Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Občané se seznámí s novým strategickým plánem
  • Akce Prázdniny na Jihu ještě zdaleka nekončí

Občané se seznámí s novým strategickým plánem

Obyvatelé Ostravy-Jihu se přes léto seznámí se strategickým plánem. 160 ti stránkový dokument, který zastupitelé schválili v červnu říká, jak by měl obvod v budoucnu vypadat bez ohledu na to, kdo bude radnici vládnout.

Veškeré priority městského obvodu Ostrava-Jih nově shrnuje strategický plán FajnOVA Ostrava-Jih. Jeho cílem je, aby se z obvodu stalo místo, kde se lidem nejen dobře žije, ale také tady mohou příjemně trávit volný čas. Strategických cílů má vedení obvodu celkem 5. Tím prvním je revitalizace veřejného prostranství.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady spadají všechny ty projekty, které už dneska děláme. Zeleň za Lunou, zeleň Savarin, náměstí, stavby nových chodníků, prostě všechno, co je na ulici mezi domy. Druhou prioritou je doprava. Jako chytré parkování, parkování , udržitelná mobilita, sdílená kola , dopady na veřejnou dopravu, ale jsou tam i velké investiční akce z oblasti dopravní.”

Nejvýznamnější je prodloužená Krmelínská. Až bude tato spojka mezi bývalým Intersparem nad Dubinou a Makrem, zprovozněna, stane se de facto obchvatem Jižního města pro veškerou tranzitní dopravu, která přijíždí od Nového Jičína.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Máme tam návrh řešení budoucí obslužnosti veřejnou dopravou průmyslové zóny v Hrabové, protože víme, že dneska ti lidé se do té zóny dostávají veřejnou dopravou poměrně komplikovaně. Máme tam mimoúrovňovou křižovatku Ruská Závodní, máme tam rozšíření křižovatky na Moravské Závodní.”

Dalším pilířem je školství. Vedení obvodu chce mít školy v mnohem vyšší kvalitě než jsou dnes.

Zdeněk Karásek, zmocněnec hejtmana pro Uhelnou platformu a RESTART v MS kraji: “Pokud to jsou rodiny s dětmi, mladé rodiny, tak chtějí aby tady měly možnost pestrého a kvalitního vzdělání. Obvod se tomu hodně věnuje už v současnosti, ale do budoucna má právě jeden z těch strategických cílů proměnit, nebo posunout ještě oblast vzdělávání jak z hlediska kvality škol, tak z hlediska toho, co se v nich učí, jaká tam panuje atmosféra a podobně.”

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Všechno, co se týče škol, modernizace učeben, různé enviromentální prvky. Na zahradách tady budeme řešit sběrače dešťové vody, ale tady do toho balíku patří i řada měkkých opatření. To znamená různí sociální pracovníci do škol, kariérní poradci.”

Strategický plán počítá i s modernizací komunikačních prostředků na úřadě, aby byl blíže lidem a s podporou komunitního života.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Chceme, aby se tady lidi cítili příjemně a aby se tady setkávali, takže chceme podpořit komunitní život. Když pominu sousedské slavnosti, festivaly, různé akce a náměstí. které pořádáme, tak tady patří i výstavba hlavní infrastruktury, kterou k tomu potřebujeme. Takže pokud vezmu, že tady bude spadat i život ve sportovních klubech, tak se bavíme i o výstavbě sportovních areálů, o opravě sportovní haly na Dubině, výstavby akvaparku na Svazácké ulici, různé další hřiště fotbalové, tenisové, beach volejbalové.”

Strategický plán už brzy najdete na webu a na sociálních sítích a radnice vydala i skládací brožuru, která obsahuje 21 hlavních investičních, nebo neinvestičních priorit. K dispozici bude mimo jiné na Slavnostech Ostravy-Jihu.

---

Akce Prázdniny na Jihu ještě zdaleka nekončí

Prázdniny na Jihu. To je druhý ročník akce, kterou pro děti připravila radnice spolu s různými spolky a organizacemi, které působí v obvodu. Probíhat bude až do 27. srpna.

Každý všední den v dopoledních hodinách je pro děti z Ostravy-Jihu ve věku od 6 do 14 let připravena nějaká aktivita. Mohou se tak na chvíli stát třeba detektivem, žonglérem, záchranářem, nebo hasičem. A to zcela zdarma díky letní akci Prázdniny na Jihu. Právě na hravé dopoledne s hasiči jsme zavítali s kamerou.

Karel Kupka, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: “Dneska měly děti připravené soutěže. Rozdělili jsme je do skupin, kde si mohly vyzkoušet disciplínu TV, což znamená ve volném překladu Nejtvrdší hasič přežije, tak si tady zkoušely nosit hadice a veškerou tu přípravu na potenciální hasiče, pak měly prohlídku techniky, lanové disciplíny, kde si mohly vyzkoušet chůzi po balancovacím popruhu a spoustu dalších disciplín jako je třeba malování a štafeta.”

Součástí hravého dopoledne s hasiči byla také ukázka požárního útoku, kdy hasiči v uvozovkách hasili Novou Karolinu.

Vladimíra Grondolská, SDH Ostrava-Zábřeh: “Dětem se tady dneska určitě líbilo. Holkám nejvíc asi malování na obličej a když si mohly kreslit a chlapcům jak nosili ty hadice, tahali je za sebou, chodili a určitě i ta auta. My tu máme naše DA, to je dopravní automobil, pak to třetí, to je vlastně Tatra.”

Anketa: účastníci hravého dopoledne s hasiči: “Mě se tady líbilo jak jsme hasili a na sebe jsme stříkali a jak jsme ještě dělali vláček s dlouhou hadicí.”

“Líbilo se mi hadici přes překážky nosit. Nošení hadice přes překážky, auta se mi líbila. Uvnitř to mají strašně pěkně. Líbilo se mi i to malování. Jsme malovali omalovánky, malovalo se na obličeje.”

“Mě se tady nejvíc líbilo, jak jsme tady měli různé překážky, taky se mi líbilo, jak jsme stříkali vodu. Naučili jsme se hodně věcí a bylo to tady zábavné.I jsme se koukli do vozu, co tam všechno mají.”

“Mě se asi nejvíc líbil ten provaz, po kterém se dá chodit a ty hasičské auta jsou moc hezké.”

Hravého dopoledne s hasiči se zúčastnilo celkem 17 dětí, další budou mít možnost už 5. srpna.

Karel Kupka, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: “Bude to úplně stejné, takže pokud jsou děti, které se na nás dívají, tak srdečně zvu ať si to přijdou vyzkoušet. Dětem, kterým se líbila ukázka požárního útoku, srdečně zvu na naše schůzky. Kdyby se z nich chtěli stát mladí hasiči, tak máme schůzky v hasičárně na ulici Dolní 51 v Ostravě-Zábřehu, a to každý čtvrtek od půl 5. do 6 hodin.”

Veškeré informace o dalších aktivitách najdete na stránce www.prazdninynajihu.cz. A to včetně přihlášky.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry