Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Hrabůvce projde rekonstrukcí ulice Dr. Lukášové
  • Jižní listy nabízí přehled ZŠ pro budoucí prvňáčky
  • Obyvatelé mají zájem o smaragdové svatby

V Hrabůvce projde rekonstrukcí ulice Dr. Lukášové

Na Jihu Ostravy pokračují v revitalizaci Hrabůvky. Rekonstrukcí už prošlo náměstí a prostor kolem Savarinu. Po Velikonocích pak začne oprava ulice Dr. Lukášové.

V Ostravě-Jihu projde rekonstrukcí ulice Dr. Lukášové, která je v havarijním stavu. Jde o další etapu revitalizace sídliště Hrabůvka, na kterou městský obvod získal dotaci ve výši 6 milionů korun.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Je to už druhá úspěšná dotace v rámci celé realizace. První vlastně byla na objekt Savarin, respektive na prostory kolem Savarinu s tím, že my v tento moment chystáme další části Hrabůvky.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Začátkem dubna, přesně po velikonočních svátcích navážeme na rekonstrukci náměstí v přední části tím, že budeme rekonstruovat ulici Dr. Lukášové. Celá tato rekonstrukce bude trvat 4 a půl měsíce, takže by měla být hotova někdy v září a bude stát 12 milionů korun.”

Po celé délce se bude měnit povrch vozovky, který je popraskaný a plný děr a výtluků a rekonstrukcí projdou i parkovací místa. kterých je tady zhruba 8 desítek.

Celá ulice se bude opravovat tak, aby byl vždy průjezdný alespoň jeden směr, aby se lidé v pohodě dostali na polikliniku za svými lékaři.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Všichni samozřejmě budou informování pomocí dopravního značení a obyvatelé v okolních domech, stejně jako i nájemci v obchodním centru, dostanou před započetím celé rekonstrukce letáčky. Vzhledem k tomu, že se nám podařilo pěkně zrekonstruovat náměstí, tak bychom v rámci revitalizace prostoru Hrabůvky navázali i touto cestou a dále pak budeme navazovat předprostorem před poliklinikou.“

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Spolu s magistrátem chystáme na ulici Dr. Lukášové jezírko, kde v tento moment můžu říci, že město teď vyhlašuje výběrové řízení na zpracovatele projektové dokumentace.”

Radnice připravuje i revitalizaci dalších částí obvodu. Po Hrabůvce by měl přijít na řadu Zábřeh.

---

Jižní listy nabízí přehled ZŠ pro budoucí prvňáčky

Budoucí prvňáčci už se připravují k zápisům. Do prvních tříd základní škol v Ostravě-Jihu jich nastoupí kolem 900. Kterou školu si zvolí, bude jen na nich a jejich rodičích. Spádovou oblastí je totiž celý obvod.

Zápisy dětí od 1. tříd základních škol už pomalu klepou na dveře. Pokud stále ještě nemáte pro své dítě vybranou školu, nevadí. Městský obvod Ostrava-Jih vám výběr usnadní. Všechny školy v obvodu stručně a přehledně popsal a zmapoval v březnových Jižních listech.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V městském obvodu Ostrava-Jih působí v současné době 18 základních škol, které nabízejí dostatek místa pro budoucí prvňáčky. Zástupci velice přehledně získávají celou řadu informací o ZŠ, o jejich školních vzdělávacích programech a samozřejmě mají možnost porovnání a potom výběru vhodné základní školy pro své dítě.”

Rodiče v příloze najdou i informace o mimoškolních aktivitách jednotlivých zařízení a součástí je také mapka, kde je hezky vidět, kde se která škola nachází.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Pod barevným rozlišením vidíme jednotlivé oblasti, to znamená školy v Zábřehu, Výškovice, Hrabůvka, Bělský les a Dubina. Pro rodiče je to hezký přehled. V této příloze bude samozřejmě také informace o ZŠ Lukášové a ZŠ Klegova, které ale od 1. 8. budou tyto dvě školy do jedné.” .

Provozu ani jedné z těchto škol se to ale nijak nedotkne. Zachovány budou v plném rozsahu včetně školních vzdělávacích programů.

Například na ZŠ Klegova bude dál probíhat rozšířená sportovní výuka a ZŠ doktorky Lukášové zůstane otevřená i pro talentované žáky. Pokud ale chcete, aby se vaše dítě naučilo anglicky, pak bude dobrou volbou ZŠ Krestova.

Věra Rymiecová, ředitelka ZŠ Krestova: “Rodiče, kteří se rozhodnou pro angličtinu se nemusí obávat, pokud jejich dítě nemělo anglický jazyk v MŠ. Vše se na naší škole naučí hravou formou a může se o tom rodič přesvědčit také na našich webových stránkách, kde máme mnoho prezentací o tom, jak učíme třeba anglický jazyk i ve výtvarné výchově a ve světě práce.”

Zatím není jasné, jak budou zápisy probíhat. Každopádně se to aktuálně dozvíte jak na webu skolynajihu. cz, tak na stránkách jednotlivých škol.

---

Obyvatelé mají zájem o smaragdové svatby

Radnice Ostravy-Jihu vyslyšela přání občanů. Pro zájemce uspořádá svatby po 55 letech společného života Tedy svatby smaragdové. Dosud toto krásné jubileum v Ostravě-Jihu nikdo neslavil.

Loni se v Obřadní síni Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih uskutečnily hned 4 zlaté a jedna diamantová svatba. Před třemi lety to byla dokonce nebeská svatba, které se také říká korunovační. Své ano si tehdy po neuvěřitelných 75 letech opět řekli manželé Jarmila a František Galasovi.

Šárka Zubková, referentka, MOb Ostrava-Jih: “My jsme před třemi lety měli jako jediní v republice 75 let, což byla opravdu rarita v rámci celé republiky, kdy manželé Galasovi oslavili toto krásné společné jubileum.”

Jarmila Galasová: “My nevíme, co je slovo rozvod, za 75 roků nevíme. O rozvodu jsme nemluvili ještě. Všechno jsme přežili, děti jsme dobře vychovali, Opravdu máme hodné děti, vnuky, pravnuky, to už je rodina velká.”

Oba se narodili v Čeladné a svatbu měli v tamním kostele 6.března roku 1943. Svatebního veselí si ale moc neužili. Sotva vyšli z kostela, do města vtrhlo gestapo.

Jarmila a František Galasovi: “Hitler nám prakticky mládí zničil. První, co jsme vyšli z kostela, tak jsme potkali gestapo, které zavíralo na Čeladné právě občany.”

Jana Hájková, dcera: “A proto si to zopakovali a tentokrát to mají se vším.”

A teď zpátky do současnosti. Na radnici se častokrát konaly i svatby diamantové, nebo kamenné. Co se týká smaragdových, tak o ty je zájem právě letos.

Šárka Zubková, referentka, MOb Ostrava-Jih: “Takže pokud vás tato událost čeká v letošním roce, neváhejte a přijďte si domluvit termín ke mě do kanceláře, případně mailem. Samozřejmě vítáme všechny, kteří slaví zlatou svatbu, což je 50 let společného života, diamantovou svatbu, což je 60 let. Pak je 65 let, 70.”

Což je platinová, následuje korunovační a po 80 letech pak multi-platinová. Své druhé ano si ale lidé nemusí říkat jen na radnici.

Šárka Zubková, referentka, MOb Ostrava-Jih: “Pokud třeba ze zdravotních důvodů potřebují občané oslavit doma, nebo na zahradě v rodinném prostředí, tak individuálně přistupujeme ke každému páru.”

Radnice tak každému splní přání na míru.

---Mohlo by Vás také zajímat