Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Technické služby částečně přecházejí na alternativní dopravu
  • V Ostravě-Jihu otevírají nové semestry U3V
  • Obyvatelé mohou pomoci se zvelebováním prostor Kultury-Jih

Technické služby částečně přecházejí na alternativní dopravu

Technické služby Ostravy-Jihu rozšíří svůj vozový park. Zatímco radnice jim pořídí velkou diselovou košovku s lisem, další vozidla získají díky dotaci od Státního fondu životního prostředí. Půjde o elektrovozidla na podporu alternativní dopravy.

Technické služby od nového roku vyvážejí odpadkové koše v celém obvodu. Do té doby měly na starost jen polovinu z nich. Bez dalšího vozidla by ale tento dvojnásobný počet nezvládly. V současné době testují elektrovozidla, která nezatěžují životní prostředí. S košovkami totiž jezdí po chodnících a parcích.

Petra Čadová, řidička: “Máme teď půjčenou druhou elektrokošovku. První byla strašně velká, neohrabaná. Tady ta maličká je dobrá, otočím se na chodníku, dá se to dobře vysypávat. Líbí se mi na tom, že teda je to elektro, nemusím řadit."

Zapůjčené elektrovozidlo se nabíjí 5 hodin a má dojezd 80 kilometrů. Jezdí rychlostí maximálně 52 km za hodinu.

Zatím je tak favoritem.

Marek Čumpelík, technik silniční dopravy TSOJ: “S tou košovkou, která byla minulý měsíc, jsme měli takové problémy dostat se do dvorů, dostat se do takových zákoutí.”

Nové košovky technické služby potřebují hned dvě. Vozidlo, se kterým jezdily dosud, už je značně opotřebované a jeho technický stav je za zenitem. Nejen na elektrovozidla, ale mimo jiné i na dobíjecí elektrostanici mají slíbenou dotaci ve výši 820 tisíc korun.

Marek Čumpelík, technik silniční dopravy TSOJ: Máme přislíbenou dotaci na vozidla skupiny N1, pro vozidla skupiny L7, což jsou takové ty motocykly a pro vozidla CNG.”

V Ostravě-Jihu je bezmála 600 odpadkových košů, ze kterých se měsíčně vyveze zhruba 8 tun odpadu. Technické služby mají na starost i zimní údržbu v částech Dubina a Hrabůvka, kde je více než 110 kilometrů silnic 3. a 4. tříd, chodníků a parkovišť. Nejvíce práce s odklízením sněhu měly v polovině ledna.

Petr Štefík dispečer: “Zhruba od toho 13. ledna ten první týden, to jsme tady de facto byli nepřetržitě. 15, 20 hodin jsme byli v terénu, se jezdilo. Někteří řidiči už toho měli teda plné zuby. Zásoby průběžně doplňujeme, za ten jeden zásah těch 10, 15 tun denně soli padne."

Nejhorší počasí z hlediska údržby je, když se teploty pohybují kolem 0 a k tomu sněží, nebo padá sníh s deštěm.

Petr Štefík dispečer: “Je to prostě nejzrádnější, protože rychle vám to namrzne. Nevíme, jestli se to udrží, neudrží, jestli to roztaje. Když náhodou nevyjedeme a namrzne to, tak může se stát úplně katastrofa na těch silnicích Naopak kolikrát vyjedeme, za chvilinku jsou dva, tři stupně nahoru a lidi nám řeknou proč to solíme, když je teplo.”

Při tomto počasí by si měli dávat pozor i řidiči a chodci.

---

V Ostravě-Jihu otevírají nové semestry U3V

V Ostravě-Jihu otevírají dva nové semestry univerzity 3. věku. Ta momentálně probíhá online a jak se ukázalo, pro seniory to není žádná překážka. Zájemci se mohou hlásit už teď.

Lidem ve věku 55 let a více se opět otevírá možnost studovat. 9. a 16. února totiž začínají dva nové semestry univerzity 3. věku, na kterou radnice Ostravy-Jihu lidem, kteří mají trvalé bydliště v obvodu, přispívá dvěma třetinami.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “My díky přechodu U3V do online prostředí v minulém semestru jsme si ověřili, že nejen mladí lidé, ale i senioři se moc rádi dozvídají nové věci, jsou odvážní, osobně se rozvíjí, překračují ty hranice a zkoušejí, co všechno ještě dokážou a proto i teď s velkým očekáváním otevíráme nový semestr, nové dva semestry."

