Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Sousedské Vánoce začaly rozsvícením vchodu radnice
  • V Bělském lese se množí střety mezi návštěvníky a řidiči
  • Skončila rekonstrukce kašny před poliklinikou v Hrabůvce

Sousedské Vánoce začaly rozsvícením vchodu radnice

Na první adventní neděli v Ostravě-Jihu odstartovala zbrusu nová akce s názvem Živý adventní kalendář. Probíhá tak, že se každý den rozsvítí jedno vánočně nazdobené okno ve dvou lokalitách v Hrabůvce.

V Ostravě-Hrabůvce začaly sousedské Vánoce. Lidé, kteří se do nich zapojili, rozsvítí každý den jedno adventní okno. Celá akce začala na 1. adventní neděli, kdy se jako první rozsvítil vánočně vyzdobený vchod radnice.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “V neděli byla zahájena akce Živý advent. Celá ta akce probíhá ve spolupráci se spolkem Elegant. Začali jsme v neděli oknem, dveřmi našeho úřadu a nyní postupně každý den se rozsvítí jedno okno. Byly také vytvořeny sousedské stromy na náměstí Gen. Svobody a v Jubilejní kolonii, které se postupně svépomocí ozdobí.”

Anketa: obyvatelé Hrabůvky: “Nám se to líbí tady ten nápad vlastně podpořit trošku to Družstvo, tak jsme si říkali proč se nezapojit aktivně. Tak jsme vzali jednu ozdůbku z domu a dali jsme ji tam na stromeček.”

“Protože to krásně voní.”

Bohužel ze stromu na náměstí Gen. Svobody hned první noc někdo ukradl vánoční světýlka.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “My věříme tomu, že bylo to jen nepochopením, ale já bych ráda upozornila občany, že sousedské stromy jsou tady od toho, aby se na ně ozdoby přidávaly, nikoli odnášely. Předem děkujeme.”

Kromě sousedských stromů se zdobí i výlohy opuštěných obchodů na náměstí Gen. Svobody. Ta první je vyzdobena vánočním stromem, který je plný různých cyklistických součástek.

Momentálně se připravuje druhá výloha na náměstí Gen. Svobody, kde budou vystaveny výrobky a produkty místních obyvatel.

K dispozici je také procházková vánoční mapka, díky které se můžete projít po stopách jednotlivých oken a výloh.

Karin Raszková, spolek Elegant: “Všichni budou moci celou akci sledovat, protože každý den ukážeme na facebooku Elegant spolku, nebo klubu českých velocipedistů Moravan a městského obvodu Jih fotografii z daného okna a také fotografii nebo instalaci našich stromů a na konci to bude takový dárek pro všechny spoluobčany, vytvoříme takové přací video vánoční, kde vlastně budou všechna okna rozsvícena a promluví i pan starosta.”

Další výloha se rozsvítí už tento čtvrtek, a to výloha Komorního klubu v Jubilejní kolonii.

Připraven bude i doprovodný program, který začne úderem 17. hodiny. Těšit se můžete mimo jiné na vystoupení dětí, komentované promítání o historii klubu a malý fotokoutek.

---

V Bělském lese se množí střety mezi návštěvníky a řidiči

V Bělském lese se v poslední době množí střety mezi návštěvníky a řidiči aut. Některým chodcům a cyklistům projíždějící auta vyloženě vadí a s řidičům buď úmyslně blokují cestu, nebo se s nimi hádají. Padají přitom i sprostá slova.

Bělský les je oblíbeným místem k relaxaci i sporování. Denně ho navštíví stovky lidí. Někteří z nich se ale nemohou smířit s tím, že jím sem tam projíždějí i auta a motorky. Vjezd jim povoluje dopravní značka cyklistická zóna s piktogramy těchto motorových vozidel.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Ovšem kromě obecných pravidel silničního provozu v této cyklistické zóně platí specifická pravidla. Tato specifická pravidla se týkají nejenom řidičů motorových vozidel, ale i samotných cyklistů. Pokud jde o řidiče silničních motorových vozidel, pak ti v této cyklistické zóně mohou jet rychlostí maximálně 30 km/hod, musí si počínat tak, aby projíždějící cyklisty neohrozili a v případě potřeby musí své vozidlo zastavit.”

