Energie a kraj
- Energie a kraj speciál
- MS kraj nabídl starostům pomoc v energetické krizi
- Life Coala připraví náš region na klimatické změny
- MS energetické centrum radí starostům s energiemi
Tomáš Tikal, TV Polar: Magazín televize Polar Energie a kraj Speciál vám přinese tři reportáže ze tří důležitých setkání, která v poslední době proběhla v Ostravě. Začneme jednáním zástupců Moravskoslezského kraje se starosty měst a obcí v našem regionu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj udělal další vstřícný krok vůči městům a obcím na svém území. Uspořádal pro ně prezentaci krajských agentur, které jim dokážou pomoci v oblasti územního rozvoje, cestovního ruchu, energetiky apod. Noví i staronoví primátoři a starostové měst a obcí měli možnost získat informace od krajských agentur, které jim mohou pomoci v rozvoji s turistickým ruchem i řešením energetické krize.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My to pořádáme pravidelně, ale tentokrát je skutečně velký zájem ze strany starostů. Myslím, že to vychází z té současné doby a tím nemyslím energetickou krizi, ale především to, že se rozjíždí systematicky, řekněme poslední fáze transformace našeho kraje a bez obcí to nepůjde. Takže já si myslím, že jsme tady pro to, abychom si o tom vykládali a abychom ukázali, co jsme pro ně připravili.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude to vaše hlavní sdělení?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Mé hlavní sdělení je spíš ukázat ten rámec toho, jak je celá transformace řízena. To znamená, že tady nějaká strategická úroveň je, tedy implementační úroveň, kde sehrávají klíčovou roli naše agentury, jako je MSID, MSIC. Moravskoslezské energetické centrum to zná. Chceme jim o tom říci, protože to jsou ty body, kde oni potom můžou hledat podporu pro svoje vlastní projekty.
Tomáš Tikal, TV Polar: Se starosty některými už jsem mluvil a samozřejmě nejvíce je momentálně trápí energie. Takže jaká bude ta vaše nabídka, jak pomoci?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Právě ta nabídka jde směrem k moravskoslezskému energetickému centrům, kde se v podstatě sbíhají veškeré znalosti, které se týkají problematiky energetiky. My se samozřejmě snažíme zajistit energie tak, jak to můžeme v rámci našeho partnerství s firmami, které tady jsou. My jako kraj nemáme vlastní energetiku, to znamená, nemáme své vlastní zdroje. Ale co můžeme udělat a děláme, musíme tyto věci koordinovat. A to je právě to, co si myslím, že může pomoci do budoucna řešit ty problémy s energetickou krizí. Co všechno ti starostové mohou z té vaší nabídky využít? Co byste jim poradil, aby tu situaci zvládli? Já si myslím, že stojíme pod, řekněme pod tlakem velké energetické změny. Myslím si, že pomalu opouštíme uhlí. Uvidíme, jak dlouho ještě se ukáže, že bude moci OKD uhlí těžit. Ale samozřejmě je tady problematika nová, to znamená využívání řekněme zdrojů Zelená úspora. To znamená, tady chceme pomoci třeba správně navrhnout fotovoltaickou elektrárnu. Chceme zavést principy vodíkového hospodářství, to znamená, to jsou ty principy, které potom můžeme předat těm jednotlivým obcím, a ty se potom můžou domlouvat mezi sebou, zavádět si komunitní energetiku. To znamená, to je to, řekněme, cílené. To znamená pomoci těm obcím s tím, jak se v tom zorientovat a jak postupovat.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Jsou tady všecky čtyři krajské agentury, já mám na starost tu energetickou a pochopitelně chceme nabídnout starostům, i těm starším i těm nově zvoleným odbornou pomoc, odbornou pomoc ve smyslu, ne že budeme říkat konkrétně instalace fotovoltaiky na střechu, ale budeme jim vyvracet nesmysly typu; za nimi chodí různí podvodníci a nabízejí jim elektrárnu na štěpku z Brazílie a podobně. Budeme jim pomáhat se spočítáním nákladů, ale ta hlavní pomoc by měla být v rámci komunitní energetiky, což je úplně nová věc, která bude trošku složitější. Tady chceme nabídnout odbornou pomoc. Pomoc ve smyslu mám školu, osadím ji panely, ale ty panely se mi nevrátí, dokud nebudu tu elektřinu prodávat někomu, který je hned vedle té školy. Takže toto je třeba to hlavní poselství, kterou dneska té konferenci chci těm starostům říct.
Tomáš Tikal, TV Polar: Toto komunitní sdílení ještě není podloženo zákonem? Jestli se nepletu, tak jak jsme blízko?
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Jsme velmi blízko. Jsme poslední zemi v Evropě, která to nemá, moc nerozumí ministerstvu průmyslu, které stáhlo hotový návrh, který byl odsouhlasený úplně všemi, stáhl ho. Můžeme se domnívat jenom proč. Lobbistické tlaky ČEZu jsou jistě značné, ale dříve nebo později ten zákon bude platit a dříve nebo později ty obce budou šetřit právě na tom, že budou sdílet elektřinu se soukromníky, s ostatními organizacemi, s firmami na území města. To je možná cesta, jak snížit závislost na fosilních palivech, možná ještě více než těmi jinými zelenými metodami.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co ještě chcete starostům zdůraznit?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Chci jim zdůraznit to, že šetřit se vyplatí. Chci jim pomoct nejenom v tom, že se oplácá škola polystyrenem, která to vrátí za 50 let. Ale důležité je, aby v té škole samozřejmě fungovaly i regulace, regulace ve smyslu jak na krajském úřadě. Já teďka v kanceláři mám 16 stupňů, protože jsem pryč a podobně to může fungovat na obcích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste připravil nejen pro obce nebo připravili nejen pro obce komiks pro různé organizace. Jak se zatím chytil, jak se využívá?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Měli jsme prvních 500 kusů, už je druhý dotisk, takže rozdávat se rozdává. Pevně doufám, že bude mít ten mec men, který tam představuje toho hlavní hrdinu, úspěch. Není to komiks legrační, je to komiks naučný, ale pevně věřím, že ta forma se starostům bude líbit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co dál plánujete v této osvětě?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Chceme vydat komiks pro občany, kteří bydlí v panelácích, protože tam je možné docílit možná kupodivu velkých úspor, pokud se domluví všichni v tom domě. Takže chceme ukázat, když se domluví všichni, tak ty úspory budou velké, než když to bude na jednom konkrétním člověkovi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Největší zájem mezi starosty byl o služby Moravskoslezského energetického centra, krajské agentury, která nabízí energetické poradenství.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ono to má plnit několik účelů. První je seznámit jednotlivé starosty s tím, že tady existují krajské agentury. Druhý účel, co pro ty starosty můžeme udělat?
Tomáš Tikal, TV Polar: Co pro ty starosty můžete udělat?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Takže v našem případě vlastně, co se týká Moravskoslezského energetického centra, poskytujeme služby v oblasti energetiky a čisté mobility. Takže to, co poskytujeme pro krajský úřad a příspěvkové organizace, chceme překlopit směrem ke starostům. To znamená, to je to, co dneska letí. Řeší se úspory, řeší se obnovitelné zdroje.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jakým způsobem jim to budete prezentovat tak, aby to pochopili a aby to uchopili?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Předpokládám, že to nebude dneska. Představíme ten projekt, to znamená, my chystáme projekt Centrum veřejných energetiků. Pak už to bude probíhat tak, že v jednotlivých oblastech budeme mít své zástupce a ti s nimi budou pravidelně komunikovat, takže bude na to dostatek času.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co ty starosty nejvíce pálí v dnešní době energetické krize?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já si myslím, že to víme všichni, a to je hlavně cena energií. To znamená, že my budeme se snažit poradit to, jak nejlépe uspořit, ale popřípadě jak si vybrat nějakého vhodného dodavatele.
