky jsou tady v tomhle úspěšní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký ještě další servis může poskytnout Moravskoslezské energetické centrum?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Jsou to víceméně ty zkušenosti, které máme, a zároveň se chceme společně zapojit do komunitní energetiky. To znamená, máme dneska školy, které fungují v nějakém režimu dopoledne, odpoledne a máme možnost ty přebytky, které budou v rámci těch obnovitelných zdrojů, tady mluvíme přímo o fotovoltaice, použít v rámci té komunity ve veřejné správě.

Tomáš Tikal, TV Polar: V současné době se v České republice velmi pečlivě připravuje legislativní rámec k tzv. komunitní energetice.

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Cílem té právní úpravy je umožnit samosprávám, podnikatelům v obci a občanům, aby mezi sebou sdíleli elektřinu v tzv. energetických společenstvích. Hlavním smyslem je snížit si účty za elektřinu. Samosprávy se už nyní v regionu na toto velmi pečlivě připravují a cílem dnešního semináře je také to, aby mezi sebou sdíleli zkušenosti a aby každý neobjevoval kolo nebo Ameriku. My společně s Moravskoslezským energetickým centrem a Moravskoslezským krajem připravujeme ta legislativní řešení tak, aby obce v budoucnu měly komunitní energetiku lehčí a více usnadněnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kdy bude ta administrativa kompletně připravena?

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Věříme tomu, že ten zákon zvaný LEX OZE II půjde do Poslanecké sněmovny už nyní před prázdninami a realistické je, že bude schvalován někdy v průběhu podzimu 2023. Obce, podnikatelé, občané se na to mohou už nyní připravovat a už nyní jsou takové pilotní projekty těch samospráv, které mají zájem být na komunitní energetiku připraveny.

Tomáš Tikal, TV Polar: Znamená to, že budete, ať už občanům nebo obcím nebo organizacím, připravovat ten právní servis? Bude to přichystáno, takže oni to mohou využít?

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Snažíme se připravit několik variant právě ve spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem, protože se komunitní energetice odborně dlouhodobě věnujeme. Snažíme se připravit, aby ty varianty tak, jak bude obec připravena a v jakém kroku připravenosti bude, aby je mohla využít a okamžitě, kdy se bude cítit připravena, začít ty projekty realizovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fungující ukázkou komunitní energetiky je projekt v Mikolajicích na Opavsku.

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Podstata je v podstatě v založení komunity. Komunitní spojení budov, kde jsme vytvořili microgrid mezi budovami, to znamená, spojili jsme tři budovy společně nejenom elektricky, ale i tepelně. V tom roce 2018 jsme použili spojení všech technologií, které byly dostupné tehdy na trhu. To znamená fotovoltaiku, baterie, kogeneraci a kogeneraci zvláštní, my máme kogeneraci na pelety, to znamená na OZE. Plus spojení těch budov, sjednocení jističů, všechny možnosti, které byly na trhu, využili jsme a spojili dohromady.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vám to funguje?

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Funguje to skvěle. My jsme dneska už za splacením toho toho projektu. To znamená, dneska už šetříme sto procent těch investic, které jsme vložili.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sbírat informace na seminář přišli také zástupci mnohem větších měst.

Jan Pekař (ODS), místostarosta Českého Těšína: My máme jednoho dominantního dodavatele energie. Je to městská společnost Teplo Těšín, takže v rámci jejích aktivit se snažíme přemýšlet o nějaké budoucí možnosti využití, ať už to je komunitní energetika, alternativní zdroje a podobně. Plus samozřejmě tím, že jsme blízko Třince, pořád je ve hře už kdysi zmiňovaný projekt dálkového teplovodu, respektive horkovodu. Takže v podstatě snažíme se najít nějaký optimální mix k tomu, abychom se stali, řekněme nějakým stabilním dodavatelem tepla pro občany za nějakou stabilní cenu. Očekávám právě, že tady na tomhle semináři se dozvím o dalších možnostech nebo alespoň o možnostech financování těch už možností známých.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MO Ostrava - Poruba: My v městském obvodě Poruba Už celkem dlouhou dobu se zabýváme energetickými úsporami, ale i jakousi, řekněme energetickou autonomií, protože v reakci na krizi, která se v energetice poslední měsíce a možná už roky děje, chceme občanům nabídnout možnost mít levnější energie, a hlavně mít jistý zdroj energie. Dneska na tom semináři jeden z bloků je komunitní energetika, což je něco, co nás zajímá. Máme spoustu budov, kde jsme schopni energii vyrábět. Ne vždycky jsme ji schopni v tom daném čase i tam my spotřebovat. Tohle je téma, které by nám mohlo naši situaci pomoct vyřešit.

Alexandr Pokorný, energetik města Frýdek-Místek: My jsme začali v roce 2019 uvažovat o tom, že začneme mít energetický management a potřebovali jsme sofistikovaný program, abychom mohli sledovat budovy, kterých máme 144 a zhruba nějakých 700 odběrných míst. Takže jsme se rozhodli pro program, který bude pro nás sofistikovaný a udělali jsme dobře, protože potom, když máme nějakou dotaci, lépe se nám dokládají ty energetické úspory.

Tomáš Tikal, TV Polar: Své informace především k dotacím přinesl na seminář také Moravskoslezský kraj.

Pavla Sliwková, projektová manažerka, KÚ MS kraje: Já se zaměřím právě na nabídky Moravskoslezského kraje, v rámci kterých jsme si stanovili, že chceme neustále zlepšovat životní prostředí. Právě obce a města nám můžou výrazně pomoct realizací zelených a úsporných projektů. Mým cílem je dneska informovat o dotačních příležitostech z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů, aby právě obce tyto prostředky využily a projekty realizovaly.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další seminář Moravskoslezského energetického centra je v plánu na podzim letošního roku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Patnáct minut nabitých energií je u konce. Mějte se co nejlépe a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-01-06-2023-17-13