Naopak cyklisté projíždějící řidiče nesmí omezovat a jsou povinni umožnit jim průjezd. Chodci by se měli v této cyklistické zóně pohybovat po levém okraji silnice.

Auta mohou bělským lesem projíždět pouze od Dakoty k lesní škole.

Anketa: návštěvníci Bělského lesa: “Ano, vadí, protože jezdí nepovolenou rychlostí a je to hnus, no. Neměli by tu jezdit.”

“Ne, proč by mi to mělo vadit, nevadí.”

“Docela ano, protože si myslím, že jsem tady v lese na procházce, na bruslích, na kole a tak si myslím, že by tady jezdit neměla.”

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih již několik let finančně podporuje proměnu bělského lesa na místo pro celou rodinu. Jsme rádi, že spousta našich obyvatel obvodu toto místo hojně navštěvuje. Jen poslední dobou trošku narážíme na problém, a to u vstupu do bělského lesa naproti restaurace Dakota, kde je dopravní značka, která umožňuje vjezd automobilům i motorkám, což většina lidí neví a dochází tady ke zbytečným střetům.”

Radnice proto žádá návštěvníky Bělského lesa, aby byli tolerantní a řidiče respektovali. Ti by zase měli jezdit opatrně a dodržovat povolenou rychlost.

---

Skončila rekonstrukce kašny před poliklinikou v Hrabůvce

Kašna v Hrabůvce už je hotová. Její renovace, kterou si vyžádali obyvatelé obvodu v rámci participativního rozpočtu Náš Jih, začala letos na jaře a skončila v těchto dnech. Pojďme se na ni podívat.

Prostoru před poliklinikou v Hrabůvce teď vévodí krásně zrenovovaná kašna. Právě návrh na její rekonstrukci byl nejúspěšnějším projektem participativního rozpočtu roku 2018. Získal více než tisícovku hlasů.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Původní termín dokončení byl už v srpnu, takže jsme doufali, že si užijeme celé kašny v provozu, nicméně bohužel díky covidu došlo ke zpoždění dodávek materiálu i prací a vlastně se nám podařilo celé dílo dokončit až v tomto měsíci.”

Renovací prošla nejen kašna, která dlouhá léta chátrala, ale také socha zdraví Mikuláše Rutkovského, na které se také podepsal zub času. Opraveny byly trhliny a výrazný defekt na levém rameni sedící ženy a celá socha byla chemicky ošetřena.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-JIh: “Socha byla zrestaurována a oproti původním předpokladům, kdy jsme ji chtěli posadit přímo do té vody, byla umístěna zpět na podstavec, protože je z pískovce a samozřejmě znalci nám řekli, že by tím značně utrpěla.”

Kašna už prošla technickými zkouškami

Radek Havlín, technik: “Momentálně se fontána ladí. Do provozu přijde až při jarním spuštění, takže teďka ji zazimujeme, odladíme to a zazimujeme. Zkoušky dopadly dobře.”

Voda v kašně se napouští pomocí 7 trysek a simuluje příliv a odliv na pobřeží.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Že jsem vůbec nevěděla, že je opravená, protože jsem tu nebyla dlouho, ale vypadá to hezky. Moc hezky. Jde vidět, že si s tím někdo fakt dal práci.”

“Kašna se mi líbí, děkuju. Je hezká. Už aby to bylo všechno tady v pořádku.”

“Opravdu pěkné.”

Celá fontána bude plně funkční příští rok na jaře, kdy se opět napustí vodou a lidem zpříjemní zejména parní letní dny.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry