Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu opravují výtluky na silnicích
  • Radní obvodu uctili památku obětí osvobození Ostravy
  • Stavění májky na náměstí Ostrava-Jih

V Ostravě-Jihu opravují výtluky na silnicích

V Ostravě-Jihu se pustili do oprav výtluků. Po letošní dlouhé a mrazivé zimě jich je mnohem více než v minulých letech. Rekonstrukce silnic a chodníků se tak prodraží.

Letošní zima se velmi negativně podepsala na stavu silnic a chodníků, které jsou plné děr a výtluků. Jejich opravy probíhají postupně. Jako první přišly na řadu havarijní úseky, na kterých hrozilo poškození projíždějících aut.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Kromě technických služeb Ostrava-Jih, které provádějí okamžité provizorní opravy, aktuálně opravují silnice dva zhotovitelé, společnost KOVOMA Mácha a Ostravské komunikace.”

Výtluky se opravují ve všech částech. V Hrabůvce například v ulicích Klegova a Adamusova.

Alexandr Bíbr, stavbyvedoucí, KOVOMA Mácha: “Při tom rozbitém výtluku vlastně vybijeme všechno, co je vlastně volné Naložíme, odvezeme, vyfoukáme, napenetrujeme, no a potom to zabalíme živicí. Je to takový modifikovaný, takže mělo by to držet. Nakonec přijde zálivka a zasype se pískem jemným. Tak taková díra v podstatě zabere nějaké 3 hodiny, protože musí se to vybourat, pak se to zas musí vyčistit a pak se to musí zaasfaltovat a ještě jednou se musíme vrátit na tu zálivku.”

Technické služby v současné době provádějí opravy v Zábřehu. Aktuálně v ulicích Jugoslávská, Tylova a Horymírova. a postupně budou pokračovat dále.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Již nyní máme výtluky opraveny například v lokalitě mezi ulicemi Moravská a Rodinná, dále opravujeme oblast vymezenou ulicemi Edisonova a Dr. Martínka. Ostravské komunikace dále již opravili například výtluky na ulici Bohumíra Četyny, Alberta Kučery, či na parkovišti Jaromíra Matušky a postupně se bude pokračovat na ulicích Josefa Maluchy, Aloise Gavlase, Emanuela Podgorného.”

Městský obvod má letos v plánu realizovat také souvislé opravy komunikací.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Konkrétně máme připravenou kompletní opravu ulice Kašparova, opravu chodníku na ulici Srbská a opravu chodníku na ulici Výškovická.”

U Penny marketu na ul. Horní je plánováno také vybudování oplocení, které zamezí nebezpečnému přecházení chodců z ul. Josefa Kotase k Penny marketu. V první polovině letošního roku navíc bude zrušen chodník podél ul. Plzeňská, který přiléhá k lesoparku Bělský les. Po tomto chodníku, který je v havarijním stavu, totiž nikdo nechodí.

---

Radní obvodu uctili památku obětí osvobození Ostravy

Vedení radnice si připomnělo 76. výročí osvobození Ostravy. 30. dubna položilo věnce a květiny hned na sedmi pietních místech obvodu.

Radní městského obvodu uctili památku obětí osvobození Ostravy. Kvůli vládním opatřením spojených s pandemií koronaviru každý z nich na jiném pietním místě, kterých je v Ostravě-Jihu celkem sedm.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Společně s radními jsme položili věnce u jednotlivých míst a krátce zavzpomínali na hrdiny, kteří nám pomohli se dožít dnešních dnů v této krásné zemi. Zároveň doufám, že je to naposledy, co se scházíme v takovém malém počtu, to znamená jednotlivě a budu rád, když příští rok již přijdou občané sem k památníku obětem osvobozování Ostravy a celé II. světové války k Základní škole Lukášové Klegové ve větším počtu zvláště proto, že připravujeme projektovou dokumentaci na revitalizaci zdejšího památníku i přilehlého parčíku.”

Ostravsko-opavská operace začala 10. března a postupně během března a dubna pokročila až do míst dnešního zábřežského Korýtka.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Rudá armáda spolu s československými jednotkami stanula 29. dubna tady na svinovské straně řeky Odry. Následně byl udělán průzkum a 30. dubna okolo 9. hodiny ráno osvobozující vojska zaútočila na Zábřeh, kde teda Němci měli docela silné postavení.”

V průběhu 30. dubna došlo k osvobozování Zábřehu, a to dvěma proudy. Jeden mířil do dnešního sídliště Pískové doly a druhý pokračoval úvozem polanecké spojky do dnešní vilové čtvrti Zábřeh-Družstvo.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Tyto dva proudy postupně osvobodily Zábřeh, spojily se a pokračovaly Ruskou a Místeckou ulicí směrem do Vítkovic, které byly osvobozeny v 15 hodin a následně pokračovaly v osvobozování centra dnešní Ostravy.”

Místo přechodu si rudá armáda vybrala právě v zábřežském Korýtku, protože Němci odstřelili most ve Svinově a řeku Odru nebylo možná nikde jinde překonat.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Právě v oblasti zábřežského Korýtka kousíček od pomníku, který tady dneska tento přechod připomíná, byla původně výletní restaurace U Lazara a tam byl velký meandr řeky Odry. No a ten meandr tím, že byl široký, tak byl i mělký, takže tam ta technika mohla za pomocí nějakých pontonových mostů pak přejet toho 30. dubna.”

Během osvobozování Ostravy padlo 1400 rudoarmějců, 1300 německých vojáků a 450 místních obyvatel.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Nesmíme zapomenout, že nás v roce 1945 v dubnu osvobodila sovětská armáda. Měli bysme jim být za o vděční, protože už by jsme tady nemuseli třeba být.”

“Důležité to určitě je, protože jaksi, když jsme byli osvobozeni nějakou tou naší armádou, takže si jako myslím, že ti lidé, kteří za nás bojovali, si zaslouží tu čest a že jsou nějaké ty pomníky vybudovány, tak to je asi na místě.”

Někteří lidé si válečné hrdiny připomněli tím, že 30. dubna v 8 večer zapálili v okně svíčku.

---

Stavění májky na náměstí Ostrava-Jih

Náměstí Ostrava-Jih zdobí zhruba 15 metrová májka. Jde o tradici, kterou městský obvod dodržuje už řadu let. Stavění májky se kvůli pandemii bohužel odehrálo bez bohatého doprovodného programu, na který jste zvyklí.

V Ostravě-Jihu proběhla už tradiční akce stavění májky. Odstartovalo ji zdobení zlatic barevnými stuhami na novém náměstí Ostrava-Jih, a to za doprovodu reprodukované hudby.

Petra Višnická, manažerka pro program a marketing, Kultura-Jih: “Původně mělo být i pálení čarodějnic, ale z důvodu platných opatření a nařízení jsme přistoupili k akci, kterou jsme samozřejmě neoznámili předem. Je to akce, která je určena pro kolemjdoucí, pro oslavu přicházejícího léta a budeme rádi, když to rozveselí všechny, kteří jdou okolo.”

Májku na náměstí přivezli dobrovolní hasiči a poté, co ji zaměstnanci Kultury-Jih nazdobili, začalo její stavění.

Karel Kupka, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: “Májka je velká přibližně 14 metrů. Přivezli jsme ji ze Staré Bělé, kde nám ji připravili ostravské komunikace. Na tom stavění, bezpečně tu májku postavit jako vždy a zabezpečit tak, aby vydržela celou dobu. po kterou tady má stát.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Za postavení májky každoročně, tradičně pan starosta věnuje našemu Sboru dobrovolných hasičů bečku piva, takže až bude májka postavená, tak letos ho zastupuji a s radostí jim samozřejmě tu bečku předám a doufám, že si to užijí.”

Májka by měla na náměstí zůstat až do konce května, pokud ji tedy někdo neskácí, což se zatím nikdy nestalo.

Karel Kupka, starosta SDH Ostrava-Zábřeh: “Naštěstí se ještě nestalo, že by nám ji někdo sebral. Sice stalo se párkrát, že nám odkopali ty závětrováky, které jsme museli spravit, ale nikdo nám ji nepokácel za celou dobu.”

V obvodu zároveň probíhá i akce Máj na Jihu.

Petra Višnická, manažerka pro program a marketing, Kultura-Jih: “Součástí této akce je 6 májových zastavení v rámci obvodu Ostrava-Jih, které mohou lidé navštívit, mohou tam přispět nějakým svým příspěvkem, přečtou si báseň, je to známá báseň od známého autora, kterou jsme maličko pozměnili.”

Na každém zastavení lidé najdou QR kód, který když si načtou do mobilu, najdou tam mapku se všemi šesti zastaveními.

Petra Višnická, manažerka pro program a marketing, Kultura-Jih: “Když obejdou všech šest těchto májových zastavení a pošlou nám text té upravené básně, odhalí autora básně, tak se mohou zúčastnit soutěže o májové překvapení.”

Akce skončí už tento pátek, tak pokud chcete .něco vyhrát, měli byste si pospíšit.

---Mohlo by Vás také zajímat