Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Radnice zavádí kauce v obecních bytech
  • Prázdniny skončily a školy opět přivítaly děti
  • Na Náměstí Ostrava-Jih lidé podpořili malého Marka

Radnice zavádí kauce v obecních bytech

Městský obvod Ostrava-Jih zavádí kauce. Noví nájemníci obecních bytů tak budou muset od září skládat peněžitou jistotu. Nebude se to ale týkat všech bytů. Více se dozvíte v následující reportáži.

Radnici Ostravy-Jihu došla trpělivost. Už nechce platit jakékoli dluhy ani škody v bytech za nezodpovědné nájemníky. Od září tak v obecních bytech zavádí kauce.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “U nově zveřejněných bytů, které jsou určeny k pronájmu, bude muset nově nájemce složit tak zvanou peněžitou jistotu, neboli kauci. V dnešní době je to naprosto standardní věc a již v minulosti městský obvod kauce vybíral. Týká se to pouze několika forem pronájmu jako je za smluvní nájemné, týká se to formy nízkonákladového bydlení a také formy k přistoupení k dluhu. “

V praxi to znamená, že nájemce bude muset před podpisem smlouvy složit finanční částku na vyčleněný bankovní účet. Po ukončení nájmu se mu tato částka vrátí zpátky v plné výši.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “To se stane, pokud nájemce nebude mít dluh na nájemném, na službách, nebo nezpůsobí jakékoliv škody v bytě. Finanční jistota se bude skládat ve výši tříměsíčního nájmu bez služeb. “

Počet případů, kdy obvod musel na vlastní náklady odstraňovat závady nebo škody způsobené v bytech nespolehlivými uživateli, neustále narůstal, a to až do desítek milionů korun.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih v současné době eviduje zhruba 1,6 milionů korun na pohledávkách právě u nájemníků, kteří mají nedoplatky na bytě, nebo způsobili nějaké škody v bytech.”

Částky se navíc navyšují o soudní výlohy spojené s vymáháním těchto pohledávek. Vratné kauce by tento problém měly vyřešit.

---

Prázdniny skončily a školy opět přivítaly děti

Děti se opět vrátily do školních lavic. Tentokrát v plném počtu a za přísnějších hygienických podmínek stejně jako na jaře. To znamená, že musí dbát na častou dezinfekci rukou a ve školách by se také mělo co nejvíce větrat.

Na základní škole Mitušova 16 zahájili nový školní rok zcela netradičně. Poté, co slavnostně přivítali prvňáčky, děti se přesunuly do tělocvičny, kde pro ně bylo připraveno zábavné dopoledne s názvem Hurá do školy.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bohužel trochu nám zlobilo počasí, protože to jasně vymezilo konec prázdnin tím, že urputně prší a akce, která měla probíhat venku, proběhne v tělocvičně. Nicméně děti si zasportují, zahrají, dostanou nějaké ceny, takže si myslím, že 1. školní den na této škole se určitě vydaří.”

Na akci si děti mohly vyzkoušet různé sporty. Představil se tady například Baník Ostrava, nebo HC Vítkovice.

Jiří Maléř, Kongresy.cz: “Smyslem celé akce bylo, aby si děti užily první školní den, aby věděly, že škola nebude jenom učení. Proto jsme se spojili se sportovními kluby, aby věděly, že ten volný čas mohou trávit nějak smysluplně. Jsme rádi, že je o to takový zájem.”

Petra Žilková, Kooperativa Ostrava: “Máme tady dvě sportovní disciplíny pro děti, máme tady házení na terč a děti tady chodí slalom u kuželek.”

Anketa: děti ZŠ Mitušova 16: “Já jsem se těšila do školy hodně, nejvíce na učení.”

“Já jsem se do školy těšila moc. Mám ráda tenis.”

“My jsme už páťáci, ale nám se to tu hodně líbí.”

“Je to takové divné po dvou měsících zase do školy.”

“Tady jsme zatím vyzkoušeli jenom to ragby.”

V městském obvodu Ostrava-Jih nastoupilo do základních škol více než 7 a půl tisíce dětí, z toho téměř 900 prvňáčků.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme obrovskou radost, že počet, sice je to v desítkách, ale stoupá. a že počet dětí ani žáků ve školách neklesá. Chtěla bych popřát za městský obvod Ostrava-Jih všem pedagogům, všem zaměstnancům škol a samozřejmě dětem a žákům, aby celý školní rok proběhl ve zdraví, aby byl co nejméně narušen koronavirem, aby skutečně probíhala prezenční výuka a ne distanční.”

Během prázdnin prošly některé školy modernizací, do kterých městský obvod investoval téměř 50 milionů korun. Třeba ZŠ Provaznická má zrekonstruovanou školní jídelnu a ZŠ Horymírova se dočkala rekonstrukce druhé školní budovy, kde sídlí družina a kam se nově přesunuli i prvňáčci.

