Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Na Jihu Ostravy otevřeli Přírodní zahradu
  • Lidé mohou bezpečně sportovat na školních hřištích
  • Obvod získal další dotace na aktivity rodin i seniorů

Na Jihu Ostravy otevřeli Přírodní zahradu

Obyvatelé Hrabůvky a širokého okolí mají k dispozici další relaxační zónu. Díky participativnímu rozpočtu Náš-Jih vznikla u Základní školy Provaznická Přírodní zahrada nejen s odpočinkovými, ale i vzdělávacími prvky pro všechny generace.

Motýlí, bylinnou a ptačí stezku, hmatový chodník, hmyzí domeček, hrací prvky pro děti a příjemné posezení. To vše nabízí lidem Přírodní zahrada, která byla v těchto dnech otevřena u Základní školy Provaznická v Ostravě-Hrabůvce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tato zahrada je v odpoledních hodinách zpřístupněna veřejnosti tak, jako každý projekt participativního rozpočtu. Zvítězila v roce 2020 a v dnešní době už je plně využívaná. Pořizovací náklady byly milion a půl. Rády tam chodí třeba maminky s kočárky, protože je to velice bezpečné prostředí a mohou se tam pohybovat i velice malé děti, sedět na trávě, případně se pohybovat po těch stezkách.”

Součástí přírodní zahrady je také mobiliář a naučné cedule, ze kterých se děti dozví, jaký hmyz a ptáci u nás žijí.

Libuše Přikrylová, ředitelka, ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Tady se děti chodí učit do přírodní zahrady do učebny v přírodě, dále tady chodí si užívat volného času. Nabízíme tuto zahradu i veřejnosti, kdy tady mohou přijít i maminky s dětmi, s kočárky, posedět si, děti si tady mohou zaběhat, můžou se seznámit taky se všemi těmi informacemi, které tady jsou. Jinak tady děti chodí ošetřovat i vyvýšené záhony.”

Anketa: děti ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Mě hodně píchala tam ta kůra jak byla, protože mi to bylo hrozně nepříjemné, ale hodně příjemný mi byl ten písek.”

“Mě nejvíc píchala taky ta kůra a ten písek byl nejpříjemnější. Mi se ta zahrádka moc líbí a bylo to fajn.”

“Mě byl fajn ten písek, protože byl heboučký a když jsem šla na malé kamínky, tak to moc píchalo a bylo to fajn a tahle zahrádka je super.”

“Nejlepší byla pro mě ta červená zem, protože vůbec mě nebolela. Tam je domeček pro ptáčky a ještě tu jsou takové domečky, kde jsou zvířátka, ptáčci a ještě květinky.”

Cílem projektu bylo přiblížit dětem výsadbu, množení a růst jednotlivých druhů zeleniny a bylin. Spousta dětí totiž žije v bytech a s pěstování zeleniny a bylin se ještě nesetkala.

---

Lidé mohou bezpečně sportovat na školních hřištích

Školní hřiště a zahrady ve vybraných areálech mateřských a základních škol v Ostravě-Jihu se opět otevřely všem. Celkem si lidé mohou dát do těla na 19 sportovištích, která jim budou přístupná až do konce října.

Městský obvod Ostrava-Jih se také letos zapojil do projektu otevřených hřišť. V odpoledních hodinách se tak na sportovištích mateřských a základních škol může vyřádit každý, kdo má rád pohyb venku. A navíc bezpečně. Veškerá otevřená hřiště totiž budou pod dohledem správců.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod ve spolupráci s řediteli těchto školských zařízení se zapojil do projektu otevřených hřišť, transferů z rozpočtu statutárního města Ostravy na prevenci kriminality pro zřízení pracovních pozic správců těchto hřišť. Náš obvod získal cirka 1, 3 miliony korun a samozřejmě pohyb dětí je tím pádem na hřištích bezpečný."

Tím, že jsou hřiště a zahrady pod dohledem, předchází se i vandalismu a jinému negativnímu chování.

Otevírací domu konkrétního hřiště najdete na provozním řádu u vstupu na hřiště a nebo také na stránkách konkrétní školy.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Je vlastně otevřeno 19 těchto sportovišť. Je to suverénně nejvyšší počet ve srovnání se všemi ostravskými městskými obvody. Když jenom pro porovnání uvedu příklad. V Porubě jsou to pouze 4 a ve Slezské Ostravě 6.”

Jedním z otevřených školních hřišť je například hřiště u Základní školy Provaznická.

Libuše Přikrylová, ředitelka, ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Tady máme hřiště, které jsme získali v rámci participativního rozpočtu. Je vlastně pro věkovou skupinu do 12 let, kde si děti mohou prolézat, skákat, houpat a tak dále. A toto hřiště je hlavně určeno pro veřejnost v odpoledních hodinách v době, kdy jsou otevřena i ostatní hřiště, zahrada.”

Multifunkční hřiště je pak určeno starším dětem a dospělým.

Libuše Přikrylová, ředitelka, ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická: “Mohou si zahrát fotbal, mohou si zahrát volejbal i basketbal. Máme tady tartanovou dráhu, chodí tady i běhat, takže tady i trénují. Myslím, že tady je celkem široké pole působnosti.”

Už brzy se otevřou i dvě zbrusu nová hřiště. V červenci to bude multifunkční hřiště u Základní školy Dvorského a v září bude zprovozněno hřiště u Základní školy Krestova.

---

Obvod získal další dotace na aktivity rodin i seniorů

Městský obvod Ostrava-Jih získal další dotace. Tentokrát byl úspěšný v dotačním titulu Ministerstva práce a sociálních věcí, který je vyhlašovaný formou soutěže Obec přátelská rodině. Chystá tak řadu akcí právě pro rodiny s dětmi.

V Ostravě-Jihu se letos uskuteční řada aktivit zaměřených na rodiny s dětmi. Radnice totiž získala dotaci ve výši 370 tisíc korun v soutěži Obec přátelská rodině, kterou vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí a ve které obsadila 3. místo.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Z těch peněz chceme realizovat 3 bloky aktivit. Prvním z nich bude série workshopů pro maminky, které jsou po mateřské dovolené a kterým bychom pomocí těchto workshopů chtěli usnadnit návrat do zaměstnání. Tím druhým blokem budou 3 kurzy s tím, že první bude zaměřený na internetovou bezpečnost dětí. To znamená kyberšikana a tyto záležitosti.”

Další kurz bude zaměřený na internetovou bezpečnost dospělých a třetí na chytrou domácnost.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “To znamená úspory energií, různé chytré řízení, kotlů v domácnostech a řekněme až inovativní věci, které si, myslím, dneska mají prostor, že by se tady mohly šířit směrem k veřejnosti.”

Chystají se také dvě venkovní víkendové vzdělávací akce. které proběhnou hravou formou. Jedna z nich bude sportovního charakteru a bude se jmenovat Den pro sport.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Ta druhá bude zaměřená na enviromentální vzdělávání, ekologii a podobně a zase hravou formou. U té druhé asi něco, co letos chybělo, co jsou lidé zvyklí jako Den země. V loňském roce jsme získali 800 tisíc korun na řadu akcí pro seniory. Je pravda, že díky pandemii se hodně věcí nedalo dělat, nicméně to základní, to znamená distribuce 3 tisíc knih pro seniory a 1000 kusů flashek proběhla tak, jak měla.”

Každopádně ani senioři o své oblíbené akce nepřijdou. Opět se mohou těšit na jednodenní zájezdy, díky kterým navštíví například Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, papírny ve Velkých Losinách, štramberské muzeum, nebo muzeum Tatra Kopřivnice. Celkem bude připraveno 10 zájezdů díky dotacím od MS kraje.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Musím říct, že jsme získali 50procentní dotaci celkových nákladů, které činí cirka 180 tisíc. Máme připraveny i aktivity, které vedou seniory ke cvičení, budou realizovat cvičení jógy v Bělském lese, další bude kurz správné chůze s nordic holemi, nebo to budou komentované prohlídky, které přibližují historická místa v našem obvodu.”

Pokračovat bude i projekt přeshraniční spolupráce.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V tomto roce to bude návštěva polských seniorů u nás. Budou to dvě návštěvy. Při té první stráví polští senioři sportovní den s našimi seniory, a to zase v Bělském lese a potom to bude dvoudenní pobyt seniorů z Vodislavi, kde navštíví a poznají, jak pracuje seniorský klub při DK Akord, náš seniorský klub.”

Rozjíždí se také nový dotační titul, který bude dvouletý. Jde o projekt Technologie bez hranic zaměřený na setkávání našich školáků s polskými a bude se týkat technické a digitální oblasti.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry