Radnice řeší odstavené autovraky v ulicích Jihu
Radnice Ostravy-Jihu řeší odstavené autovraky. Podle zákona nesmí na parkovištích stát vozidla, jejichž technická kontrola je propadlá déle než šest měsíců. Majitelé by je měli buď opravit, nebo ekologicky zlikvidovat. V praxi se to však často nedodržuje.
Odstranění nepojízdného vozidla z pozemních komunikací je povinnost, která se nevyplatí podceňovat. Vedení Ostravy-Jihu se aktivně zabývá odstraňováním odstavených vraků, jež hyzdí ulice obvodu a zabírají místo.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pokud má automobil více než půl roku propadlou technickou kontrolu, tak můžeme začít jednat. Zjistíme majitele, vyzveme ho k odstranění vozidla nebo zajištění technické kontroly a pokud na toto nereaguje v zákonné lhůtě, tak reagujeme odtažením vozidla. V loňském roce jsme takto odstranili 155 aut z parkovišť.“
Pět z nich muselo být odtaženo na náklady obvodu. Následně jsou ale refakturovány na majitele vozidla. Proces odstranění vraků je však zdlouhavý.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pokud si všimnete, že automobilu skončila technická kontrola, tak my musíme čekat půl roku a dát tomu majiteli ještě šanci, aby si tu technickou kontrolu zařídil.“
anketa, obyvatel Ostravy-Jihu: „Tady už je to skoro rok zase. Zabírá to jen místo, nic jiného.“
K problematickým lokalitám s vyšším výskytem dlouhodobě odstavených vozidel se řadí zejména větší parkoviště v okrajových částech obvodu.
Jana Molnári, mluvčí MOb Ostrava-Jih: „Pokud v ulicích Jihu zaznamenáte odstavené vozidlo, které vykazuje známky vraku, prosím nahlaste jej. Buďto na úřadě městského obvodu Ostrava-Jih na odboru dopravy a komunálních služeb nebo Městské policii nebo také přes aplikaci Čistá Ova. Poté bude možno odčinit kroky k jeho odtažení a uvolnění tolik potřebných parkovacích míst.
Aktuálně v městském obvodě Ostrava-Jih takto stojí okolo tří desítek vozidel. Všechny řeší radnice.
---
Ostravští futsalisté se utkali o pohár starosty Jihu
Futsalisté z celé Ostravy se utkali na již 23. ročníku turnaje O pohár starosty. Akci pravidelně pořádá Výchovný ústav Ostrava-Hrabůvka. Desítka týmů ze středních škol a ústavů se v halové kopané opět utkalo na dvou místech současně.
Výkopem místostarostů z Ostravy-Jihu začal již tři-a-dvacátý ročník futsalového turnaje O pohár starosty. Sportovního utkání s bohatou tradicí se účastnili středoškolské týmy z celé Ostravy.
Roman Krec, účastník turnaje, SŠSS: „Je nás osm a připravovali jsme se asi týden. Je to náročné ale tešíme se na tento skvělý turnaj, začutat si s klukama.“
Teodor Vnouček a Filip Martiník, účastníci turnaje, SPŠ Vítkovice: „Byly to dva tréninky, co jsme tady měli, ale tím, že jsme oba sportovci – fotbalisti, tak to není pro nás extra těžké.“ – „A vnímáte nějakou domácí východu.“ – „No asi je výhoda, že známe tu halu a koutky.“
Organizace se tradičně ujal hrabůvkovský Výchovný ústav.
Pavel Němynář, ředitel pořádající organizace: „Ty týmy jsou za těch třiadvacet roků v podstatě stejné. Spíš je problém, že en všechna děcka chtějí dnes sportovat. Takže je musíme motivovat, aby si zahráli a aby se na to připravili. Vždycky hrajeme ve dvou kategoriích. Jedna kategorie, to jsou týmy středních škol tady z Ostravy, většinou to jsou školy, kde naše děcka studují. Ty soutěží tady v hale.“
Turnaj se hraje tradičně na dvou ostravských halách. Letos se ale jeho organizátoři museli přizpůsobit změně.
Pavel Němynář, ředitel pořádající organizace: „Ve druhé hale, zpravidla je to na Dubině, ale ta se teď rekonstruuje, takže teď je to v Nové Vsi, tam jsou týmy výchovných ústavů i nějakých středních škol. Taky je jich pět. Takže vždycky máme dvě první, druhá a třetí místa.“
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „My to rádi podporujeme. V podstatě jakýkoli sport, kde se utkávají mezi sebou nějaké týmy. V tomto případě střední školy. Pohyb je důležitý už od mládí až po dospělost a my jsme rádi, že tyto aktivity můžeme podpořit.“
V týmu skupiny A letos zvítězili domácí hráči vítkovické průmyslovky. V týmu skupiny B, kteří se utkali v Nové Vsi, to byli hráči ze Střední školy Prigo.
---
Masopustní veselí opět zachvátilo náměstí Ostrava-Jih
Masopustní jarmark opět po roce rozveselil hrabůvkovské náměstí Ostrava-Jih. Lidé se přišli podívat na tradiční průvod, vynášení prasátka a ve stáncích mohli ochutnat různorodé zabijačkové výrobky. Veselou atmosféru samozřejmě dotvářel i bohatý kulturní program.
Náměstí Ostrava-Jih ožilo pestrým masopustním rejem, který přilákal návštěvníky všech věkových kategorií. Lidé si mohli užít nejen tradiční průvod v maskách, ale také ochutnat lahodné zabijačkové speciality a ponořit se do atmosféry lidových tradic.
Marek Tichý, principál Masopustního jarmarku: „Masopust je tady opět po roce. A na co se mohou lidé těšit – no hlavně řeznické speciality, jídlo, pití než nám odzvoní a přijde poslední masopustní den, kdy se budeme muset postit 40 dnů až do Velikonoc. Ale teď je ještě čas se bavit, zpívat a tančit.“
Kulturní program doplnila pouliční představení, kejklíři, komedianti a pohádky a hudba. Nechybělo ani vyprávění řezníka Krkovičky o tom, jak se maso dostane na stůl.
Marek Tichý, principál Masopustního jarmarku: „Tradiční zabijačka k tomu patří – to vlastně dělá Masopust a lidé se tak mohou kouknout, jak se dělají pravé moravské a moravskoslezské jitrničky, jelítka, jak se ručně plní do střívek, jak se dělá tlačenka… Zkrátka to, co naši předkové brali za masopustní veselí.“
V obvodu se masopustní jarmark konal již třetím rokem.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Jsem rád, že opět přišlo dost lidí podpořit tradice moravské, slezské. Masopust k těmto tradicím patří a my jsme ho před nedávnem obnovili, takže jsem moc rád, že dorazila opět spousta lidí a že si užijí to optimální období mezi dvěma postními obdobími. Masopust je tady. Jsou tu samozřejmě i skvělé výrobky, já jsem si koupil škvarky.“
anketa, návštěvníci masopustu: „My jsme teprve přišli, tak to okoukáváme, ale snad bude zabijačka. Plánujeme si koupit jitrničky a tlačenku.“
anketa, návštěvníci masopustu: „Na všechno jsme se přišli z vnoučaty podívat, ať to vidí. Na zabijačku na masky.“ – „A nevadí to dětem?“ – „Ne nevadí, teda doufám.“
anketa, návštěvníci masopustu: „Se ženou jsme se přišli podívat na průvod a dostali jsme za úkol přinést klobásku a borůvkový frgál.“
Masopustní jarmark tak opět ukázal, že tradice mají v Ostravě své pevné místo a lidé si je s radostí připomínají.
---