Tomáš Tikal, TV Polar: Kdo ještě patří mezi vaše klienty kromě měst a obcí?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Budou to malé, nebo jsou to malé i střední firmy a samozřejmě naše příspěvkové organizace.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si představujete tu spolupráci s těmi starosty? S jakými problémy by měli za vámi chodit nebo jak je přimět k tomu, aby opravdu vaše služby využívali?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My jsme z jara od tohoto roku zaslali dotazník, ve kterém jsme vlastně specifikovaly určité oblasti, které by je zajímaly. Důležité je hlavně to, aby začaly minimálně spotřeby a energie sledovat, což nebylo ve všech případech. To znamená, je to tzv. zavedení energetického managementu, ve kterém minimálně si evidují spotřeby jednotlivých příspěvků v organizaci, ale i budov. To znamená, že v rámci toho a těch opatření, které potom nastanou, budou si moct poměřovat ty úspory.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mnohé obce a města už problematiku energií intenzivně řeší.
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: My chceme pomáhat i občanům našeho města. To znamená na jedné straně, co se týče té nouze, hmotné nouze pro občany poskytnout poradenství a na druhé straně poskytnout poradenství prostřednictvím energetického poradce. Právě dneska jsem tady pro to, abychom si už domluvili konkrétní termín, abychom v Třinci zavedli v pravidelném čase přímo na radnici možnost, aby občané mohli tohoto energetického poradce navštěvovat. Kromě toho připravujeme energetický audit, to znamená, začali jsme tím v červnu letošního roku a naším cílem je, což je běh na dlouhou trať, abychom jednotlivé naše zařízení, tzn. majetek ve správě města, abychom na základě provedeného auditu pak různým způsobem rekonstruovali, zaváděli různé postupy tak, abychom dlouhodobě spořili právě energii.
Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: Budišov se už připravoval dříve. Na stole máme dva projekty na fotovoltaiku, již v roce 2019 jsme spustili první projekt, malou lokální distribuční síť, což byl takový průkopnický projekt, kdy jsme si osvědčili, že to jde a chceme v tom dál pokračovat, samozřejmě. Dále se budeme zaměřovat na úspory energetické. Pokud vše vyjde, projekt vyjde, v Budišově by mělo být centrum veřejných energetiků, pobočku mít, kde bude zaměřeno na energetické poradenství pro i okolní obce, což kvitujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si představujete tu spolupráci s krajskými agenturami?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Že budou pro nás tady a pomohou i těm menším obcím, protože co si budeme povídat, toho času není tolik a zrovna i ty naše oblasti Budišov, vítkovsko jsou takovým postiženějším regionem, tak si to určitě zaslouží. Ale těch peněz nebude tolik. Takže těm úsporám je potřeba se věnovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak oceňujete, že kraj připravil toto dnešní setkání, kde se řeší jednak energie, ale i další oblasti?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Je to dobře, už jsem to řekl, že kraj chce být nápomocen i pomoci svých agentů s.r.o., jednoznačně to vítáme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ještě nějaký třeba projekt do budoucna, co máte v hlavě, co se energií týká, který by mohl vaši obci pomoci?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Budeme dál určitě pokračovat s fotovoltaikou, dále se zaměřovat na energetické úspory, co ještě nemáme, na kotelny. Budeme se modlit, aby se situace s energiemi zlepšila.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj s podporou Evropské unie rozjel nový projekt s názvem LIFE COALA. Ten má za úkol náš region, co nejlépe připravit na změny klimatu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Lidé v Moravskoslezském kraji mají obavu z přechodu k uhlíkové neutralitě. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu Institutu 2050. Moravskoslezský kraj si také jako první region v republice nechal vypracovat adaptační strategii na dopady změny klimatu a rozjel evropský projekt s názvem LIFE COALA.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: My jsme se dnes sešli, abychom primárně představili projekt Koala, který běží první rok. Je to zahajovací konference, přesto tohoto projektu. Snažili jsme se. Nehovořit jenom o tom, co bude dělat ten projekt, ale zároveň to zaměřit i na ta praktická témata, která souvisejí se změnami klimatu a dopady tady v regionu. Takže jsme pozvali hosty, kteří k tomu tématu mají co říct. Jsou to zástupci obcí, jsou to odborníci, kteří by měli dokázat tady hovořit o aktuálním stavu toho, jakým způsobem se s tím tématem změny klimatu pasují obce, kraj, ale i odborná veřejnost.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co je hlavním cílem celého toho projektu?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Cílem projektu je zvýšit odolnost Moravskoslezského kraje vůči změnám klimatu. Ta odolnost je o připravenosti a my se zaměřujeme na tu systémovou připravenost. Čili chceme, aby v oblasti těch nástrojů, které pomáhají řešit změnu klimatu, financování změny klimatu, ale i obecné informovanosti o té problematice byl kraj mezi prvníma a byl dostatečně připraven.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se dá čelit těm změnám?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Je to komplex přímo fyzických opatřeních. Je to zlepšování prostředí v sídlech, které budou určitě trpět třeba vlnami vedra. Čili aby nedocházelo k přehřívání měst. Je to otázka změny užívání krajiny, struktury krajiny, aby nedocházelo třeba k povodním nebo lokálním přívalovým srážkám, které způsobují problémy v obcích. Ale čelit se dá také tím, že má i veřejnost dostatek informací o tomto tématu a ty opatření vyžadují.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mají tady ty klimatické změny i nějaký pozitivní dopad?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Pozitivní dopad z hlediska? My to propojujeme hodně s transformací Moravskoslezského kraje. Nedá se hovořit nutně o pozitivním dopadu. Je to samozřejmě změna, která přichází, se kterou nemůžeme nic dělat. Ale z hlediska transformace tam vidíme určitý potenciál, že můžeme některé z těch technologií, se kterýma může souviset i nějaký byznys, přitáhnout třeba i do kraje a nastartovat třeba i zelenou ekonomiku.
Tomáš Tikal, TV Polar: Měli byste i rady pro běžného občana, jak se dá těmto klimatickým změnám čelit?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: To je dobrá otázka. Já si myslím, že je to o zodpovědnosti na úrovni každého. Konkrétně kdybych řekl, majitelé rodinných domů určitě mohou zadržovat dešťovou vodu. Při novostavbách mohou lidé budovat zelené střechy a řešit to tímto způsobem.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Projekt LIFE COALA je něco, co si myslím zapadá do celé mozaiky opatření a projektů, které se tady snažíme řešit. My jsme tady dvě stě padesát let těžili uhlí, měli jsme tady dominující těžký průmysl. Byli jsme jednu dobu hrdí na to, že jsme ocelovým srdcem ČR. Nicméně to, co bylo dříve prosperitou, se dneska stává velkým bolehlavem, protože si uvědomujeme, jak náročné je udržet právě tento průmysl takový, aby byl čistý. To, že se tady pořád potýkáme se znečištěním ovzduší, je více než zjevné. My se snažíme to řešit celou řadou opatření. Míříme tam, kde to znečištění je jedno z největších, to znamená lokální topeniště, protože pořád to tak je, prosím, pořád přes sedmdesát procent znečištění v tomto kraji tvoří lokální topeniště. Ten třeba těžký průmysl a autový průmysl, samozřejmě auta jako taková v tom sehrávají minoritní roli. Ale to neznamená, že se tomu nechceme věnovat, chceme se tomu věnovat a samozřejmě chceme se tomu věnovat i v širším kontextu. To je to, co bych nazval obecné klimatické změny, které se dějí. Já si myslím, že všichni vidíme v těch reportážích, co se děje s ledovci v Antarktidě, co se děje s ledovci v Alpách. Je to fakt, který musíme respektovat a musíme se začít o to více starat. Já se domnívám, že celá řada projektů byla nastavena, myslím na té mezinárodní úrovni. Trošku mě mrzí to, že Evropa je v tomto lídrem a zatím tedy nevnímám, že by ta reakce z ostatních, řekněme částí světa byla adekvátní. Takže my se tady snažíme po procentech, po desítkách, po desetinách procent tyto věci zlepšovat, ale jsou jiná místa, kde se tomu tak neděje. Ale tak, jak platí, říká se důležité je, co uděláme my sami. Nečekejme na to, co budou dělat ostatní. Takže my se snažíme právě věnovat nejen té transformaci kraje z pohledu všech těch našich projektů, které tady máme. Tím nemyslím jenom fond spravedlivé transformace, ale myslím tím samozřejmě i modernizační fond, který bude věnován, který se bude věnovat energetice, čisté energetice, ale samozřejmě je to i také o tom, jak se nachystat na ty klimatické změny.
Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt LIFE COALA je spolufinancované z EU s rozpočtem 400 milionů korun. Pomáhá na krajské i místní úrovni lépe reagovat na změny klimatu.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Náš Moravskoslezský kraj dynamicky prochází transformací a měníme energetiku a měníme průmysl. To všechno v podstatě s dopadem na životní prostředí. Naším cílem v Moravskoslezském kraji je, aby jsme ten region vytvářeli velmi pozitivní, hlavně v rámci toho životního prostředí. Toho, aby lidé, obyvatelé našeho kraje, se tady cítili bezpečně, měli tady práci. Vedení Moravskoslezského kraje dělá všechno potřebné kroky proto, abychom rozvíjeli jak život jako takový v menších obcích, protože to je důležité, tam je život. Zaměřujeme se na podporu menších obcí, ale samozřejmě podporu velkých měst. Také se zaměřujeme na rozvoj podnikání tak, aby v podstatě ta změna pro ty podnikatele nebyla taková drastická. Je to dlouhodobý projekt, který v podstatě bude podporovat různé adaptační plány, studie proveditelnosti, přípravu projektu jako takových. Budeme vytvářet jakési poradenské centra i v jiných lokalitách, než je jenom Ostrava. Ale co je důležité, chceme komunikovat s obcemi a s firmami, kterým chceme dávat jakýsi návod, jakési prostředí právě pro to, aby ta změna v tom klimatu byla velmi jednoduchá, aby se toho nikdo jaksi nebál. My chceme v podstatě tyhle peníze investovat z dvaceti procent do tvrdých staveb, rekonstrukcí apod. Z osmdesáti procent ta částka čtyři sta milionů korun bude právě na ty připravované projekty studie tak, abychom mohli dále těm obcím, městům a subjektům soukromým pomáhat hledat další zdroj financování v naplňování těchto jakýchsi určitých cílů.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co si lidé o transformaci kraje myslí?
Jan Krajhanzl, vedoucí průzkumu: Moravskoslezská veřejnost má blízko k ochraně přírody, podporuje ochranu přírody v obecné rovině a volá po aktivnější ochraně klimatu. Zároveň ale prožívá řadu obav, které jsou spojeny právě s transformací místní ekonomiky. Ruku v ruce s tím potom jde i že volají, aby jim politická reprezentace, ať už celostátní nebo krajská, nabídla více konkrétních plánů, co bude se dít v příštích letech, aby s nimi o tom komunikoval, aby jim poskytl informace, které jim chybí, a aby dokázala přijmout rozhodnutí a opatření, které reálně ten život v kraji budou posouvat ať už směrem k životnímu prostředí nebo k nějakému sociálnímu zvládnutí té situace.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jedním z partnerů projektů LIFE COALA je Ministerstvo životního prostředí České republiky.
Eva Volfová, náměstek člena vlády, MŽP ČR: Pracujeme na tom spolu s ostatními organizacemi a partnery projektu a je pro nás zásadní téma klimatické změny, klimaticky odolného kraje, adaptačních opatření. Takže tady jdou i předat nějaké poselství z evropské úrovně, protože je probíhá ještě poslední měsíc evropské předsednictví a byli jsme účastni a organizovali jsme spousty akcí, které se toho tématu týkají.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je pravda, že Moravskoslezský kraj je prvním a jediným krajem, který takový projekt má.
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Ten projekt je velice komplexní a rozsáhlý. Další kraje nějaké podobné projekty také připravují, které se týkají adaptačních opatření, ale tento je asi takový nejkomplexnější.
Tomáš Tikal, TV Polar: Nezastupitelnou roli v tomto procesu má jak samotný kraj, tak také jednotlivá města a obce.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora Havířova: Já myslím, že musíme začít změnit parametry našich měst a celého regionu tak, abychom dokázali zadržovat vodu v krajině, abychom udrželi vodu například ve studních. K tomu musíme změnit naše postupy při přípravě nějakých investičních akcí a také při údržbě našich měst.
Tomáš Tikal, TV Polar: Myslí na to Havířov už dnes?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Ano, snažíme se. Již teďka velmi intenzivně využíváme retenční nádrže při tvorbě nových parkovacích míst, zavsakovací dlažbu a podobné projekty, ale myslím si, že je třeba pokračovat dále a rozšířit tyto věci.
Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt LIFE COALA bude trvat 10 let, ale už na jeho začátku je evidentní, že je velmi důležité hledat a nacházet způsoby a možnosti, jak aktivně čelit klimatické změně a současně sdílet inspirativní příklady dobré praxe. Moravskoslezské energetické centrum je krajská organizace, jejímž hlavním účelem je poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu. Právě tato energetická agentura uspořádala užitečnou konferenci, která se konala taktéž v Ostravě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezské energetické centrum je jednou z krajských agentur, která pomáhá městům a obcím konkrétně v oblasti energií. K tomu významně přispěl i seminář pro starosty z Moravskoslezského kraje.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: V dnešní době nás trápí energetika a hlavně jejich ceny. To znamená, že chceme pomoci starostům, jak se vypořádat s těmi rostoucími cenami energií. Samozřejmě také připravit nějaké opatření, které jim v budoucnosti může napomáhat k jejímu snížení.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak konkrétně jim můžete v dnešní době pomoci?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Já bych to rozdělil možná na opatření, které jde udělat hned. To znamená, jsou to věci jako regulovat vlastně topení, vyměnit LED žárovky a pak jsou to takové ty dlouhodobé opatření, kdy potřebujete vyměnit například kotle anebo investovat do obnovitelných zdrojů energií.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy máte své vlastní vystoupení v dnešním programu, takže co bude to hlavní sdělení?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Kromě uvítání samozřejmě, bude to sdělení o tom, co to centrum vlastně dělá. Pak to bude představení centra veřejných energetiků projektu.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Pořád je to o tom, jak ty obecní rozpočty uspořádat v soudobé době, protože nárůst energie jedenkrát, dvakrát, třikrát znamená, že se neopraví střecha, že se neopraví chodníky, že nebude ve školce nová kuchyň. Takže zkusit se s těmi starosty pobavit, co jsou schopni a ochotni udělat. Pokud to nejsou schopni, tak v čem jim ještě my můžeme pomoct.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jim nabízíte služby Moravskoslezského energetického centra. Jak konkrétně to bude fungovat?
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Jenom bych to rozdělil na tři oblasti. První je nákup energií, kdy spousta obcí nakupuje spolu s krajem, kdy to řešíme, ten společný nákup. Druhá věc jsou samozřejmě ty úspory, což je teďka akutní. Ale třetí, ta nejzajímavější, je právě ta komunitní energetika, která se nabízí pro příští roky. To znamená instalace panelů tak, aby měly spotřebu celý rok, instalace bioplynky tak, aby opravdu dávala stoprocentní výkon a podobně. Takže o tom bude dnešní seminář.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jim to chcete vysvětlit tak, aby opravdu pochopili, že to je jedna z těch cest z energetické krize?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Máme krásné příklady dobré praxe, protože o tom to je, aby ty zkušenosti se vyměňovaly, to znamená chceme, máme tady několik starostů, kteří už něco podobného udělali, ať už to je Budišov nebo nějaké další další obce, tak chceme ukázat, co všechno jde udělat a ctrl+c a ctrl+v je nejjednodušší a nejúspornější režim.
Tomáš Tikal, TV Polar: S čím byste byl spokojen, co se komunitní energetiky týká, dejme tomu za pět let?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Za pět let, kdyby třeba v každé druhé obci něco podobného bylo. Klidně může být něco malého, jenom stačí na škole nebo na domově důchodců a sdílet tu energii s občany a potom všichni pochopit ten princip. Myslím si, že by to bylo supr.
Tomáš Tikal, TV Polar: Cítíte nervozitu ze strany starostů?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Jasně, všichni schovali rozpočty na příští rok a neví, co tam mají mít, respektive na příští rok. Ví, že je to zastropované, ale co bude 2024? Složité, takže všichni se dívají dopředu a opravdu ta účast na něčem svědčí o tom, že to téma je.
Tomáš Tikal, TV Polar: V rámci programu byl také představen krajský projekt LIFE COALA.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: My chceme informovat obce o projektu, který Moravskoslezský kraj připravil a který se rozběhl minulý rok. Ten projekt je o zvyšování klimatické odolnosti Moravskoslezského kraje. To můžeme chápat jako připravenost kraje na budoucí klimatické změny.
Tomáš Tikal, TV Polar: Na co by se měli připravit?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Já myslím, že dneska obce s tím tématem určitě žijí. Je to otázka, vln veder, je to otázka sucha, je to otázka dostatečného množství vody na provoz obce, na zásobování obyvatel atd. Takže si myslím, že je dobré, aby obce přemýšleli nad tím, jak ta opatření nebo ty změny v tom veřejném prostoru pomalu plánovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jim v tomto směru může pomoci Moravskoslezský kraj.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Moravskoslezský kraj má za úkol připravit některé nástroje, které mohou pomoct přípravě a realizaci těch opatření. To znamená, že by měl pomoci s identifikací takových těch horkých míst, to znamená, kde ty obce může to téma nějakým způsobem pálit a zároveň by měl pomoci se získáním finančních prostředků na realizaci projektu a s přípravou těch projektů.
Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt bude trvat 10 let. Čím Vy osobně byste byl po těch deseti letech spokojen?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Já bych byl určitě spokojen s tím, kdyby řešení klimatu otázek dopadů změny klimatu bylo automatickou přirozenou součástí rozhodování té obce, protože to je téma horizontální. Určitě to není téma jenom životního prostředí, ale je to téma investic, dopravy, ale i záležitostí, které jsou spojené se vzděláváním a nebo sociálními službami apod. Takže kdyby se podařilo to téma dostat do těchto agend těch obcí, bylo by to samozřejmě perfektní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Tématem komunitní energetika vystoupil předseda Místní akční skupiny Opavsko Jiří Krist.
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Všechno, co potřebujeme vidět, už víme a je třeba začít pracovat, začít investovat, začít investice, počítat v megawattech a ne v kilo wattech. Ty peníze v miliardách a ne ve statisících. My musíme škálovat, škálovat to množství. Umíme to, ale děláme toho hrozně málo.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste ochoten předávat své zkušenosti starostům měst a obcí v kraji?
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Naprosto. My jsme úplně otevření, v tom zastáváme ten čínský model, že když se podělíte, tak roste vaše velikost. Ne, nesnižuje se, roste.
Tomáš Tikal, TV Polar: Starosty určitě bude zajímat legislativa, kdy ta komunitní energetika se bude moci rozjet naplno. Jaké jsou nejčerstvější informace?
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Právě ráno jsem četl výborný článek paní Martiny Krčové, členky Rady ERÚ, který mě naplnil optimismem, protože hovoří tam otevřeně o tom, že proti Lex OZE 2, která obsahuje tu legislativu k komunitní energetice, je odpor velkých hráčů, hlavně velkých hráčů, ale že je rozhodnutá ten odpor prorazit ona a kolegové z ERÚ.
Tomáš Tikal, TV Polar: Když byste měl jednou větou vysvětlit účastníkům tohoto semináře, co to komoditní energetika je, tak jak byste to řekl?
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Je to společná obrana proti tomu, co se teď děje na energetickém trhu, kdy jsou tam zahraniční geopolitické vlivy, vlivy velkých hráčů, kteří preferují zisk před bezpečností a ekonomickou udržitelností a sociální sociální udržitelností dodávek energie. Pokud to nedělají oni, musíme si to udělat sami a budeme silnější, když to budeme dělat společně.
Tomáš Tikal, TV Polar: O seminář pro města a obce měly zájem desítky starostů, kteří v době energetické krize řeší problematiku energií velmi intenzivně.
Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: Mým sdělením bude představit naší malou lokální distribuční síť, což byl ojedinělý projekt v rámci měst, který jsme realizovali před třemi lety, kdy jsme spojili městský úřad, kulturní dům a základní školu a vytvořili jsme si svůj takový malý smar tgrid, kdy jsme ze čtyřiceti procent soběstační, nejsme závislí.
Tomáš Tikal, TV Polar: A jak to funguje? Jsou s tím problémy, nebo vůbec?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Tím, že už máme tři roky za sebou, dá se říct, že to funguje. Úspory se potvrdily, máme nějakých 500 tisíc za ty tři roky.
Vladimír Tancík (SPK), starosta Otic: Problémy s energiemi, respektive s cenami energií, máme všichni, jak obce samotné, tak samozřejmě naši občané. Proto jsem se přijel podívat, poslechnout si, co nám může nabídnout jak kraj, tak různé společnosti. Mám v plánu se do konce roku věnovat problematice energetiky tak, abychom byli během krátké doby připraveni řešit tady ty palčivé otázky. Já oceňuju jak přístup Moravskoslezského energetického centra, přístup Moravskoslezského kraje, protože si myslím, že jsme v tomto taková republiková avantgarda a že jak kraj, tak tohle centrum se snaží být na špici celého toho pelotonu. Takže za mě palec nahoru.
Tomáš Tikal, TV Polar: Starostové měst a obcí se díky setkání se zástupci Moravskoslezského energetického centra dozvěděli také informace o dotacích Fondu spravedlivé transformace nebo o fungování Centra veřejných energetiků.
Tomáš Tikal, TV Polar: Magazín televize Polar Energie a kraj Speciál je u konce. Děkuji Vám za pozornost a přeji dostatek energie. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Tomáš Tikal, TV Polar: Magazín televize Polar Energie a kraj Speciál vám přinese tři reportáže ze tří důležitých setkání, která v poslední době proběhla v Ostravě. Začneme jednáním zástupců Moravskoslezského kraje se starosty měst a obcí v našem regionu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj udělal další vstřícný krok vůči městům a obcím na svém území. Uspořádal pro ně prezentaci krajských agentur, které jim dokážou pomoci v oblasti územního rozvoje, cestovního ruchu, energetiky apod. Noví i staronoví primátoři a starostové měst a obcí měli možnost získat informace od krajských agentur, které jim mohou pomoci v rozvoji s turistickým ruchem i řešením energetické krize.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My to pořádáme pravidelně, ale tentokrát je skutečně velký zájem ze strany starostů. Myslím, že to vychází z té současné doby a tím nemyslím energetickou krizi, ale především to, že se rozjíždí systematicky, řekněme poslední fáze transformace našeho kraje a bez obcí to nepůjde. Takže já si myslím, že jsme tady pro to, abychom si o tom vykládali a abychom ukázali, co jsme pro ně připravili.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude to vaše hlavní sdělení?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Mé hlavní sdělení je spíš ukázat ten rámec toho, jak je celá transformace řízena. To znamená, že tady nějaká strategická úroveň je, tedy implementační úroveň, kde sehrávají klíčovou roli naše agentury, jako je MSID, MSIC. Moravskoslezské energetické centrum to zná. Chceme jim o tom říci, protože to jsou ty body, kde oni potom můžou hledat podporu pro svoje vlastní projekty.
Tomáš Tikal, TV Polar: Se starosty některými už jsem mluvil a samozřejmě nejvíce je momentálně trápí energie. Takže jaká bude ta vaše nabídka, jak pomoci?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Právě ta nabídka jde směrem k moravskoslezskému energetickému centrům, kde se v podstatě sbíhají veškeré znalosti, které se týkají problematiky energetiky. My se samozřejmě snažíme zajistit energie tak, jak to můžeme v rámci našeho partnerství s firmami, které tady jsou. My jako kraj nemáme vlastní energetiku, to znamená, nemáme své vlastní zdroje. Ale co můžeme udělat a děláme, musíme tyto věci koordinovat. A to je právě to, co si myslím, že může pomoci do budoucna řešit ty problémy s energetickou krizí. Co všechno ti starostové mohou z té vaší nabídky využít? Co byste jim poradil, aby tu situaci zvládli? Já si myslím, že stojíme pod, řekněme pod tlakem velké energetické změny. Myslím si, že pomalu opouštíme uhlí. Uvidíme, jak dlouho ještě se ukáže, že bude moci OKD uhlí těžit. Ale samozřejmě je tady problematika nová, to znamená využívání řekněme zdrojů Zelená úspora. To znamená, tady chceme pomoci třeba správně navrhnout fotovoltaickou elektrárnu. Chceme zavést principy vodíkového hospodářství, to znamená, to jsou ty principy, které potom můžeme předat těm jednotlivým obcím, a ty se potom můžou domlouvat mezi sebou, zavádět si komunitní energetiku. To znamená, to je to, řekněme, cílené. To znamená pomoci těm obcím s tím, jak se v tom zorientovat a jak postupovat.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Jsou tady všecky čtyři krajské agentury, já mám na starost tu energetickou a pochopitelně chceme nabídnout starostům, i těm starším i těm nově zvoleným odbornou pomoc, odbornou pomoc ve smyslu, ne že budeme říkat konkrétně instalace fotovoltaiky na střechu, ale budeme jim vyvracet nesmysly typu; za nimi chodí různí podvodníci a nabízejí jim elektrárnu na štěpku z Brazílie a podobně. Budeme jim pomáhat se spočítáním nákladů, ale ta hlavní pomoc by měla být v rámci komunitní energetiky, což je úplně nová věc, která bude trošku složitější. Tady chceme nabídnout odbornou pomoc. Pomoc ve smyslu mám školu, osadím ji panely, ale ty panely se mi nevrátí, dokud nebudu tu elektřinu prodávat někomu, který je hned vedle té školy. Takže toto je třeba to hlavní poselství, kterou dneska té konferenci chci těm starostům říct.
Tomáš Tikal, TV Polar: Toto komunitní sdílení ještě není podloženo zákonem? Jestli se nepletu, tak jak jsme blízko?
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Jsme velmi blízko. Jsme poslední zemi v Evropě, která to nemá, moc nerozumí ministerstvu průmyslu, které stáhlo hotový návrh, který byl odsouhlasený úplně všemi, stáhl ho. Můžeme se domnívat jenom proč. Lobbistické tlaky ČEZu jsou jistě značné, ale dříve nebo později ten zákon bude platit a dříve nebo později ty obce budou šetřit právě na tom, že budou sdílet elektřinu se soukromníky, s ostatními organizacemi, s firmami na území města. To je možná cesta, jak snížit závislost na fosilních palivech, možná ještě více než těmi jinými zelenými metodami.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co ještě chcete starostům zdůraznit?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Chci jim zdůraznit to, že šetřit se vyplatí. Chci jim pomoct nejenom v tom, že se oplácá škola polystyrenem, která to vrátí za 50 let. Ale důležité je, aby v té škole samozřejmě fungovaly i regulace, regulace ve smyslu jak na krajském úřadě. Já teďka v kanceláři mám 16 stupňů, protože jsem pryč a podobně to může fungovat na obcích.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste připravil nejen pro obce nebo připravili nejen pro obce komiks pro různé organizace. Jak se zatím chytil, jak se využívá?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Měli jsme prvních 500 kusů, už je druhý dotisk, takže rozdávat se rozdává. Pevně doufám, že bude mít ten mec men, který tam představuje toho hlavní hrdinu, úspěch. Není to komiks legrační, je to komiks naučný, ale pevně věřím, že ta forma se starostům bude líbit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co dál plánujete v této osvětě?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Chceme vydat komiks pro občany, kteří bydlí v panelácích, protože tam je možné docílit možná kupodivu velkých úspor, pokud se domluví všichni v tom domě. Takže chceme ukázat, když se domluví všichni, tak ty úspory budou velké, než když to bude na jednom konkrétním člověkovi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Největší zájem mezi starosty byl o služby Moravskoslezského energetického centra, krajské agentury, která nabízí energetické poradenství.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ono to má plnit několik účelů. První je seznámit jednotlivé starosty s tím, že tady existují krajské agentury. Druhý účel, co pro ty starosty můžeme udělat?
Tomáš Tikal, TV Polar: Co pro ty starosty můžete udělat?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Takže v našem případě vlastně, co se týká Moravskoslezského energetického centra, poskytujeme služby v oblasti energetiky a čisté mobility. Takže to, co poskytujeme pro krajský úřad a příspěvkové organizace, chceme překlopit směrem ke starostům. To znamená, to je to, co dneska letí. Řeší se úspory, řeší se obnovitelné zdroje.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jakým způsobem jim to budete prezentovat tak, aby to pochopili a aby to uchopili?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Předpokládám, že to nebude dneska. Představíme ten projekt, to znamená, my chystáme projekt Centrum veřejných energetiků. Pak už to bude probíhat tak, že v jednotlivých oblastech budeme mít své zástupce a ti s nimi budou pravidelně komunikovat, takže bude na to dostatek času.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co ty starosty nejvíce pálí v dnešní době energetické krize?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já si myslím, že to víme všichni, a to je hlavně cena energií. To znamená, že my budeme se snažit poradit to, jak nejlépe uspořit, ale popřípadě jak si vybrat nějakého vhodného dodavatele.
Tomáš Tikal, TV Polar: Kdo ještě patří mezi vaše klienty kromě měst a obcí?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Budou to malé, nebo jsou to malé i střední firmy a samozřejmě naše příspěvkové organizace.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si představujete tu spolupráci s těmi starosty? S jakými problémy by měli za vámi chodit nebo jak je přimět k tomu, aby opravdu vaše služby využívali?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My jsme z jara od tohoto roku zaslali dotazník, ve kterém jsme vlastně specifikovaly určité oblasti, které by je zajímaly. Důležité je hlavně to, aby začaly minimálně spotřeby a energie sledovat, což nebylo ve všech případech. To znamená, je to tzv. zavedení energetického managementu, ve kterém minimálně si evidují spotřeby jednotlivých příspěvků v organizaci, ale i budov. To znamená, že v rámci toho a těch opatření, které potom nastanou, budou si moct poměřovat ty úspory.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mnohé obce a města už problematiku energií intenzivně řeší.
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: My chceme pomáhat i občanům našeho města. To znamená na jedné straně, co se týče té nouze, hmotné nouze pro občany poskytnout poradenství a na druhé straně poskytnout poradenství prostřednictvím energetického poradce. Právě dneska jsem tady pro to, abychom si už domluvili konkrétní termín, abychom v Třinci zavedli v pravidelném čase přímo na radnici možnost, aby občané mohli tohoto energetického poradce navštěvovat. Kromě toho připravujeme energetický audit, to znamená, začali jsme tím v červnu letošního roku a naším cílem je, což je běh na dlouhou trať, abychom jednotlivé naše zařízení, tzn. majetek ve správě města, abychom na základě provedeného auditu pak různým způsobem rekonstruovali, zaváděli různé postupy tak, abychom dlouhodobě spořili právě energii.
Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: Budišov se už připravoval dříve. Na stole máme dva projekty na fotovoltaiku, již v roce 2019 jsme spustili první projekt, malou lokální distribuční síť, což byl takový průkopnický projekt, kdy jsme si osvědčili, že to jde a chceme v tom dál pokračovat, samozřejmě. Dále se budeme zaměřovat na úspory energetické. Pokud vše vyjde, projekt vyjde, v Budišově by mělo být centrum veřejných energetiků, pobočku mít, kde bude zaměřeno na energetické poradenství pro i okolní obce, což kvitujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si představujete tu spolupráci s krajskými agenturami?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Že budou pro nás tady a pomohou i těm menším obcím, protože co si budeme povídat, toho času není tolik a zrovna i ty naše oblasti Budišov, vítkovsko jsou takovým postiženějším regionem, tak si to určitě zaslouží. Ale těch peněz nebude tolik. Takže těm úsporám je potřeba se věnovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak oceňujete, že kraj připravil toto dnešní setkání, kde se řeší jednak energie, ale i další oblasti?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Je to dobře, už jsem to řekl, že kraj chce být nápomocen i pomoci svých agentů s.r.o., jednoznačně to vítáme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ještě nějaký třeba projekt do budoucna, co máte v hlavě, co se energií týká, který by mohl vaši obci pomoci?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Budeme dál určitě pokračovat s fotovoltaikou, dále se zaměřovat na energetické úspory, co ještě nemáme, na kotelny. Budeme se modlit, aby se situace s energiemi zlepšila.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj s podporou Evropské unie rozjel nový projekt s názvem LIFE COALA. Ten má za úkol náš region, co nejlépe připravit na změny klimatu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Lidé v Moravskoslezském kraji mají obavu z přechodu k uhlíkové neutralitě. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu Institutu 2050. Moravskoslezský kraj si také jako první region v republice nechal vypracovat adaptační strategii na dopady změny klimatu a rozjel evropský projekt s názvem LIFE COALA.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: My jsme se dnes sešli, abychom primárně představili projekt Koala, který běží první rok. Je to zahajovací konference, přesto tohoto projektu. Snažili jsme se. Nehovořit jenom o tom, co bude dělat ten projekt, ale zároveň to zaměřit i na ta praktická témata, která souvisejí se změnami klimatu a dopady tady v regionu. Takže jsme pozvali hosty, kteří k tomu tématu mají co říct. Jsou to zástupci obcí, jsou to odborníci, kteří by měli dokázat tady hovořit o aktuálním stavu toho, jakým způsobem se s tím tématem změny klimatu pasují obce, kraj, ale i odborná veřejnost.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co je hlavním cílem celého toho projektu?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Cílem projektu je zvýšit odolnost Moravskoslezského kraje vůči změnám klimatu. Ta odolnost je o připravenosti a my se zaměřujeme na tu systémovou připravenost. Čili chceme, aby v oblasti těch nástrojů, které pomáhají řešit změnu klimatu, financování změny klimatu, ale i obecné informovanosti o té problematice byl kraj mezi prvníma a byl dostatečně připraven.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se dá čelit těm změnám?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Je to komplex přímo fyzických opatřeních. Je to zlepšování prostředí v sídlech, které budou určitě trpět třeba vlnami vedra. Čili aby nedocházelo k přehřívání měst. Je to otázka změny užívání krajiny, struktury krajiny, aby nedocházelo třeba k povodním nebo lokálním přívalovým srážkám, které způsobují problémy v obcích. Ale čelit se dá také tím, že má i veřejnost dostatek informací o tomto tématu a ty opatření vyžadují.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mají tady ty klimatické změny i nějaký pozitivní dopad?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Pozitivní dopad z hlediska? My to propojujeme hodně s transformací Moravskoslezského kraje. Nedá se hovořit nutně o pozitivním dopadu. Je to samozřejmě změna, která přichází, se kterou nemůžeme nic dělat. Ale z hlediska transformace tam vidíme určitý potenciál, že můžeme některé z těch technologií, se kterýma může souviset i nějaký byznys, přitáhnout třeba i do kraje a nastartovat třeba i zelenou ekonomiku.
Tomáš Tikal, TV Polar: Měli byste i rady pro běžného občana, jak se dá těmto klimatickým změnám čelit?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: To je dobrá otázka. Já si myslím, že je to o zodpovědnosti na úrovni každého. Konkrétně kdybych řekl, majitelé rodinných domů určitě mohou zadržovat dešťovou vodu. Při novostavbách mohou lidé budovat zelené střechy a řešit to tímto způsobem.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Projekt LIFE COALA je něco, co si myslím zapadá do celé mozaiky opatření a projektů, které se tady snažíme řešit. My jsme tady dvě stě padesát let těžili uhlí, měli jsme tady dominující těžký průmysl. Byli jsme jednu dobu hrdí na to, že jsme ocelovým srdcem ČR. Nicméně to, co bylo dříve prosperitou, se dneska stává velkým bolehlavem, protože si uvědomujeme, jak náročné je udržet právě tento průmysl takový, aby byl čistý. To, že se tady pořád potýkáme se znečištěním ovzduší, je více než zjevné. My se snažíme to řešit celou řadou opatření. Míříme tam, kde to znečištění je jedno z největších, to znamená lokální topeniště, protože pořád to tak je, prosím, pořád přes sedmdesát procent znečištění v tomto kraji tvoří lokální topeniště. Ten třeba těžký průmysl a autový průmysl, samozřejmě auta jako taková v tom sehrávají minoritní roli. Ale to neznamená, že se tomu nechceme věnovat, chceme se tomu věnovat a samozřejmě chceme se tomu věnovat i v širším kontextu. To je to, co bych nazval obecné klimatické změny, které se dějí. Já si myslím, že všichni vidíme v těch reportážích, co se děje s ledovci v Antarktidě, co se děje s ledovci v Alpách. Je to fakt, který musíme respektovat a musíme se začít o to více starat. Já se domnívám, že celá řada projektů byla nastavena, myslím na té mezinárodní úrovni. Trošku mě mrzí to, že Evropa je v tomto lídrem a zatím tedy nevnímám, že by ta reakce z ostatních, řekněme částí světa byla adekvátní. Takže my se tady snažíme po procentech, po desítkách, po desetinách procent tyto věci zlepšovat, ale jsou jiná místa, kde se tomu tak neděje. Ale tak, jak platí, říká se důležité je, co uděláme my sami. Nečekejme na to, co budou dělat ostatní. Takže my se snažíme právě věnovat nejen té transformaci kraje z pohledu všech těch našich projektů, které tady máme. Tím nemyslím jenom fond spravedlivé transformace, ale myslím tím samozřejmě i modernizační fond, který bude věnován, který se bude věnovat energetice, čisté energetice, ale samozřejmě je to i také o tom, jak se nachystat na ty klimatické změny.
Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt LIFE COALA je spolufinancované z EU s rozpočtem 400 milionů korun. Pomáhá na krajské i místní úrovni lépe reagovat na změny klimatu.
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Náš Moravskoslezský kraj dynamicky prochází transformací a měníme energetiku a měníme průmysl. To všechno v podstatě s dopadem na životní prostředí. Naším cílem v Moravskoslezském kraji je, aby jsme ten region vytvářeli velmi pozitivní, hlavně v rámci toho životního prostředí. Toho, aby lidé, obyvatelé našeho kraje, se tady cítili bezpečně, měli tady práci. Vedení Moravskoslezského kraje dělá všechno potřebné kroky proto, abychom rozvíjeli jak život jako takový v menších obcích, protože to je důležité, tam je život. Zaměřujeme se na podporu menších obcí, ale samozřejmě podporu velkých měst. Také se zaměřujeme na rozvoj podnikání tak, aby v podstatě ta změna pro ty podnikatele nebyla taková drastická. Je to dlouhodobý projekt, který v podstatě bude podporovat různé adaptační plány, studie proveditelnosti, přípravu projektu jako takových. Budeme vytvářet jakési poradenské centra i v jiných lokalitách, než je jenom Ostrava. Ale co je důležité, chceme komunikovat s obcemi a s firmami, kterým chceme dávat jakýsi návod, jakési prostředí právě pro to, aby ta změna v tom klimatu byla velmi jednoduchá, aby se toho nikdo jaksi nebál. My chceme v podstatě tyhle peníze investovat z dvaceti procent do tvrdých staveb, rekonstrukcí apod. Z osmdesáti procent ta částka čtyři sta milionů korun bude právě na ty připravované projekty studie tak, abychom mohli dále těm obcím, městům a subjektům soukromým pomáhat hledat další zdroj financování v naplňování těchto jakýchsi určitých cílů.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co si lidé o transformaci kraje myslí?
Jan Krajhanzl, vedoucí průzkumu: Moravskoslezská veřejnost má blízko k ochraně přírody, podporuje ochranu přírody v obecné rovině a volá po aktivnější ochraně klimatu. Zároveň ale prožívá řadu obav, které jsou spojeny právě s transformací místní ekonomiky. Ruku v ruce s tím potom jde i že volají, aby jim politická reprezentace, ať už celostátní nebo krajská, nabídla více konkrétních plánů, co bude se dít v příštích letech, aby s nimi o tom komunikoval, aby jim poskytl informace, které jim chybí, a aby dokázala přijmout rozhodnutí a opatření, které reálně ten život v kraji budou posouvat ať už směrem k životnímu prostředí nebo k nějakému sociálnímu zvládnutí té situace.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jedním z partnerů projektů LIFE COALA je Ministerstvo životního prostředí České republiky.
Eva Volfová, náměstek člena vlády, MŽP ČR: Pracujeme na tom spolu s ostatními organizacemi a partnery projektu a je pro nás zásadní téma klimatické změny, klimaticky odolného kraje, adaptačních opatření. Takže tady jdou i předat nějaké poselství z evropské úrovně, protože je probíhá ještě poslední měsíc evropské předsednictví a byli jsme účastni a organizovali jsme spousty akcí, které se toho tématu týkají.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je pravda, že Moravskoslezský kraj je prvním a jediným krajem, který takový projekt má.
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Ten projekt je velice komplexní a rozsáhlý. Další kraje nějaké podobné projekty také připravují, které se týkají adaptačních opatření, ale tento je asi takový nejkomplexnější.
Tomáš Tikal, TV Polar: Nezastupitelnou roli v tomto procesu má jak samotný kraj, tak také jednotlivá města a obce.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora Havířova: Já myslím, že musíme začít změnit parametry našich měst a celého regionu tak, abychom dokázali zadržovat vodu v krajině, abychom udrželi vodu například ve studních. K tomu musíme změnit naše postupy při přípravě nějakých investičních akcí a také při údržbě našich měst.
Tomáš Tikal, TV Polar: Myslí na to Havířov už dnes?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Ano, snažíme se. Již teďka velmi intenzivně využíváme retenční nádrže při tvorbě nových parkovacích míst, zavsakovací dlažbu a podobné projekty, ale myslím si, že je třeba pokračovat dále a rozšířit tyto věci.
Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt LIFE COALA bude trvat 10 let, ale už na jeho začátku je evidentní, že je velmi důležité hledat a nacházet způsoby a možnosti, jak aktivně čelit klimatické změně a současně sdílet inspirativní příklady dobré praxe. Moravskoslezské energetické centrum je krajská organizace, jejímž hlavním účelem je poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu. Právě tato energetická agentura uspořádala užitečnou konferenci, která se konala taktéž v Ostravě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezské energetické centrum je jednou z krajských agentur, která pomáhá městům a obcím konkrétně v oblasti energií. K tomu významně přispěl i seminář pro starosty z Moravskoslezského kraje.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: V dnešní době nás trápí energetika a hlavně jejich ceny. To znamená, že chceme pomoci starostům, jak se vypořádat s těmi rostoucími cenami energií. Samozřejmě také připravit nějaké opatření, které jim v budoucnosti může napomáhat k jejímu snížení.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak konkrétně jim můžete v dnešní době pomoci?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Já bych to rozdělil možná na opatření, které jde udělat hned. To znamená, jsou to věci jako regulovat vlastně topení, vyměnit LED žárovky a pak jsou to takové ty dlouhodobé opatření, kdy potřebujete vyměnit například kotle anebo investovat do obnovitelných zdrojů energií.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy máte své vlastní vystoupení v dnešním programu, takže co bude to hlavní sdělení?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Kromě uvítání samozřejmě, bude to sdělení o tom, co to centrum vlastně dělá. Pak to bude představení centra veřejných energetiků projektu.
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Pořád je to o tom, jak ty obecní rozpočty uspořádat v soudobé době, protože nárůst energie jedenkrát, dvakrát, třikrát znamená, že se neopraví střecha, že se neopraví chodníky, že nebude ve školce nová kuchyň. Takže zkusit se s těmi starosty pobavit, co jsou schopni a ochotni udělat. Pokud to nejsou schopni, tak v čem jim ještě my můžeme pomoct.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jim nabízíte služby Moravskoslezského energetického centra. Jak konkrétně to bude fungovat?
Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: Jenom bych to rozdělil na tři oblasti. První je nákup energií, kdy spousta obcí nakupuje spolu s krajem, kdy to řešíme, ten společný nákup. Druhá věc jsou samozřejmě ty úspory, což je teďka akutní. Ale třetí, ta nejzajímavější, je právě ta komunitní energetika, která se nabízí pro příští roky. To znamená instalace panelů tak, aby měly spotřebu celý rok, instalace bioplynky tak, aby opravdu dávala stoprocentní výkon a podobně. Takže o tom bude dnešní seminář.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jim to chcete vysvětlit tak, aby opravdu pochopili, že to je jedna z těch cest z energetické krize?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Máme krásné příklady dobré praxe, protože o tom to je, aby ty zkušenosti se vyměňovaly, to znamená chceme, máme tady několik starostů, kteří už něco podobného udělali, ať už to je Budišov nebo nějaké další další obce, tak chceme ukázat, co všechno jde udělat a ctrl+c a ctrl+v je nejjednodušší a nejúspornější režim.
Tomáš Tikal, TV Polar: S čím byste byl spokojen, co se komunitní energetiky týká, dejme tomu za pět let?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Za pět let, kdyby třeba v každé druhé obci něco podobného bylo. Klidně může být něco malého, jenom stačí na škole nebo na domově důchodců a sdílet tu energii s občany a potom všichni pochopit ten princip. Myslím si, že by to bylo supr.
Tomáš Tikal, TV Polar: Cítíte nervozitu ze strany starostů?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Jasně, všichni schovali rozpočty na příští rok a neví, co tam mají mít, respektive na příští rok. Ví, že je to zastropované, ale co bude 2024? Složité, takže všichni se dívají dopředu a opravdu ta účast na něčem svědčí o tom, že to téma je.
Tomáš Tikal, TV Polar: V rámci programu byl také představen krajský projekt LIFE COALA.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: My chceme informovat obce o projektu, který Moravskoslezský kraj připravil a který se rozběhl minulý rok. Ten projekt je o zvyšování klimatické odolnosti Moravskoslezského kraje. To můžeme chápat jako připravenost kraje na budoucí klimatické změny.
Tomáš Tikal, TV Polar: Na co by se měli připravit?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Já myslím, že dneska obce s tím tématem určitě žijí. Je to otázka, vln veder, je to otázka sucha, je to otázka dostatečného množství vody na provoz obce, na zásobování obyvatel atd. Takže si myslím, že je dobré, aby obce přemýšleli nad tím, jak ta opatření nebo ty změny v tom veřejném prostoru pomalu plánovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jim v tomto směru může pomoci Moravskoslezský kraj.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Moravskoslezský kraj má za úkol připravit některé nástroje, které mohou pomoct přípravě a realizaci těch opatření. To znamená, že by měl pomoci s identifikací takových těch horkých míst, to znamená, kde ty obce může to téma nějakým způsobem pálit a zároveň by měl pomoci se získáním finančních prostředků na realizaci projektu a s přípravou těch projektů.
Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt bude trvat 10 let. Čím Vy osobně byste byl po těch deseti letech spokojen?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Já bych byl určitě spokojen s tím, kdyby řešení klimatu otázek dopadů změny klimatu bylo automatickou přirozenou součástí rozhodování té obce, protože to je téma horizontální. Určitě to není téma jenom životního prostředí, ale je to téma investic, dopravy, ale i záležitostí, které jsou spojené se vzděláváním a nebo sociálními službami apod. Takže kdyby se podařilo to téma dostat do těchto agend těch obcí, bylo by to samozřejmě perfektní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Tématem komunitní energetika vystoupil předseda Místní akční skupiny Opavsko Jiří Krist.
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Všechno, co potřebujeme vidět, už víme a je třeba začít pracovat, začít investovat, začít investice, počítat v megawattech a ne v kilo wattech. Ty peníze v miliardách a ne ve statisících. My musíme škálovat, škálovat to množství. Umíme to, ale děláme toho hrozně málo.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste ochoten předávat své zkušenosti starostům měst a obcí v kraji?
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Naprosto. My jsme úplně otevření, v tom zastáváme ten čínský model, že když se podělíte, tak roste vaše velikost. Ne, nesnižuje se, roste.
Tomáš Tikal, TV Polar: Starosty určitě bude zajímat legislativa, kdy ta komunitní energetika se bude moci rozjet naplno. Jaké jsou nejčerstvější informace?
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Právě ráno jsem četl výborný článek paní Martiny Krčové, členky Rady ERÚ, který mě naplnil optimismem, protože hovoří tam otevřeně o tom, že proti Lex OZE 2, která obsahuje tu legislativu k komunitní energetice, je odpor velkých hráčů, hlavně velkých hráčů, ale že je rozhodnutá ten odpor prorazit ona a kolegové z ERÚ.
Tomáš Tikal, TV Polar: Když byste měl jednou větou vysvětlit účastníkům tohoto semináře, co to komoditní energetika je, tak jak byste to řekl?
Jiří Krist, předseda MAS Opavsko: Je to společná obrana proti tomu, co se teď děje na energetickém trhu, kdy jsou tam zahraniční geopolitické vlivy, vlivy velkých hráčů, kteří preferují zisk před bezpečností a ekonomickou udržitelností a sociální sociální udržitelností dodávek energie. Pokud to nedělají oni, musíme si to udělat sami a budeme silnější, když to budeme dělat společně.
Tomáš Tikal, TV Polar: O seminář pro města a obce měly zájem desítky starostů, kteří v době energetické krize řeší problematiku energií velmi intenzivně.
Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: Mým sdělením bude představit naší malou lokální distribuční síť, což byl ojedinělý projekt v rámci měst, který jsme realizovali před třemi lety, kdy jsme spojili městský úřad, kulturní dům a základní školu a vytvořili jsme si svůj takový malý smar tgrid, kdy jsme ze čtyřiceti procent soběstační, nejsme závislí.
Tomáš Tikal, TV Polar: A jak to funguje? Jsou s tím problémy, nebo vůbec?
Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: Tím, že už máme tři roky za sebou, dá se říct, že to funguje. Úspory se potvrdily, máme nějakých 500 tisíc za ty tři roky.
Vladimír Tancík (SPK), starosta Otic: Problémy s energiemi, respektive s cenami energií, máme všichni, jak obce samotné, tak samozřejmě naši občané. Proto jsem se přijel podívat, poslechnout si, co nám může nabídnout jak kraj, tak různé společnosti. Mám v plánu se do konce roku věnovat problematice energetiky tak, abychom byli během krátké doby připraveni řešit tady ty palčivé otázky. Já oceňuju jak přístup Moravskoslezského energetického centra, přístup Moravskoslezského kraje, protože si myslím, že jsme v tomto taková republiková avantgarda a že jak kraj, tak tohle centrum se snaží být na špici celého toho pelotonu. Takže za mě palec nahoru.
Tomáš Tikal, TV Polar: Starostové měst a obcí se díky setkání se zástupci Moravskoslezského energetického centra dozvěděli také informace o dotacích Fondu spravedlivé transformace nebo o fungování Centra veřejných energetiků.
Tomáš Tikal, TV Polar: Magazín televize Polar Energie a kraj Speciál je u konce. Děkuji Vám za pozornost a přeji dostatek energie. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.