---

Na Náměstí Ostrava-Jih lidé podpořili malého Marka

Náměstí Ostrava-Jih se stalo místem charitativní akce Linkou na drink. Koupí míchaného nápoje lidé podpořili Máju, který trpí kombinovaným postižením a peníze potřebuje na intenzivní rehabilitace, které bohužel nehradí pojišťovny a také na speciální pomůcky.

Náměstí Ostrava-Jih zaplnily stánky s různými míchanými drinky. Každá organizace si připravila jiný podle toho, jakou ingredienci si před charitativní akcí Linkou na drink vylosovala. Například vedení obvodu Ostrava-Jih si vytáhlo kiwi.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Název našeho drinku je radniční kiwák, což de facto vidíte i na našich tričkách. Jsou krásné, žluté. Na tuto akci jsme si to speciálně nechali vyrobit. Náš drink se skládá samozřejmě z přísady kiwi, kterou jsme si vylosovali, dále vlastně třtinový cukr, jablíčka, ovocný sirup, led a máta.”

“Nebyla, jsem tady poprvé a velice mě to překvapilo. Je to tady úžasné, výborné drinky. Dala jsem si kiwi, kiwák a luxusní, opravdu luxusní.”

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem překvapen, kolik přišlo lidí, kteří chtějí přispět na dobrou věc. Letos je to druhý ročník a přispíváme tady Májovi a myslím si, že máme my, zrovna u našeho stánku na výběr nápoj z kiwi. Zatím lidé, kteří to ochutnali, tak pocítili tu 14 denní přípravu, kterou jsme zkoušeli různé druhy ingrediencí k tomuto ovoci tak, aby to bylo senzační, takže jsem za to rád a atmosféra je senzační.”

Celkem se na náměstí podávalo 17 druhů drinků. Kromě radničního kiwáka třeba grepáček, který připravila městská policie, bezinková limonáda, kterou namíchal MS kraj, nebo jahodový drink knihovnická bomba.

Petra Šimonová. vedoucí obvodu 3, KMO: “Asi je to bomba, protože návštěvníci chodí a kupují. Máme připravené laskominy různé. Makronky, sušenky, muffiny za symbolickou cenu a samozřejmě máme spoustu knížek. A ty knížky máme připravené také jako překvapení.”

Vítězslav Řehulka, farář: “My jsme si vylosovali broskev a protože já se v tom tak nevyznám, tak jsem rád, že Markétka se Zuzkou mi s tím pomohly a 14 dní na tom pracovaly, vylepšovaly a vyšel z toho farní drink, Jsme na něho strašně hrdí, protože je výborný, je vynikající.”

Senior klub Akord: “Je to pomerančový drink, jmenuje se Jižní vánek a je velice výborný. S ledem, s mátou ozdobený a jinak máme ještě jednohubky, kde máme pomerančové chutney, tvrdý sýr a mandarinku nahoru.”

Jedním ze spolupořadatelů akce byl dopravní podnik města Ostravy, který si pro návštěvníky připravil drink z ananasu

DPO: “Náš drink se jmenuje tady podle našeho úžasného ananasu a vlastně skládá se něco na styl mochita, takže od třtinového cukru přes vlastně kompotovaný ananas, mátu, led, ananasový džus a vodu. Zatím to jde skvěle, doufejme, že to tak půjde i dál.”

DPO: “My prodáváme jízdenky za 30 korun a za každou tu jednu jízdenku si můžete vybrat drink tady u těch stánků.”

O akci byl opravdu velký zájem. Jen během první hodiny se prodalo jízdenek za více 8 tisíc korun.

Jan Tabášek, organizátor akce: “Na to, že je začátek akce a končíme až kolem 18, tak jsem rád, že tady jsou davy lidí, že je neodradilo počasí a i také ta situace kolem nás, co se děje ve světě, takže lidi přišli se bavit a tím pomůžou našemu hrdinovi Májovi.”

Linda Hříbalová, maminka Máji: “Jsem z toho úplně nadšená. Pro nás je to strašně hodně znamená, protože vidíme, že i obyčejní lidé , kteří Máju úplně neznají tak jako my rodiče a rodina, ho přijdou podpořit a pro nás je to naprosto něco úžasného. Tolik lidí prostě bezva, bezvadná atmosféra, bezvadně zorganizované. Díky všem, díky všem prostě, kteří se to účastní.”

Anketa: návštěvníci akce: “Já jsem vyzkoušel dva, vynikající. Jeden grepový a jeden kiwi. Vynikající a myslím si, že je to dobrá akce.”

“U policie grepáček, výborný.”

“Mohlo to být sladší, ale jinak výborný.Super, písničky dobrý.”

Celkem návštěvníci vypili dva tisíce drinků. Z toho nejvíc právě ve stánku městského obvodu Ostrava-Jih, ve kterém vydali 326 kiwáků.

---Mohlo by Vás také zajímat