Zájemci se mohou hlásit buď přes webové stránky , nebo si mohou zavolat na recepci kulturního domu K-trio. Přijít ale mohou i osobně. Dokud se nerozvolní opatření spojená s pandemií koronaviru, bude výuka probíhat online.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “Naše výuka v online prostředí probíhá v aplikaci teems, ale nikdo se nemusí bát, protože podporujeme naše seniory tak, že máme všechno pro ně připraveno, máme pro ně manuál a naše kolegyně a naši pracovníci jsou připraveni přinést jakoukoliv podporu, kterou budou potřebovat, ať už technickou, tak psychickou.”

Hlásit se mohou i lidé, kteří k výuce nemají potřebné technické vybavení.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “Umíme zapůjčit i technické vybavení Zatím nás nikdo nepožádal, dneska už ti senioři ty výbavy mají. Mají chytré telefony, mají notebooky, tablety a často jsou vybaveni mnohem lépe než my, ale pokud by bylo potřeba, umíme i toto zajistit.”

Jana Kováčková, koordinátorka studia: “V nových semestrech se studenti potkají se zajímavými tématy. Máme dva programy studia. Člověk a umění a Člověk a současnost a nabízíme témata Dějiny umění, Dějiny obvodu Ostrava-Jih, Evropská unie, Osobnostní typologie, Člověk a společnost a Chci fotografovat.”

V případě jakýchkoliv dotazů a rezervací můžete volat na telefonní číslo 608 812 796.

---

Obyvatelé mohou pomoci se zvelebováním prostor Kultury-Jih

Kulturní dům K-trio, Komorní klub, kino Luna. To jsou zařízení, které spadají pod příspěvkovou organizaci Kultura-Jih. Ta se stará nejen o váš volný čas, ale také o vzdělávání a kulturní a společenský život v obvodu. Teď by ale na oplátku potřebovala vaši pomoc.

Máte nápad, jak zvelebit střediska kultury-Jih? Pak máte jedinečnou možnost se s ním podělit. Ocení to právě zaměstnanci, kteří v této nelehké době pracují na oživení a zútulnění všech těchto prostor.

Michaela Mahrová, ředitelka Kultury-Jih: “Zaměstnanci kultury-jih ani v dnešní době, kdy v podstatě je zcela umrtvená kultura, nezahálejí. Stále zůstáváme živým organismem a přes malé peripetie, které zažíváme, tak se snažíme dělat věci, které se v průběhu normálního života vlastně odkládají. To znamená jednak samozřejmě generální úklidy, ale dále se zabýváme všemi projekty, které máme. Snažíme se pracovat na zvelebení všech našich středisek, na zkvalitnění našich služeb.”

A právě v souvislosti se zvelebováním prostor K-tria, Komorního klubu a kina Luna uvítají vaše nápady.

Klára Žídková, vedoucí pro program a marketing: “Moc dobře si totiž uvědomujeme, že právě občané, kteří tady tráví svůj volný čas, znají naše prostory z toho uživatelského hlediska, který je mnohdy mnohem jiný než ten náš. Proto, pokud kdokoli z našich občanů má nápad, jak oživit, zútulnit, nebo změnit naše prostory, budeme moc rádi, pokud se s námi o ně podělí.”

Své podněty můžete zasílat na e-mail , nebo je můžete sdělit telefonicky na linku 607 063 605. Konkrétně jde o nápady ohledně dekorací, změny interiéru a nebo vybavení.

Klára Žídková, vedoucí pro program a marketing: “A třeba až pominou restrikce spojené s covidem a opět se tady setkáme v našich prostorách, řada občanů najde ty změny, které nám dali jako svůj tip.”

Možnosti jsou velké a inspiraci se meze nekladou. Jen v K-triu můžete změnit k lepšímu hlavní sál, 3 salónky, restauraci, taneční sál, nebo galerii.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry